Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

rps

Gigabyte GA-B75N

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Na wstępie zaznaczę, że jest to moja pierwsza prezentacja więc proszę o wyrozumiałość :)

W chwili obecnej mogę tylko zaprezentować opis oraz zdjęcia płyty, UEFI oraz inne testy przeprowadzę gdy tylko dotrze do mnie odpowiedni procesor.

 

W moim mniemaniu coraz więcej ludzi zaczęło interesować się składaniem komputerów typu mini-itx i to nie tylko pod domowe media center, ale także jako małe i wydajne maszyny do gier.

Gigabyte przygotował dość dobrze wyposażoną płytę z chipsetem B75, jednak czy to wystarczy by przekonać Kowalskiego, że małe może zaoferować tyle co większe ? Przekonajmy się!

 

Ny2krSa.jpg

Pierwsza rzecz która robi wrażenie to naprawdę małe pudełko (w porównaniu do standardowych opakowań ATX z którymi do tej pory się spotykałem), wymiary to zaledwie 22x18 cm!

Opakowanie prezentuje się elegancko, znajdziemy na nim podstawowe informacje producenta o zastosowanych technologiach oraz skróconą specyfikacje.

 

K159TzN.jpg

Akcesoria dołączone do zestawu są dosyć skromne, Gigabyte dołączył zaledwie 2 czarne kable SATA 3.0 (w tym jeden z wtyczką kątową), maskownice, płytę ze sterownikami oraz instrukcje obsługi.

 

5ht6oJO.jpg

Przejdźmy do płyty, na tylnym panelu znajdziemy:

 

  • PS/2 Port
  • 2 porty USB 3.0
  • 2 wejścia HDMI
  • Wejście DVI
  • 4 porty USB 2.0
  • 2 porty Ethernet
  • Wejścia Audio

Według mnie tylni panel został dość rozsądnie rozplanowany, jednak zastanawia mnie obecność tak starego portu jak PS/2 w tak nowym modelu...

GW2gUCF.jpg

W płytach typu mini-itx standardem jest stosowanie 2 banków na RAM, Gigabyte obsłuży tutaj maksymalnie 16GB pamięci typu DDR3 1600/1333/1066/800 MHz

 

10pNo3r.jpg

Na PCB znalazło się miejsce na jeden slot typu mini-PCIE, dzięki temu możemy wyposażyć nasz komputer np. w wewnętrzny moduł WiFi

Pod slotem znajduje się wtyczka zasilania typu ATX24P

 

mg91xOL.jpg

Tuż obok znajdziemy 4 wejścia SATA, z czego jedno (z białą wtyczką) jest typu 3.0. Za chłodzenie chipsetu odpowiada mały radiator, można się przyczepić, że został zamontowany na plastikowe kołki, no ale.. nie wymagajmy zbyt wiele :) Posiadaczy portów USB 3.0 na froncie obudowy na pewno ucieszy wewnętrzne złącze USB 3.0. Płyta potrzebuje dodatkowo zasilania z jednej wtyczki ATX12V 4P

 

ptBVns5.jpg

Jak przystało na płytę obsługującą procesory Intela 3 generacji, mamy tu wsparcie najnowszej rewizji slotu PCI-Express x16 3.0 (procesory Sandy Bridge będą korzystać ze standardu 2.0)

 

5V42Iho.jpg

Gniazdo procesora

 

PhqOBHE.jpg

Wygląd PCB z drugiej strony

 

 

 

Co zatem możemy powiedzieć o tej płycie ?

 

Producent chwali się świetnym wykonaniem (Ultra Durable 4) z czym każdy się zgodzi (Low RDS Mosfet czy choćby japońskie kondensatory), nawet gdy coś się popsuje Gigabyte objął ten model trzy letnią gwarancją :) Płyta obsługuje najnowsze technologie takie jak USB 3.0, SATA III czy choćby PCI-Express x16 3.0; do mobo podłączymy 2 wentylatory 4pin; zintegrowany układ audio nie jest najgorszy (Realtek ALC892). Według mnie czarne PCB świetnie się prezentuje, zagospodarowanie miejscem jest całkiem dobre, szkoda tylko że wyposażenie płyty jest nieco ubogie, no ale za ok 300zł dostaniemy coś lepszego pod platformę typu Mini-ITX ?

 

Gdyby były jakieś pytania to postaram się odpowiedzieć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie kupiłeś Z77, byłby ciekawszy test.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pecha do płyt głównych Gigabyte'a od jakiś 10 lat. WSZYSTKIE płyty główne od tej firmy mi się zepsuły. Większość skończyła tym samym swój żywot i była wymieniana na coś innego (zwykle na Asusy lub MSI). Ostatnio padła mi płyta pod AM3, właśnie ta świernie wykonana Ultra Durable 4. Poszła na gwarancję, dostałem nową. Niestety był to komputer taty, który nie miał czasu czekać aż płyta wróci z gwarancji i bez mojej wiedzy kupił drugą, też Gigabyte'a. Teraz tylko czekam jak się zepsuje...

 

Z drugiej strony mam GF6600GT of Gigabyte, który działa od bez zarzutu od 2005 roku.

 

Nie zachwycałbym się tym Ultra Durable 4. Już pomijając mojego pecha do płyt tej firmy, to jest produkt za 300zł, czyli za ~75 euro. Nie ma siły żeby za te pieniądze coś zostało wykonane na wysokim poziomie i trwale. Natomiast sama płyta prezentuje się zacnie, a za swoją cenę oferuje dość dużo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyty na chipsecie Z77 były drogie, mi wystarczy taka :)

Co do jakości to może inaczej to ujmę, zastosowane zostały dobre technologie, ale jakość produktów może być nie taka jakiej się spodziewaliśmy, niestety nie tylko u Gigabyte ale u wszystkich producentów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakim cudem przeoczyłem tą płytę podczas poszukiwań, jednak moje zdanie jest takie, że Mini-ITX nie służy do mocnego podkręcania procka poprzez słabą sekcję zasilania która nie będzie dobrze chłodzona nawet przy pomocy radiatora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za zasilanie procesora odpowiada 7-fazowa sekcja zasilająca z 8-pinową wtyczką zasilającą EPS, umożliwiająca podkręcanie procesorów. Do dyspozycji są funkcje OC Genie II, one-touch OC, oraz ClickBIOS UEFI.

 

A tu test płyty.

 

http://forums.tweaktown.com/motherboards/50959-msi-z77ia-e53-itx-review.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...