Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Alart

Asus X53T

Rekomendowane odpowiedzi

NOWE, 3 ROZSZERZENIE - BADANIA WYDAJNOŚCI I DZIAŁANIE CROSS-FIRE!

TERAZ PRAWIE WSZYSTKO W PIERWSZYM POŚCIE

 

Recenzja

 

 

1. Wstęp.

Asus X53T (K53, K43? - nie wiadomo do końca jak się nazywa, na stronie Asusa nie ma tego modelu) zakupiłem dwa tygodnie temu. Jako, że testów nigdy za dużo, podzielę się wrażeniami z tego okresu użytkowania. Mam nadzieję, że moja recenzja okaże się dla kogoś przydatna.

Nie zamierzam ładować tutaj testów wydajnościowych. Testy są dostępne w internecie, dla mnie przeprowadzanie całej procedury jest uciążliwe. Będę miejscami porównywać z Acerem Aspire 5738ZG, którego miałem wcześniej. Zdjęć też nie napstrykam, są na stronach sklepów, tylko zamieszczę dwa dające pojęcie o relatywnej wielkości urządzenia.

12072012124.jpg

12072012127.jpg

 

2. Specyfikacja.


  •  
  • APU - A6-3420M + chipset AMD A70M
  • Radeon 7670 1Gb GDDR3
  • 4Gb RAM w jednym slocie – drugi wolny
  • 500Gb dysk
  • DVD RW
  • Wyświetlacz 15,6' 1366 x 768 (WXGA)
  • Bateria Litowo-jonowa, 6 komorowa, 5200mAh
  • Bluetooth 3.0 HS
  • czytnik kart 4 w 1 (SD/MMC/MS/MSPro)
  • 1x DC-in (wejście zasilania)
  • 1x HDMI
  • 1x USB 3.0
  • 1x VGA (D-sub)
  • 1x wejście mikrofonowe
  • 1x wyjście słuchawkowe/głośnikowe
  • 2x USB 2.0
  • Wymiary - 28,3 - 34,9 mm x 378 mm x 253 mm
  • Waga - 2,6 kg z baterią
  • Brak systemu - ja mam za darmo z MSDNAA

 

3. Zewnętrze.

Obudowa jest plastikowa. Nie jest gładka lecz pokryta jakby łuskami. Laptop sprawia wrażenie szczupłego i lekkiego, w praktyce jest to typowa piętnastka. Sprzęt jest dobrze wyważony - gdy leży na biurku czy kolanach nie sposób żeby się przewrócił na wyświetlacz. Nawet bez baterii. Jest to znacząca zaleta, ponieważ Acer bez baterii był bardzo niestabilny i trzeba go było przytrzymywać.

Klawiaturę ma gorszą niż poprzednik, ale jest dość wygodna. Strzałki są pełnowymiarowe (duży plus), jest blok numeryczny. Skok jest dobrze wyczuwalny, ale stosunkowo głęboki, klawisze lekko chropowate, nie ślizgają się. Niestety nie jest podświetlana. Touchpad leży nieco na lewo, jest śliski, a podobnie jak dwa klawisze pod nim. Obsługuje wiele funkcji, ale nie chciałem się ich uczyć, bo zwykle korzystam z myszy. Klawiatura jest położona nieco niżej niż płaszczyzna obudowy. Poza klawiaturą i touchpadem jest tylko jeden klawisz - włącznik. Szkoda, bo wolałbym jeszcze osobną regulację głośności i wyłącznik touchpada. Nie widziałem nigdy laptopa z osobną regulacją jasności, ale to też by się przydało.

Masa laptoka to 2,2 kg, a baterii 350 g. W sumie mamy 2,55 kg - ultrabook to to nie jest.

Zasilacz mnie zszokował. Asus bezczelnie władował kloca o masie blisko pół kilo, na dodatek wielkiego. Jak dla mnie Asus powinien się wstydzić, wielu producentów, nawet Acer trzy lata temu dawał znacznie mniejsze zasilacze. Do tego kabelki są za krótkie. Grzmot zwany zasilaczem:

12072012129.jpg

Z lewej strony notebooka jest USB 3.0, 2.0, HDMI, VGA. Dziura od zasilania i Ethernetu oraz wylot chłodzenia. Bateria zajmuje całą długość tyłu. Z prawej strony DVD, USB 2.0 i wyjścia/wejścia audio. Z przodu jest tylko czytnik kart. Pod touchpadem są diody z różnymi informacjami. Poza tym, że wolałbym chłodzenie z tyłu, wszystko jest w porządku. No, może jeszcze gniazdo USB 3.0 więcej by się przydało, szczególnie, że chipset A70M obsługuje do 4 takich wejść.

X53 robi dobre wrażenie wyglądem zewnętrznym. Skazą jest klocowaty zasilacz, na pewno też wiele osób ucieszyłoby się z innego umieszczenia wylotu powietrza.

 

4. Podzespoły.

RAM - Samsung 4 GB DDR3-1333 DDR3 SDRAM. Timingi ustawione 5-5-5-15. Nieco mnie one zdziwiły i nie ruszałem.

APU to rdzeń Llano - A6-3420M - taktowany domyślnie 1,5GHz z turbo do 2,3 GHz, 4 rdzenie, 1Mb cache'u na rdzeń oraz grafika 6520G.

Do tego dochodzi grafika 7670 z 1Gb GDDR3 RAMu. Jest to praktycznie dawny 6670, ale zapewnia dużą wydajność, może się łączyć w crossfire z integrą.

500Gb dysku jak zwykle zamienia się w 450. Konkretnie jest to: WDC WD50 o 5400 RPM i komunikujący się przez SATA-II. Z tego co wiem, niestety nie ma miejsca na drugi dysk, więc SSD albo HDD, nigdy dwa na raz. Szkoda, bo mój stary Acer miał dwa sloty.

Karta dźwiękowa to Realtek ALC269. Głośniki fatalne, gorsze niż w starym Acerze, ale po podpięciu pod zewnętrzne gra całkiem miło.

No chyba tyle. Jeśli chodzi o sterowniki to jest dobrze. Jeden minus: nie da się wyłączyć zintegrowanej karty graficznej - są tylko dwa tryby: integra albo obie. Może jakoś się da, ale Asus nie przewidział takiej możliwości w swoich sterownikach. Poprawione: są wszystkie trzy tryby, cross-fire można wyłączyć w sterowniku, niestety karta zintegrowana jest zawsze zasilana. Fail. Laptop działa zauważalnie szybciej niż poprzednik z pentium 4300. Szczerze pisząc, to nie grałem teraz w gry, więc wiele na temat wydajności nie napiszę, jeśli ktoś chce to są różne testy w necie dostępne. Ja nie mam ani możliwości porównania, ani szybkiego przeprowadzenia porządnych testów, więc byłby to dla mnie problem.

Nie wiem czym się dokładnie różnią pierwsze APU (A6-3400, 3500) względem nowszych. Lekka różnica w taktowaniu jest widoczna, a poza tym podejrzewam o lepsze oszczędzanie energii. Być może częściej też potrafi się włączyć turbo.

 

5. Działanie.

Bateria jest większa niż przeciętne, bowiem ma 5200 mAh. Bardzo jestem z niej zadowolony. Grając w heroesy 3 na wyłączonym wi-fi wytrzymuje ok. 5 godzin.

Asus chwali się technologią IceCool, mającą trzymać temperatury obudowy w ryzach. Działa genialnie, dopiero grzejąc laptopa na turbo po podkręceniu sprawiłem, że klawiatura wydała się cieplejsza. Nieporównywalnie lepiej niż w poprzednim laptopie, który potrafił parzyć bez szczególnego powodu.

Wyświetlacz choć refleksujący jest bardzo jasny, a kąty szerokie. Bardzo mi się podoba. Jedyny minus to typowa rozdzielczość, ale cóż... Dodane: słaby zakres regulacji, w ciemnościach bije po oczach, a słońce bywa silniejsze od podświetlenia.

 

6. OC/UC.

Teraz to co tygryski lubią najbardziej, czyli podkręcanie. AMD oczywiście dowaliło do pieca - 1,5 GHz? Na szczęście k10stat w ręce i uzyskałem:

k10q.png

W stosunku do oryginału obniżyłem napięcia na najniższych trybach - o 0,1V. Jest to bardzo dużo i powinno widocznie wpłynąć na czas działania. Czy na pewno tak wpływa to nie wiem, nie testowałem. Obniżenie do 0,7V przy taktowaniu 750MHz dawało pozory stabilności, praktycznie jednak co kilkanaście godzin wyskakiwał bluescreen. Zwiększając napięcie mógłbym się przebić przez 3GHz. Dodane: Nie da się podbić ponad 1,350V. Dodam, że throttling jest niezauważalny, a turbo nieraz się włącza. Według testów po takim podkręceniu Llano jest w stanie wygrać z i5. Jak pisałem - testów nie robię, nie znam się. Wyniki mam gorsze po OC niż na notebookcheck bez OC, nie wiem jak to dokładnie działa, nie będę się bawić. Jedyne co mogę napisać, to tyle, że wraz ze zwiększaniem częstotliwości wyraźnie wzrasta wydajność, więc naprawdę warto podkręcać, nie ma lipy.

