Skocz do zawartości
doman18

Dyskusja o microswitchach / mikroprzełącznikach / "przyciskach" stosowanych w myszkach

Rekomendowane odpowiedzi

Zaczynam się bać bo g700 mam dopiero od 2 tygodni. Jest jakiś pewny sposób na uniknięcie problemów z mikrostykami? Bo chyba muszą istnieć jakieś dobre skoro w innych myszkach, nawet tanich a4techach problem praktycznie nie występuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
... Bo chyba muszą istnieć jakieś dobre skoro w innych myszkach, nawet tanich a4techach problem praktycznie nie występuje.

Problem także w tym niższym progu budżetowym występuje, ale gdy coś się stanie z myszką za 60 zł, to rzadziej ludzie płaczą niż w wypadku takiej za pięciokrotność tej sumy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem że problemy z mikrostykami w g700 nie występują częściej niż w każdej innej linii myszek jak mogłoby to się wydawać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy może od podstawowej informacji dla co poniektórych oczywistej - każdy grze poświęca inną ilość czasu (niektórzy nawet +8h w ciągu doby). Biorąc pod namysł ów fakt, dojdziemy szybko do wniosku, że trudno określić trwałość przełączników na podstawie tego co wypisują ludzie w internecie.

 

...

W grudniu 2010 kupiłem sobie w prezencie g700, po roku w grudniu 2011 padły przyciski G8 i G9, wysłane do fixit i odesłali nową.

W listopadzie zaczęły się problemy z dwuklikiem i przerywaniem LMB i RMB, wysłane do fixit, wróciła rzekomo naprawiona ale ze starej myszki został tylko chyba spód z naklejką PID P/N bo i wygląd się zmienił i czucie/odgłos klawiszy inny dodatkowo G9 i G11 potrafiły zrobić dwuklik.

...

Do Logitech'a nigdy nie mogłem się o nic przyczepić, stary poczciwy MX700 czy MX518 nadal żyje i ma się dobrze tylko co jakiś czas trzeba switch'e odświeżyć. Za to ich, i nie tylko ich, serwis w Polsce często sprawia problemy i psuje opinie firmom. Głupia wymiana aku w nawigacjach Mio czy tabletach Prestigio potrafi przerodzić się w niezłą bokserkę...

Dodatkowe przyciski są wykonane na podstawie innego rodzaju przełączników (tact/ tactile) niż LPM/PPM. Z racji konstrukcji mamy ich mniejszą wytrzymałość.

Logitech-G700-Gaming-Mouse-Disassembly-4.jpg

 

Nawet MX510 był zaopatrzony w F-7N, więc albo producent mniej się przykłada do wykonania, albo wkradła się nostalgia w Twoje rozważania ;).

 

Czyli rozumiem że problemy z mikrostykami w g700 nie występują częściej niż w każdej innej linii myszek jak mogłoby to się wydawać?

Najpopularniejszymi producentami switchy są TTC, chińskie Huano (A4tech i inni producenci budżetowi), chiński Kailh/Kaihua (klon Cherry MX w klawiaturach, przyciski dodatkowe w myszkach, scrolle) i oczywiście japoński Omron. Ten ostatni występuje najczęściej w polecanych myszkach, a dokładniej w wersji z rodziny D2F, D2FC-F-7N lub wytrzymalszych (MS i 10m). Jednak dostępnych modeli jest całkiem sporo. Różnią się siłą nacisku, wysokością skoku i trwałością (liczbą deklarowanych kliknięć). Ciekawostką jest Leetgion Hellion z przełącznikiem znanym z klawiatur mechanicznych (tylko pod kciukiem, MX Blue, 50 milionów kliknięć). Nawet ktoś zrobił modyfikację na LPM w DA :D. Wracając do istoty tematu, Omrony są najlepsze i tak: D2FC-F-7N(MS, produkowane dla Microsoftu),(10M, początkowo produkowane tylko dla Logitecha) i D2FC-G-7S (dla Razera) mają obiecywane do 10 milionów kliknięć, D2FC-F-7N do 5 mln, D2FC-3M do 3 mln. Liczby odnoszą się do operacji bez obciążenia, czyli mają mniejsze przełożenie na rzeczywiste działanie niż mogłyby na to wskazywać. Ponoć dużą OF i RF (operation force i release force) mają najpowszechniejsze u dużych producentów F-7N bez dodatkowych oznaczeń i to by tłumaczyło ich popularność. Zauważając problem Logitech wprowadził serię G z przyrostkiem S (vide 100S, 400S, 500S, 700S) z Omron D2FC-F-7N(20M) i odpowiednio wyższą ceną :E. Niektórzy polecają do wymiany D2F-01F-T(na rynek japoński), a nawet Cherry DG2. Ktoś zapyta: skoro prawie wszystkie gamingowe gryzonie działają na tych samych Omronach, to skąd ciągle powracający "doubleclick"? Jednym z możliwych powodów jest napomknięta częstotliwość/intensywność użytkowania, zaś drugim implementacja w obudowę i jej kształt wraz z rozłożeniem sił na przyciskach. Sam DA 3G wymieniałem z powodu dwukliku dwa razy nie prowadząc długaśnych maratonów przed komputerem. Konstrukcja przełącznika jest nieskomplikowana, co pozwala na równie łatwe naprawy, wyciszanie oraz modyfikacje we własnym zakresie. IMG_8883.jpg(źródło)

http://www.youtube.com/watch?v=xpNdK4BcIks

Podsumowując wytrzymałość mikroprzełączników nie jest mitem, ale trudno wskazać na uniwersalną istotę problemu. Jak widać budowa wytrzymałej i precyzyjnej myszki nie jest taka prosta, a inżynierowie mają spore pole do popisu.

