Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Raven123

Podkręcanie i7 860

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mój komp :

CPU: Intel Core i7 860 2,8 Ghz (3,49 Ghz) turbo

GPU: Gigabyte GTX 760 2 Gb OC

Ram: 2*4 gb 1333 mhz cl 9 Kingstone

PSU: Corsair 750 W

MB: Asus P7P55D-E LX

 

I teraz tak.. Czy podkręcanie tego proca ma sens ? Jak gram w gry czy renderuje to i tak większość czasu działa na taktowaniach 3,49 Ghz. Czy jakimś cudem mogę osiągnąć lepszy wynik robiąc oc ? Z tego co wiem przy oc procka trzeba wyłączyć funkcję turbo boost, więc nie widzę w tym sensu. A po za tym czy da się podkręcić procka, ale tak by technologia turbo boost nadal działała ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, że ma sens. Swoją drogą te 3.49GHz to chyba tylko na jedym jajku robi.

Ja na i7 860 robię 4GHz (20 x 200) z palcem w... nosie.

reszta bebechów w sygtnaturce.

 

P.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej to powiedz jak to podkręcić, żeby działało sprawnie. Nie znam się na tym napięciach i innych i nie chce nic popsuć ;) Płytę główną i zasilacz masz w temacie. Chłodzenie też mam wystarczające. Czy jak podkręcam procek to ram też się koniecznie podkręca ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że temat dla mnie i aż się podekscytkowałem... Dlaczego? Też kiedyś nie umiałem się do tego zarbać dlatego postaram ci sie pomoc najlepiej jak potrafie.

 

 

Po pierwsze ocen swoja wiedze informatyczna jak i znajomosc wlasnego sprzetu. Najwazniejsze to zeby byc pewnym i nie bac sie. Niepewnosc wynika z niewiedzy a wiedze najlepiej uzupelnia sie czytajac fora i podobne przypadki.

 

Swojego czasu strasznie sie balem, chcialem zeby mnie prowadzono za raczke i do pewnego momentu tak bylo, ale na dluzsza mete to jest irytujace i trzeba zaczac myslec samemu co mi wyszlo bardzo na zdrowie bo teraz ciesze sie, ze moge robic to sam i ze sie czegos nauczylem.

 

 

Zacznij od poradnika przyklejonego w dzialu podkrecanie, i7 860 ktorego rowniez posiadam to socket 1156 wiec czytaj poradnik na ten socket. Dowiesz sie o istocie podkrecanie - podstawowe, ale i nie tylko rzeczy. Ludzie najczesciej mowia "kazdy procesor kreci sie inaczej" albo "nikt nie poda ci gotowych rozwiazan" - sam to czytalem wiele razy i to jest swieta prawda.

 

 

To tyle wstepem teori i filozofii.

 

Praktyka polega na tym, ze ustawiasz stockowe napiecie i szukasz BCLK a potem regulujesz napiecia. To tak w wielkim skrocie.

 

 

Jak masz wsio na AUTO to stock dla i7 860 to jest 21x133 czyli 27... MHz z czymś co jest zaokraglane do 2.8GHz i jest tymi 2.8GHz zanim turbo wskoczy. Tzn. na Auto nie masz nawet 2.8 bo jest znacznie ponizej - funkcje oszczedzania energi, speedstep i turbo. Poradniki, ludzie i praktyka wypala ci na czole, ze te rzeczy sie wylacza. Niektorzy podkrecali z turbo, ale z tym sobie narazie daj spokoj.

 

 

Ustaw na sztywno

 

Ratio: 21

BCLK: 133

Napiecie procesora: Tu wstawiasz VID (1.256V)

IMC - tu bodajze jest 1.15 standardowo, ale patrz na podpowiedzi w BIOSie

RAM (Zgodnie z naklejka na ramach)

PLL - standard czyli 1.8V

PCH 1.05V

 

 

 

Cały zabawa polega na regulowaniu napiecia CPU oraz IMC.

 

Po drodze jeszcze musisz pamietac oc zestotliwosciach ram, napieciach, timingach - nie chce mi sie o tym za duzo pisac bo jest to w poradniku labowym, ale i nie tylko bo benchmark ma tez swietny guide.

 

Calosc musi polegac na tym, ze kumasz o co chodzi, co do czego, jak mniejwiecej dziala i ma wplyw i wowczas nie boisz sie bo posiadasz wiedze i narzedzia do dzialania.

