Forum PCLab.pl: "Wymagania: Aktualna książeczka zdrowia" - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Ostatnio dodane tematy

Ikona Najnowsze pliki

• (2 Stron)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Ten temat jest zamknięty

"Wymagania: Aktualna książeczka zdrowia" Czy to zgodne z naszymi przepisami Oceń temat: -----

#1 Użytkownik jest niedostępny   SpiderWeb Ikona

• Gaduła
  • PipPipPip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 22 Marzec 2012 - 11:32

Od lat posiadam książeczke zdrowia i nie raz była mi potrzebna w pracach jakie wykonywałem .
Za nim jednak byłem zatrudniony pracodawca kierował mnie na badania w związku właśnie uaktualnieniem książeczki zdrowia.
Z tego co wiem cząstkowo tak właśnie że dane badanie jest ważne tylko w jednej firmie gdzie aktualnie będziemy pracować.

Teraz mnie zastanawia, a wręcz w kur...ia jak niektóre firmy gastronomiczne dając ogłoszenie piszą że tylko z aktualną książeczką zdrowia.
Zadzwoniłem przed chwilą do działu zatrudnienia pewniej firmy gastronomicznej i przedstawiam sprawę z książeczką, a baba mi mówi że oni chcą od zaraz zatrudnić (ta pd zaraz, a ogłoszenie wisi już 2 tyg.) i chcą z aktualną książeczką, ja mówie ok, ale przecież żeby przedłużyć książeczkę musi być skierowanie od pracodawcy i podbita musi być konretnie na dane stanowisko, a ona mi mówi ze nie którzy sobie to "PRYWATNIE" załatwiają.
Jakie prywatnie, co ona mi dała do zrozumienia że mam iść sobie na czarno podbić książeczkę?
Ktoś coś wie na ten temat więcej ?

#2 Użytkownik jest niedostępny   maslak Ikona

• Należy się zmieniać, by jakim jest się pozostać.
  • PipPipPipPipPip

Napisany 22 Marzec 2012 - 11:41

Książeczka Sanepidowska to jeden wielki pic na wodę.

#3 Użytkownik jest niedostępny   Gordon Lameman Ikona

• Newfie lover
  • PipPipPipPipPip

Napisany 22 Marzec 2012 - 11:42

Ale tu raczej mowa o tej sanepidowskiej książeczce zdrowia, a nie o o zdolność do pracy na danym stanowisku ;)

#4 Gość_hazhell_*

• Grupa: Goście

Napisany 22 Marzec 2012 - 11:45

Zobacz postReturn of Gordon Lameman, o 22 Marzec 2012 - 11:42, napisał(a):

Ale tu raczej mowa o tej sanepidowskiej książeczce zdrowia

Też mi się tak wydaje. Idziesz dajesz kupę(czy kilka kup przez 3 dni) i po paru dniach masz wyniki, potem do lekarza żeby Ci to podbił, wszystko ok 100 zł kosztuje.

Ten post był edytowany przez hazhell dnia: 22 Marzec 2012 - 11:46

#5 Użytkownik jest niedostępny   SpiderWeb Ikona

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 22 Marzec 2012 - 11:47

Zobacz postReturn of Gordon Lameman, o 22 Marzec 2012 - 11:42, napisał(a):

Ale tu raczej mowa o tej sanepidowskiej książeczce zdrowia, a nie o o zdolność do pracy na danym stanowisku ;)

No no racja.
Ale takie badanie kosztuję, a to pracodawca powinien pokrywać te koszty, a nie ja, to on oferuje usługi, a nie ja, ja jestem/będe jego pracownikiem.
Zapytałem się tej babki czy zwrócą mi koszta za badania, a ona ze to już się dowiem na rozmowie z kierownikiem.
Dlatego mi chodzi czy to jest legalne, od nie dawna taką praktykę zauważyłem, nigdy tak nie było, a pracuje w gastronomii od lat 90

UP:
Nie kupę :D Kupe daje sie tylko raz w życiu, później przy przedłużaniu to zwykłe badania profilaktyczne

Ten post był edytowany przez SpiderWeb dnia: 22 Marzec 2012 - 11:48

#6 Gość_hazhell_*

Napisany 22 Marzec 2012 - 11:50

Zobacz postSpiderWeb, o 22 Marzec 2012 - 11:47, napisał(a):

Ale takie badanie kosztuję, a to pracodawca powinien pokrywać te koszty, a nie ja, to on oferuje usługi, a nie ja, ja jestem/będe jego pracownikiem.

