Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

sgh

Athlon II x4 631 vs C2Q q6600 krótki test

Rekomendowane odpowiedzi

Przedstawiam szybkie wnioski po odświeżeniu platformy o SATA III, USB 3.0 i lepszy (podobno :) ) dźwięk.

 

Q6600: @3,04GHz (a właściwie xeon x3210) na normal Vcore. Procesora przedstawiać nie trzeba. Plusy i minusy są znane od lat.

 

Athlon II x4 631:

http://www.cpu-world.com/CPUs/K10/AMD-Athlon%20II%20X4%20631%20-%20AD631XWNZ43GX%20(AD631XWNGXBOX).html

Na początek minusy:

-po uruchomieniu zajrzałem do BIOS i wow. Normal Vcore zdefiniowane na poziomie 1,4125V czyli tyle ile w specyfikacji wynosi maksymalna dopuszczalna wartość :D Ma to też swoje zalety: na 3Ghz Vcore można spokojnie obniżyć o 0,1V. Ja na 3,12GHz pracuję z Vcore obniżonym o 0,05V.

-czujnik temperatury uwalony, zaniża wartość o jakieś 20 stopni. Może nowe biosy do płyt głównych coś poprawią

-dołączone chłodzenie nadaje się tylko do kosza, procesor jest bardzo gorący. Ultima90+wentylator92, w linx, radzi sobie na styk

 

I tabelka z testami ZEGAR W ZEGAR:

hd4850, 2 HDD, 5 wentylatorów, chieftec 450W o sprawności ~70%

8633696800_1329738436_thumb.jpg

Jak widać w sciencemark i poborze energii q6600 został rozjechany. W pozostałych testach różnica w granicach błędu pomiaru.

 

Co do zastosowania pamięci. Absolutnie do tego athlona nie opłaca się pakować w drogie 1866+. Lepszy efekt daje zakup markowych 1600 i ustawienie ich na 1333 z timingami 7-7-7-22

 

I na koniec plusy athlona. Jeden wielki plus: współczynnik cena/wydajność. IMHO odeśle na cenową emeryturę wszystkie c2q bo jaki jest sens kupować gorszy stary procesor za 350PLN skoro taka kwota wystarczy na nowego athlona i 1/2 nowej płyty głównej z SATA III i USB 3.0. A wszelkie opinie o nierozwojowści podstawki FM1 nie mają sensu. To sprzęt za 450PLN (płyta+proc) i ma podziałać dwa lata, co zapewne uczyni bo athlon ma 36 miesięcy gwarancji, rozsądną płytę o podobnym okresie gwarancyjnym też da się znaleźć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny test :thumbup:

 

-dołączony box nadaje się tylko do kosza, procesor jest bardzo gorący. Ultima90+wentylator92 radzi sobie na styk

A np. na Stock i najniższe stabilne napięcie? Box styknie?

 

Myślę ciężko, na co wymienić 2500K (nie wykorzystuje go) i ten Athlon bardzo mi się podoba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny test :thumbup:

 

 

A np. na Stock i najniższe stabilne napięcie? Box styknie?

 

Myślę ciężko, na co wymienić 2500K (nie wykorzystuje go) i ten Athlon bardzo mi się podoba.

 

Pewnie styknie. Nie sprawdzałem ile można obniżyć Vcore dla zegara 2,6GHz. Generalnie temperatury tego procesora to sfera przypuszczeń. Są błędy wskazań wbudowanego czujnika a ja nie mam sprzętu aby pomierzyć temperaturę na czapce procesora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A np. na Stock i najniższe stabilne napięcie? Box styknie?

 

Wiesz co... Ten box chociaz wyglad na to nie wskazuje, potrafi utrzymac temperatury, w obudowie z 2x120mm nawet do lekkiego oc sie nadaje. Problemem jest, ze on sie wkreca na o zgrozo 5700 rpm... To cholernie boli, bo slychac go w drugim pokoju przez zamkniete drzwi i malo kto wytrzymuje z tym wynalazkiem dluzej niz miesiac.

 

To jak glosno bedzie na boxie przy zbitych napieciach to juz kwestia wentylacji obudowy i tego co znajduje sie w srodku tej obudowy, na stock ten radiatorek temperatury utrzyma w load nawet ponizej 60C o ile pwm dziala pozwoli mu sie rozkrecic.

 

Pewnie styknie. Nie sprawdzałem ile można obniżyć Vcore dla zegara 2,6GHz. Generalnie temperatury tego procesora to sfera przypuszczeń. Są błędy wskazań wbudowanego czujnika a ja nie mam sprzętu aby pomierzyć temperaturę na czapce procesora

 

Jaka masz plyte glowna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Problemem jest, ze on sie wkreca na o zgrozo 5700 rpm... To cholernie boli

Ta, przypomniały mi się czasy, gdy miałem na boxie phenoma II X2 @ 3.8GHz ~1.4V. Teraz korzystam z intelowskiego "schładzacza" i złego słowa o nim nie powiem.

