Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Pawelek6

Nagły spadek wydajności komputera, ubyło pkt. w 3dmarku i przycinające gry.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Otóż od tygodnia, może dwóch, komputer jakby stracił trochę mocy; mianowicie zauważyłem to pierwsze w DiRT'e (jedynka), który to zaczął przycinać po prostu, ilość kl./s spada czasem do 20, a ta gra już ma swoje lata i chodziła płynnie (pomijając nawet kiepską optymalizację gdy gra wyszła). Kolejny w stawce jest Shift 2, co prawda on nie chodził na maksymalnych, ale też nagle coś się podziało. Ciekawe jest to, że inne gry chodzą normalnie, a przynajmniej nie zauważyłem różnicy np. CoD2, CoD4 czy BC2, ale zrobiłem test w 3dmarku06 i jest mniej pkt., wynik teraz: KLIK i gdy wszystko dobrze chodziło: KLIK. Najnowsze sterowniki 11.12, DirectX też zaktualizowany, komp przeczyszczony TuneUp'em i lipa, brakuje mi pomysłów, a zaczyna mnie to wkurzać. Dodam, że grafika jest wykorzystywana w 100% w DiRT'e, który to "zdechł" i w BC2 też 100%, a w którym nie widzę różnicy. System: "winda" 7 64-bit, sprzęt w podpisie, ale jeszcze raz: Athlon II X4 640 3.0GHz (niekręcony, bo mi wystarcza na razie), HD 4850, 2x2GB i Chieftec 550W. Jakieś pomysły?

 

P.S. Nie wiem czy dobry dział, bo pierwsze spotkanie z takim czymś i trochę nie wiedziałem gdzie umieścić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatury CPU, GPU, sekcji zasilania?

 

Procesor ok. 45 stopni, grafika ok. 65, sekcja zasilania nie wiem, tyle w stresie wynoszą.

 

P.S. Wrócę wieczorem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź obciążenie procesora po włączeniu kompa i przeskanuj w poszukiwaniu wirusów. Instalowałeś ostatnio jakieś nowe oprogramowanie ewentualnie dorzucałeś jakiś hardware?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc tak, zaraz jak się tylko pulpit pokazuje, to skacze na chwile zużycie procka do 50%, mija kilka (naście) sekund aby się ze parę rzeczy z autostartu załadowało i spada do przedziału 0 - 3% jak już nic nie robi. Jeśli chodzi o wirusy, to we czwartek tłukłem kilka, bo sobie przywlekłem niestety od kolegi :kwasny:, ale wytłukłem i poza tym tej wydajności brakuje mi już prawie dwa tygodnie, czyli jeszcze przed "zakażeniem", więc to odpada. Jedynymi instalowanymi rzeczami były nowe sterowniki 11.12 (problem się zaczął jak jeszcze miałem 11.11), zaktualizowanie DirectX'a i Adobe Reader'a. Jeśli chodzi o sprzęt, to nie było żadnego grzebania, czy dokładania czegoś na chwilę. Tak przeglądając dokładnie te wyniki ze "smarka", to ogólny poleciał, bo spadły te graficzne, różnica w teście procesora minimalna (nie należy tylko patrzeć na ram, bo źle stronka pokazuje, że jest 1066MHz CL9; w biosie ustawione sztywno na 1600MHz CL7).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli coś GPU oszukuje? Właściwie jeżeli chodzi o "smarki" to tylko tysiąc różnicy. Odpal GPU-Z i sprawdź obciążenie grafiki, może coś ją "zajmuje"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie chyba grafika moim zdaniem, ale nie tylko "smark" czuje, bo gry jednak też poczuły. Obciążenie grafiki pisałem już w pierwszym poście, ale przypomnę, że jest wykorzystywana w 100%. Nie mam zielonego pojęcia gdzie jest haczyk...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpal Furmarka, albo OCCT i obciąż kartę graficzną i zobacz czy się komp nie zawiesi na amen. Ja miałem to samo co Ty kiedyś jak grałem w Wiedźmina 1, co jakiś czas nagły spadek FPS. Karta graficzna w środku, nie w wiatraku była zapchana kurzem, więc może ją rozkręć tzn. zdejm chłodzenie i przeczyść. Czujnik może być walnięty.

 

Dopiero po jakimś czasie tak zrobiłem, ale już GPU było walnięte...