 

Przepraszam, ze ogolnikowo i skrotowo to pisze, ale to naprawde jest w poradnikach wiec jesli sie nie podoba to prosze oto cycki ( . ) Y ( . )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za poświęcony czas. Postaram się zastosować do tych porad. Jutro będę próbował ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obserwuje temat jak co. Pisz a ja ci pomogę. Na PM-a też odpowiem. Sam bylem w podobnej sytuacji i czesto nie bylem zadowolony z udzielnego wsparcia wiec wiem jak ci pomoc i chetnie to zrobie bo jak pisalem wczesniej sam bylem w takiej sytuacji i wiem jak sie czujesz.

 

Mozesz na mnie liczyc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swoje OC mam niewielkie bo jak już ci napisałem w PM-ie moja sztuka nie jest zbyt dobra. Potrzebuje sporo napięcia więc jak ktoś ci mówi, że osiąga 4GHz to dobre dla niego, ale to nijak się ma do tego co ty osiągniesz a nie dowiesz się póki sam nie sprawdzisz.

 

Co do BIOSU twojego to nie wiem czy będę w stanie ci dużo pomóc chociaż nie jestem pewien czy są duże różnice w BIOSach naszych płyt. W ASUSie nie ma tam żadnych utrudnień jak np. w EVGA bo tam są takie rzeczy, że ja mógłbym się zamotać.

 

Po prostu jest:

 

Vcore - Napiecie procesora. Czyli jak pisalem wczesniej zaczynasz od VID'a i podbijasz dalej. Mozna to na czuja robic POD WARUNKIEM, ze operujesz wartosciami nie przekraczajacymi 1.4V i wtedy sie nic nie stanie.

 

IMC - Kontroler pamieci. Powinien isc w parze z Vcore, ale nie musi. Jak wystepuja niestabilnosci to mozna kombinowac z podbijaniem IMC zeby nie zwiekszac Vcore. Bezposrednie zwiekszanie Vcora oczywiscie dorzuca wiecej stopni celsjusza do proca.

 

RAM - DRAM Frequency jak masz blisko swojej fabrycznej ja mam 1333 i jak np. mogę wybrać, tu podam przykład z głowy bo dokładnie nie chce mi się zerkać, ale przypuścmy, że jak już ustawisz Ratio i BCLK to 1384 in 1410 to jak bierzesz te pierwsze to możesz zastosować stockowe napięcie oczywiscie to juz zalezy od modulu. Moje sa 1.5V. Jesli bedziesz mial pozyzej 1400 a twoje ramy tez sa 1333 to mozna sie pokusic o lekkie podbicie napiecia ja tak robilem jak sprawdzalem wyzsze taktowania tak zeby miec tych voltow a potem jak wiedzialem, ze jest stabilne to robilem ponownie testy zbijajac napiecia.

 

PLL - Tutaj czasami jest lekki wpływ na zwiększenie stabilności, ale to zależy więc jak pisałem wczesniej zostaw na std. póki BCLK masz mniejsze lub równe 200.

 

PCH - Nie ma wpływu na OC.

 

 

 

W kestii testow stabilnosci to jest roznie - jedni pisza, ze prime i blend testy, inni linx itp. Po krotce sa tez tacy co pisza, ze to jest to samo. Ja z osobistej praktyki wynioslem, ze dla mnie najbardziej wymagajace sa Intel Burn Test oraz OCCT bo w OCCT swego czasu ciezko mi bylo osiagnac stabilnosc a jak poprzeczka jest wyzsza to wiadomo mozna byc pewniejszym.

 

Przyjalem sobie takie wartosci:

OCCT --> OCCT Linpack --> Zaznaczasz All cores i 64 Bit i puszczasz na infinite. Mi mowiono, ze jesli wytrzyma 2-4 godziny to juz jest 99% pewności co do stabilnosci chociaz wiadomo, ze im dluzej tym lepiej. Ja tutaj sobie przyjalem za granice 8 godzin.

 

Intel Burn Test - Stress Level HIGH (możesz wyżej jeśli masz 8 giga ramu to daj na Very High w przeciwnym razie na HIGH), Threads ALL i times to run: na początek daj 50. Ja teraz w trakcie pisanie tego posta robie 100. W zagranicznych spolecznosciach panuje przekonanie, ze jesli przejdziesz IBT na 50 to jest gold czyli stabilny jak zloto. Jak przejdziesz 100 to mozesz juz sobie dac spokoj z innymi programami. Dla pewnosci tylko daj Linpack z OCCT chociaz prawdopodobnie to i tak to samo.

