Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Magnez

MSI CX61 (aktualizacja)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, niedawno przyjechał do mnie laptop MSI CX61. Zgodnie z obietnicą postaram się przybliżyć wam wady i zalety tego notebooka. Postaram się na bieżąco dodawać nowe spostrzeżenia i ciekawostki. Będę opierał się również na moim skromnym doświadczeniu z innymi laptopami, z którymi miałem do czynienia.

 

1. Specyfikacja

 

CPU i3 3110M

OS Windows 7 (zainstalowany oddzielnie przeze mnie)

Chipset Intel HM76

Memory 8GB DDR3 1333 Mhz

LCD 15.6" HD (1366x768) LED backlight

Gpu NVIDIA GeForce GT640M 2GB

HDD 500GB SATA 5400rpm

Webcam HD type (30fps@720p)

Card Reader SD(HC/XC)/MMC/MS

LAN Gigabit LAN

Wireless LAN 802.11 b/g/n

Bluetooth Bluetooth v4.0

D-Sub (VGA) 1

HDMI 1

USB 2.0 port 1

USB 3.0 port 2

Mic-in/Headphone-out 1 / 1

Keyboard 102 keys

AC Adapter 90W (Producent podaje 65W jednak w rzeczywistości jest to 90W)

Battery 6-Cell

Dimension 383(W)x249.5(D)x32.3~37.6(H)mm

Weight (KG) 2.4Kg

 

 

2. Jakość wykonania, rozmieszczenie portów

 

MSI CX61 w całości jest zrobiony z plastiku. Można z pozoru uznać to za wadę, jednak elementy są naprawdę dobrze spasowane i łapiąc laptopa za rogi nie słychać trzeszczenia. Całość jest odpowiednio sztywna i nie ugina się pod naciskiem. Niestety nie można tego powiedzieć o samej matrycy (a właściwie jej pokrywie), gdyż łapiąc za ramkę matrycy oburącz można ją dosyć mocno wygiąć. Nie powoduje to jednak zmian w wyświetlanym obrazie, co zauważyłem np. w Asusie K73SV. Opór jaki stawiają zawiasy oceniam na dobrze dobrany. Nie da się podnieść klapy jedną ręką. Jednak i tu nie ma róży bez kolców. Klapa lubi się trochę "pogibać" podczas ruszania biurkiem. Jak chyba w każdym laptopie tej klasy napęd optyczny również nie jest idealnie spasowany. Rozmieszczenie portów każdy może ocenić sam. Jako praworęczny użytkownik oceniam bardzo dobrze, gdyż nic mi nie wadzi podczas operowania myszką. Porty są trochę za ciasne. Z trudem przyszło mi włożenie wtyku mini jack do wejścia słuchawkowego. Wyjęcie słuchawek spowodowało urwanie kawałka gumowej osłony na wtyku.

 

3. Klawiatura oraz touchpad

 

Klawiatura jest dosyć wygodna. Klawisze cechują się sporym oporem oraz odpowiednimi odstępami. Co ciekawe Ma ona trochę inny układ klawiszy niż ten do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Np na klawiszu "2" zamiast opisanej dodatkowo "@" jest cudzysłów. Również tylda jest zamieniona z ukośnikiem. Trochę to irytujące ale jak ktoś jest przyzwyczajony do rozmieszczenia przycisków do intuicyjnie wybiera właściwy. Przycisk funkcyjny umożliwia uaktywnienie wszystkich potrzebnych "na szybko" opcji. Pod klawiaturą znajduje się bardzo przydatny klawisz wyłączania touchpada. Dodatkowo u góry znajduje się 6 dodatkowych przycisków. "power" "wifi on/off" "S-bar", tryb oszczędzania baterii, wygaszanie matrycy, oraz taka ciekawostka- przycisk wysuwający napęd optyczny. Rzadko spotykany, a naprawdę wygodny. Co ciekawe, gdy czytałem recenzję bliźniaczego MSI GE620DX okazało się, że nie działa tam standardowy przycisk umieszczony na napędzie DVD. W MSI CX61 działają oba ;)

 

Sam touchpad był dla mnie nie lada nowością. Ma on chropowatą powierzchnie. Na początku uznałem to wręcz za porażkę projektantów, jednak z czasem okazało się, że jest to nawet wygodne rozwiązanie. Przynajmniej dla mnie. płytka jest czuła i bardzo dobrze reaguje na gesty. Natomiast do przycisków fizycznych mam małe zastrzeżenia. Mogłyby mieć trochę większy skok oraz chyba bym wolał gdyby nie były ze sobą połączone. Na początku ciężko jest wyczuć gdzie się kończy lewy przycisk a gdzie zaczyna prawy. Poza tym sprawia to, że spora powierzchnia owego klawisza jest "niewciskalna".

