Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Dyzio_997

Mini recenzja Audiotrak Prodigy Cube.

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zaprezentować i przedstawić swoją opinię przyszłym być może posiadaczom/nabywcom zewnętrznego "malucha" naszych kolegów z Korei, którzy na stałe zaistnieli w sercach, a może bardziej w uszach ludzi, którzy cenią w swoich komputerach nie tylko wydajność obliczeniową czy graficzną, ale też jakość wydobywających się z nich dźwięków.

 

pic2.png

 

Mowa tu oczywiście o firmie Audiotrak, która zasłynęła najbardziej ze swojej znakomitej jak na swoją niegdyś cenę karty Prodigy HD2, niegdyś, bo pamiętam jak sam ją nabyłem za okrągłe 200zł i jej nieco młodszej konstrukcji w porównaniu ze wspomnianą kartą, czyli Prodigy Cube. "Następca" Maya U5 można powiedzieć, aczkolwiek jest to moim zdaniem o wiele bardziej interesujący zewnętrzny wzmacniacz/DAC/karta dźwiękowa w jednym od poprzedniczki.

 

b013371014231142.jpg

Trochę suchych informacji ze strony producenta:

 

Analog-Out Line output (RCA), Dual headphone output (Stereo phone, Stereo mini)

Analog Input Microphone Input (3.5mm, 24bit / 48kHz)

Digital Output Optical / Coaxial

Digital Output Method PCM, AC3 PassThrough

Dynamic Range 108dB

Interface USB Interface (1.1 / 2.0 compatible)

OPAMP Circuit OPA 2134 x 1 (Socket-type) THD+N : 0.00008%(Max)(2kΩ@1KHz)

D/A Converter Wolfson WM8776

Headphone Impedance 16∼150Ω

Frequency Response 24bit / 96kHz

Power Supply OPAMP 5V(Dual power supply Max10V)

Power Supply USB bus power

OS Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP, Mac OS-X

Note: The Pass-through Digital output is available to Windows 8, Vista(SP1) and Mac OS-X only.

Dimension (mm) 94 X 90 X 22 (W x D x H)

 

W zestawie otrzymujemy:


  •  
  • wzmacniacz/DAC/kartę.
  • przewód zasilający USB A->B
  • przewód sygnałowy RCA (na pewno lepszej jakości niż te po kilka zł na allegro)
  • opakowanie i świstki
  • wypukłą naklejkę z kolorowym logiem Audiotrak na czarnym tle.
     

Dość informacji, pewnie juz sobie myślicie napisz coś o dźwięku jaki z "tego" się wydobywa. Już spieszę, żeby o tym napisać. Odsłuch odbywał się na moich Ultrasone HFI780, którym dałem "trochę powietrza" poprzez łatwego moda na odsłonięcie większej ilości otworów znajdujących się na magnesie przetwornika. Domyślnie jedna otwarta trzy zasłonięte, u mnie jedna zasłonięta, trzy otwarte. Dało to trochę swobody przy niskich tonach słuchawkom i jest trochę więcej basu.

 

modsluchawekjpg.th.jpg

 

Na standardowym zestawie opampów OPA2134+ JRC4580 na wyjściu 6,3mm gra to nieźle, ale jakby Cube chciał "unaturalnić", nienaturalne Ultrasone'y a przecież Ci, którzy ich słuchali wiedzą, że grają czysto 4fun i naturalności w nich próżno szukać, ale to jest w nich najpiękniejsze.

Tonów wysokich na mój gust trochę za dużo i przy głośnym słuchaniu mogą przestraszyć.

Średnica dobrze wtopiona, trochę za bardzo schowana za tonami niskimi i wysokimi, ale mimo wszystko gitary w utworach rockowych, czy grunge słychać bardzo dobrze.

Z basem tak nijak... nie ma go dużo ani nie ma uderzenia.

Ogólnie źle nie było, ale byłem w posiadaniu OPA1612 i LME49720, więc od razu wziąłem się za zmianę OPA2134.

 

Na pierwszy ogień poszedł LME49720- względem oryginału zmieniło się niewiele,

trochę więcej basu, średnica dalej schowana a tony wysokie jakby trochę krzykliwe się wydawały i ogólnie jest głośniej. Co ciekawe przy głośności >85% potrafiły Ultrasone'y zagrać nieczysto.

 

Zmieniłem na OPA1612- tutaj było już trochę inaczej.

Uspokoiło górę, jest jej dużo, ale na pewno nie za dużo i nie jest krzykliwa. Już nie jest w stanie przestraszyć bębenki jak to miało miejsce przy OPA2134.