 

Temperatury - ja sobie przyjalem ponizej albo do 75. Mozna do 80 stopni. Ja przez cztery godziny jechalem na 85 jak podkrecalem do 3.85GHz, ale temperatury za wysokie. Podbijam sobie BCLK o 3 i np mam przyrost ~95 MHz i 4 stopnie goręcej co mi się nie opłaca dlatego zostałem przy 3.6GHz - taka sztuka, co poradzić.

 

Można wyłączyć Hyper Threading, ale to jest bezsensowne jesli kupujesz procesor z HT zeby wylaczac... Ale jesli chcesz sobie zwiekszyc e-penisa to 4ghz mozna osiagnac np. bez ht (ja maxymalnie bez HT bodajze 3.9 wycisnalem). HT grzeje proca bardziej i trzeba nieco wieksze napieca zastosowac z nim.

 

Kiedys to bylo mniej wykorzystywane teraz podobno pojawiaja sie i pojawiac wiecej gier co wykorzystuja wielowatkowosc wiec mozna zostawic. O HT polecam niniejsza lekture: http://www.overclock.net/a/hyperthreading-explained

 

Jak cos jest dla ciebie nie jasne to pisz, postaram sie wytlumaczyc i pomoc.

 

PS: Jak przede 100 runs w IBT to wrzuce screena zeby pokazac ci swoje temperatury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam płytę Asusa, podobną do twojej tylko bez pro i ram mam identyczny jak ty. Okej popróbuje sam. A czy mogę zmniejszyć target dram frequency tak, żeby mi nie podbijało tego ramu ? Wolałbym nie bawić się z ramem ;)

Tak w ogóle to nie wiem, czy masz taką opcję CPU LEVEL UP. Ustawiłem częstotliwość ramu na mniejszą i dałem maksymalne CPU LEVEL UP. Aktualnie wszystkie rdzenie działają na 3,37 Ghz przy napięciu 1,24 V ( według Cpu-Z ) i jak najlepiej spradzwać napięcie z poziomu komputera ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej by było żebyś sobie w sygnaturkę wrzucił specyfikacje swojego sprzętu podobnie jak ja to zrobiłem bym miał to przed oczyma.

 

Nie kręcisz z tzw. presetu tylko dajesz AI Overclock Tuner na Manual (postaram ci się niebawem wszystko rozpisać, albo lepiej zrobię zdjęcia z BIOS-u i wszystko ci rozpiszę bo jakbym miał to notować na karteczce i wpisywać w posta to mogłoby trochę czasu zejść)

 

Napięcie pokazuje BIOS - w jakich miejscach i gdzie to ci zaraz dopisze.

Dodatkowo CPU-Z.

 

Zaopatrz się w CPU-Z oraz programy do pomiaru temperatur: CoreTemp i/lub RealTemp. Na codzień używam CoreTemp żeby mi w trayu pokazywał, ale do stress testów i screenów RealTemp bo pokazuje dystans do TjMaksa.

 

W chwili obecnej IBT mi robi 86 run ze 100 - jak skończy to przejde na drugiego kompa poscreenuje wszystko co niezbędne i poopisuje ci szczegółowo.

 

 

 

///TWOJE ZADANIE:

 

SPRZĘT I SPECYFIKACJE - SZCZEGÓLNIE RAM, NAPIĘCIE I TIMINGI!

 

Jak nie masz to podaj nazwy to ci poszukam. Najlepiej zdejmij obudowę wyjmij moduły i przyjżyj się naklejkom na kościach - powinny być opisane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodałem sygnaturkę. Hmm niestety nie wiem jak to będzie z temperaturami na moim procku. W trybie turbo !!każdy!! rdzeń pracuje z częstotliwością 2,93 Ghz. Przy Intel Burn teście dwa rdzenie osiągały temperatury 69-70 stopni, a to daje mi nie wielki margines do podkręcania ;) Gdy użyłem tego podkręcania automatycznego do 3,37 Ghz to temperatury osiągały do 82 stopni, czyli już maksimum dopuszczalne przeze mnie ( 80 ). Można zawsze spróbować podkręcić na własną rękę i może to wyjdzie lepiej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i gicior. Proszę ciebie jeszczę o troszeczkę cierpliwości. Poscreenowałem wszystko co trzeba, uploadne to i przechodzimy do praktyki.

Podoba mi się twój sprzęcior. Dobry zasilacz i karta. Ramy też niczego sobie. Widzę, że będziesz mógł śmigać IBT na Very High jeśli się zdecydujesz bo masz 8 giga.

 

 

Jeszcze dopisz jakie masz chłodzenie! Bo to najważniejsze w OC!