 

4. Matryca

 

Ocenia matrycy będzie w 100% moją subiektywną opinią. Jasność stoi na dobrym poziomie. Kąty widzenia są naprawdę niezłe, gdy porównamy je do laptopa K73SV, Acera 5535 oraz konkurentów z segmentu tanich notebooków. Jakość kolorów jest lepsza niż się spodziewałem i mimo, iż wciąż daleko im do dobrych monitorów to z pewnością CX61 nie ma czego się wstydzić na tle innych kiepskich laptopowych matryc.

 

5. Kultura pracy

 

Tych którzy zachwycili się dotychczasowymi zaletami MSI CX61 opisywanymi przeze mnie do tej pory muszę zmartwić. Laptop jest po prostu głośny. Próbowałem się doszukać przyczyny takiego stanu rzeczy. W końcu w środku siedzi ivy bridge i kepler. Więc jak to możliwe? Z moich obserwacji wynika, że MSI ustawiło dosyć duże kryteria temperaturowe. Z wywiewu leci chłodne powietrze i naprawdę wentylator mógłby chodzić znacznie wolniej. Nie rozumiem takiego rozwiązania ze strony inżynierów tej tajwańskiej firmy, no ale może widzieli w tym jakiś wyższy sens. Jednak mimo wszystko nie jest to tak, że przeglądając internet ma się wrażenie, że ktoś suszy włosy w twoim pokoju. Jest głośno ale nie tragicznie. Pracowałem na gorszych przypadkach. Jako taką ciekawostkę dodam iż moim prowizorycznym sonometrem (aplikacja na SGS) zmierzyłem podczas spoczynku 33-34 dB, a podczas grania 42 dB, więc nie jest tragicznie. Dodatkowo plusem jest, że szum jest jednostajny.

 

Jeśli chodzi o temperatury to obudowa nie nagrzewa się zbytnio w spoczynku. Podczas grania również jest dobrze (przynajmniej jeśli chodzi o górną część laptopa). Korzystając z internetu zanotowałem max 50st na procesorze. Reszta czujników wskazywała mniejszą wartość. Podczas grania w World of Tanks temperatury również utrzymywały się na niezłym poziomie. Czujnik na procesorze wskazał 67st a na karcie graficznej 64st. Wygrzewanie laptopa przez 20min w programie prime 95 i furmark jednocześnie nie spowodowało, że laptop się zagrzał albo wyłączył. Wentylator wszedł na dość wysokie obroty (mój prowizoryczny sonometr zanotował 47dB). Maksymalna temperatura jaką osiągnął procesor wyniosła 85st a karta graficzna 81st.

 

6. Głośniki

 

Mimo, że obudowa ma 4 miejsca na głośnik, to zainstalowane są tylko 2. Nawet w instrukcji kratki z przodu laptopa są opisane jako "wyjścia wentylacyjne". Brzmi zabawnie biorąc pod uwagę, że jedno z nich jest koło napędu DVD ;) Tak już całkiem poważnie, to jakość dźwięku stoi na dobrym poziomie. Głośność maksymalna również jest wystarczająca. Nic nie trzeszczy. Brakuje jedynie niskich tonów ale nie jest to chyba zaskoczeniem dla nikogo.

 

7. Wydajność

 

Tutaj będę umieszczał wyniki w grach jakie uzyskuje laptop. Punkt ten będzie sukcesywnie powiększany.