 

7. Oprogramowanie.

Asus na szczęście sprzedaje tego laptopa bez systemu operacyjnego. Dzięki temu jest tańszy o jakieś 200zł, a ja korzystając z bycia studentem po prostu ściągam legalnie od Microsoftu Windowsa 7 Professional lub instaluję sobie Linuxa. Na gołej siódemce niewiele działa, jednak dołączona od Asusa płytka szybko przystosowuje urządzenie. Konieczne są stery APU, karty bezprzewodowej, właściwie wszystkiego. Poza sterownikami jakiś szajski antywirus się zainstalował - do śmieci.

Dla zabawy Asus dołączył oprogramowanie, dzięki któremu można się logować przy użyciu kamery. Nie działa doskonale, ale generalnie mogę się zalogować tylko uśmiechając się do siebie samego. Asus Live Update wykrył mi dotychczas jedną aktualizację, mam nadzieję, że jeszcze trochę będzie. W skrócie - bez szaleństw ale wszystko jest. Na początku były problemy z programem AMD System Monitor, który nie chciał się zainstalować, ale dziś zadziałało bez problemu - myślę, że to kwestia sterowników. Ponadto jest, znany ze sterowników Realteka, jakiś motyw związany z kartą dźwiękową, że można sobie dźwięk modulować, taki bajer, może komuś się przyda.

 

8. Podsumowanie.

Najpierw zdradzę ostatnią ważną daną - cenę. Ile dalibyście za laptoka z procesorem o wydajności ponad i3 (po OC), grafiką lepszą od mobilnej 550, pojemną baterią, dobrą matrycą etc.? 2700 zł? 2300? Ten lapek kosztuje 1779 zł! Serio.

Niestety nie miałem czasu wgłębiać się w procedury testowe i nie wniosę nic nowego do wiedzy o wydajności platformy AMD Sabine. Według testów dostępnych w internecie i przeprowadzonych przez osoby lepiej znające się na rzeczy, po OC Llano przegania i3 i walczy z procesorami i5 Sandy Bridge. Sam tego nie potwierdzę, nie mam laptopa z i5 do porównania i moja procedura daje wyniki o znacznej rozbieżności np. z portalem Notebookcheck.

Patrząc przez pryzmat ceny przymyka się oczy na niedociągnięcia. Uważam ten zakup za jeden z lepszych.

 

 

Neutralne:


  •  
  • klawiatura - ogólnie w porządku, duże strzałki, ale skok mógłby być niższy
  • wygląd - dobrze, fajnie, ale jakby był odrobinę mniejszy...
  • masa - standard, ale wolałbym coś lżejszego
  • dźwięk - pierdziawki straszne, ale przy głośnikach zewnętrznych głos jest ok
  • wszystkie trzy tryby pracy kart graficznych są dostępne - czasem nawet działają

 

Plusy:


  •  
  • cena
  • bateria
  • ekran (mimo, że nie matowy)
  • wyważenie
  • podkręcanie Llano
  • dobre timigi w RAM
  • chłodny
  • brak systemu

 

Minusy:


  •  
  • wielki zasilacz
  • brak możliwości wyłączenia zintegrowanej karty graficznej
  • przydałoby się 1 USB więcej
  • chłodzenie z boku
  • brak dodatkowych klawiszy – nie ma jak zmniejszyć głośności jedną ręką
  • układ chłodzenia dedykowanej karty graficznej jest głośny

 

1. Rozszerzenie recenzji.

 

 

Głośność ukladu chłodzenia po uruchomieniu wymagajacej gry drastycznie wzrasta i może przypominać szorowania szczotki. Jest to tylko układ chłodzenia dedykowanej karty graficznej. W przypadku użycia samego APU nigdy tych efektów nie ma, wentylacja procesora jest cichsza i jakby wydajniejsza. Użycie karty dedykowanej praktycznie nie wpływa na temperaturę urządzenia odczuwalną przez użytkownika.

Dodatkowo mam chwilkę wolnego czasu i spróbuję wkrótce, w kolejnym rozszerzeniu opracować działanie linuksa na tym laptopie. Z pewnością będzie to ciekawe dla wszystkich linuksiarzy poszukujących sprzętu.

 

Nowy minus:


  •  
  • układ chłodzenia dedykowanej karty gaficznej jest głośny.

 

 

2. Rozszerzenie recenzji po instalacji Linuxa.

 

 

1. Instalacja

Lubię debiana, toteż od niego chciałem zacząć. Oczywiście ten super stabilny linux jak zwykle nie działa, więc próby instalacji zakończyły się zniszczeniem wszystkiego. Po prostu zainstalowany przez debiana grub nie działał poprawnie i nie wykrywał żadnego systemu operacyjnego. Z dobrych informacji to sterownik graficzny debiana zdawał się działać poprawnie. Zostałem więc zmuszony do natychmiastowej instalacji czegoś innego - zdecydowałem się na lubuntu w wersji 11.10. Tutaj o ile sama instalacja przebiegła pomyślnie, o tyle były problemy z kartą graficzną. Sterownik nie działał poprawnie i dostawałem czarny ekran. Próby połączenia z internetem i dossania aktualizacji zakończyły się niepowodzeniem (osobiście podejrzewam jakiś realny problem niż własną ułomność, bo również instalatory nie potrafiły się połączyć z internetem).

Jednak już miałem dostęp do Windowsa. Sciągnąłem najnowsze kubuntu 12.04 i wszystko zadziałało. Częściowo odetchnąłem z ulgą, jednak problemy zaczęły się piętrzyć. Mianowicie kubuntu działał sobie na karcie dedykowanej, powodując nieprzyjemne efekty dźwiękowe. Ostatecznie byłem zmuszony do trzykrotnej reinstalacji kubuntu, w tym zmiany na wersję 64-bit.

 

2. Karta Graficzna.

W Asusie, jak przypomnę są dwie karty graficzne, obie AMD. Zapowiada to tragedię, w poprzednim laptopie - Acerze wyposażonym w mobilnego radeona 4570 nigdy nie udało mi się korzystać z Linuxa, ponieważ Linux przegrzewał mi natychmiast po włączeniu komputer. Tutaj na dodatek procesor jest AMD, cóż to będzie?

Oczekiwania były spore: obsługa wszystkich trzech trybów graficznych (integra, cross-fire, dedykowana), cicha i kulturalna praca, dobra wydajność, długi czas działania na baterii.

Starsze sterowniki (lubuntu 11.10), nie obsługiwały tego sprzętu. Kubuntu 12.04 po instalacji powitał mnie działającym wyświetlaczem i szumem chłodzenia. Domyślne, otwarte sterowniki to tragedia - jedyne co potrafią to zagotować kartę. Na otwartych spróbowałem przełączyć grafikę z dedykowanej na zintegrowaną - czarny ekran. Szum i gorący spód. Beznadziejny czas na baterii.

Co prędzej więc zabrałem się do instalacji strowników wykrytych przez program o nazwie "dodatkowe sterowniki".

jokeyv.jpg

Były do wyboru dwa, udawało się instalować tylko ten pierwszy, jak widać na obrazku. Sterowniki można także było zainstalować według instrukcji na http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Precise_Installation_Guide, też działały. Wybrałem te wykryte i działające "automatycznie". Co do trybów graficznych można wybrać samą kartę zintegrowaną, albo samą dedykowaną.

catalystx.jpg

Moim zdaniem to lepiej niż na Windowasie, gdzie wybieram między integrą a cross-fire. Niestety, przełączać trzeba ręcznie i zmiana wymaga restartu systemu. Cóż, system za nic, ale ma pewne ograniczenia. Ogólnie po instalacji Catalastów wiatraki przestały szaleć i można było spokojnie korzystać z komputera.

 

3. OC.

Po sukcesie z grafiką do pełni szczęścia potrzebne było podkręcanie. Podkręcanie laptopa na Linuksie!? - spytacie. I słusznie, temat jest stosunkowo świeży. W poszukiwaniu programu podobnego do k10stata zwędrowalem pół Internetu, ale ostatecznie znalazłem program TurionPowerControl, za pomocą którego udało mi się podkręcić.

Sam proces szukania nie był prosty, program k10ctl nie działa na Llano, a TurionPowerControl nie działał na kubuntu 32 bitowym, jaki na początku, przypadkowo zainstalowałem. Nie wszystko działa idealnie, sam znalazłem kilka niejasności w kodzie, nie działa na przykład forsowanie p-stanu - dosyć ważne, teraz trzeba podkręcać wszystkie p-stany chcąc zbadać konkretne ustawienie. W dodatku nie jest sprytny - jak zwiększa częstotliwość, a potem napięcie to zwiększając częstotliwość wykrzaczy nam kompa zanim zwiększy napięcie. Osobom, które słysząc konsola myślą xbox odradzałbym korzystanie z tego wynalazku. Krótko - nie jest debilo-friendly jak k10stat. Jak by nie stękać, to bez większych problemów podkręciłem do takich wartości jak na Windowsie, szybkie testy potwierdziły skuteczność podkręcania (zmiany wydajności) i wskazały, że z takimi wartościami system powinien pracować stabilnie. Dodatkowo silnie undervoltowałem, dodając stan 0,5 GHz przy 0,65 V. Podobno procek jest stabilny przy takich wartościach, mi się jeszcze nie wysypał.