 

Dodałem sygnaturkę. Hmm niestety nie wiem jak to będzie z temperaturami na moim procku. W trybie turbo !!każdy!! rdzeń pracuje z częstotliwością 2,93 Ghz. Przy Intel Burn teście dwa rdzenie osiągały temperatury 69-70 stopni, a to daje mi nie wielki margines do podkręcania ;) Gdy użyłem tego podkręcania automatycznego do 3,37 Ghz to temperatury osiągały do 82 stopni, czyli już maksimum dopuszczalne przeze mnie ( 80 ). Można zawsze spróbować podkręcić na własną rękę i może to wyjdzie lepiej ;)

Turbo Tak działa.

 

Cztery rdzenie podkręcają się do 2.93GHz a 3.49GHz to tylko jeden rdzeń. Żadna rewelacja :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jakie ty masz chłodzenie że takie tempy dobija ? Mi przy ~1,41-42v nie przekracza 70 C (191x21)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm nie mam pojęcia co za chłodzenie bo kompa odziedziczyłem ;) Z tego co zaglądałem to jest duży radiator i 3 wiatraki cooler mastera wokół. Sprawdzę jeszcze temperatury po tym CPU LEVEL UP.

 

Edit: Robiłem test OCCTPT przy cpu level up i wyskoczył bluescreen ;)

Poczekam na instrukcje od NabeSa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

***** PRZEPRASZAM Z GÓRY ZA DUZE OBRAZKI - FORUM POWINNO JE NIECO ZMNIEJSZYC A POTEM KLIKAJAC W OTWIERANIE W OSOBNEJ ZAKLADCE POWINNY BYC JUZ W ORYGINALNYCH ROZMIARACH *****

 

Przejdźmy do konkretów. I do tego czego ci potrzeba. Dodam od razu, że wszystko opisuje na swoim przykładzie.

 

Robiłem dzisiaj IBT na 100 i po tym mogę uznać, że mam stabilny sprzęt jeśli chodzi o stress testy. IBT był powszechnie uważany za największego kata cepa. Więc jeśli przejdzie 50 a co dopiero 100 runs to możesz być na 99% spokojny. Dalsze niestabilności wyjdą podczas codziennego użytkowania kompa i grania także jeśli dojdziesz do tego etapu to graj i użytkuj i po około miesiącu jeśli nie stwierdzisz żadnych niestabilności można uznać, że komp jest w 100% stabilny czego ci życzę.

 

Moje rezultaty z IBT i krótki opis (paint skillz) co i jak:

img]http://img42.imageshack.us/img42/2851/ymz1.jpg[/img]

 

Teraz daje sobie spokój ze stress testami bo co prawda w OCCT przeszedłem linpacka, tzn. po 7 godzinach wyłączyłem bo uznałem, że mi to wystarczy i tak na prawdę to właśnie jest kwestia co sam uważasz za słuszne. Dla jednych jest to godzina, dla innych dwie godziny, jeszcze innych osiem a jeszcze jeszcze innych np 24 godziny.

 

OCCT 8H + 100 Runs w IBT mi wystarczy. Co kto powie na ten temat i np. dorzuci swoje 3grosze to są jego osobiste odczucia. Sugerowałem się trochę opinią obiegową co do IBT bo się powszechnie obawiają IBT i twierdzą, że mocno wygrzewa albo jeśli chcesz zabić swojego cepa to tym. A OCCT z własnych doświadczeń i wyboru. Można jeszcze bawić się w Prime i blend testy, ale żeby nie dać się zwariować jek jeden program pokaże niestabilność a dwa pokażą ze jest okej no to dla mnie jest sytuacja 2:1 no i oczywiście testy tzw. codziennego użytkowania i grania. Jeśli IBT mówi, że stabilne, OCCT przejdzie tam określony przez ciebie czas i powiedzmy miesiąc bez zawieszek/BSODÓW to można to uznać za rock solid stable - stabilne jak skała :)

 

Przejdźmy do BIOSU:

 

Zakładka AI Overclock Tuner od góry do dołu:

img]http://imageshack.us/a/img14/7927/1jkv.jpg[/img]

 

Tutaj tak jak mówiłem albo nie to mówię:

 

AI Overclock Tuner dajesz na MANUAL.

 

OC from CPU Level UP mimo, że AUTO to nie ma tu już znaczenia żadnego bo wpisujesz wszystko dalej i ustawiasz.

 

SPEED STEP - Do podkręcania tę opcje WYŁĄCZASZ!!!

