Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Dzifny

Oculus Rift

Rekomendowane odpowiedzi

Oculus-Rift.jpg

FAQ

 

1. Czym jest Oculus Rift ?

- Mowiac jak najprościej jest to hełm wirtualnej rzeczywistości który zakładamy na głowę i przez niego możemy oglądąć obraz z gier bądź symulacji.

 

2. Ile będzie kosztować wersja konsumencka Oculus Rift ?

- Póki co cena nie została jeszcze podana, Dev Kit kosztuje 300$, ludzie spekulują, że wersja konsumencka będzie kosztowała około 250$.

 

3. Kiedy Oculus Rift będzie dostępny do zamówienia ?

- Niestety data wydania tego produktu nie została jeszcze oficjalnie zapowiedziana.

 

4. Jak będę mógł podłączyć Oculus Rift pod swój komputer ?

- Poprzez wejście DVI bądź za pomocą przejściówki DVI -> HDMI. Użycie przejściówki nie wpływa na wydajność ani jakość obrazu wyświetlanego przez Oculus Rift.

 

5. Jakie są wymagania Oculus Rift ?

- Póki co jedyne co jest wymagane to wyjście DVI bądź HDMI (Z przejściówką).

 

6. Czy Oculus Rift będzie działał z moją konsolą Xbox 360/Playstation 3/Wii/Wii U/Xbox One/Playstation 4 ?

- Narazie nie ale w przyszłości planowane jest wsparcie dla tych systemów oraz urządzeń przenośnych.

 

7. Czy Oculus Rift będzie działał z konsolą Ouya ?

- W przyszłości planowane jest wsparcie dla tego systemu.

 

8. Czy mogę nosić okulary gdy korzystam z Oculus Rift ?

- W dużej mierze zależy to od kształtu oraz rozmiaru okularów. Póki co niewiele wiadomo na temat tego problemu lecz chodzą pogłoski, że wersja konsumencka ma mieć w zestawie różne soczewki które będzie można umieścić w urządzeniu dla osób z wadą wzroku.

 

9. Czy Oculus Rift będzie działał jeśli nie widzę na jedno oko/mam bardzo słaby wzrok w jednym oku?

- Oculus Rift wyświetla dwa obrazy dla obu oczu - jeden obraz dla każdego oka - więc w teorii to nie powinno sprawiać żadnych problemów chociaż twórcy nie gwarantują, że w takiej sytuacji Oculus Rift będzie działał dla każdego.

 

10. Czy Oculus Rift męczy wzrok użytkownika po długim okresie użytkowania ?

- Oculus Rift męczy wzrok w stopniu znikomym porównując go do standardowych monitorów bądź innych zestawów tego typu.

 

11. Jakie gry są wspierane przez Oculus Rift ?

Left 4 Dead

Half-Life 2

Portal 2

Skyrim

Mirror’s Edge

Unreal Tournament 3

Dear Esther

DiRT 2

AaaaAAAAA!!!!!!!!

Miner Wars 2081

Minecraft

Routine

War Thunder

 

Więcej informacji oraz dokładną listę gier które planują wspierać Oculus Rift bądź już to robią znajdziecie tutaj ->

 

MEDIA

IMG_4472_large_verge_medium_landscape.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Alpha gameplay preview z gry "Routine".

Gracze określają tą grę jako "Amnesia: The Dark Descent w kosmosie" i to moim zdaniem całkiem zasłużony tytuł dla tego horroru.

Na końcu trailera widzimy logo Oculus Rift - nie mogę się doczekać :)

 

@Edit

Gra wpisana do listy gier obsługujących Oculus Rift.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetnie to wygląda - czekam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EVE - VR (w świecie Eve online)

 

Nagroda na e3 za największą innowacyjność

 

http://www.pocket-lint.com/news/121705-eve-vr-on-oculus-rift-preview

Wyglada ciekawie, fajna sprawa chociaz czekam na widok z kokpitu w Star Citizen + Oculus Rift chociaz i tak najwiecej imho z tego skorzystaja dwa rodzaje gier - symulatory FPS jak ARMA badz horrory typu Amnesia: The Dark Descent badz wlasnie Routine :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie byłem zwolennikiem wszelkiego rodzaju hełmów itp., ale te gogle wyglądają naprawdę interesująco :) Praktycznie większość wszelkiej maści zapowiedzi czy pierwszych testów sprzęt chwali, więc jest to coś, co naprawdę działa i podnosi poziom immersji. Będę się temu przyglądał z zainteresowaniem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo kiedy ma wyjść wersja konsumencka?

