Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

GoloJG

USB2 vs USB3 / FAT32 vs NTFS / AData S102 Pro

Rekomendowane odpowiedzi

Parę dni temu wpadł mi AData S102 Pro. Początkowo chciałem porobić testy tylko na własny użytek, z ciekawości, ale że trochę mi to zajęło podzielę się moimi wypocinami.

 

adata_s102pro_16gb.jpg

 

Wstęp

 

Prócz wspomnianego AData S102 Pro 16GB w testach posłużę się leciwym Kingston Data Traveler 1GB

AData wyposażony jest w nowe złącze USB 3.0. Jego cena to obecnie 60/80zł za wersję 16GB.

 

Pytania nad którymi warto się pochylić:

Czy warto kupić Penrdiva USB 3.0 mając w PC tylko 2.0.

Czy różnica między USB 3.0 a 2.0 jest odczuwalna w średniej klasy urządzeniach.

I kolejna sprawa to system plików, NTFS czy jednak FAT32? Jak wiadomo FAT32 ma jedną wadę, nie obsłuży większego pliku niż 4GB. W internecie można znaleźć wiele opinii twierdzących że NTFS sprawdza się gorzej, pendrive jest wolniejszy. Zobaczymy.

 

Test został podzielony na dwie części.

1. USB2 vs USB3

2. FAT32 vs NTFS

 

 

1. USB2 vs USB3

W tej części pamięci są sformatowane pod FAT32.

 

 

HD Tune PRO

Kingston Data Traveler:

282baba8a0d991a0.jpg

AData USB 2.0:

eeda36a3f6a32f73.jpg

AData USB 3.0:

0b486b71c6bb7098.jpg

 

 

 

ATTO Disk Benchmark

Kingston Data Traveler:

02c27e5b41ec4cbe.jpg

AData USB 2.0:

b09e79e980a1aa6c.jpg

AData USB 3.0:

f31bc7560bb165df.jpg

Widać że różnica między stareńkim Kingstonem a AData podpiętym pod USB2 jest spora. AData podpięty pod USB3 zachwyca odczytem i... rozczarowuje zapisem. No ale to syntetyki, zobaczmy jakie będą różnice w prawdziwym użytkowaniu.

 

 

 

1 plik ISO

Obraz płyty ważący 3,10GB. Kingston 1GB oczywiście nie brał udziału w teście ;) Czas podawany w sekundach.

6030b823d982063f.jpg

Widać że różnica jest spora a to tylko niewiele ponad 3GB, przy większym pliku dystans był by większy.

 

 

 

176 plików mp3

Teraz katalog ważący 808MB, zawiera 176 plików mp3.

1c115e4935afde79.jpg

Zaskoczenie... nie ma różnicy przy małych plikach między USB2 a USB3 w AData. Za to różnica między AData a Kingstonem jest ogromna.

 

 

 

Emsisoft Emergency Kit

Znany program w wersji portable służący do skanowania PC pod kątem złośliwego oprogramowania. Dla porównania na wykresie zamieściłem szybkość skanu kiedy program znajduje się na dysku twardym.

3e99fe389ac852f6.jpg

To tylko "szybki skan", przy pełnym skanowaniu który trwa kilkadziesiąt minut a nie sekund zapewne różnice będą kilku/nastu minut.

 

Podsumowanie: Jeśli kupować nową pamięć przenośną to tylko pod USB 3.0, nie ważne że mamy w PC złącze 2.0. Cenowo wychodzi tak samo a nowe pendrivy będą znacznie szybsze od tych kilkuletnich USB 2.0.

 

 

 

2. FAT32 vs NTFS

Wszystkie testy robione na AData USB 3.0

ATTO Disk Benchmark

FAT32:

f31bc7560bb165df.jpg

NTFS:

9ceb82ae807449be.jpg

Różnice?

 

 

 

1 plik ISO

Obraz płyty ważący 3,10GB.

7e57ac1de65dff8a.jpg

 

 

 

Emsisoft Emergency Kit

d3e0490e52dd62f4.jpg

Znowu nic.

 

 

 

176 plików mp3

Katalog ważący 808MB, zawiera 176 plików mp3.

d63707ec6fc52020.jpg

W końcu coś! Widać na małych plikach NTFS lepiej radzi sobie z zapisem a FAT32 z odczytem.

 

Podsumowanie: Nie podzielam opinii że NTFS jest sporo gorszy dla penów. W zapisie małych plików widać nawet poprawę (ale w odczycie spadło).

 

 

Piszcie czy coś dodać/usunąć z testów ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetny test. Heh już widzę minę mojego nauczyciela od UTK który stale powtarza i klepie że usb 3 to marketing i płacimy za nic.

Taki szybkich pendrivów się nie spodziewałem .Widać że nie byłem w temacie od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za test, zastanawiałem się nad tym penem, czy warto jeśli wiele komputerów ma jeszcze tylko USB 2.0. Dzieki temu że poświęciłeś swój czas wiem, że warto.:thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod wpływem testu autora, zamówiłem sobie tego pena z myślą o używaniu go z USB 2.0. Zobaczymy czy wyniki się pokryją. Dzięki za test :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy podłączeniu USB 2.0 moje transfery przedstawiają się następująco:

 

NTFS:

 

Minimum - 19 MB/s

Maximum - 35 MB/s

Average - 35 MB/s

 

FAT32:

 

Minimum - 31 MB/s

Maximum - 35 MB/s

Average - 35 MB/s

 

Całkiem dobry penek, również polecam :)

 

Edycja: Po zarejestrowaniu się na stronie Adata, podając 13 cyfrowy kod z opakowania pena, można ściągnąć z ich strony darmową, 60-dniową wersję Norton Internet Security 2012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy Pendrive Adata posiada dziurkę, dzięki której można przymocować go do kluczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość M.a.R.e.K

Polecam dla osób, które nie posiadają na płycie USB 3.0 zakup kontrolera, w zależności od marki do ok 100zł. Ja niedawno kupiłem kontroler firmy UNITEK USB 3.0 PCI-E uPD720200 na chipie NEC. Do karty dostarczony był panel 3,5" na przód obudowy z 2x USB 3.0. Korzystam z pendrive Corsair FlashVoyager GT 16GB USB 3.0. Różnica zauważalna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy Pendrive Adata posiada dziurkę, dzięki której można przymocować go do kluczy?

Dziurkę ma, ale jest ona bardzo mała, ciężko będzie przez nią coś przewlec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pendrive już zamówiony. Czekam niecierpliwie na dostawę.

Też się zastanawiałem jaki pendrak 16GB wybrać i ADATA S102 PRO ma chyba najlepszy stosunek cena/wydajność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

niestety nie polecam tego modelu. Padł po niecałych 2 latach. PC go nie wykrywa. Umarł nagle. Wszystkie dane poszły się ...

Jak nie znajdę paragonu to gwarancja dożywotnią można sobie wsadzić. Wysyłka na tajwan 30zł więc się nie opłaca.

Nigdy więcej ADATA!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...