Ja mam książeczkę sanepidowską na czas nieokreślony, jak robisz z tego taki problem to rzeczywiście będziesz miał problem, bo bez tych badań nikt Ciebie nie zatrudni, bo to kilka dni trzeba chodzić na to, a jak będziesz miał coś w kale, to dlaczego pracodawca ma Ci za to płacić?

Nie kupę :D Kupe daje sie tylko raz w życiu, później przy przedłużaniu to zwykłe badania profilaktyczne

No to może pomyłka w tych wymaganiach?

#7 Użytkownik jest niedostępny   SpiderWeb Ikona

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 22 Marzec 2012 - 11:50

Zobacz posthazhell, o 22 Marzec 2012 - 11:49, napisał(a):

Ja mam książeczkę sanepidowską na czas nieokreślony, jak robisz z tego taki problem to rzeczywiście będziesz miał problem, bo bez tych badań nikt Ciebie nie zatrudni, bo to kilka dni trzeba chodzić na to, a jak będziesz miał coś w kale, to dlaczego pracodawca ma Ci za to płacić?

Każdy ma na całe życie ale przedłużać ją musisz.
I tak robię problemy, bo czemu mam za coś płacić z własnej kieszeni, zwłaszcza jak jestem założmy bezrobotny to mam płacić za przedłużanie "PRYWATNIE" bo może ktoś mnie zatrudni, tak więc mówie że gdybym sam siebie zatrudniał i to ja prowadził jakieś usługi to mogę sobie płacić za te badania.

Ten post był edytowany przez SpiderWeb dnia: 22 Marzec 2012 - 11:52

#8 Użytkownik jest niedostępny   Gordon Lameman Ikona

• Newfie lover
  • PipPipPipPipPip

Napisany 22 Marzec 2012 - 11:54

No no racja.
Zapytałem się tej babki czy zwrócą mi koszta za badania, a ona ze to już się dowiem na rozmowie z kierownikiem.
Dlatego mi chodzi czy to jest legalne, od nie dawna taką praktykę zauważyłem, nigdy tak nie było, a pracuje w gastronomii od lat 90

Podstawa niby jest:
Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi:

Art. 8. 1. Koszty badań sanitarno-epidemiologicznych, z wyłączeniem laboratoryjnych badań sanitarno-epidemiologicznych, wykonywanych u:  
1) osób, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1-4, będących ubezpieczonymi, są finansowane na zasadach określonych w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;  
2) osób, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1-4, nieposiadających uprawnień z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego, są finansowane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw zdrowia.  
2. Przepisy, o których mowa w ust. 1, nie naruszają zasad finansowania określonych w tym zakresie w innych przepisach.  
3. Koszty laboratoryjnego badania sanitarno-epidemiologicznego wykonywanego u osób, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1-4, są finansowane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw zdrowia, bez względu na uprawnienia z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego.  
4. Koszty badań sanitarno-epidemiologicznych wykonywanych u osób, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 5, są finansowane przez pracodawcę lub zlecającego wykonanie prac.  

Art. 6. 1. Obowiązkowym badaniom sanitarno-epidemiologicznym, określonym na podstawie art. 10 ust. 2 pkt 2, podlegają:  
1) podejrzani o zakażenie lub chorobę zakaźną;  
2) noworodki, niemowlęta i kobiety w ciąży, podejrzane o zakażenie lub chorobę zakaźną mogącą się szerzyć z matki na płód lub dziecko;  
3) nosiciele, ozdrowieńcy oraz osoby, które były narażone na zakażenie przez styczność z osobami zakażonymi, chorymi lub materiałem zakaźnym;  
4) uczniowie, studenci i doktoranci kształcący się do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby;  
5) osoby podejmujące lub wykonujące prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

Ale - nie znalazłem nic co wskazywałoby sankcję za niewykonywanie tego obowiązku. W tym wypadku prawo swoje, a rynek pracy - swoje.