Turion Power States Optimization and Control - by blackshard - v0.43

Main processor is Family 12h Llano Processor
       Family: 0xf             Model: 0x1              Stepping: 0x0
       Extended Family: 0x12   Extended Model: 0x1
       Package Type: 0x1       BrandId: 0x1951
Machine has 1 nodes
Processor has 4 cores
Processor has 8 p-states
Processor has 0 boost states

Power States table:
-- Node: 0 Core 0
core 0 pstate 0 (p0) - En:1 VID:16 FID:14 DID:1.00 Freq:3000 VCore:1.3500
core 0 pstate 1 (p1) - En:1 VID:32 FID:8 DID:1.00 Freq:2400 VCore:1.1500
core 0 pstate 2 (p2) - En:1 VID:38 FID:6 DID:1.00 Freq:2200 VCore:1.0750
core 0 pstate 3 (p3) - En:1 VID:46 FID:3 DID:1.00 Freq:1900 VCore:0.9750
core 0 pstate 4 (p4) - En:1 VID:52 FID:0 DID:1.00 Freq:1600 VCore:0.9000
core 0 pstate 5 (p5) - En:1 VID:55 FID:3 DID:1.50 Freq:1266 VCore:0.8625
core 0 pstate 6 (p6) - En:1 VID:60 FID:2 DID:2.00 Freq:900 VCore:0.8000
core 0 pstate 7 (p7) - En:1 VID:72 FID:4 DID:4.00 Freq:500 VCore:0.6500
... /*p -stateny dla każdego rdzenia*/

--- Node 0:
Processor Maximum PState: 7
Processor Startup PState: 7
Processor Maximum Operating Frequency: 4000 MHz

Minimum allowed VID: 88 (0.450v) - Maximum allowed VID 16 (1.350v)
Processor AltVID: 49 (0.938v)

 

Ogólnie mam jednak pewne wątpliwości - później przeprowadzane benchmarki pokazały, że Linux lubi sobie siedzieć na najniższym stanie procesora. Wiem, że przełącza między stanami, ale jak to dokładnie przebiega i czy rzeczywiście nastawienie wszystkich siedmiu p-stanów na inne niż domyslne wartości daje wzrost wydajności w zwykłym użytkowaniu to nie wiem i nie wiem jak sprawdzić.

Dodam, że turbo się włącza zarówno po podkręcaniu jak i przy domyślnych wartościach. Sporo osób nie wierzy w turbo, ale na Linuxie jest widoczne bardzo dobrze. Poniższa tabelka pokazuje wyniki benchmarków w programie hardinfo dla ustawień defaultowych, pojedynczych częstotliwości (wszystkie p-stany ustawione na tę samą wartość) oraz przy nastawieniu wszystkich stanów jak na Windowsie (set). Jak widać "set" osiąga raz takie wyniki jak przy turbo - 3,0 GHz, a czasem jak przy 500MHz. Magia. Wyniki "default" są wyższe niż dla 1,6GHz - to właśnie zasługa domyślnego turbo 2,3 GHz, które w tym wypadku rzeczywiście działa.

freq	blow	crypto	fibo	queen	fft	ray
default	6,02	248,14	3,05	15,04	2,49	19,08
3,0GHz	3,35	472,91	2,19	10,26	1,50	13,94
2,4GHz	4,38	327,69	2,74	12,27	1,87	16,09
2,2GHz	5,04	314,46	2,99	13,03	2,02	17,08
1,9GHz	5,67	260,84	3,46	14,65	2,34	18,54
1,6GHz	6,84	228,48	4,12	16,22	2,76	20,58
1,2GHz	8,00	166,54	5,20	22,09	3,48	28,83
0,9GHz	12,56	126,80	7,33	28,41	4,92	35,34
0,5GHz	20,25	65,17	13,25	46,38	8,72	57,13
set	4,20	385,46	13,19	47,24	8,78	55,83

 

4. Inne.

Jak pamiętamy pod Windowsem Asus wytrzymuje prawie 5 godzin. Pod Linuxem z natywnym sterownikami grafiki trzyma godzinkę. Jeśli włączymy grafikę dedykowaną ciężko się przebić przez 3 godziny. Jednak gdy włączymy integrę i undervoltujemy spokojnie uzyskujemy tak samo, 5 godzin.

Nie wiem czemu zaktualizowane Kubuntu postanowiło regulować głośność HDMI i wyłączyć wyjście stereo. Taki sobie fail, ale przez pewien czas miałem z tym problem i nie mogłem odtwarzać muzyki, nawet zacząłem sterować ALSĄ. Wkrótce odkryłem przyczynę i nie było więcej problemów. Dla niektórych osób może być problemem hibernacja, której po prostu nie ma. Z tego co wiem laptopy mają problemy z hibernacją pod Linuxem, dobrze że została usunięta.

Działa zmiana jasności, głośności i przełączanie wi-fi, inne przyciski wyrożnione na klawiaturze trzeba skonfigurować ręcznie.

 

5. Podsumowanie.

Jak pokazałem, Linux nie stanowi ograniczenia dla tego laptopa. Catalysty dają lepsze możliwości niż sterowniki producenta na Windowsie i można podobnie podkręcać procesor. Sprzęt działa bardzo dobrze, a jeśli weźmiemy pod uwagę "out of box" to nieporównywalnie lepiej. Osoby korzystające z Linuxa mogę śmiało zakupić tego laptopa (bez systemu!) i korzystać z niego, nie rezygnując z żadnych jego dostępnych na Windowsie właściwości.

 

Neutralne:


  •  
  • tylko nowe dystrybucje, stare nie mają sterowników

 

Plusy:


  •  
  • działa podkręcanie prawie jak w k10stat
  • catalysty są ok
  • na baterii podobnie jak Windows
  • brak preinstalowanego systemu - jeszcze raz, dla linuxiarzy to ważna zaleta

 

Minusy:


  •  
  • trzeba szukać programów, podkręcanie pod Linuxa jest nowym tematem
  • na debianie nie działał grub
  • sterowniki otwarte dla mobilnych radeonów są do dupy

 

 

3. Rozszerzenie recenzji.

 

 

Przedmowa do trzeciego rozszerzenia recenzji.

W przedmowie zawrę ogólne obserwacje dotyczące przeprowadzania testów oraz kilka informacji.

To rozszerzenie zawiera testy wydajnościowe. Celem jest pokazanie dwóch rzeczy - ogólnej wydajności notebooka oraz sprawdzenie działania Hybrid Cross-Fire X - technologii umożliwiającej wykorzystanie w aplikacjach kart graficznych ATI lub AMD. Charakterystyczna dla tej technologii jest możliwość wykorzystania różnych rdzeni graficznych. Dawne testy na PClabie pokazały, że Cross-Fire zarówno w wersji podstawowej jak i Hybrid bardzo dobrze się skaluje - ilość klatek w grze potrafi być bliska sumie klatek uzyskanej przy użyciu kart pojedynczo. Czy tak samo ma się sprawa w laptopie? Odpowiedź uzyskuję badając gry i benchmarki w różnych ustawieniach sterowników - wzrost wydajności po ustawieniu dual graphic powinien być dowodem na działanie Cross-Fire.

Wyniki nieco przerosły moje wyobrażenie - w odpowiednich miejscach są komentarze. Przy analizie wyników należy pamiętac o dwóch problemach z jakimi stykają sie recenzenci na całym świecie - powtarzalności wyników oraz właściwej analizie. Jako przykład problemów z analizą podam Wiedźmina 1 - niskie fpsy minimalne są skutkiem wczytywania obszarów i nie przeszkadzają w rozgrywce w żaden sposób. Z kolei w Wiedźminie 2 niskie klatki to najważniejszy parametr decydujący o grywalności w danych ustawieniach. Problemy z powtarzalnością powodują, że odpowiadając na pytanie o Cross-Fire należy skupić się na benchmarkach (3d marki, RE5, Stalker:ZP), a analizując ogólną wydajność warto przeczytać co piszę przy obu Wiedźminach i Stalkerze.

Ostatnią rzeczą o której chcę tu napisać są problemy jakie mają benchmarki - 3d Mark 11 mi się wysypywał, pomogła dopiero reinstalacja wszystkiego z nim związanego, benchmark Stalkera to zupełny odlot, nie ma nic wspolnego z samą grą, wyskakiwał z fullscreena i zmuszał mnie do restartów. Działający poprawnie 3d Mark 06 już się nie nadaje do testowania sprzętu i porównania dokonywane za jego pomocą mogą być mylące.

Na wspomnienie zasługuje throttling - nieodczuwalny, nie było gwałtownych spadków wydajności. Efekty dźwiękowe z sekcji chłodzącej dały o sobie znać w większości badań.

 

Wstęp organizacyjny.

