Forum PCLab.pl: Technik informatyk, egzamin zawodowy - informacje o nowym egzaminie - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Ostatnio dodane tematy

Ikona Najnowsze pliki

• (3 Stron)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Technik informatyk, egzamin zawodowy - informacje o nowym egzaminie Oceń temat: -----

#41 Użytkownik jest niedostępny   dysan112 Ikona

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 18 Grudzień 2012 - 07:58

Informatyk to ogólny termin nie musi miec powiązania z komputerem (chociaż czesto ma). Ja akurat też sie przygotowywuje do egzaminu ale elektryka. Najgorszy jest tzw "praktyczny" który w istocie nim nie jest. Ale to sobie można poczytac. I tu jest troche jazdy wiec sobie biore korepetycje. Taka inwestycja w samego siebie

A co do rozbierania komputerów czy innych tym sie zajmuje mechatronika a nie informatyka. Z komputerami też jest to przykład bo można np ustawiac maszyny. Ale generalnie odnosi sie do komputerów na zasadzie diagnoza i wymiana (swap) a potem podaj dalej.

Syzyfowa praca i monotonna do tego mase papierków i kłotni z klientami

Ten post był edytowany przez dysan112 dnia: 18 Grudzień 2012 - 07:59

#42 Użytkownik jest niedostępny   stilgar Ikona

• bez serca
  • PipPipPipPipPip

Napisany 18 Grudzień 2012 - 09:18

Zobacz postLuqart, o 18 Grudzień 2012 - 07:38, napisał(a):

Mylisz teleinformatyka z technikiem informatykiem. W całym swoim toku nauczania ani razu nie uczyłem się jak złożyc komputer. Przez 2 lata po 2 godziny tygodniowo odbywał się przedmiot o nazwie urzadzenia techniki komputerowej. Na nim nie bylo składania komputerów tylko podstawy elektroniki + wiedza jak działa karta graficzna i procesor i inne peryferia (co przydaje się programistom). Więc teleinformatyk składa komputery i sieci. Technik informatyk == informatyk na studiach, oczywiście jeżeli chodzi o tok nauczania przedmiotów zawodowych bo poziom matmy między tymi dwoma "profesjami" to przepaść :).

Chyba jednak Ty mylisz technika informatyka z teleinformatykiem. A przynajmniej CKE ma zupełnie odwrotne zdanie na ten temat niż Ty ;-)

Informator egzaminu zawodowego dla technika informatyka
1. Moduł 2 Strona 1 (str. 18 w pdfie) - zwróć uwagę na tabelkę kwalifikacji w zawodzie technika informatyka, szczególnie E 12 "Montaż i eksploatacja komputerów osobistych oraz urządzeń peryferyjnych" ;-)
2. Moduł 3 Strona 5 (str. 24 w pdfie) - przykładowe zadania do części praktycznej egzaminu z kwalifikacji E12

Dla porównania masz tutaj Informator dla teleinformatyka.
Tabelka z kwalifikacjami również jest na 18 stronie ;-) Zauważyłeś tam cokolwiek o składaniu komputerów? :Up_to_s:

Jak widać jedyną wspólną kwalifikacją technika informatyka i teleinformatyka jest E13 - "Projektowanie lokalnych sieci komputerowych i administrowanie sieciami".

Jeszcze jakieś pytania? :P

#43 Użytkownik jest niedostępny   Luqart Ikona

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 18 Grudzień 2012 - 18:24

Zobacz poststilgar, o 18 Grudzień 2012 - 09:18, napisał(a):

Chyba jednak Ty mylisz technika informatyka z teleinformatykiem. A przynajmniej CKE ma zupełnie odwrotne zdanie na ten temat niż Ty ;-)

Informator egzaminu zawodowego dla technika informatyka
1. Moduł 2 Strona 1 (str. 18 w pdfie) - zwróć uwagę na tabelkę kwalifikacji w zawodzie technika informatyka, szczególnie E 12 "Montaż i eksploatacja komputerów osobistych oraz urządzeń peryferyjnych" ;-)
2. Moduł 3 Strona 5 (str. 24 w pdfie) - przykładowe zadania do części praktycznej egzaminu z kwalifikacji E12

Dla porównania masz tutaj Informator dla teleinformatyka.
Tabelka z kwalifikacjami również jest na 18 stronie ;-) Zauważyłeś tam cokolwiek o składaniu komputerów? :Up_to_s:

Jak widać jedyną wspólną kwalifikacją technika informatyka i teleinformatyka jest E13 - "Projektowanie lokalnych sieci komputerowych i administrowanie sieciami".

