Skocz do zawartości
miomol

Czarna lista zasilaczy oraz lista polecanych v2

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że autor poprzedniego tematu nie był na forum od 13 lipca 2012 stara lista jest dość mocno nie aktualna.

Pojawiło się kilka nowych, dobrych konstrukcji jak i zapewne cała masa bubli.

 

Jak wiadomo zasilacz to najważniejszy komponent w komputerze. Zasilacze w komputerach są zasilaczami impulsowymi, dzięki czemu są małe ale też i awaryjne (w porównaniu do stabilizowanych). Jako że są one dość drogie są też produkowane tanie buble, ich użytkowanie prędzej czy później doprowadzi do śmierci nawet całego komputera z wielkim hukiem i wysadzonymi bezpiecznikami (chociaż nie zawsze). Właśnie te buble są zawarte na tej czarnej liście.

Jednak nie przedłużając:

 

Czarna lista zasilaczy, czyli nie bierzemy nawet z dopłatą:

Akyga, Arktik Power Supply, Altis, Aspire, Apex, Allied, Austin, Acutake, Aton, "ATX Power Supply", Bestec, Bondfunx Fire, Carbon, Coba, Codegen (C&G), ColorSit, COMPAQ, Computer, Deer, Ecogo True Power, Eurocase, Everpower, Fever, Four Star, Foxtech, Gembird, Gigabajt, Golden, Hawk, Hedy, iCute, Impet, iBOX, ISO, Incore, Levicom, Linkword, LOGISYS, Logic, Megabajt, ModeCom Feel (I, II), ModeCom Green, Logic (L&C), ModeCom Premium, Mercury, Metropilis, Mustang, Newton Power, Octigen, QTECHNOLOGY, Qoltec, Q-tec, Pangu, Platin Power, Power Color, Power, Powerfox, Powercomp, Power Man, Procomp, Powertec, RAIDMAX (Produkcji sunpro), Rubikon, Rasurbo (Green Power), Ropla, Sniper, Sansun, Stability Power, SilenX, Sun Pro, Solytech (Chociaż ostatnio pojawiło się kilka ciekawych konstrukcji), Suntek, Take Me, Task, TE, Tracer, Trust, Tronje, Ultra Media, Win, Xilence (Redwing), XION, XPOWER, 2N.

Tak samo z każdym zasilaczem, na którym nie ma nazwy producenta. Czyli tzw. no-name.

Mierzenie napięć:

Napięcia mierzymy miernikiem (nawet takim za 15 zł) a nie programami, ponieważ czujniki na płytach głównych często przekłamują i napięcia różnią się nawet od 0,5V do kilku Voltów od tego, co jest na prawdę! Nie zakładać wątków z odczytami z everesta czy czegoś innego, bo taki odczyt jest po prostu bezsensowny.

 

Jeszcze co do mierzenia stabilności napięć. Wpinamy się po kolei w linię 12v, 5v i 3.3v i mając podłączony miernik, patrzymy na niego cały czas jednym okiem. Najpierw sprawdzamy przez chwilę bez obciążenia, czy napięcie jest stabilne, potem obciążamy komputer maksymalnie jak się tylko da (ważne żeby obciążyć procesor, grafikę, dysk - wszystko naraz - czyli najlepiej rozpakowywać coś dużego winrarem i grać jednocześnie) i patrzymy co się stanie z napięciem. Wahania nie powinny być duże, bo dobry zasilacz powinien utrzymywać je na podobnym poziomie. Różnica między obciążeniem a idle (czyli bez obciążenia) wg mojego uznania nie powinna być większa niż 0,2 V. Jeśli jest 0,3V to też nie ma co panikować ale jeśli wynosi ona 0,5V lub więcej to już powód do zmartwień i trzeba się rozglądać za nowym zasilaczem, zanim nasz komputer wyleci w powietrze. Co do samej wartości napięć, to musi ona być w granicach normy ATX (poniżej) ale dla 12V, jeśli jest pow. 12,3V to mnie by się już nie podobało.