Wszystko dzieje się pod Windowsem 7 64 bit, Professional. Wszystkie stery od Asusa. W nawiasach miejscami podaję znalezione w Internecie, zaokrąglone wyniki benchmarków, obok jest zawsze wyjaśnienie. Zapis 9/21 oznacza 9 klatek minimalnie w czasie testu i 21 średnio. Jeśli nie używam benchmarku korzystam z frapsa - robię 3 testy i wybieram sobie dane - minimalne klatki to minimalne, a średnią biorę środkową wartość z tych 3 testów. Klatki zaokrąglam do jedności.

 

1. 3D Mark 06.

Ten przestarzały benchmark jest wciąż bardzo popularny.

Test			Integra			Dual on			Dual off
Score			3800			6952			6946
SM2.0 Score		1236			2365			2364
HDR/SM3.0 Score		1538			3037			3037
CPU Score		3319			3341			3324

Dual graphic nie ma wpływu na wynik smarka. Warto zwrócić uwagę na wynik procesora - na notebookcheck 3300 osiągają i5 SB. Oczywiście zaznaczam, że moja procedura testowa pewnie nie jest taka sama jak na notebookcheck, a 06 jest dosyć starym benchmarkiem. Dodam, że podczas tego benchmarka nie włączył się wiatraczek karty dedykowanej - czyżby obciążenie kart graficznych nie było wystarczające? Wynik jest niższy dla 7670 niż na notebookcheck (7700) i niższy niż wcześniej tutaj podał mikilys dla 6650 (7200). Może mam inne ustawienia w sterownikach, nie będę wracał więcej do tego starocia żeby to analizować.

 

2. 3D Mark Vantage

Vantage jest nowocześniejszym testem i powinien lepiej oddawać wydajność platformy naszpikowanej najnowszymi technologiami.

Test			Integra			Dual on			Dual off
Score			691			4458			4541
Graphics Score		530			3891			3952
CPU Score		7743			8211			7922

Badając testy zauważyłem, że czasem procesor ma niższy wynik, a grafika wyższy - te wyniki się kompensują i właściwie zawsze Score jest taki sam. Tak czy siak, dual nadal nic nie daje. Wynik znacznie wyższy niż na notebookcheck (4265), a przypominam, że dla 06 był niższy. Magia?

 

3. 3D Mark 2011

2011 to najnowocześniejszy z benchmarków, więc powienien być dla tego sprzętu najwłaściwszy.

Test			Integra			Dual on			Dual off
Score			527			1394			1144
Graphics Score		514			1389			1038
Physics Score		2730			2877			2943
Combined Score		261			800			1000

I o dziwo dual działa! Test powtarzałem. Być może rzeczywiście dual działa tylko na DirectX 11? Warto zauważyć dobrą skalowalność - w dualu wynik grafiki jest bliski sumie wyników z obu pozostałych testów (83%). Combined Score wskazuje, że może lepiej użyć dedykowanej karty. Wynik dla radeona 7670 jest znacząco wyższy od notebookcheck (1065).

 

4. Resident Evil 5 - benchmark.

Dostępny za darmo w Internecie benchmark do tej gry. DirectX 10, 1360 x 768, ustawienia pozmieniałem wszystkie na najwyższe jak się dało. Tam nie ma wyboru zestawu, tylko wszystko trzeba ręcznie, nie będę tego wypisywał. W tabelce średnie klatki.

Test			Integra			Dual on			Dual off
System			22,4			52,6			47,7
Gra			22,4			45,3			42,8

Różnica między włączonym i wyłączonym dualem jest widoczna. Na dodatek wyniki nie do końca oddają charakterystykę zmian ilości generowanych klatek. Przy włączonym dual graphics liczba klatek nigdy nie spadła poniżej 40. Przy wyłączonym potrafiła zejść prawie do 30 i znienacka podskoczyć do 65. Jest to benchmark, w którym najlepiej widać, że dual niby nie ma, ale coś jest i ostatecznie nic nie wiadomo. Gra płynna.

 

5. Wiedźmin dziś zwany jedynką.

Dość stara gra, jej wymagania nawet w dzień premiery nie powodowały rewizji portfela. Ustawienia - maksymalne, pełny ekran.

Dual on		Dual off
18/36		15/31

Bez problemu i mikroprzycięć na najwyższych. Wydaje się że jest różnica między włączonym i wyłączonym cross-fire, ale nawet nie próbowałem zachować powtarzalności testu.

 

6. Wiedźmin 2.

Jedyna znana mi gra w rozsądny sposób wykorzystująca potencjał najpotężniejszych dziesiejszych PCtów. Duże wymagania usprawiedliwione są niespotykaną jakością grafiki.

Test		Dual on		Dual off
Wysokie		10/17		8/17
Minimalne	14/25		19/24

Chcąc nie kląć w trakcie gry razem z bohaterami, trzeba obniżyć poziom szczegółów na najniższy. Trudno. Subiektywnie dodam, że różnice w grafice są, ale i tak jest bardzo pięknie. Duala nie widać.

 

7. Stalker: Zew Prypeci.

Dostałem onegdaj za friko na Cebicie. AMD omptimized niby - nie wiem czy ma to jakieś znaczenie. Wydajność badałem benchmarkiem dostępnym tu http://files.gsc-game.com/st/bench/stkcop-bench-setup.exe, wyniki z pewnością odbiegają od realnych w trakcie gry. DirectX 11.

Test			Dual on			Dual off
extreme-Day		14/24			19/25
extreme-Night		18/31			17/30
extreme-Rain		19/38			23/38
extreme-Sun		11/18			0/12
medium-Day		25/33			16/34
medium-Night		21/39			16/41
medium-Rain		19/45			22/43
medium-Sun		21/29			17/31

Jak widać właczenie duala coś daje, jednak widoczne są mikroprzycięcia na benchmarku. Z benchmarkiem są jakieś jeszcze problemy, bo czasem wychodzi z fullscreena, trochę się z tym szczypałem, nie wiem na ile jest on miarodajny. Niezależnie od tych wyników na wysokich ustawieniach można komfortowo pograć.

 

Wnioski:

Pierwsze pytanie dotyczy ogólnej wydajności sprzętu. Odpowiedź moja jest jednoznaczna: to jest laptop za 1800, aktualnie nic lepszego poniżej 2300 nie dostaniemy. Bez szaleństw, ale pograć się da. Jak ktoś nie jest nałogowym widzem najwyższych ustawień grafiki spokojnie może na tym sprzęcie śmigać praktycznie we wszystko póki co. Zwraca uwagę wynik procesora w 3D Marku 06, jak pisałem nie radzę nikomu na te wyniki patrzeć zbyt poważnie, ale skoro już są...

Drugie pytanie dotyczy działania CF. Pclab w swoich testach platformy desktopowej podłączał kartę zintegrowaną do dedykowanej. Efekty były piorunujące - z reguły ilość klatek przy wykorzystaniu dual graphic była bliska sumie klatek uzyskanej dla każdej kart z osobna. Tutaj moja odpowiedź jest już bardziej skomplikowana, bowiem sprawy nie udało się w 100% rozwiązać, czego dowodem jest benchmark Resident Evila, 3D Mark 11 i Stalker. Na pewno dual nie działa tak elegancko jak w desktopie, ale nie można stwierdzić, że nie działa zupełnie. Coś tam przecież zmienia. Najprawdopodobniej w DirectX 11 działa jak cross-fire, a bez coś tam sobie dolicza na integrze. Przestrzegam przed nastawianiem się na grę z Cross-Fire, mikroprzycięcia, choć zauważyłem je tylko w benchmarku Stalkera, mogą być irytujące.

 

Zmiany w pierwszej recenzji:


  •  
  • można wyłączyć tryb Cross-Fire
  • nie da się podnieść napięcia ponad 1,350 V
  • dodatkowe informacje na temat ekranu

 

Dodatkowo neutralne:


  •  
  • wszystkie trzy tryby pracy kart graficznych są dostępne - czasem nawet działają

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Rozszerzenie recenzji.

Głośność ukladu chłodzenia po uruchomieniu wymagajacej gry drastycznie wzrasta i może przypominać szorowania szczotki. Jest to tylko układ chłodzenia dedykowanej karty graficznej. W przypadku użycia samego APU nigdy tych efektów nie ma, wentylacja procesora jest cichsza i jakby wydajniejsza. Użycie karty dedykowanej praktycznie nie wpływa na temperaturę urządzenia odczuwalną przez użytkownika.

Dodatkowo mam chwilkę wolnego czasu i spróbuję wkrótce, w kolejnym rozszerzeniu opracować działanie linuksa na tym laptopie. Z pewnością będzie to ciekawe dla wszystkich linuksiarzy poszukujących sprzętu.

 

Nowy minus:


  •  
  • układ chłodzenia dedykowanej karty gaficznej jest głośny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2. Rozszerzenie recenzji po instalacji Linuxa.

