Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

chaostheory

PCLiquid by PCLab

Rekomendowane odpowiedzi

sig_1000.jpg

 

Wprowadzenie

Cztery, pięć lat temu z wypiekami na twarzy patrzyłem na zestawy chłodzenia wodnego budowane przez wielu użytkowników komputerów na całym świecie. Sam miałem wtedy produkt firmy Noctua o nazwie NH-U12P SE2, a wspomniany wcześniej sposób chłodzenia cieczą zaintrygował mnie tak bardzo, że postanowiłem spróbować i z używanych części złożyć swoje własne LC - na próbę.

 

Używając wtedy jeszcze płyty głównej DFI X58-T3eH8 oraz Xeona W3520 (odpowiednik i7-920) postanowiłem zakupić na jednym z serwisów aukcyjnych potrójną używaną wcześniej chłodnicę, wentylatory, złączki, węże, blok wodny (wyłącznie na procesor) i spróbować podkręcać z takim zestawem. Koszty po sprzedaniu wysłużonego AC wyszły na poziomie 500-600 zł. Wszystko złożyłem na pająka, a trzy zamontowane na chłodnicy wentylatory Scythe Ultra Kaze 2000 hałasowały niemiłosiernie. Nie przeszkadzało mi to (wtedy), ponieważ bardziej podobał mi się fakt, że dzięki chłodzeniu cieczą, już wtedy przy 45-nanometrowym procesorze, mogłem cieszyć się wartością 4500 MHz na zegarze, podczas gdy użytkownicy nawet najbardziej wydajnych chłodzeń powietrznych maksowali swoje procesory przy 4200 MHz, a zdecydowana większość poprzestawała jednak na mizernej (już dla mnie jako użytkownika LC) wartości 4 GHz.

 

 

"Chłodzenie wodne wciąga. Raz zaczniesz i nie możesz przestać."

Widząc kiedyś ten cytat na PCLabie w dziale "Worklogi", jeszcze przed złożeniem swojego własnego LC, zaśmiałem się pod nosem, bo niekoniecznie chciało mi się w to wierzyć. Ja swój plan miałem jasno nakreślony i widziałem to w ten sposób: "Złożę sobie LC na CPU, myknę 4,5 GHz i dam sobie spokój". A skończyło się tak, że gdy wykonałem krok pierwszy to COŚ pchnęło mnie do kroku numer dwa, czyli... więcej bloczków wodnych! Tym samym postanowiłem zwodować płytę główną. Kiepskie wsparcie producentów bloków LC dla płyt(y) DFI pchnęło mnie do sprzedaży tej konstrukcji oraz zamówienia mojego pierwszego Asusa - Rampage III Gene. Zaraz potem kupiłem bloczki wodne firmy MIPS. Po wszystkim zdałem sobie sprawę z jednego: osoba pisząca słowa z nagłówka tego akapitu miała rację - LC wciąga i to jak cholera.

 

 

Chłodzenie wodne kontra chłodzenie powietrzne? Czemu nie

Po krótkim wprowadzeniu pora przejść do rzeczy: miłość do LC mi nie minęła, a temat wydaje się ciekawy. Razem z kilkoma firmami postanowiliśmy zbudować komputer oparty o najwydajniejszą obecnie platformę na rynku: Intel X79, a następnie wsadzić go do obudowy i schłodzić. Najpierw za pomocą kilkunastu różnych chłodzeń powietrznych, później kilkoma chłodzeniami mini-LC (np Corsair H100), a na samym końcu zamontować zbudowane przez nas chłodzenie wodne i ostatecznie odpowiedzieć na pytanie: co zyskaliśmy/straciliśmy i jakim kosztem? Na poszczególnych chłodzeniach wszystko będzie przetestowane: zarówno pod kątem głośności jak i temperatury. Z tego też względu od kilku tygodni świat wokół mnie wygląda mniej więcej tak:

 

pcliquid_1.jpg

Zapewniam, że jest to tylko malutki ułamek wszystkich paczek, które do mnie dotarły z wszystkim co możliwe i co potrzebne :) Cały pokój zastawiony paczkami, mini studio fotograficzne gotowe - czas na akcję!