 

World of Tanks (ustawienia maksymalne) Avg: 18.883 - Min: 12 - Max: 23

World of Tanks (ustawienia wysokie) Avg: 25.817 - Min: 21 - Max: 31

Skyrim (ustawienia maksymalne) Avg: 46.433 - Min: 30 - Max: 61

MOH Warfighter (ustawienia maksymalne) Avg: 27.417 - Min: 23 - Max: 34

MOH Warfighter (ustawienia wysokie) Avg: 36.633 - Min: 27 - Max: 45

8. Podsumowanie

 

Zamawiając omawiany przeze mnie sprzęt spodziewałem się kiepsko wykonanego odrzutowca. Czy dostałem to czego się spodziewałem? I tak i nie. Z jednej strony laptop ten świetnie sobie radzi w grach, do tego jest naprawdę nieźle wykonany. Trzymając go ma się wrażenie, że łapiemy za coś solidnego. Z drugiej jednak strony nie należy on do najcichszych, choć gdy nie robimy nic wielkiego na nim to szum jest niewielki. Dla kogo jest MSI CX61? Moim zdaniem dla wszystkich którzy oczekują porządnego laptopa radzącego sobie w wymagających tytułach, mają około 2100zł i nie przeszkadza im szum wentylatora. Fanatycy ciszy będą zawiedzeni.

 

Plusy:

-bezkonkurencyjna specyfikacja

-niezłe wykonanie

-dobra matryca na tle konkurencji

-możliwość bezpośredniego dojścia do układu chłodzenia

-2 porty USB 3.0

 

Minusy:

-stosunkowo głośna praca (po użyciu programu "fan profile by pherein" laptop stał się bardzo cichy" w spoczynku")

-lekko "gibiąca" się matryca, gdy ruszamy stołem

-brak systemu operacyjnego

-szybko uszkodziło mi się złącze słuchawkowe

 

 

AKTUALIZACJA

 

Postanowiłem przyjrzeć się możliwościom edycji pracy wentylatora w omawianym laptopie. Muszę przyznać, że wyniki moich "badań" przerosły moje oczekiwania. Dzięki programowi "fan profile by pherein" mamy możliwość poprawienia tego co inżynierowie MSI zepsuli. Po ustawieniu rozsądnego planu pracy wentylatora laptop staje się niesamowicie cichy. i jednocześnie nie przekracza 55st. w czasie przeglądania internetu i obciążeniu procesora średnio 15% laptop pozostaje bardzo cichy. Jak widać notebook ma ogromny potencjał ale inżynierowie z MSI skopali coś co przeciętny użytkownik może zrobić w 5min.

 

Dodałem również minusa dotyczącego złącza słuchawkowego o którym pisałem wcześniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdzie kupiles tego lapka ? napewno masz 90w a nei 120w ?

napisz coświęcej o tych temp po dluższym obciązeniu w naprawed wymagających grach bo to jest chyba kluczowa kwestia przy zakupie tego laptopa.

mam nadzieje ze nie ma takich jaj jak przy jego poprzedniku msige620dx gdzie wylaczal sie z powodu zaslabego zasilacza a takze przegrzewal sie z powodu kiepskiego systemu chlodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygrzewanie laptopa przez 20min w programie prime 95 i furmark jednocześnie nie spowodowało, że laptop się zagrzał albo wyłączył. Wentylator wszedł na dość wysokie obroty (mój prowizoryczny sonometr zanotował 47dB). Maksymalna temperatura jaką osiągnął procesor wyniosła 83st a karta graficzna 79st.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygrzewanie laptopa przez 20min w programie prime 95 i furmark jednocześnie nie spowodowało, że laptop się zagrzał albo wyłączył. Wentylator wszedł na dość wysokie obroty (mój prowizoryczny sonometr zanotował 47dB). Maksymalna temperatura jaką osiągnął procesor wyniosła 83st a karta graficzna 79st.

