Forum PCLab.pl: Lenovo IdeaPad Y580 - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Ostatnio dodane tematy

Ikona Najnowsze pliki

Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Lenovo IdeaPad Y580

#1 Użytkownik jest niedostępny   mckarmi 

• Gaduła
  • PipPipPip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 03 Wrzesień 2012 - 16:00

Witam wszystkich. Dzisiaj chciałbym podzielić się moją opinią dotyczącą tak popularnego ostatnio laptopa Lenovo IdeaPad y580. Notebooka zakupiłem w wersji z procesorem i5-3210m, matrycą HD, 8GB 1600mhz ramu, dysk-750 GB, Windows 7 HP, karta to oczywiście GTX 660m. Całość wyniosła mnie 3299zł. Zaczynajmy!

Pierwszym wrażeniem było iż laptop trochę waży. Według specyfikacji producenta jest to 2,8kg. Następne co rzuciło mi się w oczy to moim zdaniem bardzo dobre wykonanie pulpitu roboczego. Nic nie trzeszczy, jest sztywny i generalnie dobrze spasowany. Jedynym mankamentem, który rzuca się w oczy jeżeli chodzi o spasowanie jest napęd DVD, który troszeczkę lata.

Porty: Moim zdaniem porty rozmieszczone są dobrze. Po lewej stronie mamy 2 porty USB 3.0, HDMI,RJ-45,D-Sub, ogromny wylot powietrza i następnie Kensington Lock. Z tyłu jak to w lenovo bywa, portów nie uświadczymy, a z prawej strony sytuacja ma się następująco: złącze słuchawkowe i mikrofonowe, USB 2.0, po drodze napęd DVD, Kolejne USB 2.0 i gniazdo zasilania.

Temperatury,temperatura otoczenia ~23 stopnie.

Podczas normalnego użytkowania tj. przeglądanie internetu, słuchanie muzyki i zrównoważonym planie zasilania:

Chipset: 47
Procesor 45-50
Dysk 33-40
Jak widać są to dobre temperatury, może poza tak już osławionym dyskiem, ale jak widać tragedii nie ma.

Stres, mówię tutaj o odpaleniu jakiejś nowej gierki pokroju BF3.

Chipset: 75
Procesor: 70-75
Karta: 65-73
Dysk: 45-55
Tutaj dysk faktycznie już się grzeje, ale nie wpływa to na jego pracę.

Wydajność:

Jestem wręcz zszokowany wydajnością laptopa za takie pieniądze! BF3 ze wszystkim poza AA na ultra w trybie singleplayer 30-60 pare FPS(30 to taki maksymalny drop, na ogół utrzymuje się w granicach 40 paru do 50 FPS, było to jeszcze testowane z wadliwym dyskiem twardym, o którym potem. Dropy mogą być więc winą dysku, bo zdarzały się wtedy, gdy trzeba było doczytać jakieś tekstury)

NFS Shift 2:Unleashed
Tutaj wygląda to podobnie, Wszystkie ustawienia na ultra, również AA: 40-60 FPS.

League Of Legends:
Wszystko na max: trzyma cały czas 60 FPS.
Co mnie przy okazji zaciekawiło przy zintegorwanej grafice Intel można spokojnie pograć na medium utrzymując płynność na poziomie 60 FPS!

Matryca:

Matryca moim zdaniem nie jest zaletą tego laptopa, ale również nie jest wadą. Mi osobiście matryce glare nie przeszkadzają. Jasność matrycy jest dobra, kolory również, kąty horyzontalnie są przeciętne, a w pionie niestety słabe. Matryca FHD w y580, którego przypadkiem widziałem w sklepie szukając laptopa dla kolegi jest pod tym kątem dużo lepsza.

Hałas:

Moim zdaniem laptop jest cichy. Podczas normalnego użytkowania praktycznie go nie słychać. Gdy uruchomimy jakąś grę, a obroty wentylatora się podniosą jest już słyszalny, ale poziom szumu jaki generuje, przy tej wydajności jest w 100% akceptowalny. Może być to subiektywna opinia, gdyż jestem przyzwyczajony do swojego Desktopa, w którym kiedyś był Radeon 4870x2 z Fan Fixem, a teraz gości referent Gtx 480 z moimi ustawieniami wentylatora :D. Mimo wszystko Lenovo Y580 nie jest głośniejsze od przeróżnych laptopów znajomych, z którymi miałem do czynienia.