 

 

Budowanie komputera chłodzonego cieczą na żywo

Mamy nadzieję, że od dnia dzisiejszego, aż do zakończenia, będziecie obserwować na naszym forum ten temat. Tutaj znajdziecie wszystkie testy chłodzeń powietrznych, mini-LC, a w końcu potężnego zestawu chłodzenia wodnego. Kolejne fazy testów oraz budowy komputera będę opisywał zarówno na blogu jak i tutaj. W tym miejscu będzie można oczywiście zadawać konkretne pytania lub prośby związane z projektem. Nie przegapcie niczego, bo będzie ciekawie! W końcu mamy zamiar ostatecznie pokazać jaka jest różnica pomiędzy chłodzeniem powietrznym a chłodzeniem wodnym, testując jego efektywność zarówno na procesorze, płycie głównej jak i karcie graficznej. Wszystko zostanie okraszone fotkami - w liczbie kilkuset, a także filmami z montażu bloków wodnych czy innych elementów. Mamy nadzieję, że worklog oraz powstały na samym końcu artykuł podsumowujący nasze zmagania, zostanie iskierką, która zainicjuje w niektórych chęć zgłębienia czy nawet posiadania chłodzenia wodnego, a także kolejnym argumentem w dyskusji "LC kontra AC". Czy chłodzenie powietrzne faktycznie może być tak ciche jak LC? Czy LC pozwala na wyższy overclocking? O ile niższe uzyskamy temperatury poszczególnych podzespołów? Tego wszystkiego dowiecie się w ciągu kolejnych dwóch lub trzech tygodni.

 

 

Wsparcie

Ciężko wyobrazić sobie realizację czegokolwiek z powyższego bez wsparcia kilku wielkich graczy na rynku komputerów PC.

 

Wesprzeć nasz projekt budowania chłodzenie LC od postaw postanowiły takie firmy jak: Asus, Caseking, Cooler Master, Corsair, EK Waterblocks, Enermax, Intel oraz Palit.

 

Bardzo dziękujemy za zaufanie, a jednocześnie przepraszamy za długi czas oczekiwania na finalizację projektu. Po drodze napotkaliśmy poważny problem z darmaczem, który całkowicie pogrzebał nasz pierwotny pomysł oraz termin realizacji projektu.

 

Jesteśmy jednak przekonani, że od tej pory wszystko pójdzie już tak jak sobie tego wszyscy życzymy, czyli szybko i rzetelnie! :)

 

PS. Już dzisiaj wieczorem (lub w nocy) po kolei prezentować i opisywać będziemy wykorzystane przez nas do projektu komponenty, a w kolejnych dniach zobaczycie pierwsze wyniki testów (głośności i temperatury) najlepszych chłodzeń powietrznych na rynku!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CoolerMaster HAF XB

Zawsze miałem sentyment do obudów typu "cube" (np Lian Li V352) czy też "lanbox" (np Silverstone Sugo SG08). Tym razem o wyborze zdecydowało jeszcze kilka dodatkowych czynników takich jak bardzo wygodny montaż podzespołów (wszystkie ścianki demontowalne, wyjmowalny mobo-tray) czy też możliwość zamontowania płyty głównej E-ATX bez modyfikacji (choć specyfikacja tego nie przewiduje). No i z racji swojej nazwy (High Air Flow) obudowa ta ma dobrze spisywać się z chłodzeniami powietrznymi, więc jest bardzo dobrym materiałem do porównania LC vs AC.

 

 

 

 

Za dostarczenie sprzętu do projektu dziękujemy firmie CoolerMaster.

 

coolermaster.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ASUS Rampage IV Extreme

  

  

Kiedy

Krzysiek testował płyty główne X79 dla Sandy Bridge'a miałem w ręcę "kilka" konstrukcji i zdążyłem się zapoznać z większością z nich. Jeśli Rampage IV Extreme nie jest tą która z platformą X79 pozwala zrobić najwięcej fajnych rzeczy to zastrzelcie mnie ;) Asus od dawna dba o wsparcie producentów komponentów chłodzenia wodnego i też dzięki temu wysyp bloków wodnych na nową platformę zaczyna się właśnie od płyt głównych tego producenta. Moim zdaniem obowiązkowa pozycja (chociażby do wypróbowania) dla posiadaczy procesorów Sandy-, a niedługo też Ivy Bridge-E.

 

 

 

 

Za dostarczenie sprzętu do projektu dziękujemy firmie ASUS.

