Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

MichalGamblerPL

Jak jest liczony chorobowe?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam pytanie odnośnie chorobowego.

Jest na chorobowym: czwartek, piątek, sobota i niedziela. Moja firma w sobotę i niedzielę nie pracuje, ale chorobowe liczy się za 4 dni? Jak to wygląda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Gordon Lameman

Witam.

Mam pytanie odnośnie chorobowego.

Jest na chorobowym: czwartek, piątek, sobota i niedziela. Moja firma w sobotę i niedzielę nie pracuje, ale chorobowe liczy się za 4 dni? Jak to wygląda?

No, właśnie tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc teoretycznie zarobię więcej jakbym nie był na zwolnieniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Gordon Lameman

Możliwe, ale stawka za dzień chorobowego to chyba 75%.

 

Stawka to jednak 80% podstawy, a to czy zarobisz więcej jest wątpliwe - poniżej dlaczego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wydaje mi sie.

Z tego co wiem chorobowe sie liczy za dni w ktore bys pracowal. Tak jest w firmie gdzie pracuje.

Ktos ma 4 tygodnie chorobowego to ma liczone jako 20 dni, stawka bodajze 80% podstawy. Tak na logike to inaczej sie nie da :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Gordon Lameman

Nie wydaje mi sie.

Z tego co wiem chorobowe sie liczy za dni w ktore bys pracowal. Tak jest w firmie gdzie pracuje.

Ktos ma 4 tygodnie chorobowego to ma liczone jako 20 dni, stawka bodajze 80% podstawy. Tak na logike to inaczej sie nie da :P

W weekendy nie przestajesz chorować.

 

 

Tu jest kalkulator: Mój link

 

Z tego co widzę to liczy się to poprzez wyliczenie 80% ze średniej stawki za ostatnie 12 miesięcy jaka przypada Ci na dzień, ale nie na dzień pracy, a w ogóle na dzień. Czyli jeśli masz 'dniówkę' 100 zł, a wynagrodzenie miesięczne 2000 zł, bo w miesiącu było 20 dni pracy, to trzeba te 2000 podzielić na liczbę dni w danym miesiącu i od tej liczby policzyć 80%. Raczej na tym nie zyskasz. Zyskuje się na urlopach, jeśli masz premie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W weekendy nie przestajesz chorować.

Ale w weekendy tez nie pracujesz (przynajmniej autor watku), wiec nie ma za ten okres "chorobowego" ;)

 

Jak dosaniesz tydzien L4 w srode to mimo ze "bedziesz chorowal" 7 dni (do wtorku wlacznie) to wynagrodzenia dostaniesz za 5 dni, ktore normalnie bys przepracowal a nie za 7.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Gordon Lameman

Ale w weekendy tez nie pracujesz (przynajmniej autor watku), wiec nie ma za ten okres "chorobowego" ;)

 

Jak dosaniesz tydzien L4 w srode to mimo ze "bedziesz chorowal" 7 dni (do wtorku wlacznie) to wynagrodzenia dostaniesz za 5 dni, ktore normalnie bys przepracowal a nie za 7.

Bzdura.

 

 

Za soboty i niedziele też dostajesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jakiej firmie?

 

W ten sposob nawet przy 80% chorobowym za miesiac chorowania mialbys wieksza wyplate niz za miesiac pracy.

A tak napewno nie jest.

 

Nie siedze w przepisach kadrowych, ale wiem z wlasnej wyplaty jak i innych ze masz liczone 80% stawki za dni robocze. A firma gdzie pracuje bardzo skrupulatnie podchodzi do kwesti kadrowo-placowych.

Ktos chorowal dwa tygodnie(pelne 10 dni roboczych) to ma z tego 80godzin(a nie 112 jak by wynikalo z 14 dni)*stawka godzinowa w danym miesiacu*0,8.

Fakt ze dawno nie chorowalem ale keidys jednak mialem to L4 i pamietam ze chorowalem tydzien a dostalem mniej o kase za jeden dzien (czyli wlasnie 80% z 5 dni roboczych)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie :P

 

Nawet patrzac na ten artykul to tu jest:

Wystarczy już jeden dzień zwolnienia, aby potrącono ci wynagrodzenie. Na zwolnieniu lekarskim za każdy dzień dostajesz zasiłek chorobowy. Wynosi on 80 proc. wynagrodzenia przewidzianego za ten dzień.

 

Jak chodzisz do pracy poniedzialek-piatek to za sobote i niedziele masz przewidziane wynagrodzenie 0 zl i 80% z tego to nadal 0 ;)

 

Natomiast dziwne jest faktycznie to:

Zachorowałem w środę. Mam zwolnienie na 6 dni. Czy za sobotę i niedzielę dostanę 80 proc. (czyli zasiłek), czy 100 proc. wynagrodzenia?

 

Za wszystkie 6 dni, w tym za sobotę i niedzielę, dostaniesz zasiłek, a nie pensję (6 x 80 proc. dziennego wynagrodzenia).

 

Nadal jednak (takze z wlasnego doswiadczenia) twierdze ze za pelny tydzien zwolnienia (w ktorym pracowlabys 5 z 7 dni) dostaniesz 80% z wynagrodzenia ktore mialbys za te 5 dni; nie inaczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Gordon Lameman

Nadal jednak (takze z wlasnego doswiadczenia) twierdze ze za pelny tydzien zwolnienia (w ktorym pracowlabys 5 z 7 dni) dostaniesz 80% z wynagrodzenia ktore mialbys za te 5 dni; nie inaczej.