Osprzęt:

Laptop wyposażony jest w podświetlaną klawiaturę wyspową z klawiaturą numeryczną. Mimo iż jest to tylko 15.6” klawiatura jest dosyć spora. Jest ona bardzo wygodna, skok klawiszy jest przyjemny, a podświetlenie równomierne. Klawiatura ugina się jedynie w okolicach lewego górnego rogu (jest to minimalne uginanie, nieodczuwalne przy normalnym użytkowaniu. Gdybym nie czytał opinii innych użytkowników raczej bym tego nie zauważył).
Laptop ma dosyć ciekawy touchpad z funkcją gestów. „Ciekawość” tego touchpada polega na tym iż cała jego powierzchnia wraz z przyciskami jest dotykowa, a funkcję LPM przejmuje praktycznie cały. Funkcję PPM stosujemy klikając płytkę w prawym dolnym rogu. Touchpad jest bardzo dokładny i odpowiednio gładki.
W laptopie znajdziemy dodatkowo głośniki sygnowane logo JBL. Jakość wydobywająca się z tych dwóch półtorawatowych pchełek jest więcej jak zadowalająca. Dzwięk jest czysty, selektywny(jak na laptopa oczywiście) i głośny. Dolne partie są również lepiej odwzorowane niż w innych laptopach ze zwykłymi głośniczkami. Jednakże po obejrzeniu XPSa kolegi z głośnikami JBL w systemie 2.1 brakuje mi troszkę subwoofera.

Podsumowanie:

Plusy:
-Bardzo wysoka wydajność za niewielkie jak na segment laptopów „gamingowych” pieniądze.
-Podświetlana klawiatura.
-Głośniki JBL.
-Jakość wykonania.
-Temperatury CPU i Grafiki.
-Długi czas pracy na baterii.
-One key recovery(przydatny szczególnie dla osób "niewtajemniczonych" w instalację systemu)

Minusy:
-Wysoka temperatura HDD.
-Przeciętna matryca HD.

Pochwalę jeszcze serwis lenovo, gdyż mój egzemplarz miał wadliwy dysk twardy. W piątek zadzwoniłem na infolinie, w poniedziałek rano był u mnie kurier, a w czwartek rano laptopa miałem już z powrotem. Wszystkiemu towarzyszył bardzo dobry kontakt mailowy, dzięki czemu
miałem informacje na jakim etapie jest naprawa mojego komputera.

Edit: odniosę się jeszcze do opisywanego przez niektórych "mrowienia" obudowy. U siebie niczego takiego nie zauważam. Natomiast będąc u znajomego, który nie ma uziemienia w gniazdkach mrowienie występowało. To samo w przypadku lenovo g580

Ten post był edytowany przez mckarmi dnia: 09 Wrzesień 2012 - 23:26

#2 Użytkownik jest niedostępny   Dariusz1988 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 19 Styczeń 2013 - 14:34

Gzie jakieś zdjęcia, testy ?? screny ???

#3 Użytkownik jest niedostępny   Szwarcu 

• y u no !?
  • PipPipPipPipPip

Napisany 19 Styczeń 2013 - 14:39

Ja jestem tylko ciekawy kiedy te dyski zaczną padać?
Może okazać się też tak, że taka temperatura dla dysku to nic. Czas pokaże.

Ten post był edytowany przez Szwarcu dnia: 19 Styczeń 2013 - 14:39

#4 Użytkownik jest dostępny   robot 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 22 Luty 2014 - 02:51

mam tego lapka , matryca nie jest przecietna ...jest tragiczna FHD duzo lepsza , ale swiadomie wybralem HD mimo jej jakosci... 15.6 i fulll HD ... mam firmowego laptopa , i niezbyt wygodnie mi sie na tym pracuje...:) ale pozatym naprawde super sprzet .

Strona 1 z 1