Jeszcze jakieś pytania? :P

To jakieś nowe zarządzenia. Moi nauczyciele mówią, że nic takiego nie będzie, bo przerabialiśmy ostatnio cały ten pdf.
Technik informatyk po ukończeniu szkoły posiada wiedzę teoretyczną o sprzęcie, nie praktyczną. Od takich pierdół jak zmiana procesora czy naprawa fizyczna komputera są inni ludzie - tak zostało napisane w tym temacie. Na pewno nie będzie takiego czegoś na zawodowym, a przynajmniej nie w 2013 roku.

#44 Użytkownik jest niedostępny   stilgar Ikona

• bez serca
  • PipPipPipPipPip

Napisany 18 Grudzień 2012 - 21:24

Tak się składa, że akurat robię uprawnienia technika informatyka i mam taki przedmiot jak Montaż Komputerów. I wiesz co na nim m.in. robimy? Montujemy i demontujemy komputery :-O Ba, w maju 2013 mam pierwszy egzamin zawodowy, właśnie z kwalifikacji E 12 i prowadzący nasze zajęcia mówili nam jak on będzie wyglądał. Zgadniesz co będzie w części praktycznej? Złożenie komputera, instalacja Windows 7, konfiguracja systemu (sieć, konta użytkowników itd.), instalacja oprogramowania antywirusowego i możliwe, że coś tam jeszcze. W każdym bądź razie główne elementy wymieniłem.

Jejku, w jakich szkołach Wy się uczycie, że Wam takie bzdury do głów wsadzają? Strach się bać!

P.S. Sprawdź sobie (chociażby w wikipedii) co to jest teleinformatyka i czym zajmuje się ta dziedzina wiedzy i nie rozpowiadaj proszę więcej bzdur na ten temat :)

Ten post był edytowany przez stilgar dnia: 18 Grudzień 2012 - 21:25

#45 Użytkownik jest niedostępny   Raptis91 Ikona

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 18 Grudzień 2012 - 22:14

Panowie to jak z tym egzaminem w czerwcu?

Chyba jest jeszcze na "starych zasadach" ?

#46 Użytkownik jest niedostępny   Luqart Ikona

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 18 Grudzień 2012 - 22:49

Zobacz poststilgar, o 18 Grudzień 2012 - 21:24, napisał(a):

Złożenie komputera, instalacja Windows 7, konfiguracja systemu (sieć, konta użytkowników itd.), instalacja oprogramowania antywirusowego i możliwe, że coś tam jeszcze. W każdym bądź razie główne elementy wymieniłem.

Jejku, w jakich szkołach Wy się uczycie, że Wam takie bzdury do głów wsadzają? Strach się bać!

U mnie (i pewnie w większości szkół technicznych) praktyka wygląda zupełnie inaczej. Chyba Zawód informatyk w technikum to nie to samo co robienie uprawnień technika informatyka ;p
Zresztą po wpisaniu zapytania "technik informatyk" w google i przejrzeniu paru stron nigdzie nie pisze, ze do umiejętności technika informatyka należy montaż i demontaż komputerów.
Więc. W tym roku zmienili egzamin i doszedł montaż procesora ot problem, więc malutki aspekt techniczny doszedł.

Panowie to jak z tym egzaminem w czerwcu?

Chyba jest jeszcze na "starych zasadach" ?

Nie jestem pewien, ale jak nawet na nowych to i nawet lepiej.

Ten post był edytowany przez Luqart dnia: 18 Grudzień 2012 - 22:51

#47 Użytkownik jest niedostępny   stilgar Ikona

• bez serca
  • PipPipPipPipPip

Napisany 18 Grudzień 2012 - 23:30

Zobacz postLuqart, o 18 Grudzień 2012 - 22:49, napisał(a):

U mnie (i pewnie w większości szkół technicznych) praktyka wygląda zupełnie inaczej. Chyba Zawód informatyk w technikum to nie to samo co robienie uprawnień technika informatyka ;p

Dlaczego nie to samo? Informator jest ten sam, egzamin zawodowy jest przed Centralną Komisją Egzaminacyjną. Zresztą na cke.edu.pl w dziale egzaminów zawodowych jest tylko jeden technik informatyk :) Być może jedynie poziom nauczania w technikach (przynajmniej tych opisanych przez Was) pozostawia wiele do życzenia.

Zobacz postLuqart, o 18 Grudzień 2012 - 22:49, napisał(a):

Zresztą po wpisaniu zapytania "technik informatyk" w google i przejrzeniu paru stron nigdzie nie pisze, ze do umiejętności technika informatyka należy montaż i demontaż komputerów.
Więc. W tym roku zmienili egzamin i doszedł montaż procesora ot problem, więc malutki aspekt techniczny doszedł.

Informacja jest w najważniejszym miejscu, u źródła, czyli organu, który przeprowadza egzamin zawodowy.