Nie, punkt 3 mojego FAQ :)

Napewno zaktualizuje temat jak będzie coś wiadomo o dacie wydania tego produktu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się (po obejrzeniu pierwszego filmiku), że ten hełm powinien iść w parze z jakimś innym kontrolerem albo odpowiednim dostosowaniem myszki. W taki sposób, że hełm robi za głowę, a myszka za ręce. Bo z tego tu widzę to teraz obie rzeczy robią mniej więcej to samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się (po obejrzeniu pierwszego filmiku), że ten hełm powinien iść w parze z jakimś innym kontrolerem albo odpowiednim dostosowaniem myszki. W taki sposób, że hełm robi za głowę, a myszka za ręce. Bo z tego tu widzę to teraz obie rzeczy robią mniej więcej to samo.

Dlatego w wiekszosci gier ktore obsluguja Oculus Rift jest wiele trybow dzialania tego wyswietlacza.

Samo Team Fotress 2 ma chyba 7 roznych trybow miedzy ktorymi mozna sie przelaczac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem na tegorocznym Gamescomie, w jednej z hal było stanowisko Oculus VR i możliwość sprawdzenia urządzenia przez około 3 minuty po uprzednim przeczekaniu ~godziny w kolejce. Warto było.

 

Były dwa stanowiska po 8 gogli - jedno z grą Hawken (czyli strzelanką z mechami), drugie z jakąś grą wyścigową. Stanąłem w kolejce do Hawkena i po założeniu urządzenia przeżyłem szok - to nie jest żadna ciekawostka, którą można pobawić się chwilę jak okulary Nvidia 3D Vision (które miałem przez pół roku), tylko rewolucja w gamingu, koniec kropka. Nasze oczy patrzą na ekran przez specjalne grube szkła wbudowane w gogle, dalej jest ekran 720p i dwa główne ficzery urządzenia - 3D oraz akceleratometr, dzięki któremu możemy skręcać głową, a kamera podąża za jej aktualną pozycją. Zadziwiło mnie jak dobrze to wszystko działa - to nie jest zwykły gadżet a przyszłość.

 

A więc wsiadłem do kokpitu mecha. Przyzwyczajenie się do głębi trwało tylko jakieś 5 sekund, 3D wydaje się szalenie naturalne po założeniu gogli, w przeciwieństwie do technologii obecnych na rynku z 3D Vision na czele - tam dało się wyróżnić poszczególne plany, tj. mieliśmy postać lub broń, dalsza warstwa to obiekty w grze i dalej tło z jakimiś elementami. Tutaj ma się wrażenie idealnej głębi, nieograniczonej ilości planów, 3D jest zrobione w technologii pasywnej, a jednak wygląda 5 razy lepiej niż zabawka Nvidii, której szkła aktywnie migają. Podejrzewam że to zasługa wyżej wymienionych szkieł, nie patrzymy na płaski ekran przez płaskie okulary, szkła dają nam dodatkowe, nieco przekrzywione field of view co daje niesamowity efekt. Wszystko co widzimy to gra od dołu do góry i od lewej do prawej, nie przeszkadza nam biurko przed którym siedzimy czy okno za monitorem, całe nasze oczy są w grze. Technologia przekładająca pozycję naszej głowy względem punktu odniesienia na pozycję kamery w grze działa szalenie sprawnie, nie odczułem nawet minimalnego dyskomfortu wywołanego delayem pomiędzy ruchem głową a kamerą. Słowem idealna głębia obrazu, akceleratometr i całość wzroku skupiona na grze.

