Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

ziemny

Dell Inspiron 17R SE 7720 - głośna praca wentylatora i wysokie temperatury

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

kilka dni temu zakupiłem ten model i od początku moją uwagę przykuwały dwie rzeczy - głośna praca wentylatora oraz wysoka temperatura. SpeedFan pokazuje tylko 1 wentylator. Nie sprawdzałem ile wentylatorów ma ten laptop, ale czy przypadkiem nie powinien mieć jednego na CPU, a drugiego na GPU? Nie mam pojęcia...

Temperatura GPU bez stresu to około 60 stopni. W stresie (World of Warcraft + Chrome, GG, Skype... czyli raczej "lajtowo") około 80+. Prędkość wentylatora to ~4000RPM, aczkolwiek wentylator pracuje tak głośno i intensywnie, że słychać go z drugiego pokoju. Ciekawym faktem jest, że zdarzają się momenty, gdy mam włączonego np. tylko utorrenta, a komp jest w stanie spoczynku, a wentylator nagle się rozpędza do 80-100%, po czym po minucie wraca do normy. Podczas gry cały czas pracuje bardzo głośno.

Obudowa jest dość gorąca - przy pisaniu tego posta aż pocą mi się od niej dłonie :P

Zainstalowane są wszystkie najnowsze sterowniki, przeskanowałem system NIS 2013 oraz Malwarebytes Antimalware. Przeprowadziłem też diagnozowanie przed rozruchem systemu, które nic nie wykazało.

 

Byłbym wdzięczny za pomoc,

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka specyfikacja?

 

1) Co do wentylatorów: To laptop nie PC i to nawet nie gamingowy i dość tani... Czego oczekiwałeś? Chłodzenia wodnego?!

2) 80 stopni w stresie to lodówka dla karty graficznej (ale zależy jakiej...).

3) Jeśli laptop jest głośny to: a) jest zabrudzony bardzo b) masz zasyfiony system, który nadmiernie obciąża podzespoły c) przegrzewa się, bo z pasty termoprzewodzącej został kamień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy można dodawać linki do sklepów...

 

http://www.x-kom.pl/p/118600-notebook-laptop-17,3-dell-inspiron-7720-i7-3610qm-8gb-1000-dvd-rw-win8.html

Dokładnie ten model.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

60 st bez stresu ? Coś jest nie tak.... Bez stresu to powinna byc w ogole wylaczona i dzialac integra intela.

80 st w stresie to bardzo dobra temp

Co do hałasu to większość lapków jest dosyć głośna pod duzym obciążeniem. To nie pcet. 80 st w stresie to bardzo dobra temp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i7 to 45W procesor, a to dość DUŻO jak na lapka z tej półki...

Do tego w cale nie chłodny GT650M (w ogóle kto Ci taką beznadzieją konfigurację polecił?) to też nie chłodny układ, bo to średniak już "gamingowy".

 

Do gier konfiguracja totalnie głupia i beznadziejna - układ pod 1366x768, który nawet Radeonowi HD5770 z desktopów nie dorasta do pięt, a procesor pod konfiguracje topowe...

Do pracy zarobkowej, czyli kodowanie, rendering filmów to już lepiej, bo bardzo mocny procesor.

CAD, Corel, projektowanie... Za mała rozdziałka, bo tylko 1600x900pix.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój Asus N61VG w stresie był prawie niesłyszalny dla porównania, przy takich samych temperaturach.

Zabrudzenie czy wyschnięta pasta nie wchodzą w grę - laptop ma kilka dni i stoi w pokoju, w którym jest czysto.

 

Pod wieczór sprawdzę temperaturę HWmonitorem, bo teraz nie bardzo mam jak. Myślałem nad reinstalacją systemu bez tego całego ścierwa firmowego od Della... Czytałem kilka tematów na oficjalnych forach, ale nikt nie dostał odpowiedzi na pytanie o głośne działanie. W recenzjach czytałem, że laptop jest stosunkowo cichy.