Średnica wyszła trochę do przodu i teraz Cube gra naprawdę fajnie całym pasmem sobie pomyślałem, ale bez rewelacji.

Tony niskie potrafią uderzyć, nie jest ich jakość mega dużo, ale są zdecydowane i kontrolowane.

W skali 1-10 przy czym mój stary Xonar DX był 4 to dałbym Cube'owi 5,5 pkt. Tak czy siak OPA1612 na pewno na plus i zostanie ze mną na pewno.

 

W specyfikacji zaznaczyłem na szaro OPAMP Circuit, dlaczego zapytacie, otóż odpowiedź jest prosta- producent poszedł na łatwiznę i podał tylko "główny" przedwzmacniacz całego układu, który jest łatwo wymienny i umieszczony na podstawce DIP8. Prawda jest taka, że każde wejście/wyjście ma swój własny wzmacniacz operacyjny, domyślnie JRC4580, czyli żadna wysoka czy przyzwoita półka.

Każdy JRC w Cube jest w obudowie TSSOP8 i raczej próżno szukać u nas zarówno na aukcjach jak i w sklepach wzmacniaczy wyższej klasy w takiej obudowie. Z odrobiną wprawy i sprzętu da się wlutować "zwykłego" scalaka w obudowie SO8 (SOIC).

 

jrcl.th.jpg

 

Trochę zniesmaczony słabą zabawą z głównym opampem postanowiłem brnąć dalej.

 

Wymieniłem JRC na wcześniej wspomnianego OPA1612 a w podstawkę DIP8 powędrował LME49720.

I w tym momencie poczułem, że opampami można zdziałać sporo, gra to teraz wszystko z większą pompą.

Więcej basu i jest bardzo fajnie kontrolowany, czuć jak "perkusista daje nogą po bębnach" a i w kawałkach Skrillex'a czy Prodigy jest pier...cie!

Średnica bardzo ładnie słyszalna, czuć niemal jak gitarzysta przeciąga palcem po strunie.

Tony wysokie bardzo przyjemne i wyraźne.

Podsumowując jest naprawdę dobrze. Teraz mogę zdecydowanie dać 7,5pkt cube'owi w takiej konfiguracji, przy czym 9pkt to był mój stary HD2 nie pamiętam dokładnie ale z konfiguracją OPA2604, LM4562.

 

Tak wygląda OPA1612 po wlutowaniu

 

 

 

Poniżej zdjęcie jak to wygląda w normalnym widoku

 

 

 

Wyczytałem gdzieś, że LME49720 to bliźniak LM4562, ale nie chce mi się wierzyć, już w drodze do mnie LM4562 oraz OPA2107. OPA1612 na pewno zostanie na swoim miejscu, reszty JRC nie będę wymieniał, bo są słabo dostępne do przelutowania i inne wyjścia mnie nie interesują oprócz wspomnianego 6,3mm a mikrofon i tak w porównaniu z Xonarem wypada sporo lepiej, bez żadnych ulepszeń w panelu sterowania chłopaki z klanu stwierdzili, że chyba zmieniłem mikrofon, bo słychać mnie wyraźniej, a mikrofon został ten sam Zalman ZM-mic1.

 

Podsumowując całą "recenzję" sprzęt warty swoich pieniędzy. Nie jest na pewno lepszą konstrukcją od Prodigy HD2, ale po kilku modyfikacjach można go porównać do standardowej konfiguracji HD2.

 

Na koniec przepraszam, jeżeli mojego tekstu nie dało się doczytać do końca na trzeźwo, chociaż z drugiej strony dałem komuś powód dla którego mógł się napić;).

Jest to moja pierwsza recenzja a do tego jestem z wykształcenia pół informatykiem, pół elektroniko-mechanikiem, więc raczej do pisania tekstów pro, jeszcze daleka droga.

 

Chciałbym podziękować Harpagonowi za ogólne naszkicowanie charakterystyk kilku opampów, z którymi będę jeszcze walczył i jeżeli zauważę różnicę to oczywiście uaktualnie mój tekst. Także Harpagon- wielkie dzięki za poświecony czas!

 

Czekam na wasze sugestie i pytania, chętnie odpowiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:D

nieźle,

nie korci Cię wlutować podstawek DIP8,

ewentualnie znaleźć kogoś kto potrafi zrobić taką misterną robotę?