 

1. Instalacja

Lubię debiana, toteż od niego chciałem zacząć. Oczywiście ten super stabilny linux jak zwykle nie działa, więc próby instalacji zakończyły się zniszczeniem wszystkiego. Po prostu zainstalowany przez debiana grub nie działał poprawnie i nie wykrywał żadnego systemu operacyjnego. Z dobrych informacji to sterownik graficzny debiana zdawał się działać poprawnie. Zostałem więc zmuszony do natychmiastowej instalacji czegoś innego - zdecydowałem się na lubuntu w wersji 11.10. Tutaj o ile sama instalacja przebiegła pomyślnie, o tyle były problemy z kartą graficzną. Sterownik nie działał poprawnie i dostawałem czarny ekran. Próby połączenia z internetem i dossania aktualizacji zakończyły się niepowodzeniem (osobiście podejrzewam jakiś realny problem niż własną ułomność, bo również instalatory nie potrafiły się połączyć z internetem).

Jednak już miałem dostęp do Windowsa. Sciągnąłem najnowsze kubuntu 12.04 i wszystko zadziałało. Częściowo odetchnąłem z ulgą, jednak problemy zaczęły się piętrzyć. Mianowicie kubuntu działał sobie na karcie dedykowanej, powodując nieprzyjemne efekty dźwiękowe. Ostatecznie byłem zmuszony do trzykrotnej reinstalacji kubuntu, w tym zmiany na wersję 64-bit.

 

2. Karta Graficzna.

W Asusie, jak przypomnę są dwie karty graficzne, obie AMD. Zapowiada to tragedię, w poprzednim laptopie - Acerze wyposażonym w mobilnego radeona 4570 nigdy nie udało mi się korzystać z Linuxa, ponieważ Linux przegrzewał mi natychmiast po włączeniu komputer. Tutaj na dodatek procesor jest AMD, cóż to będzie?

Oczekiwania były spore: obsługa wszystkich trzech trybów graficznych (integra, cross-fire, dedykowana), cicha i kulturalna praca, dobra wydajność, długi czas działania na baterii.

Starsze sterowniki (lubuntu 11.10), nie obsługiwały tego sprzętu. Kubuntu 12.04 po instalacji powitał mnie działającym wyświetlaczem i szumem chłodzenia. Domyślne, otwarte sterowniki to tragedia - jedyne co potrafią to zagotować kartę. Na otwartych spróbowałem przełączyć grafikę z dedykowanej na zintegrowaną - czarny ekran. Szum i gorący spód. Beznadziejny czas na baterii.

Co prędzej więc zabrałem się do instalacji strowników wykrytych przez program o nazwie "dodatkowe sterowniki".

jokeyv.jpg

Były do wyboru dwa, udawało się instalować tylko ten pierwszy, jak widać na obrazku. Sterowniki można także było zainstalować według instrukcji na http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Precise_Installation_Guide, też działały. Wybrałem te wykryte i działające "automatycznie". Co do trybów graficznych można wybrać samą kartę zintegrowaną, albo samą dedykowaną.

catalystx.jpg

Moim zdaniem to lepiej niż na Windowasie, gdzie wybieram między integrą a cross-fire. Niestety, przełączać trzeba ręcznie i zmiana wymaga restartu systemu. Cóż, system za nic, ale ma pewne ograniczenia. Ogólnie po instalacji Catalastów wiatraki przestały szaleć i można było spokojnie korzystać z komputera.

 

3. OC.

Po sukcesie z grafiką do pełni szczęścia potrzebne było podkręcanie. Podkręcanie laptopa na Linuksie!? - spytacie. I słusznie, temat jest stosunkowo świeży. W poszukiwaniu programu podobnego do k10stata zwędrowalem pół Internetu, ale ostatecznie znalazłem program TurionPowerControl, za pomocą którego udało mi się podkręcić.

Sam proces szukania nie był prosty, program k10ctl nie działa na Llano, a TurionPowerControl nie działał na kubuntu 32 bitowym, jaki na początku, przypadkowo zainstalowałem. Nie wszystko działa idealnie, sam znalazłem kilka niejasności w kodzie, nie działa na przykład forsowanie p-stanu - dosyć ważne, teraz trzeba podkręcać wszystkie p-stany chcąc zbadać konkretne ustawienie. W dodatku nie jest sprytny - jak zwiększa częstotliwość, a potem napięcie to zwiększając częstotliwość wykrzaczy nam kompa zanim zwiększy napięcie. Osobom, które słysząc konsola myślą xbox odradzałbym korzystanie z tego wynalazku. Krótko - nie jest debilo-friendly jak k10stat. Jak by nie stękać, to bez większych problemów podkręciłem do takich wartości jak na Windowsie, szybkie testy potwierdziły skuteczność podkręcania (zmiany wydajności) i wskazały, że z takimi wartościami system powinien pracować stabilnie. Dodatkowo silnie undervoltowałem, dodając stan 0,5 GHz przy 0,65 V. Podobno procek jest stabilny przy takich wartościach, mi się jeszcze nie wysypał.

Turion Power States Optimization and Control - by blackshard - v0.43

Main processor is Family 12h Llano Processor
       Family: 0xf             Model: 0x1              Stepping: 0x0
       Extended Family: 0x12   Extended Model: 0x1
       Package Type: 0x1       BrandId: 0x1951
Machine has 1 nodes
Processor has 4 cores
Processor has 8 p-states
Processor has 0 boost states

Power States table:
-- Node: 0 Core 0
core 0 pstate 0 (p0) - En:1 VID:16 FID:14 DID:1.00 Freq:3000 VCore:1.3500
core 0 pstate 1 (p1) - En:1 VID:32 FID:8 DID:1.00 Freq:2400 VCore:1.1500
core 0 pstate 2 (p2) - En:1 VID:38 FID:6 DID:1.00 Freq:2200 VCore:1.0750
core 0 pstate 3 (p3) - En:1 VID:46 FID:3 DID:1.00 Freq:1900 VCore:0.9750
core 0 pstate 4 (p4) - En:1 VID:52 FID:0 DID:1.00 Freq:1600 VCore:0.9000
core 0 pstate 5 (p5) - En:1 VID:55 FID:3 DID:1.50 Freq:1266 VCore:0.8625
core 0 pstate 6 (p6) - En:1 VID:60 FID:2 DID:2.00 Freq:900 VCore:0.8000
core 0 pstate 7 (p7) - En:1 VID:72 FID:4 DID:4.00 Freq:500 VCore:0.6500
... /*p -stateny dla każdego rdzenia*/

--- Node 0:
Processor Maximum PState: 7
Processor Startup PState: 7
Processor Maximum Operating Frequency: 4000 MHz

Minimum allowed VID: 88 (0.450v) - Maximum allowed VID 16 (1.350v)
Processor AltVID: 49 (0.938v)

 

Ogólnie mam jednak pewne wątpliwości - później przeprowadzane benchmarki pokazały, że Linux lubi sobie siedzieć na najniższym stanie procesora. Wiem, że przełącza między stanami, ale jak to dokładnie przebiega i czy rzeczywiście nastawienie wszystkich siedmiu p-stanów na inne niż domyslne wartości daje wzrost wydajności w zwykłym użytkowaniu to nie wiem i nie wiem jak sprawdzić.

Dodam, że turbo się włącza zarówno po podkręcaniu jak i przy domyślnych wartościach. Sporo osób nie wierzy w turbo, ale na Linuxie jest widoczne bardzo dobrze. Poniższa tabelka pokazuje wyniki benchmarków w programie hardinfo dla ustawień defaultowych, pojedynczych częstotliwości (wszystkie p-stany ustawione na tę samą wartość) oraz przy nastawieniu wszystkich stanów jak na Windowsie (set). Jak widać "set" osiąga raz takie wyniki jak przy turbo - 3,0 GHz, a czasem jak przy 500MHz. Magia. Wyniki "default" są wyższe niż dla 1,6GHz - to właśnie zasługa domyślnego turbo 2,3 GHz, które w tym wypadku rzeczywiście działa.

freq	blow	crypto	fibo	queen	fft	ray
default	6,02	248,14	3,05	15,04	2,49	19,08
3,0GHz	3,35	472,91	2,19	10,26	1,50	13,94
2,4GHz	4,38	327,69	2,74	12,27	1,87	16,09
2,2GHz	5,04	314,46	2,99	13,03	2,02	17,08
1,9GHz	5,67	260,84	3,46	14,65	2,34	18,54
1,6GHz	6,84	228,48	4,12	16,22	2,76	20,58
1,2GHz	8,00	166,54	5,20	22,09	3,48	28,83
0,9GHz	12,56	126,80	7,33	28,41	4,92	35,34
0,5GHz	20,25	65,17	13,25	46,38	8,72	57,13
set	4,20	385,46	13,19	47,24	8,78	55,83

 

4. Inne.

Jak pamiętamy pod Windowsem Asus wytrzymuje prawie 5 godzin. Pod Linuxem z natywnym sterownikami grafiki trzyma godzinkę. Jeśli włączymy grafikę dedykowaną ciężko się przebić przez 3 godziny. Jednak gdy włączymy integrę i undervoltujemy spokojnie uzyskujemy tak samo, 5 godzin.