 

asus.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Intel Core i7-3970X

  

  

Tytuł artu o tym procesorze na PCLabie, czyli "Intel Core i7-3970X – test 12-wątkowego „Ferrari” do podstawki LGA2011, 6 rdzeni, 12 wątków i 5 GHz" chyba mówi wszystko. Najszybszy procesor w ofercie Intela i na świecie, przeznaczony jeszcze na platformę desktopową

;) W dodatku sztuka, która kręci się do 5 GHz. Bardzo chętnie sprawdzę czy na pełnoprawnym chłodzeniu cieczą uda mi się zrobić 5+ GHz LinX stable ;) Zdjęcia poniżej to foteczki mojego prywatnego i7-3930K, ponieważ sampelek od Intela jest pozostawiony sam sobie - nie ma nawet pudełka ;)

 

 

  

  

Za dostarczenie sprzętu do projektu dziękujemy firmie Intel.

 

intel.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Palit GeForce GTX 780 Super JetStream

  

  

W parze z najszybszym procesorem wypadałoby mieć równie szybką kartę graficzną i zestawienie ze sobą takiego tandemu się udało. Palit zrobił najszybszego GTX-a 780 o nazwie Super JetStream i to właśnie tę kartę będziemy "wodować". Ze stockowych zegarów 980 / 1552 MHz, na powietrzu udało się ten model "dokręcić" do 1100 / 1700 MHz. Tak jak w przypadku CPU - mam nadzieję, że na LC będzie jeszcze lepiej.

:)

 

 

 

 

 

 

 

 

Za dostarczenie sprzętu do projektu dziękujemy firmie Palit.

 

palit.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Corsair Dominator GT 4x4 GB 2133 C9

Znane i lubiane pamięci, czyli Dominator GT od firmy Corsair. Zdejmowany "grzebyczek" stwarza możliwość zamontowania dedykowanego bloczku na pamięci RAM. W początkowej fazie projektu nie będziemy tego robić, ale po podsumowaniu porównania AC vs LC nie widzę przeszkód

:)

 

  

  

 

 

  

  

 

Corsair Performance Pro 256 GB

Jeśli jednym z celów składania naszego zestawu jest prawie bezgłośna maszynka to nie możemy mieć wirujących dysków talerzowych - właśnie dlatego nośniki SSD to jednak najlepszy wybór.

 

 

 

 

 

  

  

 

Corsair AX750

Zasilacze Corsair z serii AX to kolejny ukłon w stronę budowania bezgłośnego zestawu. W spoczynku na pewno w ogóle nie będzie go słychać (bo wentylator przestaje pracować), a pod obciążeniem jest moim zdaniem naprawdę cichutki. Tak czy inaczej nasze urządzenie do pomiaru głośności powie nam prawdę o całym zestawie

:)

 

  

  

 

 

  

  

 

Za dostarczenie sprzętu do projektu dziękujemy firmie Corsair.

 

corsair.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EK-Supremacy / EK-FB KIT RE4 CSQ

Bloczki wodne na procesor i płytę główną od prawdopodobnie najpopularniejszej wśród "budowniczych" chłodzenia wodnego firmy: EKWB. Styl "CSQ" nie przypadł do gustu użytkownikom, ale przyznaje się bez bicia, że mi bardzo się podoba i to był powód dla którego akurat tego modelu używam do projektu

:) Oczywiście dołożony będzie jeszcze bloczek na grafikę na który w dalszym ciągu czekamy.

 

  

  

 

 

  

  

 

Za dostarczenie sprzętu do projektu dziękujemy firmie EK Waterblocks.

 

ekwb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Klocki" LC - część 1.

Podstawowe rzeczy napędzające układ - Aquaero 5 (które na podstawie wielu czynników samo reguluje pracę wentylatorów, pompki itd.), Poweradjust, pompa D5 w wykonaniu Aquacomputer, rezerwuar XSPC, czujnik przepływu.

 

  

  

 

 

  

  

 

Za dostarczenie sprzętu do projektu dziękujemy firmie Caseking.de.

 

caseking.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Klocki" LC - część 2.

Chłodnice, czyli co pomoże odprowadzać ciepło. Jest ich dość dużo - nie wszystkie zmieszczą się w obudowie, ale przygotujcie się na co najmniej dwie wersje układu - taki który się zmieści do HAF-a XB oraz nieco bardziej rozbudowany

:) Ze względu na jakość wyrobów wybrałem HWLabs - wersje GTX (dla szybko obracających się wentylatorów) oraz SR1 (przystosowana raczej pod wolnoobrotowe wentylatory)

 

  

  

 

 

  

  

 

Za dostarczenie sprzętu do projektu dziękujemy firmie Caseking.de.

