Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

larry.bigl

Zużycie pradu przez Laptopa a PC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

tak zastanawiam się jak spora byłaby różnica w pobieraniu prądu przez laptopa w porównaniu do mojego PC. Z szybkich wyliczeń wychodzi że PC pod pełnym obciążeniem (pomijając monitor i głośniki) bierze 373W. Nie znam dokładnie obecnej stawki za prąd u siebie ale wychodzi że uzywając go codziennie po 10h płaciłbym około 55zł (pełne obciążenie), czyli jak wiadomo gdy nie gram bierze mnie. Gram mało częściej korzystając z internetu, więc pewnie rachunek za sam PC oscylowałby w okolicy 40zł.

 

No własnie ale nie wiem jak teraz ma się do tego lapek, ile ten z sygny mógłby brać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-.- przecież zużycie prądu przez PC policzyłem sam, pytam o zużycie na laptopie. W popularnych kalkulatorach dostępnych w sieci dostepne do wyboru są podzespoły głownie do komputerów stacjonarnych a nie widziałem żadnego umożliwiającego liczenie dla części mobilnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja toshiba w trybie oszczędnym 25-30W pod pełnym, obciążeniem 75W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc różnica jest kolosalna..czas chyba rozważyć opcje pozbycia się stacjonarki. Zawsze byłaby to oszczędność spora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój ThinkPad X121e ma miernik zużycia w programie do zarządzania poborem. Podczas normalnego użytkowania (net przez WiFi i jasność na 11 z 15) pokazuje pobór pomiędzy 8 a 13W na baterii a na kablu pomiędzy 10 a 16W. Stacjonarki już nawet nie mierze;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Orzeszku włoski..przecież to jest grubo ponad 10x mniej niż stacjonarka :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój lapek ze stacjonarki

Oszczędzanie energii

Net przez Wifi.jasność mniej niż połowę

Firefox(25kart)+WTW,Steam(w Trayu)ok. 18W(zmaksymalizowane okienko Mozilli)

Zminimalizowane-14-15W

Czysty pulpit 14-15W

 

Wysoka wydajność tylko do gier i pobiera ok.60W(grafa lekko podkręcona)

 

Technologia Nvidia Optimus robi swoje ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie Nvidia Optimus tylko dopracowane technologie oszczędzania energii - co jak co, ale Intel jest w tym mistrzem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc różnica warta chyba małych zmian.. szkoda tylko tej wydajności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze się możesz przesiąść na jakieś nowsze podzespoły. Będziesz miał większą wydajność, a i energii trochę mniej zeżre. ;)

 

Moja stacjonarka z monitorem i w trybie przeglądania internetu (30 zakładek, STEAM, i inne śmieci) to niecałe 110-120W z monitorem. Więc tak źle nie jest.

 

Jednak liczyłem, jeśli bym zakupił jakąś płytkę z brazos'em (?), albo netbook, który pobiera w nominale 25W (przyjmuję 60 groszy za kWh), zwróciłby mi się po niecałym roku. W tym jednak wypadku potrzebny byłby też dobry zasilacz o wysokiej sprawności. Tylko nie wiem, czy przeżyłbym na tak powolnym kompie. :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja właśnie zepchnąłem moja stacjonarkę bo brała grubo monad 450W, podczas gdy lapek bierze max 120W (zasilacz tej mocy i czasem pracuje na maxa podczas gier)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze się możesz przesiąść na jakieś nowsze podzespoły. Będziesz miał większą wydajność, a i energii trochę mniej zeżre. ;)

Brałem to pod uwagę. Początkowo na mysl przyszła mi przesiadka na i3 2100, bez OC, wymiana płyty i ramu. Ale po sprawdzeniu wyszło że byłoby to ledwo 40W różnicy. Więc niewiele w porównaniu do 300W między PC a lapkiem :E Chyba że grafiki się bym pozbył ale z kolei podobne wydajnościową żrą tyle samu papu. Więc..jestem w kropce!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzedaj procka, płytę i ram i kup coś na 1155, ciągną bardzo mało. G540 + płyta na H61 + 4 GB Ram to koszt ~450 zł. Pobór mocy w zależności od modelu procka i płyty to jakieś 25-40 W w spoczynku. Mała wydajność? Chciałeś kupić lapka :P A tak serio to i3 SB ma niezłą wydajność i nadal ciągnie mało prądu. Wyjdzie taniej niż przesiadać się na lapka o podobnej wydajności, chyba, ze masz ogromne parcie na przenośność.

