Skocz do zawartości
kielon5

Ograniczanie GPU przez CPU - prawda czy mit?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

A jaki fps? Problem to niskie zużycie GPU przy niskim framerate.

 

Nawet spada poniżej 40 :) Chyba najmniej 33, ale najczęściej to są okolice 40 w miejscach "procesorowych", czyli gdy użyciu GPU sięga 50-60%.

 

Tam gdzie procesor nie gra tak wielkiej roli (otwarte tereny, brak innych samochodów), to nawet 90 fps jest, pomimo, że użycie karty to ok 80-90%. Ale średnio myślę 60-70fps jest.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spoko. Jak dla mnie mit

Niestety ale jedyna prawidłowa odpowiedź to "prawda". Zjawisko zwane bottleneck. Żeby to najlepiej zobrazować wystarczy wziąć jeden z najsłabszych procesorów i najszybszą kartę graficzną na rynku to wtedy nie będzie wątpliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Potestowane.

 

1060 GTX z i5 4,5Ghz chodzi na czasami nawet 40% swojej mocy.

 

Przy i7 3,2Ghz 1060 GTX użycie wynosi średnio 75%.

 

Przy i7 (np. 4770) 3,8Ghz chodzi na 85%.

 

Przy 4Ghz 90-97%.

 

Optimum to 4,2Ghz dla 1060 GTX i tylko i7.

 

Oczywiście testowane na procesorach na socket 1150.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie w full hd i ustawienia na low? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Full HD i ultra, czyli tyle na ile tę kartę mniej więcej stać do uzyskania 60 fps w większości gier. Niestety przez słabość procesora są spadki i użycie karty spada.

 

Jednak da sie przeżyć przy ponad 4Ghz.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A u Ciebie przypadkiem ramy 1333 nie są czasami problemem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A tego to nie wiem. Wydaje mi się, że procesor, jeśli podwyższanie taktowania sporo daje, czy większa liczba wątków. Pewnie jakbym miał i5 8400 to bez zająknięcia 1060 gtx by łykał. A tak dajmy na to jak się wjeżdża z całą ekipą samochodów przy dużej prędkości w tunele to często jest spadek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ramki 1333mhz mocno ograniczają tego proca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teraz coraz czesciej sie zdarza ze to ram hamuje wydajnosc procka i potem cpu nie daje rady w miejscu gdzie na nim ciazy wydajnosc to i uzycie karty tez moze byc mniejsze

 

WD2 i Origins to klasyczne przyklady jak procek sie zachowuje zaleznie od taktowania ramu. Mozecie sie smiac itp ale nawet i7 z kiczowatym ramem 1600 np moze byc za slaby by trzymac klatki w miare na stabilnym poziomie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się, czy 6700k bez OC wystarczy do RTXa 2080? Podkręcać nie planuję bo wszystko mam w ITXie. Zastanawiam się nad zmianą procka i kusi mnie Ryzen 2700 ze względu na niskie TDP (ewentualnie 2700X i manualny undervolting) vs TDP 6700K. Z drugiej strony może warto poczekać na Ryzena 3?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zastanawiam się, czy 6700k bez OC wystarczy do RTXa 2080? Podkręcać nie planuję bo wszystko mam w ITXie. Zastanawiam się nad zmianą procka i kusi mnie Ryzen 2700 ze względu na niskie TDP (ewentualnie 2700X i manualny undervolting) vs TDP 6700K. Z drugiej strony może warto poczekać na Ryzena 3?

 

Nie, nawet do 2060 nie starczy, tym bardziej jeśli wolne ramy. Zmien procesor. Co do czekania nie ma sensu, kup nówkę, będziesz mial gwarę to sprzedasz go po dobrej cenie i wtedy wymienisz na 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6700k to dalej dobry proc nawet bez OC i jak ktoś celuje w 60fps+ to starczy, oczywiście ramki warto mieć jakieś szybkie aby napędzić tego proca w grach.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nawet do 2060 nie starczy, tym bardziej jeśli wolne ramy. Zmien procesor. Co do czekania nie ma sensu, kup nówkę, będziesz mial gwarę to sprzedasz go po dobrej cenie i wtedy wymienisz na 3.

 

 

 

głupio gadasz mam RTX 2080 na starożytnym 10 letnim Core I7 950 @ 4.20 GHZ i wszystkie gry na extreme beż jakichkolwiek zająknieć.

Edytowane przez XATRIX007

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nawet do 2060 nie starczy, tym bardziej jeśli wolne ramy. Zmien procesor. Co do czekania nie ma sensu, kup nówkę, będziesz mial gwarę to sprzedasz go po dobrej cenie i wtedy wymienisz na 3.

 

I to mówi ktoś, kto ma 4770K + 1070 ?

 

pamiętaj że 6700/6700K jest lepszy od 4770K. Szczególnie jeżeli wykręci się go w okolice 4,5GHz i wrzuci jakiś sensowny ram 3000MHz+. Jeszcze pytanie najważniejsze, jaka rozdzielczość. FHD vs WQHD vs 4K. Bez tej podstawowej informacji pisanie, że CPU nie wystarczy to zwykłe zgadywanie.