 

Po 3-minutowej magii następnego dnia postanowiłem pójść na drugie stanowisko z grą wyścigową i przyjrzeć się wszystkiemu od strony technicznej, jednak ta gra oczarowała mnie jeszcze bardziej. Siedziałem w bolidzie, po spojrzeniu w dół dokładnie widziałem kostium mojego kierowcy, z wyraźnymi fałdami na kostiumie. Jeszcze większe wrażenie zrobiła na mnie głębia - w okularach Nvidii problem polegał na tym, że obraz musiał skupić się na konkretnym planie obrazu (co nawiasem mówiąc było tą przyczyną niesłanego męczenia wzroku). Ustawiało się opcję, dzięki której postać oddalona od kamery była lepiej lub gorzej widoczna. Na jednym ustawieniu elementy dalekie były w ładnym 3D, ale te bliższe za to "rozdwajały się". W Oculusie nieważne czy patrzyłem na kostium kierowcy oddalony o 30cm od kamery czy na inny bolid 30 metrów dalej czy na wierzę gdzieś za granicą toru - wszystko było idealnie wpasowane w głębię obrazu. To chyba pierwszy obraz 3D, do którego rzeczywiście nie mam zastrzeżeń - nie ma nawet wszechobecnego w innych urządzeniach tego typu crosstalku, który był najważniejszą przyczyną sprzedaży zestawu Nvidii w moim przypadku.

 

Jedyne wady jakie spostrzegłem to niska rozdzielczość ekranu Oculusa - to 1280x800, tyle że ekran w technologii pasywnego 3D dzielony jest na pół, więc to tak na prawdę 640x800, co było bardzo widoczne, jednak wersja konsumencka będzie już miała 1920x1080 (dziwne, proporcje 16:9, a nie 16:10 z wersji "HD"). Zauważyłem też widoczne, mało estetyczne rozmycie kamery przy obracaniu głowy - w najnowszej wersji urządzenia ponoć zostało to już wyeliminowane. Zaciekawił mnie też brak celownika w Hawkenie. Kto miał dłużej do czynienia z 3D Vision wie, że celownik zawsze był problemem, bo ciężko przenieść go w głębię obrazu, mam nadzieję że w Oculusie nie będzie to problemem.

 

Podsumowując, po około 6-ciu minutach obcowania z tym rewolucyjnym urządzeniem jestem przekonany, że kupię go w dniu oficjalnej premiery. Mam jednak pewne wątpliwości dotyczące procesu popularyzacji sprzętu - nie będzie to tani gadżet, nie mam pojęcia jak twórcy chcą go reklamować by przyciągnąć większą ilość nabywców. Reklama nigdy nie pokaże tego co widać w goglach, jedyną opcją jest wystawienie egzemplarzy w sklepach. Mam nadzieję, że wszystko wypali i za 5 lat monitory w kontekście grania przejdą do lamusa, a każda gra będzie obsługiwała Oculusa, bo skok poziomu immersji po założeniu gogli jest... niewyobrażalny. Przebiły moje oczekiwania co najmniej dwa razy.

 

Co o tym wszystkim sądzicie? Chętnie odpowiem na jakiekolwiek pytania, o ile nie wyczerpałem tematu. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Podsumowując, po około 6-ciu minutach obcowania z tym rewolucyjnym urządzeniem jestem przekonany, że kupię go w dniu oficjalnej premiery.

Ja nie mam zamiaru czekać taki kawał czasu tylko ze względu na rozdziałkę, na którą przy takich efektach nikt nie będzie zwracał uwagi

Co o tym wszystkim sądzicie? Chętnie odpowiem na jakiekolwiek pytania, o ile nie wyczerpałem tematu. :)

Że na monitorze nigdy w życiu więcej nie zagram w żadną grę. Zawsze chciałem Sony HMZ i byłem przeciwny Oculusowi, ale z racji, że każdą grę da się dzisiaj dostosować (nie dawno nie dało się gier na DX11, a w sieci już pojawił się filmik z Oculusem w Crysisie 3, który wymaga DX11, więc jednak się da) dzięki Vireio, więc biorę to, tyle, że za jakiś czas, ale na pewno nie za rok. Póki co muszę "wytrzymać" na projektorze i 3D Vision :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rafi5000, mierzyli jakoś IPD przed założeniem Rifta czy tylko zdawali się na programową kalibrację?