 

Xtreme Phase Full Power Mode - Ta opcja do OC musi być zawsze włączona i nawet nie tylko do oc. To jest pełna kontrola faz, ze dostajesz pełne zasilanie.

 

PCIE Frequency zostawiasz na 100 i nie ruszasz.

 

DRAM Frequency - dobierasz najbliższą twoim fabrycznym ustawieniom. OC ramu mozna przeprowadzic po osiagnieciu stabilnosci cepa.

 

QPI Frequency - Z naszymi procesorami ta opcja jest bez znaczenia. Można dać na auto albo na najniższą z dwóch możliwych.

 

ASUS/3rd Party UI Priority - to się odnosi do tych windowsowych programowkow do podkrecania. W przypadku ASUSA jest to Turbo V EVO. Mozesz bez BIOSU w Windowsie regulować napięcia i BCLK w czasie rzeczywistym, bez restartu. Jest to całkiem wygodne i można z tego korzystać, ale nie trzeba. Ja preferuje oldschoolowo czyli z BIOS.

 

No i najważniejsze (sorry, że na koniec):

 

CPU Ratio Setting

BCLK Frequency

 

Te dwie opcje są mnożnikiem i częstotliwością bazowego zegara.

 

Ratio zaczynasz od 21 i generalnie i7 860 jak krąży opinia lubi bardziej nieparzyste mnożniki, ALE TO NIE JEST REGUŁA BO MOŻE BYĆ INACZEJ W TWOIM PRZYPADKU.

BCLK standardowo zaczynasz od 133.

 

BCLK*RATIO=Zegar. 21x133=2793MHz (co jest zaokraglane i podawane wszedzie jako 2.80 GHZ)

 

img]http://img69.imageshack.us/img69/9179/htqb.jpg[/img]

 

CPU Differental i Clock Skew zostawiasz na AUTO - przyznam się szczerze, ze nie wiem ocb, ale nie ma to wplywu na OC. Ewentualnie patrz podpowiedzi BIOSU co pisza.

 

Dalej są już napięcia. CPU i IMC tak naprawdę cie interesują. Reszta jest ustawiona na standard oraz RAM zgodnie z RAM-em (specyfikacjami producenta)

 

Teraz najważniejsze:

 

Load-Line Calibration dajesz na ENABLED!!!!! W poradnikach labowych piszą, że disabled, ale wtedy bedzie trzeba wpisac w bios znacznie wieksze wartosci napiec (dotyczy tylko cpu vcore) zeby osiagnac zamierzone np. dla 1.256 będzie trzeba wpisać coś w stylu 1.32125 jeśli masz LLC na DISABLED. To się nazywa Vdrop. LLC rekompensuje VDROPa czy jakoś tak, w każdym razie MUSI BYĆ ENABLED i nie ma wafla!

 

Pozostałe dajesz na Disabled

 

Jedziemy teraz dalej.

ADVANCED CPU SETTINGS

 

img]http://imageshack.us/a/img12/816/zssw.jpg[/img]

img]http://imageshack.us/a/img43/9247/wkk8.jpg[/img]

 

Tak jak widać na moich ustawieniach:

 

WYŁĄCZASZ: C1E, Virtualization Tech, Speedstep i C-STATE.

 

Reszta zgodnie z tym co widzisz na screenach.

 

HT opcjonalnie możesz wyłączyć, ale jak mówiłem po co procesor z HT jeśli mamy wyłączać? Więc zostaw HT na ENABLED.

 

 

Dalej pokaże CI, gdzie w BIOSIE masz temperatury i napięcią:

 

Zakładka Power --> Hardware Monitor

 

Proszę bardzo:

img]http://imageshack.us/a/img29/9903/o7c0.jpg[/img]

img]http://imageshack.us/a/img189/3447/xd0t.jpg[/img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisze w osobnym poście bo ten duży to już mi przeglądarka nie wyrabia żeby odświeżać ;P

 

 

W AI OVerclock Tuner masz jeszcze takie cuś co się nazywa DRAM TIMING CONTROL.

 

Wygląda to tak:

img]http://imageshack.us/a/img560/2610/mliv.jpg[/img]

img]http://imageshack.us/a/img33/8484/v726.jpg[/img]

 

W 1st information ustawiłem na sztywno pierwsze cztery zgodnie z tym co mam wg. specyfikacji producenta i ty robisz tak samo tylko ustawienia twoje mogą być inne (patrz na swoje specyfikacje!!!)

 

W 2nd Information masz coś takiego jak Timing Mode

Tutaj na 1N = oznacza większą wydajność.

2n= lepsze możliwości OC ramu.