Nie wiem czemu zaktualizowane Kubuntu postanowiło regulować głośność HDMI i wyłączyć wyjście stereo. Taki sobie fail, ale przez pewien czas miałem z tym problem i nie mogłem odtwarzać muzyki, nawet zacząłem sterować ALSĄ. Wkrótce odkryłem przyczynę i nie było więcej problemów. Dla niektórych osób może być problemem hibernacja, której po prostu nie ma. Z tego co wiem laptopy mają problemy z hibernacją pod Linuxem, dobrze że została usunięta.

Działa zmiana jasności, głośności i przełączanie wi-fi, inne przyciski wyrożnione na klawiaturze trzeba skonfigurować ręcznie.

 

5. Podsumowanie.

Jak pokazałem, Linux nie stanowi ograniczenia dla tego laptopa. Catalysty dają lepsze możliwości niż sterowniki producenta na Windowsie i można podobnie podkręcać procesor. Sprzęt działa bardzo dobrze, a jeśli weźmiemy pod uwagę "out of box" to nieporównywalnie lepiej. Osoby korzystające z Linuxa mogę śmiało zakupić tego laptopa (bez systemu!) i korzystać z niego, nie rezygnując z żadnych jego dostępnych na Windowsie właściwości.

 

Neutralne:


  •  
  • tylko nowe dystrybucje, stare nie mają sterowników

 

Plusy:


  •  
  • działa podkręcanie prawie jak w k10stat
  • catalysty są ok
  • na baterii podobnie jak Windows
  • brak preinstalowanego systemu - jeszcze raz, dla linuxiarzy to ważna zaleta

 

Minusy:


  •  
  • trzeba szukać programów, podkręcanie pod Linuxa jest nowym tematem
  • na debianie nie działał grub
  • sterowniki otwarte dla mobilnych radeonów są do dupy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę Cię o sprawdzenie i zascreenowanie tego, że integra umie współdziałać w trybie DualGraphics z HD7670M.

Mam wiele informacji z zagranicznych forów, że jest to niemożliwe, gdyż nowa generacja nie potrafi łączyć się ze wsteczną...

Rdzeń co prawda to nadal Whistler Pro (Turks), ale chce mieć pewność, bo są bardzo sprzeczne informacje na ten temat.

Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o Windows czy Linux? W Linuxie jak pisałem - nie ma opcji korzystania z dwóch grafik, przynajmniej ja tej opcji przeglądając Catalysty nie znalazłem. Na wiki też nie znalazłem hybrid cf.

Na szybko to o ile patrzyłem, gdy na Windowsie jest wyłączona karta dodatkowa:

bezobciazenia.jpg

A kiedy jest włączona:

obie.jpg

 

W każdym razie widać od razu kilka rzeczy:

1. Włączenie obu kart włącza obie - banalne, ale prawdziwe. Gdy jest tylko integra dedykowana jest całkowicie odłączona. Gdy dwie działają czujniki na obu.

2. Włączenie obu obniża obciążenie na integrze.

 

Być może włączenie obu jest pozorne, a sterowniki przełączają po prostu na kartę dedykowaną. Tego nie umiem sprawdzić na pewno. Co do problemów sygnalizowanych, jak piszesz, na zagranicznych forach to sądzę, że część bierze się z użycia catalystów od AMD, a nie sterów od producenta. Zresztą nie wiem, mi się wydaje że na Windowsie Cross-Fire działa. Wolałbym osobiście przełączanie między kartami, bo ponoć są silne zacięcia przy tak różnych w mocy kartach, ale ja nic nie zauważyłem.

Jeśli chcesz żebym użył innych narzędzie/procedury to napisz jak mam te badania przeprowadzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od czasu gdy kupiłem nie pojawił się żaden nowy bios, więc nie aktualizowałem. Zdaje mi się, że najlepiej aktualizować przez bios -> Advanced -> Start Easy Flash. Aktualizacja musi być na podłączonym pendrivie. Bios dobrze obsługuje pamięci flash, więc nie powinien mieć problemu ze znalezieniem i instalacją aktualizacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca zrozumiałeś moje pytanie :E

W zasadzie totalnie na nie odpowiedziałeś :E

 

1. Sprawdź czy w sterownikach jest możliwość włączenia DualGraphics lub nie wiem czy to się nie nazywa CrossFireX albo Hybrid CrossFire.

2. To, że integra nie jest obciążona przy wymagających aplikacjach to normalnie, bo od tego jest HD7670M ;) A w zasadzie to ona nie jest odciążona, tylko pracuje na najniższych ustawieniach, zaś niezrozumiałe jest dla mnie czemu dedykowana wskoczyła ci na ustawienia podczas obciążenia?

 

Z tego wynika to samo co u mnie. Karty zachowują się tak, że albo działa integra, albo dedykowana.

Nie ma DualGraphics ;)

 

A mi chodzi o to, czy karty potrafią wejść w DualGraphics i podczas renderowania obrazu (gry np.:, 3DMarki) współdziałać ;)

Dokładnie o sprawdzenie występowania tego: http://www.amd.com/pl/products/technologies/dual-graphics/pages/dual-graphics.aspx#1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca zrozumiałeś moje pytanie :E

W zasadzie totalnie na nie odpowiedziałeś :E

Nie kumam drugiego zdania, ale spoko.

1. Sprawdź czy w sterownikach jest możliwość włączenia DualGraphics lub nie wiem czy to się nie nazywa CrossFireX albo Hybrid CrossFire.

Jeśli o to chodzi nic prostszego.

dualgraphic.png

2. To, że integra nie jest obciążona przy wymagających aplikacjach to normalnie, bo od tego jest HD7670M ;) A w zasadzie to ona nie jest odciążona, tylko pracuje na najniższych ustawieniach, zaś niezrozumiałe jest dla mnie czemu dedykowana wskoczyła ci na ustawienia podczas obciążenia?

To nie jest kwestia obciążenia, tylko sobie ustawiam jak ma grafika pracować dla poszczególnych aplikacji.

grafprzel.png

Z tego wynika to samo co u mnie. Karty zachowują się tak, że albo działa integra, albo dedykowana.

Nie ma DualGraphics ;)

Skąd taki wniosek?

A mi chodzi o to, czy karty potrafią wejść w DualGraphics i podczas renderowania obrazu (gry np.:, 3DMarki) współdziałać ;)

Dokładnie o sprawdzenie występowania tego: http://www.amd.com/pl/products/technologies/dual-graphics/pages/dual-graphics.aspx#1

Jest jedno rozwiązanie, które pozwoliłoby zbadać sprawę: wyłączyć Dual Graphic, zrobić jakiś benchmark, włączyć Dual, zrobić benchmark i porównać. Jeśli w dualu wynik będzie wyższy to pewnie działa. Jest jakiś szybki i prosty benchmark, najlepiej bez instalacj, który może to sprawdzić czy muszę się więcej pobawić?

 

 

Ogólnie jedno jest pewne: nie da się wyłączyć zupełnie karty zintegrowanej. W trybie z wyłączonym dual graphic (w sterowniku) również jest włączona równolegle do 7670. Jak dokładnie i czy działa to cross fire, to kwestia głębszej analizy, może postaram się to głębiej zbadać. Jak mi dasz jakieś wskazówki to przyspieszysz, inaczej będę musiał z tym troszkę powalczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No :P

 

To sytuacja jest nie do końca zrozumiała.

Na wielu zagranicznych forach czytałem, ze HD7670M nie chce pracować w DualGraphics z Sabinkami.

Pytanie teraz gdzie leży błąd i w czym?

Możliwe, że AMD oficjalnie tego nie wspiera, ale producenci mając sterowniki mogą wprowadzać w nie zmiany. U mnie w lapku np. sterowniki bezpośrednio od AMD się nie chcą zainstalować. Jedynie te ze strony ASUSa.

 

Co do tłumaczeni ami, która karta ma gdzie pracować, to jakbyś zerknął na sygnaturkę, to byś nie tłumaczył ;) X43 miałem już w dniu jej premiery w Polsce :P Po czym chwilę później już X43 nie ma, pojawiła się K43, ale w zasadzie niedostępna w Europie... :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alart mógłbyś przeprowadzić jakieś testy w nowszych grach? porównac jak to działa z dual graphics i bez,będe wdzieczny bo sam przymierzam się do kupna :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@milksys:

Tłumaczyłem, bo źle napisałeś. Patrzyłem w sygnaturkę :) A instalowałeś Asus live update i próbowałeś z tym? Sterowniki masz z Asus Member, czy jakoś po prostu ze strony?

 

@Ametrine

Postaram się zbadać wydajność w dual i na jednej w nowych grach oraz może w jakimś benchmarku. Konkretnie jaka gra (może dwie)? Nie wiem ile mi to czasu zajmie - do dwóch tygodni pełne, dogłębne testy, bo wyjeżdżam w międzyczasie, dziś spróbuję zbadać sytuację. Tak do kilku dni może już wrzucę jakieś pierwsze wyniki, ale nic nie obiecuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale mam najnowsze od ASUSa. Live update nie będę instalował jak i całego syfu od ASUSa. To tylko zamula cały komputer. a jest to mój 3 ASUS, nie wiem który z którego pozbywałem się tego badziewia.