Chodzi tu praktycznie tylko o linię +12V, bo tak na prawdę to ona się głównie liczy w teraźniejszych komputerach.

Linia +12v jest oznaczona kolorem żółtym, +5v kolorem czerwonym a 3.3v kolorem pomarańczowym.

Liniami ujemnymi (-12 i -5v) nie przejmujemy się, w tych czasach są już praktycznie nie używane a jeśli mają złe wartości to nic się nie dzieje.

 

Norma napięć i bardzo ważna uwaga!:

Przy wyborze zasilacza nie sugerujemy się jego mocą!, bo cóż to za porównanie Codegena 550W do Topowera 550W? Polecam skupiać się na porównaniu linii +12V!, ponieważ to jest najważniejsze.

 

Tolerancja napięć wg. normy ATX:

Untitled.jpg

 

Kto wyprodukował dany zasilacz i jaką posiada on rzeczywistą sprawność? (Firmy typu Corsair, OCZ itd.):

Lista zawierająca rzeczywistych producentów danej serii zasilaczy

Lista producentów posiadających certyfikat 80+ (Napięcia Europejskie i Amerykańskie)

 

Lista polecanych zasilaczy:

60-150zł: Zasilacze do budżetowych lub starszych komputerów (chociaż niektóre spokojnie uciągną Athlona II X4 i HD7850):

Fortrony GLN/GHN/HLN/APN/GLC/HLC

Cheftec/Delta/Enlight GPS 400/450W

Huntkey CP-400HP

Huntkey Jumper 350W

 

Powyższe zasilacze dostaniemy na allegro za około 80zł. Zalecam jednak ostrożność, bo duża część z nich jest naprawiana.

Następujące zasilacze dostaniemy nowe, w sklepie z gwarancją:

 

Aerocool VP450 450W

Amacrox Warrior ANX450-PNF 400W

Tacens RADIX V 450W

High Power Element Plus 400W

 

200-350zł:

SilentiumPC Deus G1 500W (Nie bez powodu umieściłem go na 1 miejscu. Świetna jakość, świetne okablowanie, świetna cena.

test użytkownika blackwhite)

SilentiumPC Deus G1 600W

Aerocool VP550 550W

Fortron FSP500-60APN 500W

Fortron HEXA 500W (To samo co APN 500W, tylko w ładniejszej obudowie)

Thermaltake Smart 530W

High Power Element Plus 500W

Corsair VS 550W

Thermaltake Smart 650W

Seasonic M12II-520 520W

Aerocool VP-750 750W

Antec High Current Gamer 620W

Antec EarthWatts 650W

BeQuiet! PurePower L8 630W

Corsair Enthusiast Series TX 650W

Corsair Gaming Series 600W

High Power Element BRO 600W

OCZ ZS 650W

XFX Core 750W

 

350-550zł:

Corsair Enthusiast Series TX 850W (Wer. modularna)

Corsair TX V2 Series 850W

High Power Direct 750W

OCZ Fatal1ty 750W

OCZ ZT 750W (Modularny)

Seasonic M12II-620 620W

BeQuiet! PurePower L8 730W

BeQuiet! StraightPower E9 500W

BeQuiet! DarkPowerPro P10 550W

Enermax ETA700AWT-M 700W

 

550-800zł:

Seasonic X-660 660W

Corsair AX750 750W

OCZ ZX 850W

OCZ ZX 1250W

XFX Black Edition 1050W

Corsair AX860 860W

Corsair HX 1050W 1050W

Enermax EPM600AWT 600W

NZXT Hale Power 90+ 650W

NZXT Hale Power 90+ 750W

 

800-1000zł:

Enermax ERV1000EWT-G 1000W

Fortron Aurum 1000W

BeQuiet! Dark Power Pro P10 1000W

Cougar GX 1050W 1050W

Seasonic SS-1000XP 1000W

Seasonic SS-1050XM 1050W

 

1000zł+:

Enermax EMR1350EWT 1350W

Enermax EMR1500EGT 1500W

Corsair CP-9020008-EU 1200W

BeQuiet! Dark Power Pro P10 1200W

Seasonic SS-1250XM 1250W

SeaSonic X-1250 1250W

XFX Black Edition 1000W

Corsair AX1200 1200W

Antec High Current Pro 1200W

Antec Truepower Quattro 1200W

 

Jeśli znajdziecie jakiś błąd, macie jakieś wątpliwości, czegoś brakuje - piszcie. Tak jak pisałem mam zamiar aktualizować tą listę mniej-więcej raz na miesiąc.

Edytowane przez miomol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miomol swietny temat.

 

Od siebie polecam: ocz gxs 700, xilence XQ 1200W, mkIII silencer 1200W, Nzxt hale 550W.

 

Czarna lista to rasurbo green power 450W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- O Feelu III piszesz, że to "porządna konstrukcja" (cokolwiek masz na myśli), a Modecoma Premium już odradzasz... ale to przecież te same zasilacze.

- Fortron Blue Storm na czarnej liście? Gdyż... ? :hmm:

- HEC na czarnej liście? Z jakiego powodu? Może i nie jest to marka na poziomie np. Seasonica, ale bez przesady... Skoro HEC to czarna listę, to np. Be Quieta L8 też byś na nią wrzucił? Albo nowego Fractal Design Integra R2? (to zasilacze od HECa) No i co w takim razie z Rasurbo - skoro HEC jest na czarnej liście, to Rasurbo tym bardziej powinien być.

- Raidmax na czarnej liście? Prawie wszystkie ich zasiłki robi Andyson, i nie wyglądają na złe. Co najwyżej zastrzeżenia można by było mieć do Raidmaksów od Sunpro.

- Xilence na czarnej liście? Też chyba przesada biorąc pod uwagę, że złe recenzję zbierały (z tego co kojarzę) jedynie Redwingi.

- skoro jest Deer na liście, to chyba drogą dedukcji powinny się tam znaleźć również Apex, Allied, Austin, Foxtech, L&C, Solytech... to wszystko właściwie synonimy. Aczkolwiek Solytech wypuścił kilka ciekawych zasilaczy ostatnio, więc to jeszcze do przemyślenia.

- to już czepianie się na siłę, ale Logic i HEDY nie mają w nazwie Modecom.

Edytowane przez yojo2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a gdzie xfx'y? 450 i 550? całkiem dobre zasilacze w niedużych pieniądzach. To samo corsairy z serii cx.

co do: Qoltec to jest różnie. Pracuję w sklepie z kompami i widziałem kilka tych zasilaczy. Niektóre to totalna tandeta ledwo co ważą obciążenie lini 12v to też dowcip, ale są takie, które kosztują w granicach 120 złotych za nie taki znów tragiczny sprzęt. Do starego konfigu, lub do bardzo oszczędnej jednostki się nadają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, pięknie że kolejna osoba chce pomóc forum i to lubię :thumbup:

 

Zmienił bym tylko zakres cenowy = 200~ i zaraz po tym ~350, różnica 150zł (wiem że nie zawsze będzie taka dokładna ale chodzi o zakres cenowy) to troszeczkę za dużo, lepiej to będzie wyglądać 200-300zł :)

A i podarował bym sobie osobiste wstawki (mam, polecam super sprzęt, lepszego nie dostaniecie ) ;) Przydało by się też parę kosmetycznych zmian, ale sądzę że z czasem doprowadzisz to wszystko do ładu :)

 

@UP

XFXa 450w już nie ma sensu polecać, teraz jest w obiegu wykastrowana wersja w dodatku w tej samej cenie co starsza rewizja, no chyba że ktoś może kupić tą starszą to wtedy jak najbardziej.