Gdy zaczynałem we wrześniu, plan zajęć był ułożony jeszcze według starego informatora i starych wytycznych. I wtedy też miałem przedmiot "Montaż komputerów i instalacja urządzeń". Dopiero w październiku się pozmieniało i ułożyli nowy plan, zgodny z nowym informatorem. Z tego co wykładowcy mówili w samym materiale za wiele się nie pozmieniało, w większości tylko trochę inaczej go podzielili. Np. teraz zamiast wyżej wymienionego przedmiotu mam dwa - "montaż komputerów" i "instalacja urządzeń". Jedyną większą zmianą jest wywalenie programowania strukturalnego i obiektowego. Zamiast nich będzie programowanie aplikacji internetowych (aka robienie stron internetowych). Poza tym coś namieszali w kolejności przedmiotów, np. bazy danych miały być na pierwszym semestrze, teraz są na drugim. Zajrzałem do starego informatora i co prawda nie ma tam informacji o montażu komputera, to jednak jest wyraźnie o diagnostyce i awariach zarówno sprzętowych jak i programowych. Awarie sprzętowe i sposoby ich diagnostyki też miałem, na przedmiocie "montaż komputerów". W sumie jest to praktycznie to samo co montaż/demontaż tylko z dołączoną diagnostyką. Przecież aby wymienić pamięci, kartę graficzną, płytę główną, dysk czy zasilacz musisz go najpierw zdemontować a następnie zamontować, czyż nie? Już nawet pomijając fakt, że montaż i serwisowanie komputerów są ze sobą dosyć mocno połączone, nie tylko w szkole. A tak swoją drogą o awariach programowych też było, na systemach operacyjnych ;-)

#48 Użytkownik jest niedostępny   eGabeleXxX Ikona

• mów mi: "Gabełek"
  • PipPipPipPipPip

Napisany 20 Grudzień 2012 - 17:53

Chciałbym się spytać, kiedy jest wydanie świadectw maturzystów?
Pod koniec kwietnia, gdy maturzyści kończą rok, czy wtedy razem z innymi?

Ten post był edytowany przez eGabeleXxX dnia: 20 Grudzień 2012 - 18:48

#49 Użytkownik jest niedostępny   Macko Sz Ikona

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 20 Grudzień 2012 - 21:57

Zobacz posteGabeleXxX, o 20 Grudzień 2012 - 17:53, napisał(a):

Chciałbym się spytać, kiedy jest wydanie świadectw maturzystów?
Pod koniec kwietnia, gdy maturzyści kończą rok, czy wtedy razem z innymi?

świadectwo ukończenia szkoły w kwietniu, a świadectwo maturalne po wynikach-idziesz do sekretariatu po wyniki i jak się okaże ze zdałeś to odbierasz.

#50 Użytkownik jest niedostępny   Sfinks Ikona

• Nobody
  • PipPipPipPipPip

Napisany 20 Grudzień 2012 - 22:35

Chyba naprawde program nauczania padl na pysk , 14-15 lat temu w LO mnie uczyli algorytmiki i programowania w pascalu , a sieci dopiero były w powijakach ;). A teraz w technikum ucza skladac komputery i jak nadawac uprawnienia do zasobow na windowsie :E

#51 Użytkownik jest niedostępny   Kpc21 Ikona

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 20 Grudzień 2012 - 22:51

Zobacz postLuqart, o 18 Grudzień 2012 - 19:24, napisał(a):

To jakieś nowe zarządzenia. Moi nauczyciele mówią, że nic takiego nie będzie, bo przerabialiśmy ostatnio cały ten pdf.
Technik informatyk po ukończeniu szkoły posiada wiedzę teoretyczną o sprzęcie, nie praktyczną. Od takich pierdół jak zmiana procesora czy naprawa fizyczna komputera są inni ludzie - tak zostało napisane w tym temacie. Na pewno nie będzie takiego czegoś na zawodowym, a przynajmniej nie w 2013 roku.

A odróżniacie od siebie starą i nową podstawę?

W tym systemie egzaminy zdają wyłącznie obecne I klasy. I kolejne roczniki, które przyjdą. Z tego co ktoś wspomniał, pierwszy egzamin mają już w maju 2013. Z kwalifikacji E12. A więc teraz nie będzie się zdawać egzaminu z zawodu, tylko z kwalifikacji. Każdy zawód w technikum czy szkole zawodowej ma teraz przypisane określone kwalifikacje, których szkoła ma uczniów nauczyć.

