Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Nevii

Wysokie wahania napięć na 2500k

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Kupiłem sobie ostatnio Macho i podkręciłem procka do 4,8GHz przy pomocy offsetów. Podczas stress testów w OCCT zauważyłem dość wysokie wahania napięć. W stresie wynoszą one do 0,05v co mnie niepokoi. Co może być przyczyną? PSU: Chieftec GPS-550AB-A

Załączam skrina.

post-144812-136285098693_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

0,05V ?

Daj spokój, to nie jest jakaś katastrofa, a normalna rzecz.

Gdyby to było 0,5V WTEDY byłby problem :E.

 

Zrozum :

W każdej sekundzie procek zmienia swoje obciążenie (minimalnie ale jednak), odbija się to na sekcji zasilania właśnie takimi małymi wahaniami napięcia Vcore. 

 

Jeżeli jednak cię to drażni, to możesz zwiększyć poziom Loadline Calibration (LLC), która stara się trzymać jak najstabilniejsze napięcia bez względu na okoliczności (ale w zamian, potrafi nieco podwyższyć temperatury pracy CPU).  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech, właśnie problemem mojej płyty jest to, że tylko pierwszy poziom LLC działa :/ Miałem nadzieje, że da radę to jakoś ustabilizować w inny sposób, czasem powoduje to niestabilność :( 1,40 a 1,45 to chyba jednak jest różnica :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko przy dużym OC albo kiedy trzymasz procka na granicy możliwości (dotyczy zarówno OC jak i UC). 

Próbowałeś Update'u BIOSa/UEFI ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, UEFI mam w najnowszej wersji. Niestety, nic ono nie zmieniło w sprawie LLC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż... poczytałem trochę i ta płyta po prostu tak ma :(.

Radzę porzucić ustawienia offseta na rzecz staromodnego ustawiania go ręcznie (jeżeli zamierzasz kręcić dalej).

Przynajmniej napięcie nie powinno rosnąć ponad to, co ustawisz...  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcie mierzymy miernikiem ew. multimetrem lub oscyloskopem.

Ten odczyt z programu jest niemiarodajny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez multimetru, to napięcia dokładnego nie odczytasz. Błąd pomiarowy programów to ok +/- 0,04V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale błąd jest stały lub liniowo zależny od wartości bezwzględnej. Wahanie to wahanie, jeśli pokazuje, to znaczy że najprawdopodobniej występuje. Ja w swojej p8p67 mam to samo i to niezależnie czy jest offset z wysokim LLC czy fixed. Multimetrem napięcia nie zmierzę, bo nie mam dojścia do mosfetów przysłoniętych przez backplate fortisa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...