Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Melon77

Totalne wyciszanie dysku w ziemi - relacja i zdjęcia

Rekomendowane odpowiedzi

Cholera napiszę do google, biedni wydają globalnie miliony dolarów na chłodzenie sprzętu.

 

A tutaj takie proste rozwiązanie, wystarczy zakopać w ziemi ;)

 

Koniecznie napisz jak dysk padnie. Ciekawe o ile skróciłeś jego żywotność :E

Bo kilka warstw folii kuchennej nie będzie się wieczność opierała wilgoci :P Chyba że ziemia jest już sucha na wiór, sprawdź to.

 

Padnie jak wątroba po wszamaniu sromotnika lol2.gif

 

stabilo z temp zaobserwowałem tak:

-w piachu+plastykowy pojemnik=ciepło,

-w piachu+metalowy pojemnik=ok,

-w bitumenboxach=ok,

-w bb+opatulenie ręcznikami=ciepło,

-styropian chociażby z jednej strony mocno winduje temp,

-papa dachowa lepiej się jako takie uzupełnienie nadaje.

 

papa dachowa ? kwasny.gif szok !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nom,ja chyba tak sobie wycisze caly komputer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całe zestawy tak chłodzą, zakopując chłodnice w ogródku, piach ładną przewodność ma, nawet stosowny worklog do znalezienia na forum (tam nawet węże pcv zamiast metalowych chłodnic działały) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całe zestawy tak chłodzą, zakopując chłodnice w ogródku, piach ładną przewodność ma, nawet stosowny worklog do znalezienia na forum (tam nawet węże pcv zamiast metalowych chłodnic działały) :)

 

Bo właśnie pod ziemię nie ma sensu pchać chłodnicy. Wystarczą na przykład jak tu dałeś przykład węże PCV lub miedziane (jeżeli ktoś ma odpowiednio duży teren) bo jak wiadomo pod ziemią chłodniej i trudno ją tak nagrzać ;d

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie napisz jak dysk padnie. Ciekawe o ile skróciłeś jego żywotność :E

Bo kilka warstw folii kuchennej nie będzie się wieczność opierała wilgoci :P Chyba że ziemia jest już sucha na wiór, sprawdź to.

Jasne, że napiszę, ale dlaczego od razu założenie że skróciłem żywotność?

 

Folia kuchenna wykonana jest z polietylenu - tworzywa sztucznego, które jest wytrzymałe i niebiodegradowalne, podobne do tego, z którego są robione worki foliowe i ponoć rozkłada się w okresie 100-1000 lat. Jak w najgorszym wypadku skrócę życie dysku o 100 lat, to nie będę płakał :).

 

A ziemia - pisałem już - jest lekko wilgotna, nie jest to błoto, jest sypka, ale w miarę dobrze się ubija. Po wsadzeniu do kartonu bez folii po kilku godzinach karton staje się wilgotny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak w najgorszym wypadku skrócę życie dysku o 100 lat, to nie będę płakał :).

Tego Ci życzę.

Ale nie chodzi tu o to że folia się rozłoży a o to że wilgoć przez nią może przejść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego Ci życzę.

Ale nie chodzi tu o to że folia się rozłoży a o to że wilgoć przez nią może przejść.

To już kwestia dokładnego owinięcia folią, wydaje mi się że zrobiłem to wystarczająco dokładnie. Ale za kilka miesięcy na pewno rozpakuję dysk, żeby zobaczyć w jakim stanie jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już kwestia dokładnego owinięcia folią, wydaje mi się że zrobiłem to wystarczająco dokładnie. Ale za kilka miesięcy na pewno rozpakuję dysk, żeby zobaczyć w jakim stanie jest.

 

I widzisz nie do końca, pod wpływem różnicy temperatur oraz braku powietrza istnieje spore prawdopodobieństwo, że pod folią zrobi się wilgoć a wraz z nią ciepłe powietrze zacznie się skraplać.

Poprawcie mnie jeśli się mylę.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No skrapla się skrapla,

ale nie robi to jak widać na sprzęcie wrażenia, a ładnych parę miesięcy tak trzymałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bic44 w folii tak trzymałeś ?