Źle twierdzisz, ale nawet nie chce mi się szukać podstawy prawnej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, tak jest w firmie gdzie pracuje.

Teoretycznie kadry i "place" moga sie myslic, ale sa dosc dokladne kobietki + na biezaco sie szkola.

 

Dalej teoretyzujac to fakt ze przy roznych sprawach pojawia sie jak kto interpretuje jakis przepis, ale w czyms tak standardowym jak "chorobowe" watpie by mogly sie pomylic.

Zreszta wszystko wylicza program kadrowo-placowy, tez raczej watpie by byl bledny i masa firm zle wyplacala chorobowe :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Gordon Lameman

Dobrze, tak jest w firmie gdzie pracuje.

Teoretycznie kadry i "place" moga sie myslic, ale sa dosc dokladne kobietki + na biezaco sie szkola.

 

Dalej teoretyzujac to fakt ze przy roznych sprawach pojawia sie jak kto interpretuje jakis przepis, ale w czyms tak standardowym jak "chorobowe" watpie by mogly sie pomylic.

Zreszta wszystko wylicza program kadrowo-placowy, tez raczej watpie by byl bledny i masa firm zle wyplacala chorobowe :P

Bzdury. Te zasady są takie same. Bo po 30 dniach sprawę płaci ZUS.

 

 

Ech. Zawsze kończy się tak samo.

 

USTAWA z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

 

Tu masz od dniach wolnych od pracy:

Art. 11. 1. Miesięczny zasiłek chorobowy, z zastrzeżeniem ust. 1a i 2, wynosi 80 % podstawy wymiaru zasiłku.

1a. (1) Miesięczny zasiłek chorobowy, z zastrzeżeniem ust. 1b i 2, za okres pobytu w szpitalu wynosi 70 % podstawy wymiaru zasiłku.

1b. (2) Miesięczny zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu od 15 do 33 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia, wynosi 80 % podstawy wymiaru zasiłku.

2. Miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 100 % podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy, o której mowa w art. 6 ust. 2:

1) przypada w okresie ciąży;

2) powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów;

3) powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy.

3. (uchylony).

4. Zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

5. Ilekroć przy ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego lub jego wysokości okres jest oznaczony w miesiącach, za miesiąc uważa się 30 dni.

 

 

Tu masz o tym jak się liczy zasiłek:

Art. 36. 1. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

2. Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem okresu, o którym mowa w ust. 1, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.

3. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego za jeden dzień niezdolności do pracy stanowi jedna trzydziesta część wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku.

4. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego u płatnika składek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy.

 

 

A teraz idź i nie pisz bzdur więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ku.... nic tylko chorować co weekend:D buahaha

Naprawdę uważasz, że można na tym zarobić ? :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Gordon Lameman

To ku.... nic tylko chorować co weekend:D buahaha

Nie opłaca się.

 

Wy nie potraficie czytać ze zrozumieniem?

 

Masz pensję 2000 zł za 20 dni pracy. Zatem dniówka to z 100 zł.

 

Podstawa wymiaru zasiłku to 2000 zł dzielone przez ilość dni w miesiącu, czyli 30.

 

Mamy więc kwotę 66,6 zł. I od tej kwoty liczymy 80%.

Daje nam to kwotę 53,28 zł.

 

Zatem efektywnie dostajesz za każdy dzień chorobowego nieco ponad 50% Twojej dniówki. Jedyny plus to taki, że dolicza się dni wolne od pracy, ale i tak dostajesz mniej niż gdy pracujesz.

 

 

Zrozumieli?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrozumieli?

Przy 8 dodatkowych dniach, za które wypłacają, ta różnica imho po części zaciera się. Traci się "20%" z każdego dnia, przy np. 20 dni pracujących, ale dolicza się 8 dni za soboty i niedziele.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Gordon Lameman

Przy 8 dodatkowych dniach, za które wypłacają, ta różnica imho po części zaciera się. Traci się "20%" z każdego dnia, przy np. 20 dni pracujących, ale dolicza się 8 dni za soboty i niedziele.

Przy liczbach podanych wyżej, chory jest stratny na 400 zł. Dostałby ok. 1600 zł na chorobowym, a zarabiał 2000 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy liczbach podanych wyżej, chory jest stratny na 400 zł. Dostałby ok. 1600 zł na chorobowym, a zarabiał 2000 zł.

Owszem, zobacz jednak ile dostałby, gdyby za weekendy nie płacono, tłumaczyłeś to wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Gordon Lameman

Owszem, zobacz jednak ile dostałby, gdyby za weekendy nie płacono, tłumaczyłeś to wyżej.

Zależy jakby liczono, gdyby po prostu od wynagrodzenia to byłoby 80%, a gdyby tak jak jest to faktycznie byłaby to ledwie połowa. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze nie moge znalesc kwitka z wyplaty jak bylem chory, bo az bym sprawdzil czy mi sie wtedy cos nie pomylilo.

 

Poki co musze przyznac Gordonowi racje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Gordon Lameman

80% kwoty która widnieje na umowie, soboty, niedziele i święta też są płatne.

Bzdura.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze nie moge znalesc kwitka z wyplaty jak bylem chory, bo az bym sprawdzil czy mi sie wtedy cos nie pomylilo.

 

Poki co musze przyznac Gordonowi racje.

 

Nie musisz szukać bo ma rację, parę razy miało się to chorobowe i weekendy było płacone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...