 

caseking.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Klocki" LC - część 3.

Drobnica i bajery, czyli złączki, płyn, węże oraz przedłużki do zasilacza

:) Towarzyszyć będzie nam Bitspower (złączki skręcane), Koolance (quick disconnect), premix Mayhems-a oraz wężyki używane przeze mnie do poprzednich dwóch prywatnych układów - PrimoChill. Przedłużki BitFenixa: prawdopodobnie największy wybór różnego rodzaju przedłużek na rynku - nie tylko do zasilaczy, ale też np. do wentylatorów.

 

  

  

 

 

  

  

 

Za dostarczenie sprzętu do projektu dziękujemy firmie Caseking.de.

 

caseking.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylatory Enermax

Wielkie podziękowania dla Enermaxa za wentylatory zrobione specjalnie dla nas. Enermax Magma to znany wszystkim produkt, ale nam nie do końca odpowiadał standardowy zakres obrotów kończący się już na 1500 rpm. Do celów testowych chcieliśmy mieć coś bardziej uniwersalnego i Enermax zrobił nam wentylatory, które zakres obrotów kończą dopiero na 3000 rpm

:) Oprócz tego mamy też oczywiście standardowe Magmy - 9 sztuk :)

 

  

  

 

 

  

  

 

Za dostarczenie sprzętu do projektu dziękujemy firmie Enermax.

 

enermax.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

się doczekałem... składaj te klocki to podjadę na k3 osłuchać;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również liczę na sporą porcję zdjęć. :P Mam nadzieję, że podłapie się jakiś ciekawy pomysł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to dlatego wczoraj późno w nocy Autorze z msewerynem siedzieliście i coś kombinowaliście z postami "//edit"

 

Tak wogóle to ktoś mogłby msewerynowi złożyć jakąs niemoralną propozycję - milion dolarów za pierwszego posta :lol2:

 

Co do projektu - oczywiście czekam, mam hopla na punkcie chłodzeń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak.. też to pamiętam. :E

mseweryn na pewno tu coś napisze. :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, w pierwszych postach zaktualizowałem platformę testową - http://forum.pclab.pl/topic/890903-PCLiquid-by-PCLab/page__p__11787906entry11787906

 

To generalnie sprzęt na którym będziemy testować wszystkie chłodzenia powietrzem i w końcu chłodzenie wodne. Dzisiaj/jutro postaram się wrzucić zdjęcia (bez montażu) wszystkich klocków chłodzenia wodnego ze sklepu Caseking.de, ale cyknąłem już ponad 500 fotek i zwyczajnie nie wyrabiam się z ich obróbką ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta wrzutka interesuje mnie najbardziej. :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...w pierwszych postach zaktualizowałem platformę testową - http://forum.pclab.pl/topic/890903-PCLiquid-by-PCLab/page__p__11787906entry11787906

Ale po co komu np. 27 kiepskich fotek pustej i w dodatku niezbyt ciekawej skrzynki od CM? czy nieco mniejszej liczby innych elementów, które nic nie wnoszą do "projektu"? W dodatku wrzucone bez możliwości obejrzenia jako pokaz slajdów? Trzeba klikać po sztuce ....

Ani to ciekawe ani wnoszące cokolwiek.

Oby później było lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może by tak większe miniaturki? Obecne nadają się chyba do oglądania na smartfonie 4"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale po co komu np. 27 kiepskich fotek pustej i w dodatku niezbyt ciekawej skrzynki od CM? czy nieco mniejszej liczby innych elementów, które nic nie wnoszą do "projektu"? W dodatku wrzucone bez możliwości obejrzenia jako pokaz slajdów? Trzeba klikać po sztuce ....

Ani to ciekawe ani wnoszące cokolwiek.

Oby później było lepiej.

 

Wg jakiego kryterium to Twoim zdaniem są kiepskie fotki? Bo nie przeszły przez 123123 filtrów photoshopa? Zaskoczę Cię, ale tu żadnego ulepszania fotek dla efektu "wow" nie będzie ;)

 

A widziałeś gdzieś na forum możliwość stworzenia galerii? Takiej nie ma.

 

Może by tak większe miniaturki? Obecne nadają się chyba do oglądania na smartfonie 4"

 

Jaki rozmiar proponujesz? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...