Skocz do zawartości
BuShMaN

Płyta pod LGA1150 - Wątek Zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

1. Jakaś na chipsecie H81

2. Jakaś na chipsecie B85

3. Jakaś na chipsecie Z97

 

A tak bardziej serio - poświęć czas i rozpisz się z jakimi komponentami będzie ona miała pracować, do czego będzie używana, czy będą plany na rozbudowę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CPU: I7 4790K

Grafika: GF GTX 1080

Ram: 32GB DDR3

Bedzie używana do gier. Kupiłem dysk NVMe m.2 Samsung 970 EVO 1TB ale nie mam slotu na płycie głównej(tak mogłem sprawdzić wcześniej cóż wymienie płytę główną). Aktualna to Maximus VII Formula.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmiana płyty nie ma sensu - masz topowy model na ten socket. Poza jednostkowymi wyjątkami, wszystkie modele miały M.2 w upośledzonej wersji, ograniczającej osiągi do 1/4.

 

Kup taki, taki, albo podobny adapter.

 

Jeżeli dasz dysk do drugiego czerwonego, długiego slotu - dysk będzie pracować bez ograniczeń, ale karta zwolni do x8 (realna różnica jest marginalna).

Jeżeli dasz dysk do trzeciego czerwonego, długiego slotu - osiągi liniowe dysku będą ograniczone do około połowy, ale karta będzie pracować na x16.

 

To oczywiście zakładając, że kartę graficzną trzymasz w pierwszym slocie.

 

Tak na marginesie - w grach NVMe praktycznie nic nie daje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

poszukuję nowej płyty głównej pod socket 1150. Zależy mi na tym, żeby miała możliwość podpięcia panelu frontowego z usb 3.0 i hd audio.

 

Płyta będzie pracować z:

Intel i5 4440

16gb RAM ddr3

GeForce GTX 660

 

Komputer przeznaczony do ogólnego użytku osobistego, bez szczególnych wymagań. Cena nie jest kwestią pierwszorzędną, ale wiadomo - fajnie by było nie wydać fortuny. Zaznaczam, że zdaję sobie sprawę z tego, że nie jest to najświeższa konfiguracja sprzętu. Jakieś konkretne propozycje?

 

 

PS. to mój pierwszy post na forum, więc korzystając z okazji witam i pozdrawiam wszystkich ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpinam się trochę pod kolegi temat powyżej. Mam procesor i7 4790k / ddr3 1600 mhz 32 GB / gtx 1060 6G gaming G1

 

Kupiłem używaną płytę główną msi z97 g43 na allegro okazało się, że mimo 100% sprawności gniazdo procesora jest uszkodzone.

 

Szukam najtajniejszej płyty ATX na allegro z możliwością podkręcania jedynie procesora + trochę więcej ilości wejść sata III, bo chcę mieć parę dysków oraz jak kolega powiedział audio + 2x USB zewnętrzne to dzisiaj standard.

 

Tylko w kategorii "nowe", używek nie kupuję w sensie wolę mieć pewność, że nawet to "po outlet-owe" będą działać i kupię z jakiegoś sklepu.

 

 

Mam na razie w obserwowanych takie płyty :

 

ASUS Z97-A / C i K wersja

ASROCK Z97 EXTREME 4

 

Cena ok 450 zł / chipset z97

 

sprzedawane w kategorii jako nowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak bardzo ten socket jest uszkodzony? Brak jednego czy dwóch pinów nie musi oznaczać że płyta jest martwa - czasami nawet się upiecze, i wszystko będzie sprawne.

No chyba że już odesłałeś sprzedawcy, to wtedy tematu nie ma :P

 

Ja bym próbował opchnąć ten procesor, póki wciąż chodzi po cenach zdecydowanie wyższych niż jest wart.

Bo serio, 450 to cena za nową płytę na dzisiejszy socket, a nie platformę której stuka już 5 lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Bo serio, 450 to cena za nową płytę na dzisiejszy socket, a nie platformę której stuka już 5 lat.

Platforma 1150 miała premierę w 2013. Pięć lat to już stuknęło platformie 1151.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Platforma 1150 miała premierę w 2013. Pięć lat to już stuknęło platformie 1151.