 

Zastanawiam się, czy 6700k bez OC wystarczy do RTXa 2080? Podkręcać nie planuję bo wszystko mam w ITXie. Zastanawiam się nad zmianą procka i kusi mnie Ryzen 2700 ze względu na niskie TDP (ewentualnie 2700X i manualny undervolting) vs TDP 6700K. Z drugiej strony może warto poczekać na Ryzena 3?

 

w ITXie bez problemu można podkręcić 6700!

 

Tutaj kolega kręci zablokowanego 6700 na 4,4GHz i w prime ma średnio 52*C:

http://forum.pclab.pl/topic/1160111-i7-6700-za-650-z%C5%82-Tanie-pr%C3%B3bki-in%C5%BCynieryjne-z-Chin/page__st__3440

https://images91.fotosik.pl/158/4e0d0c30cbcf8f76.png

 

W ITXie większym problemem będzie RTX2080 niż procesor. Procek w grach po OC będzie brał poniżej 100wat.

RTX 2080 w grach będzie brał nawet 200-220wat. Po UV dojdziesz może do 150wat, co i tak będzie pewnie dwukrotnością 6700K po jakimś rozsądnym OC.

 

 

Zmieniając monitor z FHD na WQHD śmiało możesz wrzucać RTX2080 do 6700K.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

WD2 i Origins to klasyczne przyklady jak procek sie zachowuje zaleznie od taktowania ramu.

Sorry za szybki offtop, ale co to jest WD2? Google pokazuje myjkę karcher...

Edytowane przez tomaszekk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Watch dogs 2.

 

Ja często gram z odpalonym afterburnerem i osd, patrząc po użyciu procesora i GTX 960 to wydaje mi się że spokojnie mógłbym do 3570K@4.4GHz ładować GTX 1080 :E chyba że to specyfika tytułów w które gram, że mocno siedzą na GPU. Przecież 1060 to jest obecnie padło wydajnościowe, większość jak nie wszystkie obecne gry wymaksują ta kartę na 100%, głupi Crysis 1 na największych ustawieniach z AAx4 spowoduje z 70-80% obciążenia tej karty w 1080p 60fps.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Sorry za szybki offtop, ale co to jest WD2? Google pokazuje myjkę karcher...

 

Watch Dogs 2 od Ubisoft na silniku Disrupt

Edytowane przez Eltik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potestowane.

 

1060 GTX z i5 4,5Ghz chodzi na czasami nawet 40% swojej mocy.

 

Przy i7 3,2Ghz 1060 GTX użycie wynosi średnio 75%.

 

Przy i7 (np. 4770) 3,8Ghz chodzi na 85%.

 

Przy 4Ghz 90-97%.

 

Optimum to 4,2Ghz dla 1060 GTX i tylko i7.

 

Oczywiście testowane na procesorach na socket 1150.

++

głupio gadasz mam RTX 2080 na starożytnym 10 letnim Core I7 950 @ 4.20 GHZ i wszystkie gry na extreme beż jakichkolwiek zająknieć.

 

 

a ja mam stare 1155 xeon=i7 i kupilem rtx 2060 w nadzieji na bezproblemowe dzialanie :E :E :E

 

no i git

tomb raider smiga uzycie gpu pod 99%

Edytowane przez AdRjiaN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy w przypadku mojego zestawu warto sie pchac w xeona z aliexpress (e3 1270 chodzą po okolo 150zl), bo ceny i7 2600/3770 na alledrogo sa nieziemsko wysokie 350zl+ xenony podobnie. Z drugiej strony kupno pod tak stara platformę po części jest uzależnione czy mi sie zwroci przy sprzedazy i5, jaka jest szansa ze sprzedam obecnego i5 2400 jak wrzuce na allegro, orientujecie sie czy ktos to jeszcze kupuje ?

Edytowane przez maryn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Niech ktoś mi wytłumaczy, bo ja już nic nie kminię. Dlaczego w 1080p procesor mocniej ogranicza kartę niż w 1440p i wyżej? Mam rozumieć, że w 2k na 3700x i RTX 2080 SUPER będzie więcej fps-ów niż w 1080p? Na pewno nie. Więc o co tu chodzi? Że niby dlaczego CPU rozwinie skrzydła w wyższej rozdzielczości i pozwoli to samo zrobić karcie graficznej? Wszędzie w testach Ryzen 7 3700X ma prawie taką samą wydajność jak i7 9700k, a tu wychodzi na to, że jak się kupi Ryzena, to przy następnej generacji RTX-ów trzeba będzie procka zmieniać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Im niższa rozdzielczość tym gra potrzebuje silniejszego procesora i pamięci, bo zabiera mniej zasobów GPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to właśnie, skoro zbiera mniej zasobów GPU (co jest oczywistym faktem przy niższej rozdzielczości, że karta się mniej męczy) to dlaczego procesor męczy się bardziej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...