#9 Użytkownik jest niedostępny   Camis Ikona

• Android Fan
  • PipPipPipPipPip

Napisany 22 Marzec 2012 - 11:54

Zobacz postSpiderWeb, o 22 Marzec 2012 - 11:32, napisał(a):

Jakie prywatnie, co ona mi dała do zrozumienia że mam iść sobie na czarno podbić książeczkę?

Tak wlasnie, dobrze zrozumiales.

#10 Gość_hazhell_*

Napisany 22 Marzec 2012 - 11:58

Tylko póki Ciebie nie zatrudni to nie jest twoim pracodawcą, a jak Ciebie zatrudni wyśle na badania i potem się okaże, że nie możesz pracować? To co wtedy?

#11 Użytkownik jest niedostępny   SpiderWeb Ikona

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 22 Marzec 2012 - 12:01

Zobacz postReturn of Gordon Lameman, o 22 Marzec 2012 - 11:54, napisał(a):

Podstawa niby jest:
Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi:
Ale - nie znalazłem nic co wskazywałoby sankcję za niewykonywanie tego obowiązku. W tym wypadku prawo swoje, a rynek pracy - swoje.

Mógłbyś mi podać dokładne źródło? Dzięki

Zobacz posthazhell, o 22 Marzec 2012 - 11:58, napisał(a):

Tylko póki Ciebie nie zatrudni to nie jest twoim pracodawcą, a jak Ciebie zatrudni wyśle na badania i potem się okaże, że nie możesz pracować? To co wtedy?

No tak, ale jak mam iść na takie badanie jak to jest badanie zlecane na skierowanie pracodwacy, a ona mi powiedziała że skierowania nie dostane, ze mam iść sobie to sam załatwiać.
A jak nie będe się nadawał to chyba to już ja zwracam mu kasę, nie wiem jak to jest

Ten post był edytowany przez SpiderWeb dnia: 22 Marzec 2012 - 12:03

#12 Użytkownik jest niedostępny   rarkin Ikona

• "Some Things Will Never Change"
  • PipPipPipPipPip

Napisany 22 Marzec 2012 - 12:02

Zobacz postCamis, o 22 Marzec 2012 - 11:54, napisał(a):

Tak wlasnie, dobrze zrozumiales.

jakie czarno? co wy bredzicie. na wlasna reke na wlasny koszt po prostu nie zadne czarno. pracodawca nie ma obowiazku placic za badania. tak jakby mial placic za jakies kursy ktore sa potrzebne na dane stanowisko. jesli chcesz pracowac to musisz spelniac jego wymagania czyli miec akutalna ksiazeczke w tym wypadku. nie ma w tym nic dziwnego.

#13 Użytkownik jest niedostępny   Gordon Lameman Ikona

• Newfie lover
  • PipPipPipPipPip

Napisany 22 Marzec 2012 - 12:03

USTAWA z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, Dz.U.2008.234.1570.

Ustawy Ci nie wkleję bo korzystam z Lexa.

#14 Użytkownik jest niedostępny   rarkin Ikona

• PipPipPipPipPip

Napisany 22 Marzec 2012 - 12:04

Zobacz postSpiderWeb, o 22 Marzec 2012 - 11:32, napisał(a):

Z tego co wiem cząstkowo tak właśnie że dane badanie jest ważne tylko w jednej firmie gdzie aktualnie będziemy pracować.

wystarczy ze nie minal czas od poprzedniego badania. nie musisz robic badan do kazdej firmy jesli masz aktualna ksiazeczke. rok jest aktualna z tego co pamietam, potem chodzi sie po podbicie bez badan kalu.

#15 Użytkownik jest niedostępny   SpiderWeb Ikona

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 22 Marzec 2012 - 12:05

Zobacz postrarkin, o 22 Marzec 2012 - 12:02, napisał(a):

jakie czarno? co wy bredzicie. na wlasna reke na wlasny koszt po prostu nie zadne czarno. pracodawca nie ma obowiazku placic za badania. tak jakby mial placic za jakies kursy ktore sa potrzebne na dane stanowisko. jesli chcesz pracowac to musisz spelniac jego wymagania czyli miec akutalna ksiazeczke w tym wypadku. nie ma w tym nic dziwnego.