 

Możesz zostawić na AUTO albo wybrać 1N, auto i tak da 1N. Jak będziesz bawił się w OC ramu to będzie można zmienić na 2N

 

 

 

 

 

******** SZARE WARTOŚCI CZYLI TO CZEGO NIE DA SIĘ MODYFIKOWAĆ ZARÓWNO W NAPIĘCIACH JAK I TIMINGACH TO SĄ INFORMACJE O STANIE OBECNYM TAKŻE JAKIE MASZ OBECNE NAPIĘCIE/USTAWIENIE I JAK ONO JEST INTERPRETOWANE PRZEZ BIOS TO SĄ WŁAŚNIE TE SZARE POLA. PRZYKŁADOWO W AI OVERCLOCK TUNERZE JAK W CPU VOLTAGE WPISZESZ 1.31125 to jest to napięcie 1.304V i CPU-Z POKAZE CI TAKA SAMA ALBO LEKKO WYZSZA U MNIE TO WIDAC NA SCREENACH WIEC TO JEST NORMALNE I TYM SIE NIE PRZEJMUJ BO BARDZIEJ PRECYZYJNIE TO MOZESZ TYLKO MIERNIKIEM SPRAWDZIC ********

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oo super ;) mam identyczny bios, więc nie będzie problemu. Czyli napięcia ustawić na początek tak jak mówiłeś wyżej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są dwie szkoły:

1) Nauczył mnie tego DjXbeat w swoim poradniku podczas moich prób podkręcania, tu masz link: http://forum.pclab.pl/topic/880341-Podkr%C4%99canie-i7-pierwszej-generacji/page__st__20

 

I możesz generalnie tego spróbować aczkolwiek mi z jego poradnikiem nie wyszło. Albo zbyt zawiłe albo ja się okazałem za głupi. No nie ważne. W kazdym badz razie jest to bardziej czasochlonne, ale jak slusznie powiedzial trzeba miec cierpliwosc i byc konsekwetny chociaz jak zauwazysz w linku to ludzie niektorzy sceptycznie podchodzili do jego gwarancji "stabilnych 4ghz w tydzien". Ale ja jestem mu wdzieczny za rady i sugestie bo dzieki temu zaczalem myslec samemu.

 

2) Myslenie samemu i troche na wariata.

 

Skoro znasz stockowe napiecia, mnozniki i BCLK. Znasz górną granicę napięć czyli nie przekraczać 1.4 dla VCORE/IMC to możesz zrobić tak jak ja czyli opcja na wariata, ale też skuteczna:

 

Dałem na start napięcia 1.3 VCORE / 1.3 IMC (reszta standard) i zacząłem się bawić mnożnikami i BCLK.

Mnożnik zacznij od 21. No i skoro BCLK standardowe to 133 to możesz walić co 10 albo mniej lub wiecej w zaleznosci jakie taktowanie chcesz osiagniac. Potem w windowsie robisz stress testy i monitorujesz ustawienia. Jesli są stabilne to obniżasz napięcia i patrzysz czy sa stabilne.

 

Jesli zapodales np config:

 

21x173 czyli np jak ja przy napieciac 1.31125 VCORE/IMC i po drodze czy w ladowaniu do windowsa czy stress testach dostajesz BSOD albo zawieszke to znaczy, ze trzeba podbic napiecia. Jesli sa stabilne to mozesz schodzic o jedno oczko (minus na klawiaturze numerycznej nacisniety raz) w dół i testujesz. W taki sposob znajdziesz stabilne ustawienia, napiecia i temperatury. Wymaga to czasu.

 

 

Dla wstepnych testow zeby nie robic od razu 8 godzin OCCT czy 100 IBT bo moze sie to okazac czasami fatalnie gorące robisz sobie OCCT Small Data na powiedzmy 5-20 minut jeśli będzie okej to przechodzisz do OCCT Linpack i czekasz te 8 godzin albo ile uznasz, ze ci da pewnosc (generalnie im wiecej tym lepiej, ale tez uwazaj zeby nie katowac go za dlugo wysokimi temperaturami, bo te temperatury ze stress testow nigdy nie beda w codziennosci bo zadna gra ani program za wyjatkiem stress testow tak ci nie rozgrzeja)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra na razie ustawiłem napięcia na standardowe i mam 3 Ghz. Na razie wszystko okej będę wykonywał krótki stress test ;) Moje serce bije jakby szybciej ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra na razie ustawiłem napięcia na standardowe i mam 3 Ghz. Na razie wszystko okej będę wykonywał krótki stress test ;) Moje serce bije jakby szybciej ;P

Nic się nie bój przyjacielu bo ja też tak miałem. Jak dałem 1.4 to o mało nie zesrałem się w gacie, ale spokojnie.