 

Też się dziwie dlaczego ten procesor taki drogi, myślałem właśnie, aby go sprzedać.

 

Przyszłościowa podstawka to chyba 1151 jak się nie mylę coffee lake, i9 itd

Płyty pod tą podstawkę są często nawet tańsze niż na haswella.

Tylko czy znajdę używany procesor tak wydajny jak i7 4790k w miarę tanio jak go kupiłem za 680zł.

 

Przeczytałem artykuł,że coffee lake ma tą samą podstawkę 1151 co np. skylake czy kaby lake, ale potrzebna jest i tak nowa płyta mimo tej samej podstawki.

Nie wiem czy jest sens pchać się jak i tak mam ograniczony budżet a ponadto ddr3 są często szybsze niż ddr4, bo mają niższe opóźniania.

Edytowane przez noname54675

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak bardzo ten socket jest uszkodzony? Brak jednego czy dwóch pinów nie musi oznaczać że płyta jest martwa - czasami nawet się upiecze, i wszystko będzie sprawne.

No chyba że już odesłałeś sprzedawcy, to wtedy tematu nie ma :P

 

Ja bym próbował opchnąć ten procesor, póki wciąż chodzi po cenach zdecydowanie wyższych niż jest wart.

Bo serio, 450 to cena za nową płytę na dzisiejszy socket, a nie platformę której stuka już 5 lat.

 

Jak było widać jakiś pin wystawał z gniazda od procesora, poszedłem do serwisu to gość powiedział, że nie opłaca się tego naprawiać, bo za stara płyta główna.

Odesłałem już płytę do sprzedawcy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też się dziwie dlaczego ten procesor taki drogi, myślałem właśnie, aby go sprzedać.

 

Przyszłościowa podstawka to chyba 1151 jak się nie mylę coffee lake, i9 itd

 

 

 

Nie ma czegoś takiego jak przyszłościowa podstawka. Platforma 1151 jest już martwa i nic mocniejszego niż 9900k na nią nie wyjdzie. Już się w sieci pojawia info, że 10 gen Intela wyjdzie na nowy socket(s1200?)niekompatybilny z 1151.

Ryzen i AM4? Niby jeszcze podstawka żyje ale najlepsze co miało na nią wyjść już wyszło(Ryzen 3xxx), kolejna generacja Ryzen 4xxx będzie już tylko lekkim odświeżeniem serii i zapewne ostatnią generacją CPU na AM4.

 

Na dzień dzisiejszy, to bardziej opłacalny w zakupie do nowego zestawu jest Ryzen, tylko później przy odsprzedaży bardzo traci na wartości w przeciwieństwie do Inteli.

Edytowane przez blubaju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego jak przyszłościowa podstawka. Platforma 1151 jest już martwa i nic mocniejszego niż 9900k na nią nie wyjdzie. Już się w sieci pojawia info, że 10 gen Intela wyjdzie na nowy socket(s1200?)niekompatybilny z 1151.

Ryzen i AM4? Niby jeszcze podstawka żyje ale najlepsze co miało na nią wyjść już wyszło(Ryzen 3xxx), kolejna generacja Ryzen 4xxx będzie już tylko lekkim odświeżeniem serii i zapewne ostatnią generacją CPU na AM4.

 

Na dzień dzisiejszy, to bardziej opłacalny w zakupie do nowego zestawu jest Ryzen, tylko później przy odsprzedaży bardzo traci na wartości w przeciwieństwie do Inteli.

 

Aha,dzięki za informację :) No, ale ja pozostaję przy swojej 4-generacji haswella, bo mam już procka prawie wszystkie podzespoły :)

 

Płyta główna na allegro? Hmmm...pierwsza kupiona i mimo 100% sprawności w opisie jest uszkodzona. Ryzyko jest duże przy zakupie głównie rzeczy od prywatnych ludzi. Przeglądam oceny i bez ocen nawet nie mam zamiaru brać niczego. Szukam płyty z możliwością podkręcania procesora i7 4790k.

 

W przedziale cenowym do 400zł. Może powiedzie, że się nie opłaca już brać starych rzeczy, ale póki co nie potrzebuję nic lepszego.

To, że ktoś ma i9 czy najnowszy rayzen to nie znaczy, że ja już muszę to mieć natychmiast, stare urządzenia czasem i lepiej działają niż nowe.