 

Dzięki za naprowadzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chlodzenie od AMD jest glosne. Mam x4 631 i uzywam

 

http://allegro.pl/arctic-cooling-alpine7-radiator-cooler-chlodzenie-i2082968398.html

 

ALPINE 7 za 20zl, 0,6KG radiatora daje rade , idle cisza, stres cisza

 

co do pamieci, nie gadaj ze 1866 sa drogie, za 120zl sa 2x2gb ddr3 2000MHz corsair CL10 takze na 1866 na CL9 pojda.

 

Dla siebie zmienilem kingstony 1333 7-7-7-18 na adaty 1600 8-8-8-20 - chcialem miec szybsze pamieci :E

 

tzn. kupilem je za 100zl http://pclab.pl/art41568-20.html 2x2gb

kreca sie tak:

 

ax3u-1600pb2g8-2p.png

 

poza tym nie do konca umisz okielznac ten zestaw, u Ciebie w idle x4 631 bierze 110W a u mnie 52W , troche sie doinformuj to bedziesz mial tak jak umnie - troche grafika ograniczy bo nie ma idlestep ale moj zestaw bierze ~50W w idlu i gniecie hd4850 (mam gt440 OEM 1,5GB ddr3 768bit.)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka masz plyte glowna?

gigabyte ga-a75m-s2v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pamieci adata 1600+ CL8 @ 1870 CL9 1,65V daja 500 punktow wiecej w cine r10

iJIev.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poza tym nie do konca umisz okielznac ten zestaw, u Ciebie w idle x4 631 bierze 110W a u mnie 52W , troche sie doinformuj to bedziesz mial tak jak umnie - troche grafika ograniczy bo nie ma idlestep ale moj zestaw bierze ~50W w idlu i gniecie hd4850 (mam gt440 OEM 1,5GB ddr3 768bit.)

 

to nierealne. grafika wciąga w idle jakieś 30-50W, 30-40W to obsługa zasilacza o słabej sprawności.

 

trochę przesadziłeś z tym 52W zestawu jak sam procesor na 0,99V to 55W

1268437100_1329754776_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to nierealne. grafika wciąga w idle jakieś 30-50W, 30-40W to obsługa zasilacza o słabej sprawności.

 

trochę przesadziłeś z tym 52W zestawu jak sam procesor na 0,99V to 55W

http://obrazki.elektroda.pl/1268437100_1329754776.jpg

czlowieku, z czego bierzesz dane...................... :lol2:

 

miernik masz jakikolwiek ?

 

idle u mnie

 

lP2lM.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pamieci adata 1600+ CL8 @ 1870 CL9 1,65V daja 500 punktow wiecej w cine r10

[img http://i.imgur.com/iJIev.jpg [/img

pamięci na <1333 jakieś 1248 i cl7. jak widać każda złotówka wydana na szybszą pamięć to do tego athlona złotówka stracona

8349014800_1329755533_thumb.jpg

 

czlowieku, z czego bierzesz dane...................... :lol2:

 

miernik masz jakikolwiek ?

 

idle u mnie

 

 

sprawdzałeś na jakiejś żarwóce czy ten miernik nie jest uszkodzony? nierealenie niskie wskazanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pamięci na <1333 jakieś 1248 i cl7. jak widać każda złotówka wydana na szybszą pamięć to do tego athlona złotówka stracona

http://obrazki.elektroda.pl/8349014800_1329755533_thumb.jpg

 

 

 

sprawdzałeś na jakieś żarwóce czy ten miernik nie jest uszkodzony? nierealenie niskie wskazanie

nie jeden sprzet sprawdzal ten miernik, zarowki i owszem, jest 100% sprawny

 

nawet sprawdzal suszarki do wlodow, telewizor i playstation 3

 

po drugie, dobre pamieci z bardzo ladnie pracujace na roznych ustawnieach i timingach to skarb przy OC

 

nie wadzi mi miec takich :lol2: a uwierz ze 1866 daje duzo tam gdzie przepustowosc robi znaczenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdzałeś na jakiejś żarwóce czy ten miernik nie jest uszkodzony? nierealenie niskie wskazanie

 

Mam taki sam miernik, dziala ok. Wynik jest wiarygodny przy skrajnie ekonomicznych ustawieniach platformy na zasilaczu o wysokiej sprawnosci. Moj zestaw P67 ASUS P8P67 PRO ustawienia; EPU czyli oszczedzanie enegri wlaczone tryb power saving, odlaczanie faz "regular" + 2500k (idle 0,66-0,72V) + r5870 w IDLE pobiera z gniazdka okolo 77-79W to jest przy normalnych ustawieniach pozwalajacych na prace z komputerem i zreszta tak mam ustawione na stale. Pobor mozna dodatkowo podkoloryzowac na potrzeby zdjecia wylaczajac wszystkie kontrolery na plycie glownej i odlaczajac nie przydatne urzadzenia pod usb jak np. gamepad a nawet klawiatura.

 

W idle sam procesor pobiera kilka wat reszta to pobor platformy, slynnacy z ogromnego zuzycia energii bulldozer 8xxx zdaje sie pobiera wg producenta 4W podczas calkowitej bezczynnosci pod windows 7.