 

Co do kwestii problemów z głębią celownika. W Team Fortress 2, sprawdzane jest z którym obiektem się wzrok przecina i na głębokości tego obiektu dopiero rysowany jest celownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rafi5000, mierzyli jakoś IPD przed założeniem Rifta czy tylko zdawali się na programową kalibrację?

Wszystko na tych samych ustawieniach, nie byłoby czasu na kalibrację w warunkach Gamescomu na tak małym stanowisku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafi, czy Vireio działa rzeczywiście z każdą grą bo jestem napalony na to cacko

Oglądałem ten filmik z milion razy :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam kupić w dniu premiery. Mam jednak dwa pytania:

 

1. Co z okularnikami? FAQ jest napisane że będzie można zmienić soczewki ale i tak spytam

 

2. Jak wygląda to z chorobą lokomocyjną? Nie chciałbym się porzygać po 3 min noszenia gogli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się (po obejrzeniu pierwszego filmiku), że ten hełm powinien iść w parze z jakimś innym kontrolerem albo odpowiednim dostosowaniem myszki. W taki sposób, że hełm robi za głowę, a myszka za ręce. Bo z tego tu widzę to teraz obie rzeczy robią mniej więcej to samo.

Omni + pad.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2. Jak wygląda to z chorobą lokomocyjną? Nie chciałbym się porzygać po 3 min noszenia gogli.

 

brat się bawił Riftem, bo w pracy była możliwość i mówił że super :) ale po jakimś czasie każdy kto się bawił spotykał sie przy oknie z poprzednimi :)

bo jakoś tak nudności dostawali :(

 

miejmy nadzieje że to dopracuja czy tam kwestia przyzwyczajenia.... albo może jakoś farmakologicznie da rade obejść :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś ludzie jak szli do kina też dostawali mdlości od filmów ;) więc myślę, że to kwestia przyzwyczajenia do tego, że mózg jest przyzwyczajony, że w danym momencie powinno nas odpychać w prawo a tak naprawde fakt tylko dzieje się przed naszymi oczami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reakcje:

"Kejti"

SUPER MAN - ten jest :kwiatek:...

Generalnie... jeden odpadł ;)

 

Jak Oculus działa na nasz mózg:

 

Jestem w totalnym szoku jaka jest immersja tego urządzenia z "rzeczywistością". Jeśli to tak oszukuje nasz mózg, to jak ja w chili obecnej mam problemy z graniem w Amnesia, a na pewno nie zagram w nią ze słuchawkami, to tutaj najzwyczajniej odpalałbym z pampersem na dupie... Nawiasem mówiąc ciekawe czy są przygotowani na pozwy, w Stanach od kupujących za porozbijane głowy, monitory...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oprócz gier można też oglądać filmy w 3d, wg mnie super zabawka, żeby tylko cena była znośna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1. Co z okularnikami? FAQ jest napisane że będzie można zmienić soczewki ale i tak spytam

 

Hmm, widziałem jak ktoś przede mną w kolejce miał okulary i nałożył oculusa na nie i nie było problemu, ale nie jestem pewien, czy to dobry pomysł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie bardziej interesuje co z osobami, które mają zaburzenia błędnika. :E

:whee:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, że Wam sie chce czekać do roku 2014 do sierpnia, skoro teraz jedyny minus to niższa rozdziałka, a nikt nie będzie na nią zwracał uwagi przy takich efektach, a w dodatku każdą istniejącą grę już dziś podobno można obsłużyć, wystarczą pliczki vireio. Ja chcę nabyć jeszcze w tym roku :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem zachwycony efektami 3D w Sony HMZ, gdzie efekt immersji i jakości 3D bije na głowę ten z IMAXA, brak crosstalk-u, bólów głowy i zmęczenia oczu. Na Oculusa również się napaliłem jak szczerbaty na suchary.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...