Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

_danny_

Daelikatne OC C2D E7300

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Postanowiłem trochę podkręcić procesor (chociażby, z ciekawości czy zobaczę różnicę,w grach). Konfiguracja dostępna,w sygnaturce.

Nie mam zamiaru (bynajmniej na ten moment) kręcić konkretnie procka więc myślę, że w swoim OC mogę się ograniczyć tylko do FSB i czynności towarzyszących.

W Biosie ustawiam na Manual i następnie:

FSB podnoszę, z standardowego 266 na 306 (co daje mi procesor, z 2,66 GHz na 3,06 GHz. To mi wystarczy. Jednocześnie nie chcę podkręcać RAM'u i nie chce zmieniać napięć na CPU oraz Ram.

Po podniesieniu FSB automatycznie podniosło się troszkę taktowanie RAM- Wybrałem najbliższe: 815 MHz (standard 800MHz) I właśnie tutaj mam pytanie...Mam nadzieję, że podniesienie o te 15 MHz nie "dokuczy" Ram'owi (zwykłe kości Kingstona)?

Reasumując to OC po najmniejszej linii oporu=najbezpieczniej. Przynajmniej tak mi się wydaje.

Zmieniam tylko FSB na 306 (zamiast 266) ,wybieram i zostawiam RAM na 815 MHz (zero zmian timingów i napięcia-zarówna dla Ram i procka). I jeszcze jedno..Chyba warto ustawić PCIE, z Auto na 100 (bo chyba też się podnosi wraz z fsb)?

Więc tak wszystko wiadome...Teraz krótko i na temat. Czy myślicie, że tak może być? (Taktowanie ram nieco wyższe, ustawienia napięc,timingów na Auto i czy zmieniać PCIE,z Auto na 100)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięć nigdy na auto, w ogóle jak coś podkręcasz to nie na AUTO

PCIE daj na 100

napiecami sie baw - zaczynaj od jak najmniejszych

Timingi - lepiej ustawić na sztywno

 

Potem testuj stabilnośc np. 15 minut OCCT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj jedynie, by OCCT przy finalnym ustawieniu zostawić nawet na 12-24h. Czasem jeden ząbek FSB niżej potrafi zupełnie zmienić stabilność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Podkręciłem delikatnie procka (sprawdzę czy wydajność, w FarCry 3 się podniesie).

Zastosowane ustawienia:

FSB: 306 (fabrycznie 266)

FSB PCIE: 100 (ponoć gdy jest na auto i tak jest 100)

DDR RAM: Ze względu na podniesienie FSB nieco się podniosło taktowanie, wybrałem 815 MHz (fabrycznie 800MHz)

Napięcia:

Procesor: CPUID na AUTO pokazywało 1.248V (gdy ustawiałem mniej komp wstawał ale, podczas bootowania wywalał błąd "Ustawienia OC są nieprawidłowe"). Więc ustawiłem na sztywno 1.2375V

RAM: Na sztywno 1.80V (fabryczne)

RAM Timing: Zamiast Auto, ustawiłem Manual (jednak niczego nie zmieniałem. Tak jak było)

Spread Spectrum i inne: Wszystko zostawiłem jak było, czyli AUTO.

Wynik: Procesor zamiast fabrycznego 2.66 GHz ma obecnie 3.06 GHz. Więc delikatnie podkręcony. Przeprowadziłem test OCCT 15 min, wszystko OK.

 

Trochę wiedzy, której mi brakuje i próby interpretacji.

Gdy ustawiłem tylko FSB na 306 i wszystko zostawiłem na Auto, komp chodził, ale ponoć trzeba ustawiać na sztywno..Tutaj moje pierwsze pytanie..Dlaczego?

Czy to jest tak, że gdy mamy na Auto to "komp" sam sobie reguluje i ze względu na fakt podniesienia FSB, może napięcie podać zbyt wysokie? Dlatego nie na auto?

Drugie pytanie: RAM fabrycznie ma napięcie 1.80V. Ze względu na fakt, że jest minimalnie wyżej...Tzn. 400Mhz (800MHz efektywne) fabryczne..Jest 408 MHz (ok.816MHZ- w BIOS wybór: 815MHz), wyszedłem, z założenia, że ustawie 1.80V (z różnicą, że na sztywno a nie Auto).

Proszę o odpowiedzi dlaczego nie na auto oraz czy to co ustawiłem wystarczy i nie ma potrzeby zmieniania kolejnych ustawień, np Spread Spectrum czy Timingów Ram'u.

Jeśli to coś wniesie to link do screen'u, z OCCT (podkręcenie -31% pojawiło się podczas wyłączania działania programu. W teście: 3006 Mhz/ podkręcenie 14,8%):

 

http://www.fotosik.p...838bfd116c.html

 

Tak na marginesie to niewiele widać na tym screenie....W każdym razie temperatura procesora/rdzeni nie przekroczyła 51 stopni Celcjusza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz poprostu na AUTO komputer może zglupieć i dać za wysokie napiecia - co doprowadzi do przegrzenia sie procka i wylaczenia lub spalenie sekcji zasilania (nie wytrzyma) lub spalenia procka.