Z tymi programami nauczania jest tak, że o ile w przypadku przedmiotów ogólnokształcących nauczyciel ma do wyboru wiele programów nauczania wydawanych przez wydawnictwa (zazwyczaj powiązanych z podręcznikami), które powstają według podstawy programowej opublikowanej przez ministerstwo, to przy przedmiotach zawodowych jest inaczej. Według starej podstawy (obecne II, III i IV klasy) jest jeden program nauczania stworzony przez ministerstwo. Ale przy nowej podstawie (obecne I klasy i przyszłe nowe roczniki) jest inaczej. Ministerstwo nie wydało programu nauczania, tylko podstawę programową. I według tej podstawy każda szkoła musiała przygotować własny program. Tak żeby dowalić nauczycielom papierkowej roboty, bo "za dużo zarabiają".

Ten post był edytowany przez Kpc21 dnia: 20 Grudzień 2012 - 22:51

#52 Użytkownik jest niedostępny   Angelw0w Ikona

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 22 Grudzień 2012 - 22:28

Ze wszystkich egzaminów technicznych ,informatyk jest najprostszy więc musieli go zmienić. Co do samego technik informatyka , to UTK jest kompletnym nie porozumieniem ,więc zmienili to na pracownie (z tego co wiem rozbierają tam komputery itd.) Sam w klasie mam gościa ,który na polecenie nauczyciela "wypingujcie adres" nie wiedział co się dzieje ,a jak nauczyciel kazał mu ,żeby zrobił pokaz ukryte pliki lub foldery to zaczal szukac w panelu sterowania....

#53 Użytkownik jest niedostępny   Macko Sz Ikona

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 23 Grudzień 2012 - 12:39

UTK :D :D
Na tym przedmiocie to chyba tylko raz rozkręcaliśmy komputer.
A tak to tylko z książek człowiek się uczył, żadnego podejścia pod względem praktycznym nie było, już nauczyłem się na praktykach w 3 klasie niż przez pierwsze dwa lata na UTK.
Jak mieliśmy próbnego technika, to na teorii było jedno [pytanie: Podstawka AM3 dotyczy procesorów były cztery odpowiedziały, to tylko 3 osoby włącznie ze Mną dobrze odpowiedziały na to pytanie.
Teorię wiele osób pozdawało, wiadomo jak ktoś dobrze strzela, ale praktykę to już o wiele gorzej, bynajmniej u Mnie w grupie, na 14 osób tylko dwie osoby, a to jest wina tylko i wyłącznie nauczyciela, ma nas gdzieś a potem z "ryjem: na nas, że się musi wstydzić, widzę co się dzieje w 1 grupie, tam wałkowali testy od razu od początku roku, a my dwa razy pisaliśmy na kartce itp. bez screenów bo jak to powiedział nauczyciel nie będziemy się w to bawić tylko spróbujcie to sobie wyobrazić eh szkoda gadać.

#54 Użytkownik jest niedostępny   epakko Ikona

• Małomówny
  • Pip

Napisany 15 Styczeń 2013 - 18:27

sporządziłem klucz odpowiedzi dzisiejszego egzaminu:
tj. technik informatyk teoria styczeń 2013

nie potrafie odpowiedzieć na rezstę pytań, jak by ktoś pomógł będę bardzo wdzięczny

#55 Użytkownik jest niedostępny   HokusPokus Ikona

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 15 Styczeń 2013 - 18:40

Zobacz postepakko, o 15 Styczeń 2013 - 18:27, napisał(a):

sporządziłem klucz odpowiedzi dzisiejszego egzaminu:
tj. technik informatyk teoria styczeń 2013

nie potrafie odpowiedzieć na rezstę pytań, jak by ktoś pomógł będę bardzo wdzięczny

spojrzałem na 45 i dalej nie chciało mi się paczać

#56 Użytkownik jest niedostępny   slawinho Ikona

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 06 Maj 2013 - 19:31

W miarę proste te testy ,jedynie programowanie i przeliczanie bez kalkulatora ;) robi trochę problemów.
Dużo bardziej porąbany jest ten praktyczny egzamin bezsens,nawet nie trzeba odpalać kompa żeby go zdać a większość oblewa mimo że obsługę komputer maja w jednym palcu.
Najbardziej wkurzało mnie zawsze tworzenie kont i uprawnień praktycznie tylko tego się nauczyłem w szkole.
Prawdę mówiąc informatyk ze mnie żaden a bardziej Hardwarowiec i inaczej sobie wyobrażałem naukę informatyki.
Bo to nauka zajmująca się przetwarzaniem danych a komputer służy tylko jako narzędzie pracy to tak jak dla budowlańca narzędziem jest łopata .
Przez te lata nauki bardzo się nudziłem . Tylko jeden przedmiot mi podchodził UTK z tego byłem najlepszy.

#57 Użytkownik jest niedostępny   Macko Sz Ikona

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 09 Czerwiec 2013 - 16:41

A ja mam pytanko. Jeżeli robię screeny, i wiadomo przeskakuję pomiędzy kontami to gdzie należy umieszczać plik z zapisanymi screenami?? W moich miejscach sieciowych?

• (3 Stron)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3