Miałem płytę główną gigabyte Z77M-D3H używana ok. 4 może 5 lat i zero problemów :)

Teraz myślę o płycie MSI Z97-G43 z serii gaming

Edytowane przez noname54675

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrażać się po jednym razie trochę bez sensu. Nawet kupując nowy sprzęt w sklepie można trafić trupa (tzw. DOA).

 

Weź pod uwagę, że to może być zarówno z87 jak i z97. Z87 powinny być tańsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o tej płycie PŁYTA MSI Z87 MPOWER opłaca się kupić używkę za 365 zł od super sprzedawcy do procesora i7 4790k?

 

 

Już zakupiłem z gwarancją 30 dniową, działa elegancko :)

Edytowane przez noname54675

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę błądzę po tym forum i pewnie zaraz dostane bęcki od admina ale spróbuję i tu :)

 

Mam złożony przez siebie komputer w 2015, w którym 2 lata temu padła płyta główna ( ASRock Z87 Extreme 4 ). Naszło mnie teraz żeby ją wymienić. Szukam czegoś budżetowego bo jednak mam konfigurację już mocno leciwą. Budżet tak do 200 PLN

 

Komp był gamingowy. Teraz ma wystarczyć do pracy biurowej i maks Wiedźmina 3 ;)

 

Macie jakieś pomysły?

 

Pozostała konfiguracja to:

 

Procesor: i5 4670k

 

RAM: 2x8GB DDR3 (nie pamietam konkretnie jaki producent)

 

Karta graficzna: MSI GTX 970 4GB DDR5 GAMING

 

Dyski: 1xHDD i 1xSSD

 

Z góry dziekuję za pomoc!

 

pzdr

Edytowane przez kac84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten procesor będzie podkręcany? Za 200zł ciężko będzie znaleźć płytę co OC

Za 200 zł to chyba tylko coś na H81 może B85

Za 219zł jest MSI B85M-E43

https://allegro.pl/oferta/plyta-glowna-msi-b85m-e43-dash-s-1150-intel-b85-8752115813

 

Jest jeszcze ASUS H81M2 za 169zł

https://allegro.pl/oferta/asus-h81m2-sata3-usb3-ddr3-fv-sklep-s1150-4th-gen-8758955469

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z97 Extreme4 ASRock nabyłem kilka miesięcy temu i chodzi cacy ;)

Edytowane przez celestin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta ASRock Z370 Pro4 (1151 ale chyba mnie za to nie zabijecie :E ). Czy mogę w slot "1 x M.2 Socket (Key E), supports type 2230 WiFi/BT module" wstawić dysk SSD 2230 NVMe z interfejsem PCIe Gen3 x2?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam posiadam płytę główną Asus Maximus VII rengar z procesorem Intel core i5 4690k karta graficzna Radeon RX 580 8gb nitroplus i ramami Corsair Vengeance 4x4gb 3000mhz i poszukuje zasilacza pod tą płytę co polecacie dla mnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, jak w temacie chciał bym zamienić swój dotychczasowy procesor i54400 na i7 4770, posiadam płytę MSI nie pamiętam dokładnej nazwy jest to już dość stary komputer...a płyta raczej standardowa bez fajerwerków. Mianowicie chodzi mi o to czy gniazdo z płyty z procesorem i5 obsłuży mi procesor i7 czy będę potrzebował innego chłodzenia czy obecne wystarczy ?  Szczegółowe parametry płyty oraz chłodzenia mogę podać jak wrócę do domu jeśli jest to konieczne, chciał bym na obecną  chwilę wiedzieć czy taka zamiana samego procesora jest możliwa? Pasują niby pod to samo gniazdo jednak nie znam się zbyt dobrze i nie wiem czy to jedyny warunek jaki musi być spełniony. Proszę o pomoc! :)

Edytowane przez pleszyn
błąd w nazwie procesora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, będzie pasować. 

4770 to i7 z "pierwszego rzutu", dlatego też nie musisz nawet aktualizować bios.

Mocniejszy procesor (nawet przy takim samym TDP) to trochę więcej ciepła, ale jeżeli obecne chłodzenie dawało radę z normalną i5, to również z i7 da radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...