 

heh 20 min to troche nei za mało żeby sięnagrzał??......

puść go na 2 h to wtedy będzie miarodajne njalepiej w jakiejś grze typu bf3, max payne 3, gta4 jak najbardziej obciążającej hardware

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość addition

Fotki dorzuć, opis w porządku. Dobra, krótka recka :thumbup:

Dysk jednak mógłby być 7200.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodałem skromny podpunkt "wydajność" i podsumowanie. Zdjęcia dorzucę niebawem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobra recka :) zastanawiam sie nad zakupem tego laptopa juz tydzien , moglbys przetestowac go w innych grach typu bf3,gta4,nfs (tych bardziej wymagajacych) Ciekawi mnie jaka temeperature osiaga przy battlefieldzie 3 z Góry dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wieczorem prawdopodobnie zasiądę do najnowszej odsłony medal of honor i dorzucę kolejny wynik. Jutro call of duty 2, może pojutrze dojdzie prototype 2. W środę/czwartek dojdzie do mnie podkładka silenciumPC NC300 więc postaram się też naskrobać coś na jej temat. Przy okazji zobaczymy jak laptop reaguje na takie próby dodatkowego chłodzenia.

 

Co do wygrzewania to od 10min temperatura nie wzrosła nawet o 1st. Po 2h może być 2st większa. Nie ma to znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ten lapek ma zatrzaski przy zamykaniu ekranu czy ta matryca tak sobie po prostu lezy ?

nie masz bf3 albo gta4 zeby testnac go pod max obciazeniem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście nie ma zatrzasków tylko jest na coś jakby magnesy albo po prostu sprężyna go trzyma tak, żeby nie otworzył się. Spróbuję przetestować go potem w BF3 albo GTA 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak odwrócisz go do góry nogami to trzyuma sie pokrywka czy odłazi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdzie mierzyles hałąs , przy wylocie powietrze od wiatraka czy w miejscu gdzie sie dziales ?

jak tam testy z bf3 i gta 4 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hałas mierzyłem 10cm od wylotu. Ale to są prowizoryczne testy z racji sprzętu. Dzisiaj będzie skyrim i MOH warfight może.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodałem wyniki wydajności w grach skyrim i medal of honor warfighter. W MOH na najwyższych ustawieniach bywały dropy fpsów. Nie wybrałem najbardziej wymagających miejsc chyba ale myślę, że wyniki coś tam mogą wam nakreślić. Ogólnie zauważyłem dużo lepszą płynność względem GT540M i i3 2310m

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche dziwne te wyniki Skyrim chodzi na max ustawieniach i spokojnie mozna grac plynnie a "World of Tanks" na maxa nawet nie ma 30 klatek? To WOT ma az takie wymagania ? wow . Dzieki ci za ten test bardzo przydatny dla mnie , powiedz mi czy masz mozliwosc sprawdzenia lapka pod battlefield 3 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh 20 min to troche nei za mało żeby sięnagrzał??......

puść go na 2 h to wtedy będzie miarodajne njalepiej w jakiejś grze typu bf3, max payne 3, gta4 jak najbardziej obciążającej hardware

 

ponawiam bo dalej nie napisałeś nic o temperaturze w tych grach po dłuższym graniu no i hałąsie jaki temu towarzyszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WOT najzwyczajniej w świecie jest kiepsko zoptymalizowany. Możliwe, że w skyrim nie dobrałem najbardziej wymagającego miejsca do testów, aczkolwiek nie zauważyłem spadków fps podczas gry. Bardzo dużo ludzi pyta o BF3. Raczej nie będę testował (przynajmniej na razie) w tej grze. Dzisiaj spróbuję jeszcze prototype 2 może.

 