Pobieram niestety ze strony, ale to tyczy się tylko APU i GPU. Pozostałe sterowniki (jak choćby do LANu) pobrałem ze stron producentów.

Jedyne co mnie od ASUSa interesuje to program do flashowania BIOSu ;)

 

Co do tego, że źle napisałem to nic źle nie napisałem ;)

Jak pracuje dedykowana to integra przetaktowuje się na najniższe ustawienia, bo jest odciążona i odwrotnie ;) Tak jest u mnie, więc analizowałem to pod tym kątem.

A wniosek wyciągnąłem z wykresów w GPU-Z. Gdy u mnie pracuje tylko dedykowana to jak na Twoich screenach integra spada w zegarach i można powiedzieć "usypia się".

Więc jeśli karty faktycznie pracuję jako DualGraphics to powinny być na obydwu zawsze zegary w takim samym stanie - najniższe lub najwyższe.

 

Integry dało się wyłączać tylko jak były w chipsetach (chociaż pytanie pozostawało w jakim stopniu wyłączać). Od ery pierwszych APU już u VIA (tak, oni byli pierwszy z procesorem CoreFusion), później przez pierwsze Core iX od Intela, integra pracuje zawsze, może być uśpiona, ale pracuje i prąd w jakimś stopniu żre :P

 

Co do sprawdzenia to jedyna i najprostsza rzecz: 3Dmark06 w 3 trybach (integra, dedykowana, dual), ResidentEvil5 Benchmark. w zasadzie to wyjaśni czy jest faktyczny przyrost mocy i pokaże różnice między wydajnością poszczególnych układów.

Mój HD6650M na podkręconym do 3GHz A4 robi 7192 Marki06, więc HD7670M powinien mieć podobną ilość, w trybie dual więcej.

HD6520G w zasadzie nie musisz testować, chyba, że z czystej ciekawości ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja moze dostane jutro Asus K53TK w sumie te same bebechy tylko dysk bede mial mniejszy, takze porobie testy na pewno i podziele sie z wami w osobnej recenzji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rowniez zakupilem K53T.

Od razu oc proca: 2,53GHz @ 1,21V. Dalej nie krecilem, bo w dayz lapal 84*C. Wzrost wydajnosci ogromny, wreszcie nie tnie mi w Cherno czy Elektro ;)

 

Ponarzekac moge na slabe glosniki, kiepska klawiature i matryce. Toshiba z 2004r wyswietla mi duzo ladniejszy obraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alart,ntt_system,smilehunter moze ktos z was przeprowadzic testy w grach z uzyciem dual graphics i bez?

 

jakich uzywacie sterownikow?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co wiem to Dual Graphics działa tylko z tytułami DX11, a jedyny taki jaki aktualnie posiadam to emulator PS2 renderowany DX 11 hardware :E A w nim mam niezłe jajca, bo na 7670M tnie, a na 6520g chodzi płynnie, ale co jakiś czas mam kilku sekundowe freezy.

 

Ogólnie to wyłączyłem tą technologię i każdemu procesowi gier przypisałem profil "wysoka wydajność" aby pracował HD7670M.

 

Co do sterowników. GPU-z dla HD7670M pokazuje 8.944.2.0, a dla APU 8.941.0.0. Próbowałem updatować, ale nie dało rady. Catalysty twierdzą, że są aktualne, więc dograłem tylko CAP'y i dałem sobie spokój.

 

edit: Wygląda na to, że stery do chipsetu mam z 2010r 8:E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szykuję wnikliwy test. Oczywiście w granicach rozsądku i umiejętności. Póki co wydaje się, że, krótko pisząc dual nie działa. Więcej jakoś w krótkim czasie, bo większość testów już zrobiłem. Jedyną grą w jakiej mam DirectX 11 to Stalker Call of Prypeć, a muszę nad nią trochę popracować.

 

Rowniez zakupilem K53T.

Od razu oc proca: 2,53GHz @ 1,21V. Dalej nie krecilem, bo w dayz lapal 84*C. Wzrost wydajnosci ogromny, wreszcie nie tnie mi w Cherno czy Elektro ;)

 

Ponarzekac moge na slabe glosniki, kiepska klawiature i matryce. Toshiba z 2004r wyswietla mi duzo ladniejszy obraz.

Czyli ogólnie zgadzasz się z recnzją, poza matrycą ;) Mam nadzieję, że się przydała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak się zastanawiam,wszyscy piszecie ze po zakupie od razu bierzecie sie za podkrecanie i wszystko fajnie tylko czy to nie jest tak ze wtedy traci sie gwarancje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak się zastanawiam,wszyscy piszecie ze po zakupie od razu bierzecie sie za podkrecanie i wszystko fajnie tylko czy to nie jest tak ze wtedy traci sie gwarancje?

Gwarancję traci się przez trwałe modyfikacje sprzętu. Podkręcanie za pomocą k-10stata w żaden sposób pod to nie podchodzi, jest to operacja wykonywana od strony aplikacji. Poza tym jedynym skutkiem podkręcania może być uszkodzenie systemu. Oczywiście oddając sprzęt na gwarancji nie zaczynałbym "Dzień dobry, podkręcałem sobie k-10statem i nie działa mi laser w DVD!", tylko taktownie nie poruszałbym tego tematu.

 

Jeszcze Wiedźmin 2 i będzie trzecie rozszerzenie. Po długim boju z testami kompletnie zgłupiałem jeśli chodzi o ten dual.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy z ggłową używać k10stat i nic się nie stanie. Od przegrzania chroni throttling, a w razie problemów systemowych ( np za niskie napięcie i zwisy już przy starcie) zawsze zostaje tryb awaryjny.

 

Niestety, zegary mobilnych llano to smiech na sali. Jak to niby ma konkurować z sandy\ivy bridge przy traktowaniu 1.5ghz? Tryb turbo pomijam milczeniem.

Możliwość podkrecenia to spory plus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3. Rozszerzenie recenzji.

 

Przedmowa do trzeciego rozszerzenia recenzji.

W przedmowie zawrę ogólne obserwacje dotyczące przeprowadzania testów oraz kilka informacji.

To rozszerzenie zawiera testy wydajnościowe. Celem jest pokazanie dwóch rzeczy - ogólnej wydajności notebooka oraz sprawdzenie działania Hybrid Cross-Fire X - technologii umożliwiającej wykorzystanie w aplikacjach kart graficznych ATI lub AMD. Charakterystyczna dla tej technologii jest możliwość wykorzystania różnych rdzeni graficznych. Dawne testy na PClabie pokazały, że Cross-Fire zarówno w wersji podstawowej jak i Hybrid bardzo dobrze się skaluje - ilość klatek w grze potrafi być bliska sumie klatek uzyskanej przy użyciu kart pojedynczo. Czy tak samo ma się sprawa w laptopie? Odpowiedź uzyskuję badając gry i benchmarki w różnych ustawieniach sterowników - wzrost wydajności po ustawieniu dual graphic powinien być dowodem na działanie Cross-Fire.

Wyniki nieco przerosły moje wyobrażenie - w odpowiednich miejscach są komentarze. Przy analizie wyników należy pamiętac o dwóch problemach z jakimi stykają sie recenzenci na całym świecie - powtarzalności wyników oraz właściwej analizie. Jako przykład problemów z analizą podam Wiedźmina 1 - niskie fpsy minimalne są skutkiem wczytywania obszarów i nie przeszkadzają w rozgrywce w żaden sposób. Z kolei w Wiedźminie 2 niskie klatki to najważniejszy parametr decydujący o grywalności w danych ustawieniach. Problemy z powtarzalnością powodują, że odpowiadając na pytanie o Cross-Fire należy skupić się na benchmarkach (3d marki, RE5, Stalker:ZP), a analizując ogólną wydajność warto przeczytać co piszę przy obu Wiedźminach i Stalkerze.

Ostatnią rzeczą o której chcę tu napisać są problemy jakie mają benchmarki - 3d Mark 11 mi się wysypywał, pomogła dopiero reinstalacja wszystkiego z nim związanego, benchmark Stalkera to zupełny odlot, nie ma nic wspolnego z samą grą, wyskakiwał z fullscreena i zmuszał mnie do restartów. Działający poprawnie 3d Mark 06 już się nie nadaje do testowania sprzętu i porównania dokonywane za jego pomocą mogą być mylące.

Na wspomnienie zasługuje throttling - nieodczuwalny, nie było gwałtownych spadków wydajności. Efekty dźwiękowe z sekcji chłodzącej dały o sobie znać w większości badań.

 

Wstęp organizacyjny.

Wszystko dzieje się pod Windowsem 7 64 bit, Professional. Wszystkie stery od Asusa. W nawiasach miejscami podaję znalezione w Internecie, zaokrąglone wyniki benchmarków, obok jest zawsze wyjaśnienie. Zapis 9/21 oznacza 9 klatek minimalnie w czasie testu i 21 średnio. Jeśli nie używam benchmarku korzystam z frapsa - robię 3 testy i wybieram sobie dane - minimalne klatki to minimalne, a średnią biorę środkową wartość z tych 3 testów. Klatki zaokrąglam do jedności.

 

1. 3D Mark 06.