Edytowane przez JKm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, yojo2. Zaraz poprawię. Miałem w sumie na myśli stare HEC. Hedy i Feel III to jest to samo? Hmm, dziwne. Może jednak odpuszczę polecanie Feela III ;)

 

JKm.: Cóż, napisałem o OCZu dlatego że nie jest wart swojej ceny. Taniej od SXS2 500W można dostać Deusa G1 600W. Jednak złym zasilaczem to on nie jest.

 

XFXa nie polecam właśnie przez to, że został "wykastrowany".

 

glo0ver: Wszystkie zasilacze które podałeś mają status discounted w newegg, NZXT znalazłem w 1 sklepie w Polsce.

Edytowane przez miomol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stare AX, wypadałoby dopisać - bo te nowe to tą Seasoniki P. No i dochodzą jeszcze AXi od Flextronics.

 

@miomol: Feel III = Premium. Co do HEDY, to szczerze mówiąc nie do końca ogarniam o co z nimi chodzi, tak samo z Logic. Wiele osób pisze przy obu firmach Modecom, ale HEDY, Modecom i Logic mają swoje osobne strony internetowe, na których nie ma ani słowa o innych firmach. Gdzieś też słyszałem, że HEDY sam sobie produkuje zasilacze.

Aczkolwiek inna śmieszna sprawa wyszła po przejrzeniu ich stron... Nowe Logic 420/520/620W to to samo co nowe Feel 420/520/620W :hmm: ogółem się znajdzie też kilka innych pokrewnych produktów, np. Logic B22 to HEDY A1009. Na szybko też sprawdziłem czy może mają w ofercie jakieś budy Codegena, ale chyba nie (a przykładowo iBOX czy ColorsIT mają budy Codiego w ofercie).

No ale tak to jest z markami noname, niczego nie można być pewnym :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do najtańszych zasilaczy można dodać jeszcze modecomy mc i amacroxy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A właśnie, co do najtańszych - do skreślenia Fortrony MDN, przecież to straszne starocie (nie mają nawet 24pin, tylko 20pin!). Można natomiast dodać GLC i HLC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie propozycje są strasznie nierówne sobie w swoich klasach. Np. L7 430W za 180-200 zł nie oferuje praktycznie nic, co by mogło go wybijać ponad inne opcje w tej cenie (choćby wymienionego HP Element+ 500W), a w części rzeczy wręcz odstaje (np. tylko 360W@12V). Podobnie z Seasoniciem M12II czy ModXStream Pro 700W, w ich cenie można mieć albo stabilniejszego OCZa ZT, albo mocniejszego TT Smart 650W.

 

W sumie też, jeśli kastracja Core 450W jest problemem, to tak samo nie widzę sensu polecania Radixa V 450W, który wtyczek PCI-E nie ma w ogóle - i tylko 2 moleksy, więc nawet z przejściówkami się nie poszaleje. A tak po prawdzie, przy obecnej redukcji poboru mocy kart, obecność jednego PCI-E nie jest AŻ TAK dużym problemem (starczy max do 7850/660, czyli de facto kart, do których zwykle ładuje się zasilacze z tej kwoty w zestawach), ale możliwości rozbudowy owszem, ogranicza, no i gdy można mieć więcej w cenie (np. HP Element+ ma 2), to też można kwestionować sens Core.

 

Podobny problem z EVGA 1500W, recki niestety nie są zbyt pochlebne, to za głośny, to za duże tętnienia przez okazyjne piki, osobiście, jak ktoś chce wydać taką kasę na zasilacz, to IMO ma prawo oczekiwać wszystkiego perfect, a tak u EVGI nie jest. AX1200 bez i na marginesie też jest głośny.

 

No i przydałoby się ujednoznacznić Dark Power Pro 1200W, czy chodzi o P8 czy P10. P8 zdecydowanie odradzam, parę egzemplarzy w testach wykazało ripple ponad normy ATX.

 

To tak przykładowo.

Edytowane przez fajny Rafałek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kastracja XFXa Core 450W jest problemem o tyle, że jest dość drogi. Tacensa można kupić już za 135zł, czyli tyle samo co aerocoola vp450. Tyle że aerocool ma lepsze okablowanie.