Trzymajmy się zasady, że jak nie wiemy to się nie wypowiadamy.

JA NIE JESTEM USŁUGODAWCĄ TYLKO JEGO PRACOWNIKIEM LUB POTENCJALNYM PRACOWNIKIEM.
To może mamy jeszcze płacić za badania jego żywności jako klient czy nadają się do jedzenia

Ten post był edytowany przez SpiderWeb dnia: 22 Marzec 2012 - 12:06

#16 Użytkownik jest niedostępny   rarkin Ikona

• PipPipPipPipPip

Napisany 22 Marzec 2012 - 12:05

Zobacz postSpiderWeb, o 22 Marzec 2012 - 12:01, napisał(a):

Mógłbyś mi podać dokładne źródło? Dzięki

No tak, ale jak mam iść na takie badanie jak to jest badanie zlecane na skierowanie pracodwacy, a ona mi powiedziała że skierowania nie dostane, ze mam iść sobie to sam załatwiać.
A jak nie będe się nadawał to chyba to już ja zwracam mu kasę, nie wiem jak to jest

bez skierowania mozna isc. wiem bo sam wyrabialem pare mc temu bez zadnych skierowan na papierze.

#17 Użytkownik jest niedostępny   Gordon Lameman Ikona

• Newfie lover
  • PipPipPipPipPip

Napisany 22 Marzec 2012 - 12:06

Zobacz postSpiderWeb, o 22 Marzec 2012 - 12:05, napisał(a):

JA NIE JESTEM USŁUGODAWCĄ TYLKO JEGO PRACOWNIKIEM LUB POTENCJALNYM PRACOWNIKIEM.

Czyli sprzedajesz mu swoje usługi.

To, że jesteś pracownikiem nie oznacza, że nic Cię nie interesuje. To zbyt socjalistyczne podejście, aby można je zaakceptować.

#18 Użytkownik jest niedostępny   rarkin Ikona

• PipPipPipPipPip

Napisany 22 Marzec 2012 - 12:08

Zobacz postSpiderWeb, o 22 Marzec 2012 - 12:05, napisał(a):

Trzymajmy się zasady, że jak nie wiemy to się nie wypowiadamy.

To może mamy jeszcze płacić za badania jego żywności jako klient czy nadają się do jedzenia

co to zmienia? dalej nie ma obowiazku placic za wyrobienie czegos co potrzebne jest do pracy.

#19 Użytkownik jest niedostępny   SpiderWeb Ikona

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 22 Marzec 2012 - 12:08

Zobacz postReturn of Gordon Lameman, o 22 Marzec 2012 - 12:06, napisał(a):

Czyli sprzedajesz mu swoje usługi.

To, że jesteś pracownikiem nie oznacza, że nic Cię nie interesuje. To zbyt socjalistyczne podejście, aby można je zaakceptować.

Mylisz pojęcia, gdybym sprzedawał swoje usługi, przyszedł bym ja jako firma do niego oferująca np. usługi kucharskie, a tak jestem pracownikiem, i to jest jego obowiązek zapewnić higienę pracy

#20 Użytkownik jest niedostępny   grzechotnik.d Ikona

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 22 Marzec 2012 - 12:09

Zobacz posthazhell, o 22 Marzec 2012 - 11:58, napisał(a):

Druga sprawa to taka, że np starasz się o pracę. Przyszły pracodawca kieruje Ciebie na badania, wykonujesz na jego koszt, kończysz badania i odbierasz wyniki i się zmywasz. Popatrz na to ze strony pracodawcy, wywaliłeś pieniądze na badania dla przyszłego pracownika, a on odwala Tobie taki numer i jesteś "parę" złotych w plecy. Chciałbyś tak? Nie ma co się dziwić, że teraz każą robić badania na własny koszt. W firmie gdzie pracuję było pełno takich delikwentów co tak kombinowali, teraz wszyscy nowi pracownicy robią badania na własny koszt, gdzie później są zwracane jeśli podpiszę umowę i podejmie pracę.

• (2 Stron)
  • +
  • 1
  • 2