 

Na moje dobrze podkręciłeś - zostaw. To tylko 2 rdzen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na fakt, że napięcia ma być ustawione jak najniższe, z możliwych, dziś kontynuowałem zabawę:) Niestety nie obyło się bez resetów i bluesceern'ów...W końcu stabilnie stanęło na 1.2000V. Ale screen nieco się różni od tego, z napięciem 1.2375V (oczko lub dwa wyżej). Na napięciu najniższym:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/48146d143fcfe0ca.html

 

Na napięciu (1,2375V)

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/977dae838bfd116c.html

 

Zwróćcie uwagę na: CPU Core, a szczególnie VIN0,VIN1,VIN6 (na nieco wyższym napięciu "stoją sztywno", co uważam, za wzorowe.) Na tym minimalnym: CPU Core, z drobnym chyba normalnym skokiem i już nieco bardziej VIN0,VIN1,VIN6.

W związku, z powyższym mam kilka pytań ( z pewnością przydadzą się również innym początkującym):

Czy lepiej zostawić to minimalne napięcie (najniższe stabilne) czy nieco wyższe (o oczko lub dwa-BIOS), jeśli to wyższe wydaje się "dawać" wzorowe-stabilne napięcia. Czy nie ma to znaczenia i ustawiać najniższe stabilne?

Drugie pytanie.

Czy ustawiać pewną opcję, w BIOS: FSB Strap to Horth Bridge (200,266,333,400,AUTO MHz). Jak napisałem wyżej ustawiłem co raczej powinienem, resztę zostawiam na AUTO, ale wspomniane "FSB Strap...." jest na AUTO, a chyba się podniosło do ustawionego 306 MHz, w wyniku podkręcania (Czy to podnosi się analogicznie jak FSB procka i RAM'u, czy "działa oddzielnie")? Jeśli się podnosi jak reszta to nie wiem czy zostawiać na Auto czy wybrać 266MHz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w tym przypadku zostawiałem to na Auto bo jakakolwiek zmiana przynosiła niestabilność,poza tym FC3 potrzebuje 4 rdzeni,sam miałem e7400 na 4ghz przy 1.4v i gra nadal szarpała,a granie na minimalnych juz nie zaliczam do grania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Wyciekł Trailer. Premiera niby jeszcze w tym roku  https://streamable.com/znus3d
    • Budżet wytrzyma 
    • Cześć,  mamy dla was promocję na Samsung Galaxy M34 5G 6/128GB - przy zakupie dwóch sztuk z kodem: '' galaxy-razem ''cena za sztukę wyniesie 799 zł. Telefon znajdziecie tutaj ---> Samsung Galaxy M34 5G 6/128GB Niebieski 120Hz 6000mAh KOD - galaxy-razem Promocja obowiązuje do wyczerpania zapasów. Pozdrawiamy,  zespół x-kom. 
    • Na jakiś wczesnych wersjach biosu po przywróceniu była zawieszka i resetować trzeba było do fabrycznych.
    • Proszę o Waszą pomoc przy złożeniu jakiegoś rozsądnego komputera do gier, bo obecnie mam komputer bez dedykowanej karty graficznej. Mam monitor GIGABYTE G24F 2 23.8" 1920x1080px, którego nie planuję wymieniać. W związku z tym zestaw ma mi zapewnić komfortową rozgrywkę w FHD na wysokich/najwyższych ustawianiach - tylko tyle potrzebuję. Tytuły, które chcę ograć to w większości produkcje już kilkuletnie: RDR 2, GTA V, Elden Ring, Baldur's Gate 3, Sekiro, Kingdom Come: Deliverance, M&B II: Bannerlord, gry z serii Total War. A tak naprawdę to zdecydowanie częściej będę grał w różne tytuły indie lub mniej wymagające produkcje, dlatego to naprawdę nie musi być jakaś szalona maszyna, bo zwyczajnie takiej nie potrzebuję. Bardziej zależy mi na sprawdzonych komponentach, które mają dobry stosunek cena/jakość. Ważnym elementem jest obudowa, bo komputer będzie stal na blacie i z prawej strony będzie miał ścianę, dlatego obudowa nie może być szersza niż 200-210 mm i głębsza/dłuższa niż 400-430 mm, a im mniej tym lepiej. Jednocześnie ma być bez podświetlania i o możliwe prostym kształcie, ale przy tym zależy mi, żeby spełniała swoją rolę. Na szybko znalazłem coś takiego https://proline.pl/obudowa-do-komputera-endorfy-signum-300-solid-ey2a003-p8115594, ale jestem otwarty na inne, lepsze, sprawdzone propozycje i nawet na nie liczę. Co do budżetu, to nie tak, że mam w głowie jakąś kwotę, którą mogę lub chcę przeznaczyć, a tak jak napisałem wyżej, sprzet ma mi zapewnić komfortową rozgrywkę w FHD i mieć dobry stosunek cena/jakość. Ale żeby jakieś ramy wyznaczyć, to powiedzmy 3000-6000 zł i w tym musi zmieścić się też Win11 i pewnie też złożenie, bo nie wiem czy sobie z tym poradzę, bo kilka lat już minęło od kiedy prostowałem piny w procesorze i dłubałem w bebechach:) Wiem, że jest tutaj dużo osób, które zna się na rzeczy i służy radą i pomocą, więc liczę na Was i z góry dziękuję
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...