 

Dodam jeszcze, ze na plycie m-atx h61 pobor mojego zestawu spada o 20W. To plyta i chipset marnuja prad, nie procesor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie cytujcie obrazków lecz same linki do nich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test fajny ale przydałoby się porównanie przy 3,6ghz i to w grach, w testach, które do niedawna można było zaleście w necie to nawet phenom dostawał po dupie od c2q, oczywiście zegar w zegar.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test fajny ale przydałoby się porównanie przy 3,6ghz i to w grach, w testach, które do niedawna można było zaleście w necie to nawet phenom dostawał po dupie od c2q, oczywiście zegar w zegar.

 

Szukaj testow Athlona 620-640 to wlascie to samo co 631. W czesci gier dostaje po dupie od pentium g620 w innych (czesciej) wypada bardzo dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdzałeś na jakiejś żarwóce czy ten miernik nie jest uszkodzony? nierealenie niskie wskazanie

 

 

Te mierniki sa dosc dokladne jak na taka cene... Mysle, ze wiekszych przeklaman niz 2-3% nie bedzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test fajny ale przydałoby się porównanie przy 3,6ghz i to w grach, w testach, które do niedawna można było zaleście w necie to nawet phenom dostawał po dupie od c2q, oczywiście zegar w zegar.

 

niestety brak materiału porównawczego. z braku potrzeby nigdy xeona nie katowałem wyżej niż 3,2GHz. sprzętu już nie mam i jedyne co zostało to kilka screenów na takich ustawieniach jak widać. co do gier przydałoby się sprawdzić minimalny FPS, ale to już niestety wiąże się z czasem i zasobami wykraczającymi poza "krótki test" i obecne możliwości :)

 

Te mierniki sa dosc dokladne jak na taka cene... Mysle, ze wiekszych przeklaman niz 2-3% nie bedzie.

 

mam podobny, jednak gdyby mi pokazał 50W nabrałbym podejrzeń :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam podobny, jednak gdyby mi pokazał 50W nabrałbym podejrzeń :)

 

Na h61 m-atx + celeron/pentium tak pokazuje na stock :)

 

Na a75 + a631 mysle, ze osiagniecie takiego wyniku wymagalo juz ingerencji w ustawienia biosu, undervoltingu i pewnie odlaczenia zbednych urzadzen na usb chociaz, nie twierdze ze takim zbednym sprzetem byla w tym przypadku akurat klawiatura.

 

Radeon 4850 jednak duzo pozera w idle...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie cytujcie obrazków lecz same linki do nich

trochę poza tematem ale coś mi się wydaje że forum pclab utknęło w XX wieku. dostałem warn'a za coś co rozwiązuje z poziomu kodu serwisu (kilka linijek dla kodera) a nie regulaminu i ostrzeżeń?! i to na największym forum technicznym w PL! LOL drukowany :thumbdown:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na h61 m-atx + celeron/pentium tak pokazuje na stock :)

 

Na a75 + a631 mysle, ze osiagniecie takiego wyniku wymagalo juz ingerencji w ustawienia biosu, undervoltingu i pewnie odlaczenia zbednych urzadzen na usb chociaz, nie twierdze ze takim zbednym sprzetem byla w tym przypadku akurat klawiatura.

 

Radeon 4850 jednak duzo pozera w idle...

zadnych modyfikacji, stock, cpu -0,05V czyli 1,35V 2,6GHz + GT440-OEM 1,5gb 768bit ddr3 stock + 2x2gb adata czy tam innych 1,5V (rozne pamieci nie dawaly roznicy watow) + samsung HD502hj, + gigabyte a55-s2v + audigy se i to wszystko, myszka USB, zasilacz sinan 430W - na lajcie, przy celeronie widzialem w stocku 38W nawet

moje odczyty z G530 (bez undervoltingu)

fNtFQ.jpg

5D4zm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zadnych modyfikacji, stock, cpu -0,05V czyli 1,35V 2,6GHz + GT440-OEM 1,5gb 768bit ddr3 stock + 2x2gb adata czy tam innych 1,5V (rozne pamieci nie dawaly roznicy watow) + samsung HD502hj, + gigabyte a55-s2v + audigy se i to wszystko, myszka USB, zasilacz sinan 430W - na lajcie, przy celeronie widzialem w stocku 38W nawet

moje odczyty z G530 (bez undervoltingu)

 

odpuszczę sobie modyfikacje dla oszczędności. dla 50W nie wydam kilku stówek na PSU z certyfikatem 90+ i grafiki o 30W sprawniejszej w IDLE. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ty.......... mam grafike za 170zl (gt440OEM) i zasilacz chinski - sinan 430W kupiony na okazji z allegro za 30zl

 

no to sory, jak masz gniota starożytnego hd4850 to sie nie dziw ze masz 50W wiecej niz ja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mr.xxx, Ty chyba chcesz pobić rekord w dostaniu pełniaka. Weź na wstrzymanie z atakiem wobec innych inaczej załapiesz 30 dni zpp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sie kreci ten Athlon x4 631 na jakims lepszym chlodzeniu powietrznym? Zrobi 3.6Ghz i na jakich ustawieniach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...