Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

mckarmi

Lenovo IdeaPad Y580

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Dzisiaj chciałbym podzielić się moją opinią dotyczącą tak popularnego ostatnio laptopa Lenovo IdeaPad y580. Notebooka zakupiłem w wersji z procesorem i5-3210m, matrycą HD, 8GB 1600mhz ramu, dysk-750 GB, Windows 7 HP, karta to oczywiście GTX 660m. Całość wyniosła mnie 3299zł. Zaczynajmy!

 

Pierwszym wrażeniem było iż laptop trochę waży. Według specyfikacji producenta jest to 2,8kg. Następne co rzuciło mi się w oczy to moim zdaniem bardzo dobre wykonanie pulpitu roboczego. Nic nie trzeszczy, jest sztywny i generalnie dobrze spasowany. Jedynym mankamentem, który rzuca się w oczy jeżeli chodzi o spasowanie jest napęd DVD, który troszeczkę lata.

 

Porty: Moim zdaniem porty rozmieszczone są dobrze. Po lewej stronie mamy 2 porty USB 3.0, HDMI,RJ-45,D-Sub, ogromny wylot powietrza i następnie Kensington Lock. Z tyłu jak to w lenovo bywa, portów nie uświadczymy, a z prawej strony sytuacja ma się następująco: złącze słuchawkowe i mikrofonowe, USB 2.0, po drodze napęd DVD, Kolejne USB 2.0 i gniazdo zasilania.

 

Temperatury,temperatura otoczenia ~23 stopnie.

 

Podczas normalnego użytkowania tj. przeglądanie internetu, słuchanie muzyki i zrównoważonym planie zasilania:

 

Chipset: 47

Procesor 45-50

Dysk 33-40

Jak widać są to dobre temperatury, może poza tak już osławionym dyskiem, ale jak widać tragedii nie ma.

 

Stres, mówię tutaj o odpaleniu jakiejś nowej gierki pokroju BF3.

 

Chipset: 75

Procesor: 70-75

Karta: 65-73

Dysk: 45-55

Tutaj dysk faktycznie już się grzeje, ale nie wpływa to na jego pracę.

 

Wydajność:

 

Jestem wręcz zszokowany wydajnością laptopa za takie pieniądze! BF3 ze wszystkim poza AA na ultra w trybie singleplayer 30-60 pare FPS(30 to taki maksymalny drop, na ogół utrzymuje się w granicach 40 paru do 50 FPS, było to jeszcze testowane z wadliwym dyskiem twardym, o którym potem. Dropy mogą być więc winą dysku, bo zdarzały się wtedy, gdy trzeba było doczytać jakieś tekstury)

 

NFS Shift 2:Unleashed

Tutaj wygląda to podobnie, Wszystkie ustawienia na ultra, również AA: 40-60 FPS.

 

League Of Legends:

Wszystko na max: trzyma cały czas 60 FPS.

Co mnie przy okazji zaciekawiło przy zintegorwanej grafice Intel można spokojnie pograć na medium utrzymując płynność na poziomie 60 FPS!

 

Matryca:

 

Matryca moim zdaniem nie jest zaletą tego laptopa, ale również nie jest wadą. Mi osobiście matryce glare nie przeszkadzają. Jasność matrycy jest dobra, kolory również, kąty horyzontalnie są przeciętne, a w pionie niestety słabe. Matryca FHD w y580, którego przypadkiem widziałem w sklepie szukając laptopa dla kolegi jest pod tym kątem dużo lepsza.

 

Hałas:

 

Moim zdaniem laptop jest cichy. Podczas normalnego użytkowania praktycznie go nie słychać. Gdy uruchomimy jakąś grę, a obroty wentylatora się podniosą jest już słyszalny, ale poziom szumu jaki generuje, przy tej wydajności jest w 100% akceptowalny. Może być to subiektywna opinia, gdyż jestem przyzwyczajony do swojego Desktopa, w którym kiedyś był Radeon 4870x2 z Fan Fixem, a teraz gości referent Gtx 480 z moimi ustawieniami wentylatora :D. Mimo wszystko Lenovo Y580 nie jest głośniejsze od przeróżnych laptopów znajomych, z którymi miałem do czynienia.

 

Osprzęt:

 

Laptop wyposażony jest w podświetlaną klawiaturę wyspową z klawiaturą numeryczną. Mimo iż jest to tylko 15.6” klawiatura jest dosyć spora. Jest ona bardzo wygodna, skok klawiszy jest przyjemny, a podświetlenie równomierne. Klawiatura ugina się jedynie w okolicach lewego górnego rogu (jest to minimalne uginanie, nieodczuwalne przy normalnym użytkowaniu. Gdybym nie czytał opinii innych użytkowników raczej bym tego nie zauważył).

Laptop ma dosyć ciekawy touchpad z funkcją gestów. „Ciekawość” tego touchpada polega na tym iż cała jego powierzchnia wraz z przyciskami jest dotykowa, a funkcję LPM przejmuje praktycznie cały. Funkcję PPM stosujemy klikając płytkę w prawym dolnym rogu. Touchpad jest bardzo dokładny i odpowiednio gładki.

W laptopie znajdziemy dodatkowo głośniki sygnowane logo JBL. Jakość wydobywająca się z tych dwóch półtorawatowych pchełek jest więcej jak zadowalająca. Dzwięk jest czysty, selektywny(jak na laptopa oczywiście) i głośny. Dolne partie są również lepiej odwzorowane niż w innych laptopach ze zwykłymi głośniczkami. Jednakże po obejrzeniu XPSa kolegi z głośnikami JBL w systemie 2.1 brakuje mi troszkę subwoofera.

 

Podsumowanie:

 

Plusy:

-Bardzo wysoka wydajność za niewielkie jak na segment laptopów „gamingowych” pieniądze.

-Podświetlana klawiatura.

-Głośniki JBL.

-Jakość wykonania.

-Temperatury CPU i Grafiki.

-Długi czas pracy na baterii.

-One key recovery(przydatny szczególnie dla osób "niewtajemniczonych" w instalację systemu)

 

Minusy:

-Wysoka temperatura HDD.

-Przeciętna matryca HD.

 

Pochwalę jeszcze serwis lenovo, gdyż mój egzemplarz miał wadliwy dysk twardy. W piątek zadzwoniłem na infolinie, w poniedziałek rano był u mnie kurier, a w czwartek rano laptopa miałem już z powrotem. Wszystkiemu towarzyszył bardzo dobry kontakt mailowy, dzięki czemu

miałem informacje na jakim etapie jest naprawa mojego komputera.

 

Edit: odniosę się jeszcze do opisywanego przez niektórych "mrowienia" obudowy. U siebie niczego takiego nie zauważam. Natomiast będąc u znajomego, który nie ma uziemienia w gniazdkach mrowienie występowało. To samo w przypadku lenovo g580

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem tylko ciekawy kiedy te dyski zaczną padać?

Może okazać się też tak, że taka temperatura dla dysku to nic. Czas pokaże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam tego lapka , matryca nie jest przecietna ...jest tragiczna FHD duzo lepsza , ale swiadomie wybralem HD mimo jej jakosci... 15.6 i fulll HD ... mam firmowego laptopa , i niezbyt wygodnie mi sie na tym pracuje...:) ale pozatym naprawde super sprzet .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...