 

Nie chcę brzmieć niewdzięcznie, ale nie prosiłem o ocenę mojego zakupu, a o pomoc w rozwiązaniu problemu. Dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miki a kto powiedział, że jest to lapek do grania ? ;P

Może bawi sięchłopak w jakięprogramowanie, obróbkę etc to wtedy ma sens.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie oceniłem, przeanalizowałm sytuację pod różnymi kątami, wiec radzę czytać co piszę ;)

A wcześniej napisałem co sądzę o pchaniu 45W procesora do takiego sprzętu i tej klasy, tym bardziej z w cale nie chłodnym GPU.

 

Poza tym cicho... Cicho w laptopach to pojęcie względne.

Jedni producenci cicho rozumieją właśnie w sposób w jaki zachowuje się ten Dell: czyli wolna praca wentylatorów, a raz na jakiś czas szybkie schłodzenie poprzez podwuższenie obrotów. Inni kosztem komfortu pracy dopuszczają wysokie temperatury (ACERy V3). Z kolei inni (MSI CX61) mają w pupie "ciszę" i przede wszystkim stawiają na żywotność, czyli dobre chłodzenie. Jeszcze inni (Y580) wypuszczają niedopracowane konstrukcje ;)

Generalnie głośne to są gaminogowce z prawdziwego zdarzenie (40-50dB). Czyli odkurzacz prawie :E

 

Sprawdź dokładnie temperatury, ale jak pisałem - 80+ stopni przy i7 45W i GT650M w stresie o jakim piszesz to lodówka!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do mówienia że Y580 to niedopracowana konstrukcja to się nie zgodzę.

Bardzo źle powiedziane.

Konstrukcja jest nieprzemyślana! A nie niedopracowana :)

To znaczna różnica.

Bo laptop jest naprawdę dobry ale umieszczenie dysku między cpu a gpu to było głupie i nieprzemyślane. Tego nie można nazwać wadą konstrukcyjną czy niedopracowaniem :)

Czyjaś głupota tutaj zawiniła, bo ogólnie chłodzenie w tym laptopie jest bardzo dobre, mankament z dyskiem wynika z głupoty konstruktorów i ich braku racjonalnego myślenia (chyba że specjalnie to zrobili, żeby ludzie wysyłali do serwisu, w końcu mają z tego hajs...).

 

Co do całej reszty wyżej to w zupełności się zgadzam ;]

Choć z tą rozdzielczością co było jak się domyślam w cytacie, że 1600x900 to za mało do corela czy cad'a to dość subiektywne.

Mi się np w 3ds'max dobrze pracuje nawet w 1366x768 ;]

Owszem nie tak jak w FHD, ale też idzie pracować :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po updacie BIOS'a temperatury spadły do normalnych, ale podczas gry wentylator nadal chodzi niemiłosiernie głośno. Zastanawiam się na kupnem cooling pada. Może ktoś polecić coś taniego, a zarazem dobrego? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glacier NC400.

Ma mój brat i chwali sobie, choć Zalman NC3000U (mój osobisty) wypada lepiej jak dla mnie, ale jest sporo droższy.

Generalnie to ten Glacier w zupełności wystarczy i nie jest mocno drogi.

Cichy i dobrze chłodzi.

Aczkolwiek nie spodziewaj się że laptop przestanie Ci wyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze go poprostu przeczyscic? Sprezonym powietrzem lub jak masz to kompresorem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już wspomniałem, laptop jest nowy, więc nie miał nawet kiedy się zabrudzić. Zauważyłem, że na baterii nie jest tak głośny.

Przy okazji zauważyłem też, że przy włączeniu gry, pomimo, że komputer nie jest gorący, wentylator rozpędza się do 4000-5000 RPM prawie natychmiast.

 

Poniżej screeny z procesów oraz z HWMonitor. Jak widać zużycie procesora etc. znikome, temperatury też niskie, a wentylator buczy...