 

Evgę 1500W usunąłem z listy polecanych. Faktycznie niezbyt pochlebne opinie.

 

BeQuieta 430W także usunąłem, nie warto za tą cenę brać takiego słabiaka.

 

Oczywiście chodziło o DPP P10. Poprawione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można ostatnio spotkać Enermaxy z serii Modu82+ za śmieszne pieniądze, niby nowe, po naprawie producenta.

 

http://www.ceneo.pl/Zasilacze_do_obudow;szukaj-Enermax+MODU82

 

Myślicie, że warto się w coś takiego pchać?

 

BeQuieta 430W także usunąłem, nie warto za tą cenę brać takiego słabiaka.

 

I tym samym usunąłeś jedyny zasilacz z przedziału 150-200zł :E

Edytowane przez Smuggler_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodaj najnowsze serie zasilaczy Fractal Design - są naprawdę OK. Może nie najlepsze w swojej cenie, ale nadal godne polecenia;)

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze co do Feela i Premium, to jednak jest trochę inaczej (pisałem z pamięci, sorry). Premium to jest Feel, ale bez dopisków:

 

http://img1.aukcjoner.pl/gallery/010601096/6_f.jpg

http://img337.imageshack.us/img337/2020/p1120110.jpg

 

A najlepsze jest to, że aktualnie sprzedawany Feel 500W też ma identyczne parametry, aczkolwiek... niby posiada aktywne PFC :hmm:

I bądź tu mądry :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wewnątrz to samo co w CHiefach GPA, Enermaxach NAXN, Corsairze VS i innych. Szału nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapodaj te dwie strony Mój link oraz Mój link

 

Tu są podane marki,modele oraz certyfikaty zasilaczy.Również są odnośniki do testów przeprowadzonych na zagranicznych stronach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak cisza jest priorytetem to BeQuiet L8-CM-530/630, jak nie - OCZ ZT 550W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co powiecie o zasilaczach marki whitenergy?? http://allegro.pl/zasilacz-atx-whitenergy-500w-w-2-2-wen-120mm-hit-i2883705392.html przymierzam się do kupna niedrogiego zasilacza do 150zł wymagania takie by był czarny i uciągnoł to co w sygnie zamiast 8600gt 4850 i oczywiście niezawodny. może coś polecicie,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co o nich mamy sadzic, skoro producent sie boi pochwalic tabliczka znamionowa nawet... Za 150zl masz wiele lepszych opcji, chocby OCZ CoreXStream 500W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sancho Panda: Dziękuję za przypomnienie, miałem to zrobić ale po prostu zapomniałem.

Zaraz dodam do pierwszego postu.

 

EDIT: Dodane :)

Edytowane przez miomol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do feeli to też nie każdy jest bombą z opóźnionym zegarem :) Cytat z innego forum:

Nowe feele

Owszem feel I i feel II kwalifikują sie do wymiany. Te zasilacze mają takie tabliczki.

http://img441.imageshack.us/img441/4041/feeli.jpg

http://img694.imageshack.us/img694/1172/feelii.jpg

 

Teraz nowe feele

http://img337.imageshack.us/img337/2020/p1120110.jpg FEEL

http://nokautimg2.pl/p-ad-3e-ad3e2813d1445a1a847653f0628e3770500x500/feel-2-500w-zas-feel2-00-500-atx.jpg FEEL 2

 

Feel II a feel 2 to jest różnica. Modecomy z czarnymi tabliczkami znamionowymi to zasilacze nowsze od feeli III i premium. Jeśli widzicie, że ktoś podał zasilacz feel 500W to możecie być pewni, że ten zasilacz jest ok z prostego powodu. Nie było feela I (w sensie tego bombiastego) w wersji 500W. Istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że użytkownik posiada Feela II (nie mylić z FEEL 2) jednak o konkretnej wersji nie wspomniał, Ten zasilacz był już w wersji 500W i może on powodować jakieś tam problemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...