 

Możliwe też, że jakiś program działa w tle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karta ma w głębokim poważaniu Furmarka, żadnych artefaktów czy czego, a tym bardziej zwisów. Wysypki to ja miałem z nią na początkowym chłodzeniu gdy temp. dochodziły do 90 stopni, ale gdzieś w czerwcu czy lipcu zmieniłem chłodzenie na tego Zalmana co mam w podpisie. Temp. spadły do ok. 65 stopni w stresie i zero problemów. Jeśli chodzi o programy w tle, to nic szczególnego poza antywirusem czy jakimś komunikatorem. Jakieś kolejne pomysły, bo się wkurzę i poleci format, chociaż trochę mi się nie widzi go robić, a jeszcze szlak by mnie trafił gdyby problem nadal był...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpal gpu-z i zobacz czy grafa czasem nie przestawila sie na tryb PCI-E x4 "Bus Interface"

 

screen1.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz, czy przy obciążeniu, częstotliwość taktowania GPU oraz pamięci, jest taka jak w specyfikacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

agent_x007 karta podnosi taktowanie z 2d do 3d, tak jak być powinno. liljon wątpię, bo tak jak pisałem problem się zaczął jeszcze na 11.11 i obecnie na 11.12 dalej jest. Nie ma się czego czepić po prostu. Mam nadzieję, że się skończy po formacie, bo chyba do niego dojdzie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Degradacja rdzenia? Kręciłeś może GPU albo to pozostałość po tym jak temperatura dochodziła do 90 stopni?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja wiem... Kupiłem ją używaną (w styczniu albo lutym), na początku osiągała z 80 stopni, po kilku tygodniach "rozkręciła się" do tych 90 stopni i tak ją używałem. Z czasem miałem arty w niektórych grach, albo wysypki. W końcu w czerwcu czy to lipcu znalazłem tego Zalmana za dobrą kasę, kupiłem i temperatury spadły do tych ok. 65 stopni, problemy się skończyły, wszystko dobrze chodziło, wróć... chodzi. Przez to, że praktycznie od początku była problematyczna, bo się franca grzała, to jej w ogóle nie podkręcałem, nie wiem jak wcześniejszy właściciel. Jutro może polecę z tym formatem i wyjdzie czy był to problem z oprogramowaniem (oby tak), czy z kartą coś się dzieje, bo już nie mam zielonego pojęcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to zrób formata, jak po nim wsyzstko dobrze to wina była software'u, a jak nadal będzie się tak robiło to wino karty. Wtedy idź z nią do kogoś, zamontuj i jak nadal się będzie tak działo to coś z kartą jest nie tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sry, że tak długo, ale dopiero dzisiaj formatowałem. I tak, na dzień dobry robiłem test w Vantage, wyszło spoko: KLIK, tyle i miałem (nie pisałem wcześniej o tym "smarku" akurat), a przed chwilą 06 i brak słów... KLIK. Wtf?! Jeszcze zainstaluję kilka gier i tam sprawdzę jak się ma sytuacja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem DiRT'a i dalej to samo. Ktoś mi powie w końcu co się dzieje? Jeszcze te "smarki" dziko wychodzą, Vantage normalnie, a 06 już nie. Poległem z kompem, pfff...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza mocniejszym procesorem mam config podobny do ciebie i uzyskuję mniejszą liczbę punktów w 3DMark 06, więc próbujesz naprawić działającą rzecz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żarówa jak działającą rzecz? Czytałeś pierwszego posta i przeglądałeś linki, które tam dałem? Pierwszy z winkiem ok. 12700 jest z września jak pierwszy raz postawiłem u siebie siódemkę (wcześniej na xp było ok. 12900), a teraz już od jakiś trzech tygodni wychodzi ok. 11700, więc gdzie się podział ten tysiąc i dlaczego nagle mam ścinki np. w DiRT'e? To właśnie w tej grze pierwszy raz zauważyłem, że coś się pieprzy, później już dalej zacząłem robić testy, włącznie ze "smarkiem". Poza tym, czy aby na pewno masz mocniejszy procesor? Raczej podobny, a "smark" 06 jest bardzo wrażliwy na procka, ciekawe ile ci wychodzi test cpu. :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam, bo problemu nadal nie rozwiązałem. Żadnych pomysłów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stanowczo z slaby wynik.

Uruchom menadzera zadan "wydajnosc" i "msiafterburner".

Uruchom marka 06.

Po zakonczeniu testu, zrob zrzut z monitoringow i daj fotke na forum.

 

(wejdz w opcje monitoringow i ustaw wolniejszy czas zapisu wykresow, zebysmy widzieli calą krzywa).

 

Przyklad:

 

5615941100_1325855767_thumb.jpg

 

Chce zobaczyc, jak jest wykorzystany GPU i CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz się za to zabiorę, tylko ściągnę ten programik.

 

Edit.: Do usunięcia ten post.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc tak, "smark": KLIK, akurat równe 11700 i screen: KLIK, trochę za wolny chyba ustawiłem czas zapisu, ale coś widać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...