E: Jak pisałem to jeszcze nie widziałem Twojej odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze tylko pomiar watomierzem a nie durne kalkulatory, po drugie moja stacjonarka w Idle bierze 106W + 38W monitora, przy graniu pobór oscyluje w granicach 200W samego pudła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja właśnie zepchnąłem moja stacjonarkę bo brała grubo monad 450W, podczas gdy lapek bierze max 120W (zasilacz tej mocy i czasem pracuje na maxa podczas gier)

To jakiego masz lapka? Mój zasilacz do notebook'a ma 65W.

 

Brałem to pod uwagę. Początkowo na mysl przyszła mi przesiadka na i3 2100, bez OC, wymiana płyty i ramu. Ale po sprawdzeniu wyszło że byłoby to ledwo 40W różnicy. Więc niewiele w porównaniu do 300W między PC a lapkiem :E Chyba że grafiki się bym pozbył ale z kolei podobne wydajnościową żrą tyle samu papu. Więc..jestem w kropce!

Kalkulatory to tylko teoria, szkicują pewien obraz. A widząc co napisałeś, pewnie korzystałeś z nich.

Moja grafika w spoczynku to tylko 160MHz na rdzeniu i 250MHz pamięci przy 1.04V. Drastycznie wtedy spada pobór papu. Twoja nie ma trybu 2D?

 

Po pierwsze tylko pomiar watomierzem a nie durne kalkulatory, po drugie moja stacjonarka w Idle bierze 106W + 38W monitora, przy graniu pobór oscyluje w granicach 200W samego pudła.

Nie tylko. Można się jeszcze posiłkować licznikiem energii, takim dużym od dostawcy. Ja często z niego korzystałem/korzystam. :P

Co do poboru to jest podobny co u mnie, tylko że ja mam słabsze GPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kalkulatory to tylko teoria, szkicują pewien obraz. A widząc co napisałeś, pewnie korzystałeś z nich.

Moja grafika w spoczynku to tylko 160MHz na rdzeniu i 250MHz pamięci przy 1.04V. Drastycznie wtedy spada pobór papu. Twoja nie ma trybu 2D?

Tak, mam świadomość że jest to orientacyjny pobór mocy, a najlepszym wyjściem byłoby sprawdzenie watomierzem. Chwilowo dostepu do niego nie mam. A chcę zorientować się czy w ogóle gra jest warta świeczki.

 

@edit

na tabliczce pod laptopem jest napisane:

Input: 19V ---- 4.74A (90W)

 

Więc jak wnioskuję maksymalnie bierze on 90W:>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@edit

na tabliczce pod laptopem jest napisane:

Input: 19V ---- 4.74A (90W)

 

Więc jak wnioskuję maksymalnie bierze on 90W:>

 

90W jest przewidziane kiedy mocno obciążasz laptopa i jednocześnie ładujesz baterię. Zwykle ciężko przekroczyć 70-80W.

Asus F3Sg z sygnatury w trybie oszczędnym (procek skręcony do 2x1Ghz) i w IDLE z przyciemnionym ekranem (ale tak, że coś widać) ciągnie 22-23W.

Z ekranem na max - 28-29W.

Tryb normalny w IDLE z ekranem na max - 32-35W.