 

Miej na względzie teraz to co ci powiem:

 

Więcej voltów na CPU = więcej ciepła i tutaj musisz wiedzieć jakie masz chłodzenie i ja musze to wiedziec. Bo jesli jest gowniane to mozesz miec gorąco.

 

Temperaturami w idlu sie nie przejmuj. Wazne zeby w stressie nie przekraczaly pewnych granic i tutaj sa dwie szkoly:

 

do 75 stopni - jesli lekko przekrocza to nic sie nie boj, widziales na screenach moje, bylo i 76, ale dochodzi temperatura z dworu, ktora przeklada sie na temperature w domu (ja sam czuje, ze mi jest duszno) jesli nie ma wietrzenia dobrego w pokoju to w chlodniejsze dni bede mial pewnie do 74 i tutaj osiagasz ten pulap do 75 stopni. No i wazna jest wentylacja budy i termoobieg w srodku.

 

do 80 stopni - górna granica już absolutnie chociaz sa wariaci co walili wiecej (w tym i ja :D) np przez 4 godziny 85-86 stopni. Maksymalna bezpieczna temperatura wg intela tzw. tjmaks czyli gdy procesor sie wylacza zeby nie zesrac sie to 99 st. celsjusza. Nawet ponizej tego moga wystapic uszkodzenia, ale nie musza to sie stwierdza pod mikroskopem. Moze to skrocic zywotnosc z 20 lat na np. 19 lat ale to tez nie jest regula.

 

 

Oto moje temperaturki z core tempa:

 

p2ez.jpg

 

Jest dosyć duszno w domu i gorąco na dworzy więc jest 38 w idlu i to zazwyczaj nie podbija sie wyzej jesli procesor nie jest uzywany. Dalej masz w max to maxymalna jaka osiaga podczas uzytku no w windzie to widzisz najgorecej 49 czym sie nie przejmuje bo znam mniejwiecej temperatu ze stockowego chlodzenia jakie osiagalem w idlu i w obciazeniu zwyklym jak i stress testowym tak samo z nowym chlodzeniem. Wazne zeby po graniu czy po uruchomieniu windowsa core temp nie pokazal ci w max np. 79 stopni bo wtedy jakbys odpalil IBT to pewnie by ci zjaral procesor, ale to sie nie stnaie bo to co ci pisze i radze sam przechodzilem bedac bardziej zestrachany niz ty wiec na prawde spokojnie.

 

Jak mialem na auto i z turbo to w idlu temperatura byla 28-29 a w OCCT nie przekraczala 60. Bylo 58-59, ale to tak na chwile zapuscilem i to sie utrzymywalo, po ilus godzinach mogloby to byc np 63, ale to sa normalne i male wartosci - oczywiscie to nie sa temperatury na stocku.

 

Na stockowym chlodzeniu mialem 39-40 w idlu na AUTO nawet gdy rdzen byl nie uzywany i bylo tylko 1.2 GHz a w uzyciu to jak widzisz powyzszy screen ktory mam na nowym chlodzeniu to po uruchomieniu windy mialem i na dzien dobry 53 stopnie w maks. Max Payne 3 po grze jak patrzylem Core Tempa to mialem 71. No ale to na stockowym chlodzeniu nie na zalmanie wiec masz juz porownanie jako takie.

 

Aftermarketowe chlodzenie jest naprawde wazne. Kiedys to nawet i na stocku chcialem krecic, bawilem sie w "zima-cooling" i jakies wnioski i doswiadczenia z tego wynioslem a sa one nastepujace: nie kreci sie na stocku bo nie bedzie z tego zadnych rezultatow i kropka.

 

 

Z moja sztuka obecnie to jest tak, ze te temperatury ktore ja mam i taktowanie jest optymalne. Jak podbije BCLK o 3 oczka z 174 na 176 to mam te 3.7GHz w zaokreagleniu ale temperatura z 74 podbija mi do 78 a roznica miedzy 173 bclk a 176 to jakies 90-95MHz wiec w moim przypadku nie warto isc wiecej jesli chce utrzymac temperatury do 75 stopni. Ale w twoim przypadku moze byc inaczej - moze byc gorzej, albo lepiej. Zobaczymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rezultaty:

3,4 Ghz

Core V - 1,265

IMP V - 1,2

 

Intel Burn Test Very High zaliczony.