 

tempcw.png

 

 

Chciałem jutro zrobić format i przeinstalować Windows 8, ale nie mam płytki z tym systemem, a na necie wyczytałem, że mój klucz może nie działać w związku z jakimś przypisaniem klucza OEM... Czy opcja Usuwanie wszystkich danych i ponowna instalacja systemu Windows (czyli chyba po prostu reset do ustawień fabrycznych) spełni tą samą rolę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To że niskie użycie CPU to się nie dziw, ciężko zmusić te i7 do wysiłku.... Mi ledwo do 60% dobija przy BF3...

Przy mniej wymagających grach max 30%...

To bardziej kwestia użycia GPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niewiele działa w tle, więc i zużycie niskie ;) Dodatkowo w opcjach zasilania miałem zaznaczone Minimalne użycie procesora: 100%. Ustawiłem na 5% i jest minimalnie ciszej, ale nadal to jeszcze nie to. Kupiłem tego Glaciera, jutro odbiorę i zobaczymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za post pod postem, ale z nieznanych mi przyczyn nie mogę edytować poprzedniego...

 

Zdecydowałem się jednak oddać tego laptopa i kupić coś innego. Zależy mi na dobrej wydajności w grach, ale również na w miarę cichej pracy. Wymagania - 17" matryca ;) Cena - około 3800 PLN rozpatrzę ciekawe propozycje, np. http://tnij.org/urso

 

Aczkolwiek jeśli znajdzie się coś ze stajni Asus'a, nie pogardzę (mam jakoś zaufanie do tej firmy ;) )

Z góry dziękuję za odpowiedź

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że przesadzasz. Żaden lapek podczas grania nie będzie super cichy.

 

Samsung 17.3" z gt650 8 gb ram i win8

 

Jak ci dell nie pasuje to zostaje ci tylko ten samsung z dobrze wykonanych i w miare wydajnych 17 calówek.

 

e:

skreśliłeś 3800zł tzn w końcu jaki masz budżet?

Kupowanie tego asusa to kompletna pomyłka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po dłuższych przemyśleniach około 5 tysięcy mogę przeznaczyć. Nie chodzi mi o to, by był super cichy. Miałem już kilka laptopów i żaden nie warczał tak głośno jak ten. Może jest to wada konstrukcyjna, ale wolałbym jednak dopłacić i kupić coś lepszego, tak jak wspomniałem w granicach 5000 - 5500 PLN.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No stary

To wal do tematu zbiorczego CLEVo stworzonym przez VSS i spytaj go o mozliwosc zakupu modelu clevo 370em w niemieckim hawkforce.de Clevo p370em z i7 i radeonem 7970 i wolnym slotem na 2ga karte grafiki ktora bedziesz mogl dolozyc w przyslosci jak ci zabraknie mocy w tym potworze. Komp z kilkuktornie wiekszym kopem niz te z tego topicu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No stary

To wal do tematu zbiorczego CLEVo stworzonym przez VSS i spytaj go o mozliwosc zakupu modelu clevo 370em w niemieckim hawkforce.de Clevo p370em z i7 i radeonem 7970 i wolnym slotem na 2ga karte grafiki ktora bedziesz mogl dolozyc w przyslosci jak ci zabraknie mocy w tym potworze. Komp z kilkuktornie wiekszym kopem niz te z tego topicu.

 

Oki, dzięki wielkie. Zmieszczę się w granicach 5000? Znalazłem też wersję z GT680M, ale domyślam się, że ten Radeon lepszy (wyleciałem z rynku kart graficznych już dawno temu, więc nie ogarniam za bardzo Radeonów ;) ). Szkoda, że nie ma tu opcji "plusowania" postów :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no za ok 5000 kupisz clevo p170em z i7 - 3630 8 gb ram i radeonem 7970 bez systemu

ale warto dolozyc pare stow do clevo 370em bo ma on drugi slot na karte grafiki

kupisz go z 1 radeonem 7970 i powiedzmy za 2 lata dolozysz sobie 2giego i wydajnosc znaczaco podskoczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...