Ogólne dłubanie, przeglądanie internetu w Operze (bez dużych flashów itp) pisanie w MS Word - 40W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kumpel ma Tośkę, dokładnie nie wiem co to, ale ma i5 i chwali się, że jak dedykowane GPU nie pracuj to mu ciągnie 15-17 Watt z włączonym wi-fi i ekranem na średnim poziomie jasności. Wynik z jakiegoś badziewnego programiku eco-coś tam. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz zaczynam się poważnie zastanawiać nad pozbyciem się PC. Różnica w rachunku za prąd byłaby w wysokości nawet 50zł przy moim używaniu. Sporo.

A wydajnościowo mój lapek jeszcze radę daje. L4D2 na medium pogram, w inne gierki też..ale..no właśnie ciągle jest ALE!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz zaczynam się poważnie zastanawiać nad pozbyciem się PC. Różnica w rachunku za prąd byłaby w wysokości nawet 50zł przy moim używaniu. Sporo.

A wydajnościowo mój lapek jeszcze radę daje. L4D2 na medium pogram, w inne gierki też..ale..no właśnie ciągle jest ALE!

No z tymi pięcioma dychami to pojechałeś zdrowo :)

Ale na pewno oszczędność na energi by była jeżeli moc obliczeniowa Ci niepotrzebna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, mam świadomość że jest to orientacyjny pobór mocy, a najlepszym wyjściem byłoby sprawdzenie watomierzem. Chwilowo dostepu do niego nie mam. A chcę zorientować się czy w ogóle gra jest warta świeczki.

Jak masz dostęp do licznika, to nie potrzebny ci watomierz.

 

I swoją droga - trochę przesadzasz z tymi obliczeniami. Twój PC powinien koło 100W w IDLE pobierać. Czyli Średnio 1kWh zrobisz w jakieś 10 godzin, czyli przy twoim siedzeniu na necie te ~0,50-0,60gr dziennie idzie. Max 20 zł twój komp miesięcznie przy samym siedzeniu na necie ciągnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No z tymi pięcioma dychami to pojechałeś zdrowo :)

Ale na pewno oszczędność na energi by była jeżeli moc obliczeniowa Ci niepotrzebna

Możliwe że zawyżyłem dość znacznie, więc przyjrzyjmy się:

KOmputer u mnie jest włączony tak średnio 12-14h na dobę. z tego dziennie ze 2-3h obciążony dość mocno, np grą. Zakładając że te 2-3h dziennie zużywałby w optymistycznej wersji powiedzmy 250-300W + monitor pewnie ze 30-40W daje nam to ponad 1kWh, czyli już jakieś strzelam około 70gr, do tego doliczmy pobór gdy korzystam tylko z neta etc, czyli powiedzmy 11h po jakieś pewnie ze 120W daje nam już 1,2kWh, czyli znów jakieś 70gr, czyli razem 1,4zł dziennie * 30dni daje nam już prawie 45zł. Więc aż tak nie zawyżyłem. A zakładając że laptop zużywa maksymalnie 90W czyli 0,09kWh * te 14h daje nam 1,26kWh czyli jakieś znów 70gr dziennie, razy 30 dni dałoby 21zł (jeśli laptop jest non stop obciążony). Więc jeśli bym grał 3h dziennie z poborem 90W wychodzi to 0,27kWh czyli raptem 15gr, a np 11h zużywałby np te 30W (w trybie energooszczędnym) dałoby to 0,33kWh czyli znów jakieś 20gr, daje razem dziennie 35gr * 30 dni czyli 10,5zł :E różnica dość spora. Eh ale wywód :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz zaczynam się poważnie zastanawiać nad pozbyciem się PC. Różnica w rachunku za prąd byłaby w wysokości nawet 50zł przy moim używaniu. Sporo.

A wydajnościowo mój lapek jeszcze radę daje. L4D2 na medium pogram, w inne gierki też..ale..no właśnie ciągle jest ALE!

 

Te 50 zł to w skali miesiąca czy roku ? Pytam bo nigdy nie obliczałem ile taki komputerek bierze prądu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...