Nie zdymiło twardego ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W reklamówce owiniętej izolacyjną dokładnie. Po wyciągnięciu krople na folii, na złączach zasilania, raczej nie do uniknięcia, chyba, że w jakiś żwir o właściwościach higroskopijnych wrzucić..

 

Dysk ma się dobrze, teraz jak już pisałem w bb+papa+ręczniki, temp 50-70*

czekam na więcej mat, będzie zmiana koncepcji, bo jednak już ciepło się robi ciut..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I widzisz nie do końca, pod wpływem różnicy temperatur oraz braku powietrza istnieje spore prawdopodobieństwo, że pod folią zrobi się wilgoć a wraz z nią ciepłe powietrze zacznie się skraplać.

Poprawcie mnie jeśli się mylę.

Myślę, że częściowo masz rację, jednak od temperatury i braku powietrza wilgoć się nie "zrobi", może co najwyżej się skroplić ta wilgoć, która tam była w momencie foliowania - zakładając że wszystko jest szczelne. Pytanie tylko ile się tej wilgoci skropli, zamierzam za kilka miesięcy odpakować dysk i wtedy napiszę tu obserwacje czy jakakolwiek wilgoć będzie widoczna. Ale podejrzewam, że tak jak w przypadku bic44 nie będą to ilości zagrażające dyskowi.

 

Dysk ma się dobrze, teraz jak już pisałem w bb+papa+ręczniki, temp 50-70*

czekam na więcej mat, będzie zmiana koncepcji, bo jednak już ciepło się robi ciut..

Dysk do 70 st. Ci sie nagrzał? Jak on to przeżył??

 

A jak duże jest to całe zawiniątko w ręcznikach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz dbał to moze jakieś fajne ssd ci z tego wyrosnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może mała rurka akwariowa z jednej i drugiej strony do wyprowadzenia powietrza ?? scratchhead.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A te otwory w dyskach ktore opisane sa aby ich nie zaslaniac? Do wyrownywania cisnienia... Nic sie nie stanie uszczelniajac je?

Swoja droga ciekawy pomysl, wlasnie najgorszy jest swist talerzy...

 

Tylko ta folia mi sie nie podoba, ona cieka i licha, a wiecej warstw to tez gorsza przewodnosc, inna sprawa to gdzie jest czujnik temp czy aby nie w dysku?

A jesli tak to co z temp elektroniki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już chyba bym wolał wynieść kompa do piwnicy/strych i pociągnąć kable do monitora itd.

 

Dobrze ze nie jestem takim audiofobem :D i dla mnie komp może chodzić jak odkurzacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł przedni :thumbup: , wypróbuje na starym dysku , na ssd nie muszę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A te otwory w dyskach ktore opisane sa aby ich nie zaslaniac? Do wyrownywania cisnienia... Nic sie nie stanie uszczelniajac je?

No to jest jedyna rzecz, która wg mnie jest tutaj ryzykowna, nie wiem na ile zatkanie tych dziur będzie miało wpływ na pracę dysku. Może rzeczywiście pomyślę nad jakąś małą rurką doprowadzoną do samych dziurek, żeby być w zgodzie z zaleceniami producenta.

 

Tylko ta folia mi sie nie podoba, ona cieka i licha, a wiecej warstw to tez gorsza przewodnosc, inna sprawa to gdzie jest czujnik temp czy aby nie w dysku?

A jesli tak to co z temp elektroniki?

Dałem jej jakieś 3 warstwy, tutaj na pewno trzeba pójść na odpowiedni kompromis ilości warstw - wg mnie folii nic się nie powinno stać, a jej przewodnictwo ciepła jest wystarczające. Nie zapominajmy, że dysk jest generalnie skonstruowany do pracy na chłodzeniu pasywnym, to nie procesor gdzie rodzaj stopu metalu ma duże znaczenie... Myślę, że temperatura to najmniejszy problem tutaj i położenie czujnika też - jeśli ziemia dobrze chłodzi obszar przy czujniku to tak samo dobrze będzie chłodzić gdzie indziej, bo ona mocno przylega do całego dysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że temperatura to najmniejszy problem tutaj i położenie czujnika też - jeśli ziemia dobrze chłodzi obszar przy czujniku to tak samo dobrze będzie chłodzić gdzie indziej, bo ona mocno przylega do całego dysku.