 

oczywiście taki zabieg się zbytnio nie opłaca,

ale dla zapaleńców nie ma rzeczy niemożliwych

:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde, myślałem o tym, ale grot mojej lutownicy jest szerokości dwóch pinów opampa a sama nóżka podstawki DIP8 zapewne szerokości dwóch pinów na płytce, ew. przewodami można byłoby się pobawić i wyprowadzić :D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobre,

jednak zobacz coś takiego,

można znaleźć w necie - ebay, allegro, TME, Farnell, inne:

DIP8 TO SOIC - OPAMP ADAPTER

402551adaptersconverter.jpg

 

czyli specjalna stopka SOIC plus stolik z odpowiednim gniazdem,

myślę, że załatwia to sprawę

 

powodzenia i pozdrawiam

:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde, kw1 (tak btw, nick zainspirowany WoT'em?:) ) ja szukałem czegoś takiego przez dobre 2 miesiące i nie mogłem znaleźć, jakbyś miał gdzieś link to podeślij na PW.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przechwytywaniede.jpg

 

1x DIP8 to SOP8 SOIC8 PCB adapter DIP8 TO SMD Converter DIY

 

tylko dopytaj o możliwość wysyłania trybem

Standard Int'l Shipping (to przesyłka rejestrowana)

bo

Economy Int'l Shipping

to list zwykły, bez rejestracji

 

Kurde, kw1 (tak btw, nick zainspirowany WoT'em?:) )

raczej nie, przypadek, szukałem łatwej i małej nazwy,

ale o tym czołgu już wiedziałem ponad 25 lat temu :D

 

ja szukałem czegoś takiego przez dobre 2 miesiące i nie mogłem znaleźć

wtedy nie wiedziałem co to stolik pod opa :P

 

 

jest jeszcze taka wersja, ale nie mogę tej znaleźć na aukcjach

mudip2soic8750.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko znajdę trochę więcej czasu to zamówię i wlutuję, ale będzie wygoda:) Tak btw. zapomniałem dodać w recenzji. JRC są "pomieszane"... ten najbliżej 6,3mm odpowiada za wzmocnienie mikrofonu i odwrotnie. Musieli Koreańce utrudnić modowanie:/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

opowiadaj co i jak?

lutowane? czy nie?

jak sprzęcik? może jednak coś zmieniasz?

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko znajdę trochę więcej czasu to zamówię i wlutuję, ale będzie wygoda:) Tak btw. zapomniałem dodać w recenzji. JRC są "pomieszane"... ten najbliżej 6,3mm odpowiada za wzmocnienie mikrofonu i odwrotnie. Musieli Koreańce utrudnić modowanie:/

 

Dyzio? a który odpowiada za wyjścia RCA? ten na skraju PCB?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odgrzeję kotleta :)

 

Nie jestem pewien, ale zapewne ten na brzegu PCB po prawej stronie, jeżeli mocno Ci zależy to sprawdzę :)

Wlutowałem podstawkę zamiast oryginalnego JRC4580, niestety na razie na przewodach, wygląda... słabo, ale działa :)

Zrobiłem to dopiero dzisiaj, wiele się wydarzyło przez te ponad pół roku (między innymi podróż do kraju skąd firma Audiotrak pochodzi).

Wszystko ogarnięte i wziąłem się trochę za swoje audio.

 

Dodatkowo, zrobiłem recabling moich Ultrasone'ów, kabelkiem CMK 422. Obiecuję zrobić spory update pierwszego postu najpóźniej w niedzielę.

Później gdy już dorwę pare op-ampów uaktualnie też jak to wszystko gra. Oczywiście jeżeli ktoś będzie zainteresowany czytaniem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi po co są te wyjścia optyczne i coaxial. Co można w taki sposób podłączyć? Te optyczne to spdif czy tonslink ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są to wyjścia cyfrowe. Optyk to SPDIF, ja mam podłączony amplituner przez optyka na przykład.

Warto dodać, że grają one niezależnie od wyjść na słuchawki oraz RCA, czyli sygnał cały czas z optyka jest podawany bez względu czy grają słuchawki czy RCA.

Dobre rozwiązanie na przykład do aktywnego subwoofera.

 

Teraz kilka fotek przerobionego Audiotraka i Ultrasone.

Aktualnie, główny OPA2107 na jack 6.3mm LM4562.

 

0b7d8701664441femed.jpg

bb3d7141f6610efdmed.jpg

f2961f7a258dbc99med.jpg

4b087cf9fdbdf82cmed.jpg

32d1a02fbe06db19med.jpg

5f4c5e51b77afcb3med.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...