Ten przestarzały benchmark jest wciąż bardzo popularny.

Test			Integra			Dual on			Dual off
Score			3800			6952			6946
SM2.0 Score		1236			2365			2364
HDR/SM3.0 Score		1538			3037			3037
CPU Score		3319			3341			3324

Dual graphic nie ma wpływu na wynik smarka. Warto zwrócić uwagę na wynik procesora - na notebookcheck 3300 osiągają i5 SB. Oczywiście zaznaczam, że moja procedura testowa pewnie nie jest taka sama jak na notebookcheck, a 06 jest dosyć starym benchmarkiem. Dodam, że podczas tego benchmarka nie włączył się wiatraczek karty dedykowanej - czyżby obciążenie kart graficznych nie było wystarczające? Wynik jest niższy dla 7670 niż na notebookcheck (7700) i niższy niż wcześniej tutaj podał mikilys dla 6650 (7200). Może mam inne ustawienia w sterownikach, nie będę wracał więcej do tego starocia żeby to analizować.

 

2. 3D Mark Vantage

Vantage jest nowocześniejszym testem i powinien lepiej oddawać wydajność platformy naszpikowanej najnowszymi technologiami.

Test			Integra			Dual on			Dual off
Score			691			4458			4541
Graphics Score		530			3891			3952
CPU Score		7743			8211			7922

Badając testy zauważyłem, że czasem procesor ma niższy wynik, a grafika wyższy - te wyniki się kompensują i właściwie zawsze Score jest taki sam. Tak czy siak, dual nadal nic nie daje. Wynik znacznie wyższy niż na notebookcheck (4265), a przypominam, że dla 06 był niższy. Magia?

 

3. 3D Mark 2011

2011 to najnowocześniejszy z benchmarków, więc powienien być dla tego sprzętu najwłaściwszy.

Test			Integra			Dual on			Dual off
Score			527			1394			1144
Graphics Score		514			1389			1038
Physics Score		2730			2877			2943
Combined Score		261			800			1000

I o dziwo dual działa! Test powtarzałem. Być może rzeczywiście dual działa tylko na DirectX 11? Warto zauważyć dobrą skalowalność - w dualu wynik grafiki jest bliski sumie wyników z obu pozostałych testów (83%). Combined Score wskazuje, że może lepiej użyć dedykowanej karty. Wynik dla radeona 7670 jest znacząco wyższy od notebookcheck (1065).

 

4. Resident Evil 5 - benchmark.

Dostępny za darmo w Internecie benchmark do tej gry. DirectX 10, 1360 x 768, ustawienia pozmieniałem wszystkie na najwyższe jak się dało. Tam nie ma wyboru zestawu, tylko wszystko trzeba ręcznie, nie będę tego wypisywał. W tabelce średnie klatki.

Test			Integra			Dual on			Dual off
System			22,4			52,6			47,7
Gra			22,4			45,3			42,8

Różnica między włączonym i wyłączonym dualem jest widoczna. Na dodatek wyniki nie do końca oddają charakterystykę zmian ilości generowanych klatek. Przy włączonym dual graphics liczba klatek nigdy nie spadła poniżej 40. Przy wyłączonym potrafiła zejść prawie do 30 i znienacka podskoczyć do 65. Jest to benchmark, w którym najlepiej widać, że dual niby nie ma, ale coś jest i ostatecznie nic nie wiadomo. Gra płynna.

 

5. Wiedźmin dziś zwany jedynką.

Dość stara gra, jej wymagania nawet w dzień premiery nie powodowały rewizji portfela. Ustawienia - maksymalne, pełny ekran.

Dual on		Dual off
18/36		15/31

Bez problemu i mikroprzycięć na najwyższych. Wydaje się że jest różnica między włączonym i wyłączonym cross-fire, ale nawet nie próbowałem zachować powtarzalności testu.

 

6. Wiedźmin 2.

Jedyna znana mi gra w rozsądny sposób wykorzystująca potencjał najpotężniejszych dziesiejszych PCtów. Duże wymagania usprawiedliwione są niespotykaną jakością grafiki.

Test		Dual on		Dual off
Wysokie		10/17		8/17
Minimalne	14/25		19/24

Chcąc nie kląć w trakcie gry razem z bohaterami, trzeba obniżyć poziom szczegółów na najniższy. Trudno. Subiektywnie dodam, że różnice w grafice są, ale i tak jest bardzo pięknie. Duala nie widać.

 

7. Stalker: Zew Prypeci.

Dostałem onegdaj za friko na Cebicie. AMD omptimized niby - nie wiem czy ma to jakieś znaczenie. Wydajność badałem benchmarkiem dostępnym tu http://files.gsc-game.com/st/bench/stkcop-bench-setup.exe, wyniki z pewnością odbiegają od realnych w trakcie gry. DirectX 11.

Test			Dual on			Dual off
extreme-Day		14/24			19/25
extreme-Night		18/31			17/30
extreme-Rain		19/38			23/38
extreme-Sun		11/18			0/12
medium-Day		25/33			16/34
medium-Night		21/39			16/41
medium-Rain		19/45			22/43
medium-Sun		21/29			17/31

Jak widać właczenie duala coś daje, jednak widoczne są mikroprzycięcia na benchmarku. Z benchmarkiem są jakieś jeszcze problemy, bo czasem wychodzi z fullscreena, trochę się z tym szczypałem, nie wiem na ile jest on miarodajny. Niezależnie od tych wyników na wysokich ustawieniach można komfortowo pograć.

 

Wnioski:

Pierwsze pytanie dotyczy ogólnej wydajności sprzętu. Odpowiedź moja jest jednoznaczna: to jest laptop za 1800, aktualnie nic lepszego poniżej 2300 nie dostaniemy. Bez szaleństw, ale pograć się da. Jak ktoś nie jest nałogowym widzem najwyższych ustawień grafiki spokojnie może na tym sprzęcie śmigać praktycznie we wszystko póki co. Zwraca uwagę wynik procesora w 3D Marku 06, jak pisałem nie radzę nikomu na te wyniki patrzeć zbyt poważnie, ale skoro już są...

Drugie pytanie dotyczy działania CF. Pclab w swoich testach platformy desktopowej podłączał kartę zintegrowaną do dedykowanej. Efekty były piorunujące - z reguły ilość klatek przy wykorzystaniu dual graphic była bliska sumie klatek uzyskanej dla każdej kart z osobna. Tutaj moja odpowiedź jest już bardziej skomplikowana, bowiem sprawy nie udało się w 100% rozwiązać, czego dowodem jest benchmark Resident Evila, 3D Mark 11 i Stalker. Na pewno dual nie działa tak elegancko jak w desktopie, ale nie można stwierdzić, że nie działa zupełnie. Coś tam przecież zmienia. Najprawdopodobniej w DirectX 11 działa jak cross-fire, a bez coś tam sobie dolicza na integrze. Przestrzegam przed nastawianiem się na grę z Cross-Fire, mikroprzycięcia, choć zauważyłem je tylko w benchmarku Stalkera, mogą być irytujące.

 

Zmiany w pierwszej recenzji:


  •  
  • można wyłączyć tryb Cross-Fire
  • nie da się podnieść napięcia ponad 1,350 V
  • dodatkowe informacje na temat ekranu

 

Dodatkowo neutralne:


  •  
  • wszystkie trzy tryby pracy kart graficznych są dostępne - czasem nawet działają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetna robota, zmotywowałeś mnie do kilku prostych testów :E

Counter Strike Source

Wbudowany benchmark

 

 

Ustawienia:

ustawienia.jpg

 

HD 6520G (dual graphics off, profil oszczędzanie energii)

6520g.jpg

 

HD 7670M (dual graphics off, wysoka wydajność)

7670m.jpg

 

Dual Graphics ON, wysoka wydajność

dualresult.jpg

 

Komentarz:

Między Integrą, a dedykowaną grafiką jest oczywista różnica. Po włączeniu dual graphics zanotowałem minimalny wzrost wydajności. Problemów z płynnością obrazu brak.

Ciekawostka:

co-op.jpg

 

 

Residnt Evil 5

Benchmark 'wydajność systemu' DX10, max ustawienia.

 

 

HD 6520G ~16.1

6520g%20sys.jpg

 

HD 7670M ~34,1

7670m%20sys.jpg

 

Dual Graphics ~39,9

DUAL%20sys.jpg

 

Komentarz:

Włączenie Dual Graphics dał zauważalny wzrost FPS, ale płynność obrazu, a raczej brak płynności był sporym problemem. Praktycznie przez cały test miałem wrażenie, że jest granica płynności, mimo że licznik średnio wskazywał 40fps. Z ciekawości odpaliłem test GRY - brak płynność, przez 99% testu, mimo 40-50fps.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetna robota, zmotywowałeś mnie do kilku prostych testów :E

Dzięki :)

Im więcej tym lepiej. Można zawsze sobie jeszcze popatrzeć na artykuł pclaba o Acerach z Llano. Tam są troszkę lepsze wyniki w Resident Evil, ale kto ich tam wie. Dodatkowo w Aliens vs Predator ładnie widać dual.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...