Wydaje mi się, że 20min wygrzewania to wystarczająco dużo. Jak starczy mi czasu to puszcze go na dłużej dzisiaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie battlefield 3 to moze chociaz nfs the run ? Jestem po prostu ciekaw jak radzi sobie na nowym silniku fb2 , niby medal tez ma nowy silnik fb2 ale czytalem na temat tej gry i to kupa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Magnez i jak sprawdziłeś w końcu ? chodzi mi ofc o tempy podzczas dluzszego grania ok 2 h ( w tym nowym MOHU jakie miales /)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatury na pewno były mniejsze niż podczas wygrzewania, bo wentylator nawet nie wszedł na ten najwyższy poziom. Ale dokładnie nie mierzyłem. Dzisiaj jak pogram w prototype 2 albo dead island to włączę hwinfo i dam znać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • ja mam płytę za 400zł od kilku lat i nic złego się z nią nie dzieje. Nie zmieniam sprzętu właśnie dlatego, że działa bezproblemowo. Mam inne podejście. Jako, że mam jakąś tam wiedzę komputerową to kupuje to co potrzebuje. Nie potrzebuje super karty dźwiękowej, sieciowej,  2 kart sieciowych, 2 dźwiękowych, 20 portów USB z tyłu i sata, najlepszej sekcji zasilania. To wszystko mocno podnosi koszta i nagle robi się 2k zł za płytę lub więcej a tych dodatków nigdy nie wykorzystam wręcz będą przeszkadzać bo to dodatkowe coś co może się popsuć i coś co będzie się ładowało przy starcie systemu więc sam system będzie startował dłużej. Wydajnościowo nic się nie zmieni czy to płyta za 500zł czy za 3000zł. Ta płyta za 500zł jest dobra a jak trzeba będzie wymienić płytę bo  to nie będzie szkoda bo dużo nie kosztowała. Przydałoby się wbudowane wifi i 4 banki pamięci ale w przyszłości pamięć pewnie pójdzie do zmiany na jakąś 8000-10000Mhz z większą pojemnością więc obecna pójdzie na sprzedaż.  
    • Szczerze to wydawało mi się że kilka plików, bardziej tak z pamięci napisałem. Jak będę miał chwilę to zassam jakiś film i sprawdzę.
    • Ale tak bylo od wiekow to na prawde zejdz na ziemie i nie skladaj klockow. Wyplata opodatkowana a podatek od nieruchomopsci to calkowicie odmienne tematy. No masz racje na 2024 co wychodzi na duzy + bo drugi spada na 12% do 85K
    • @kola01Ok, dzięki za ogólne wyjaśnienie jak działają chłodzenia i stwierdzenie czy moje chłodzenie, którego nigdy w życiu na własne uszy nie słyszałeś jest ciche lub głośne😆 Bardzo wiele to zmienia w moim życiu, dobra robota👏  Jak "głośny" jest Fortis 5 dual przy swoim maksymalnym RPM 1400 w porównaniu z różnymi aio możesz przeczytać tutaj:  https://www.purepc.pl/test-silentiumpc-fortis-5-i-fortis-5-dual-fan-coolery-dla-procesorow-z-dobrym-stosunkiem-ceny-do-wydajnosci-i-cichymi-wentylator?page=0,7 Może uwierzysz 
    • Nic sobie nie pomyliłem. Z premedytacją nie użyłem nazwy gdyż mowiny o tanich asrocakch, model nie ma znaczenia. Ogólnie beka bo gdy mówię o karcie dźwiękowej narracja zmieniana jest na taką że dobra karta dźwiękowa nie jest potrzebna, można kupić inna, można kupić dac itp (TO SĄ DODATKOWE KOSZTY). Jak mówię o sekcji zasilania to narracja brzmi że pomylelem się z modelem płyty. Cały dowcip polega na tym że to 400zl to nie wiele jak na różnice w tym co dostajemy w tych mobasach. Tzn lepsza dźwiękowka, lepsza sekcja zasilania, lepsze wyposażenie. OGÓŁEM LEPSZA PŁYTA. Jeśli komuś wystarcza biedny kodek audio czy biedna sekcja zasilania to fajnie ale niech nie mówi że ta płyta jest dobra. Jest WYSTARCZAJĄCA dla niego i to wszystko. To tak jak z tymi bułkami z biedronki, dla kogoś są wystarczające, ja wolę kuoic 3x droższe i nie jest odnrazanego barachła. Argumenty że za 900zl płyty też mają kiepskie kodeki audio jest śmieszny bo wystarczy poszukać w specyfikacji technicznej i znaleźć taka która ma normalne audio, wyposażenie czy co tam nas interesuje. Nadal nikt nie odpowiedział, dlaczego nie polecają tanich asrockow na am4? Bo różnica pomiędzy dobrą płyta jest po prostu mniejsza i mówimy o mniejszej skali.  Edit: teraz spojrzałem na morele, nowy tomahawk kosztuje 871zl. Różnica pomiedzy "wystarczającymi" asrockami zaczyna topnieć wiec za niedługo ten post będzie nieaktualny bo i tak wszyscy będą polecali MSI. Obecnie to już 350zl czyli żaden pieniądz. 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...