 

Jeden z bardziej istotnych.

Ma wpływ na żywotność urządzenia.

W wysokich temperaturach dyski pracują bezawaryjnie znacznie krócej exclamation.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eee, a nie lepiej zamiast tej ziemi owinąć hadedeka i utopić w oleju mineralnym? :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden z bardziej istotnych.

Ma wpływ na żywotność urządzenia.

W wysokich temperaturach dyski pracują bezawaryjnie znacznie krócej exclamation.gif

 

 

 

zdaje sie, ze Google pisalo inaczej... :heu:

 

 

ps. dla leniwych:

"Failures do not increase when the average temperature increases. In fact, there is a clear trend showing that lower temperatures are associated with higher failure rates. Only at very high temperatures is there a slight reversal of this trend,"

 

 

 

 

pps. a to bylo lata swietlne temu :cool:

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko to paprania się (+odciekać długo musi z oleju),

tak samo z piachem, wszystkie takie zabiegi to jednak mało wygodne..

 

Ale mam litr niepotrzebnego orlena takiego klik, więc pewnie kiedyś tam się pobawię i z tym..

 

A jak duże jest to całe zawiniątko w ręcznikach?

Spore wyszło..hddki dla skali klik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze ze też wywaliłem do śmieci obudowe po uszkodzonym LaCie Internet Space byłoby idealne można by jeszcze kwiatki posadzić :E

 

Jakie temperatury? Nie przegrzewa sie?

EDIT: stabilo wywróciłeś mój światopogląd na temat temperatur. a wywaliłem drugi dysk żeby sie wzajemnie nie przegrzewały. przy nadarzającej okazji zaopatrze sie w drugi egzemplarz do raid'a chociaż bardziej prawdopodobne w przypływie gotówki - dwa dyski 2.5" na system zamiast jednego 3.5"

 

PS Kurcze to niezły rynek zbytu - na "gumowe" wsuwki w podobie do tej paczki. Potrzeba w społeczeństwie jest wielka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden z bardziej istotnych.

Ma wpływ na żywotność urządzenia.

W wysokich temperaturach dyski pracują bezawaryjnie znacznie krócej exclamation.gif

Tak - jeśli temperatura przekracza lub jest bliska maksymalnej dozwolonej, ale w moim przypadku daleko jej jeszcze do tego poziomu, dlatego w tym przypadku jest to najmniejszy problem. Zresztą wg zalinkowanych przez Was artykułów 44 stopnie mieszczą się w zakresie najlepszych temperatur dla dysku, więc nawet nie ma sensu próbować chłodzić dalej, bo w efekcie możemy skrócić jego żywotność.

 

eee, a nie lepiej zamiast tej ziemi owinąć hadedeka i utopić w oleju mineralnym? :hmm:

Jakoś mi fajniej ubabrać ręce w ziemi niż wytłuścić w oleju :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Cały czas na tym samym kablu jedziesz? A np. wyciągnięcie i ponowne włożenie kabla nie likwiduje problemu?
    • Jak oni te pasty nakładają? Ręcznie czy maszynowo? Bo jak miałem 970 strixa, to po chyba 4-5 latach od kupna uznałem że wymienię pastę, bardziej z ciekawości jak to się robi, niż ze wzrostu temperatur, jak ściągnąłem chłodzenie, to sobie myślę WTF? Pasta tak walnięta jakby ktoś to po kilku głębszych robił, nie wiem ale połówka rdzenia była bez pasty  może to tak miało być, bo wsumie jeden jedyny raz wymieniałem pastę na gpu.
    • Nie ma czegoś takiego... ta zgoda podobno istniała już kilka razy w ciągu kilku miesięcy, a jednak... Obecnie Partia Republikańska w większości to opłacane przez Putina pionki, mniejszość to ta, która chce pomóc Ukrainie. Do tego masz karierowiczów, którzy zrobią wszystko(Johnson, który bez przyzwolenia Trumpa nie kiwnie palcem). Trump jest najważniejszym politykiem po prawej stronie w USA i to on decyduje o kształcie i kierunkach polityki Partii Republikańskiej. Właśnie z tego powodu rozdzielili te pakiety pomocowe, bo okazało się, że część demokratów nie chciała poprzeć pomocy dla Izraela(morderstwa osób cywilnych w Gazie), a tym samym dla Ukrainy i zrobił się kłopot. Teraz pomoc dla Izraela przejdzie, a pomoc dla Ukrainy zostanie uwalona, jeśli w ogóle zostanie poddana pod głosowanie. Reagan przewraca się w grobie, bo jest totalnie niezrozumiałe czym stała się prawica w USA i czyich interesów broni.    Kiedy Russia Today wchodzi za mocno... "Ukraińscy naziści, którzy powinni oddać Rosji część swojego terytorium". Tak wygląda dzisiaj przeciętny Republikanin, który przedstawia narrację i propagandę rosyjską. Przerażające do czego mogą doprowadzić pieniądze i głosowanie na populistów. To pokazuje jak mocne wpływy ma Rosja w USA(ale to już wiadomo oficjalnie po raporcie dotyczącym wyborów i wygranej Trumpa).
    • To już druga osoba bodajże w tym temacie z tym samym modelem i po własnej aplikacji pasty taka duża różnica, gwarancji nie trzeba żegnać jak przyrosty są tak fajne to warto to zrobić, jak jest plomba na którejś śrubie to można zamówić i nakleić jeżeli np suszarka + żyletka nie dały rady lub w ogóle ktoś robi dziurę w plombie od razu  Chwile temu zamawiałem z alledrogo do xfx https://allegro.pl/oferta/5x-naklejki-gwarancyjne-asus-msi-palit-xfx-evga-gigabyte-zotac-15362612792
    • Dane CFM z opakowań producentów nie można porównywać między nimi, a najlepiej kompletnie na te dane nie patrzeć. Nie dość, że nie ma żadnego ogólne standardu względem którego dokonywane są te pomiary, więc każdy producent mierzy jak uważa, to dodatkowo zarówno te dotyczące przepływu jak i ciśnienia są dokonywane przy skrajnych i nierealnych sytuacjach. Na przykład w przypadku ilości przepchniętego powietrza mogą być stosowane kilkudziesięciocentymetrowe tunele z "prostownikami przepływu" na końcu którego znajduje sie wentylator i po przeciwnej stronie przyrząd do pomiaru, czyli coś czego nikt w domowym komputerze nie zastosuje przez co taki wynik jest niestosowalny w praktyce dla wentylatora zamontowanego bezpośrednio na radiatorze (czy to od wieży chłodzenia czy układu cieczą) lub kratce obudowy. Zostają tylko praktyczne testy jak np. TechPowerUP czy HWCooling.net lub takie przy stałej metodologii dla wszystkich śmigieł jak np. Cybenetics. W takim przypadku będziesz miał miarodajne wyniki. Nie potrzebujesz takiej przejściówki dopóki gniazdo do którego wpinasz 4 pinową wtyczkę nie jest blokowane plastikiem z boku w którym wtyczka by wystawała (a jeżeli blokuje to możesz próbować tę blokadę usunąć). Rozstaw pinów w wentylatorze 2, 3 i 4 pinowym jest teoretycznie identyczny, bo dwa pierwsze piny to kolejno uziemienie i napięcie, kolejny to pomiar obrotów i ostatni czwarty to pin do sterowania PWM. Wentylator 2 i 3 pin można sterować tylko poprzez zmianę napięcia pracy, a dla wentylatora PWM nie ma teoretycznie znaczenia czy steruje się go sygnałem czy napięciem, tak długo jak jego sama konstrukcja nie przeszkadza w sterowaniu jego obrotami poprzez zmianę napięcia zamiast sygnałem modulacyjnym (jak np. nie powinno się robić w przypadku łożysk magnetycznych jak w wentylatorach Phanteks T30 lub Corsair ML120 czy konstrukcjach Sunona MagLev).
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...