 

Jak widać nieźle się podkręcił, mógłbym więcej, ale niestety temperatury zaczynały przekraczać 80 stopni. Potestuje w grach i zobaczymy ;)

 

Dzięki za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rezultaty:

3,4 Ghz

Core V - 1,265

IMP V - 1,2

 

Intel Burn Test Very High zaliczony.

 

Jak widać nieźle się podkręcił, mógłbym więcej, ale niestety temperatury zaczynały przekraczać 80 stopni. Potestuje w grach i zobaczymy ;)

 

Dzięki za pomoc

Nie ma sprawy. Sam kiedyś zaczynałem. Ciesze się, że mogłem pomóc bo o skuteczną pomoc i dobre wsparcie niekiedy trudno - sam wiem, więc chciałem pomóc jak najlepiej.

 

Porób screeny z core tempa po uruchomieniu windowsa albo po grach (uprzednio zresetuj wysokie/niskie zebym mogl zobaczyc temperatury po samym graniu a nie tylko stress testach chociaz po stress testach tez bym rzucil okiem)

 

Ja po grze w Starcrafta II to mam 51 stopni.

 

 

Wiesz... takie 3.4 czy nawet 3.6 GHz to jeszcze żadne OC. Prawdziwe OC zaczyna się od 4GHz w górę no ale jak masz gorąco na procku to nie ma sensu go niepotrzbnie zużywać.

 

Powiedz mi przyjacielu jakie masz chłodzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatury patrzyłem po graniu to były w okolicach 60 stopni, ale nie przekraczały. Zagrałem w Shoguna 2 i muszę powiedzieć, że na pewno działa lepiej. Za chiny ludowe nie wiem jakie jest chłodzenie. Widzę 3 wiatraki wokół radiatora. Po stress testach, jeden rdzeń rozgrzał się do 83 stopni, ale nic już nie poradzę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna teza odemnie do której sam doszedłem w praktyce i w przemyśleniach.

 

Jeśli nawet twoja temperatura przekracza w stress testach 80 stopni i nie boisz się ryzykować to miej na uwadze, że po grach to może być np 66-69 (trudno konkretnie przewidzieć, ale podaje okolicę na potrzeby postawienia tezy) to i tak będzie to poniżej 75 stopni czyli można tak użytkować tyle tylko żeby nie puszczać stress testów na za długo bo wtedy to już może się nie tylko żywotność skrócić o znacznie więcej, ale może też mieć miejsce degradacja. Używam może przy czym dodam, że nie musi, ale generalnie im większa temperatura tym większe ryzyko.

 

Napięcie poniżej 1.4V do codziennego użytku jest bezpieczne. Nawet jeśli się zbliżysz do 1.4V to będzie okej. Niektórzy kręcą powyżej 1.4V i to grubo, czasami oglądam sobie walidacje z CPU-Z żeby zobaczyć jakich mnożników użyli, jakich BCLK, na jakich procach i z jakimi napięciami że jak nie mam pomysłu jaki dać BCLK to sobie patrze na liczby, ale oczywiście nie sugeruj się ze jak ktoś podkręci i5 750 na 4GHz to ty na takich samych ustawieniach też to osiagniesz. i5 nie mają HT i z tego co pamietam jak czytalem to nie wymagaja duzych napiec jak procek z HT no ale tez dochodzi zelazna zasada, ze kazdy procek kreci sie inaczej.

 

 

Wstepnie moge powiedzieć, ze mozesz miec dobra sztuke, ale to tak naprawde by sie okazalo przy jakim napieciu osiagniesz 4GHz i jakie temperatury, ale do tego jest ważne dobre chłodzenie samego procesora, dobra obudowa i właściwy termoobieg w niej oraz co również wpływa na poprawe warunkow termalnych w srodku - dobry cable management.

 

Ja ostatnio zmodyfikowalem panel boczny z jednej duzej turbiny na cztery 120mm ledowe wiatraki. Bedzie kasa to na gorze cos doloze i w srodku poprawie. Obecnie mam: cztery wiatraki na panelu bocznym, jeden duzy na gorze, jeden duzy na przodzie i jeden 120mm na dole obudowy przy zasilaczu. Obudowa ma wyjete metalowe plytki na panelu przednim sa tylko te z grillem i jest generalnie elegancki przewiew. Z tylu powyjmowalem sledzie zeby gdzies powietrze wychodzilo. Kiedys ci to moge pokazac jakbys chcial to moge porobic zdjecia, ale to tak przy okazji.

 

Jak bedziesz czegos potrzebowal w przyszlosci to pisz smialo. Pomogę. Doradzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...