 

edit

Zapomniałem wspomnieć o SteelSeries Rival, w którym zastosowano brandowane switche o wytrzymałości - według producenta - 30 milionów kliknięć. Jak jest w rzeczywistości, czas pokaże.

Edytowane przez nietopyrz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Switche z Zowie EC2, Zowie AM :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Najlepsze switche jakie miałem pod łapą, z mx310 też godne uwagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Omrony są najlepsze, to znaczy, że w ogóle nie ma niezawodnych przełączników. Omron D2FC-F-7N (10m) w jednej mojej myszce (Logitech G300) wytrzymał rok, w drugiej (Genius Gila) - pół roku. Zamówiłem nowe z Chin, jeśli dojdą - wymienię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Omrony są najlepsze, to znaczy, że w ogóle nie ma niezawodnych przełączników.

...

Może niepotrzebnie się produkowałem -_-'. Sporo zależy od aplikacji takiego przełącznika np. kształtu obudowy, sposobu w jaki siły się rozkładają czy nawet lutowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nietopyrz, napisał:

Może niepotrzebnie się produkowałem -_-'. Sporo zależy od aplikacji takiego przełącznika np. kształtu obudowy, sposobu w jaki siły się rozkładają czy nawet lutowania.

Te Omrony mają taką konstrukcję (zewnętrzną), że siłę można przyłożyć tylko w jeden sposób (z góry). Skok też jest ograniczony. Wg mnie ich trwałośc zależy od częstości klikania i przypadku (czyli jak im się wyprodukowało dany egzemplarz, albo jaka była jakość/sprężystość użytych w danej chwili materiałów do produkcji styków). Lutowanie mogło by mieć wpływ, gdyby na etapie produkcji przegrzano styki, powodując zmianę sprężystości lub odkształcenie kształtu (jakkolwiek to brzmi :), co jest raczej mało prawdopodobne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy milionach kliknięć najdrobniejsze różnice mogą grać swoją rolę. Rozbierz parę myszek, sam się przekonasz o różnicach konstrukcyjnych. Samo kliknięć w innym miejscu płatka plastyku przycisku już inaczej będzie odbierane. W tylu myszkach masz ten sam przełącznik, a mimo to odczucia z klikania są zależne od modelu myszki. Ba! nawet częstotliwość naparzania w przycisk jest jakimś czynnikiem wpływającym na wytrzymałość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie myszki z tym samym przełącznikiem powinny klikać tak samo. Jeśli tego nie robią, to:

- przycisk nie jest wciskany centralnie (a powinien być), co jest niedoróbką producenta myszy;

- wynika to z rozrzutu produkcyjnego samych przełączników (co jest bardziej prawdopodobne).

P.S. Kilka myszy rozebrałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

mam Steelseries Sensei MLG i niestety lewy przycisk 'przerywa', a czasem nie reaguje na klik. Jest to dość irytujące przy codziennym użytkowaniu ('przerzucanie' plikow, zaznaczanie tekstu).

Chcę zatem wymienić ten mikroprzełącznik, ale nie wiem na jaki.... polecicie coś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie nic nie pobije switchy z roccat kone pure / AIMO. Są genialne, niestety dość mało wytrzymałe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość irulax

Hej. Ktoś zna może rozsądną metodę jak zlikwidować klekotanie PPM? To już druga taka mysz: pierwsza jakiś Natec za 150 zł, teraz G502. O ile LPM chodzi ładnie, cichutko i precyzyjnie, o tyle prawy klekocze. W dodatku w zależności od miejsca naciskania. W pale się nie mieści aby myszy za dwie stówy były takimi rzęchami. Sporo pracuję w ACADzie wieczorami. Wtedy jest cicho i takie klekotanie doprowadza mnie do szału. kwasny.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie nic nie pobije switchy z roccat kone pure / AIMO. Są genialne, niestety dość mało wytrzymałe.

 

Z tego co znalazlem to nie tak mało wytrzymały:

Przyciski i przełączniki myszy – szczególnie myszy do gier – są najbardziej narażone na zużycie. Dzięki zastosowanym wysokiej jakości przełącznikom Omron, o żywotności co najmniej 50 milionów kliknięć, mysz Kone Pure SE będzie świadkiem Twoich triumfów przez długi czas.

wychodzi na to, że jest to: D2FC-F-K (50m)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może ja miałem pechowe sztuki, trzy roccat kone military padł mi LPM po max 2 miesiącach :/

 

jedną mam do tej pory, bo według mnie myszki roccata są naprawdę genialne - pod każdym względem. Przede wszystkim ich design.

 

I właśnie przypomnieliście mi, żebym sobie ją zreanimował :D

Edytowane przez fliperpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może ja miałem pechowe sztuki, trzy roccat kone military padł mi LPM po max 2 miesiącach :/

 

jedną mam do tej pory, bo według mnie myszki roccata są naprawdę genialne - pod każdym względem. Przede wszystkim ich design.

 

I właśnie przypomnieliście mi, żebym sobie ją zreanimował :D

Spoko, wisisz piwko :D

 

Ktoś z Was domawiał sobie nowe mikroswitche? Macie namiary gdzieś na dobry sklep gdzie można je kupić nie w ulości 1000 sztuk?

na allegro idzie pojedyncze sztuki kupić. Ja chyba tak zrobię niedługo.

Jedynie co się zastanawiam to czy ślizgacze (glidery) wymienić... Obecne wydają się ok, ale nie wiem czy po odklejeniu beda sie trzymac...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...