Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

tomcug

AMD FX-8350, czyli krótka opowieść o tym, jak Vishera walczyła z Nehalemem

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że FX-8350 właśnie wrócił z serwisu, postanowiłem wrócić do tematu wydajności tychże procesorów w grach. Niestety, w ostatnim czasie mój "arsenał" został mocno zredukowany, dlatego na chwilę obecną rywalem z obozu Intela będzie dość wiekowy Core i7-975. Oba procesory zostały podkręcone do częstotliwości, które osobiście uważam za optymalne. Tak więc Nehalem pracował z zegarem 4 GHz, a Vishera została przetaktowana do 4,4 GHz. Z grubsza już powiniście wiedzieć, o co chodzi, tak więc przejdźmy do rzeczy ważniejszych.

 

Konfiguracja testowa:

  • Abit IX38 QuadGT (LGA 775), ASUS Rampage III GENE (LGA 1366), Gigabyte GA-990FXA-UD3 (AM3+)
  • 2x2 GB Mushkin Ascent 1066 MHz CL 5 (LGA 775), 3x2 GB Patriot Viper 1600 MHz CL 9 (AM3+, LGA 1366)
  • ASUS Radeon HD 7970 3 GB
  • Seagate Barracuda 7200.12 1 TB
  • Enermax Platimax 1000 W Special OC Edition
  • Windows 7 SP1 x64, Catalyst 14.1

Wszystkie pomiary były powtarzane trzykrotnie, a na wykresach znajduje się średnia arytmetyczna uzyskanych wartości. Niepewność pomiarowa wynosi poniżej 1%, dodatkowo wymusiłem rozdzielczość zegara czasu rzeczywistego na 0,5 ms.

 

Alan Wake's American Nightmare:

alan.png

Battlefield 4:

bf.png

Call of Duty: Ghosts

cod.png

Crysis 3

crysis.png

Kolejna gra i zarazem pierwsza wymagająca krótkiego komentarza. Zapewne pamiętacie, jak FX-8350 "brylował" na tej mapie w testach PCLaba. Tutaj jednak okazuje się słabszy od lekko podkręconego "staruszka". Dlaczego? Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że Witajcie w dżungli można w zasadzie podzielić na dwa etapy. Pierwszy to po prostu eksploracja terenu na samym początku i jednocześnie miejsce, w którym testował PCLab. Dalej pojawiają się jednak rozmaite zagrożenia czyhające na gracza, a konkretniej wieża obronna, żołnierze wroga oraz kosmici. Fakt, procesory o architekturze modułowej świetnie radzą sobie z "liczeniem" trawy, ale kiedy pojawia się nieco więcej zmiennych, nie jest już tak różowo.

 

Crysis Warhead:

crysisw.png

Lost Planet 2:

lost.png

Metro: Last Light:

metro.png

Najnowsze Metro raczej nie słynie z wysokich wymagań odnośnie procesora. Co więcej, bez problemów wykorzystuje dostępne rdzenie, skutkiem czego dotarliśmy do limitu karty graficznej (oczywiście za wyjątkiem X4 970, któremu być może zabrakło rdzeni, taktowania, IPC, czy też po prostu szczęścia :E).

 

Resident Evil 6:

resident.png

S.T.A.L.K.E.R.: Zew Prypeci:

stalker.png

Splinter Cell: Blacklist:

splinter.png

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów:

wiedzmin.png

Dotarliśmy do końca, pora więc na podsumowanie. Nie da się ukryć, że Vishera dość boleśnie przegrała z mającym na karku już niemalże sześć lat Nehalemem. Takie wyniki z pewnością nie przynoszą chwały procesorom AMD, jednak warto pamiętać, że testy były przeprowadzane na karcie graficznej Radeon HD 7970. Zastosowanie konkurencyjnego produktu powinno pozwolić na ukazanie pełni potencjału FX-ów, czego oczywiście nie omieszkam sprawdzić. Istotną kwestią jest tutaj wymiana platform LGA 1156/1366 na omawianą AM3+. Niejednokrotnie można spotkać się z takimi "operacjami", jak się okazuje, całkiem bezsensownymi. Jeśli więc posiadaczom starszych Inteli brakuje mocy, jedynym rozsądnym udoskonaleniem jest po prostu zakup procesorów Ivy Bridge lub Haswell. Cenowo nie powinno wyjść znacznie drożej od migracji na AMD, a przynajmniej taka wymiana będzie miała jakiś sens.

 

Uwagi:

Jeśli będzie zainteresowanie, dodam również kilka innych układów. Chociażby Phenoma II X6 oraz, ze względu na popularność tematu LGA 771 -> LGA 775, jakiegoś Core 2 Quad. Jak tylko zdobędę odpowiednią kartę graficzną od "Zielonych", pojawią się również wyniki na konkurencyjnym GPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NA GF będzie lepiej ale i tak pozycjonowania to nie zmieni.

Na jakim napięciu trzymałeś i7 a na jakim FXa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na mapie trawkowej można pokazać słabość fx-a jak i jego moc , w niektórych miejscach ht przestaje działać i mamy ogólnie niskie wykorzystanie cpu , dlatego zaczyna mieć znaczenie wydajność jednego jajka oraz taktowanie.

 

Poza tym ta gra jest śmieszna , mogę sobie stać i tylko podnosić giwerkę do oka i mieć drop z 60fps do 45fps :lol2: i tak w kółko :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na jakim napięciu trzymałeś i7 a na jakim FXa?

Zaraz powiem :).

 

Core i7 robi 4 GHz przy 1,2 V. Można jeszcze dać 4,4 GHz, ale wtedy potrzeba 1,35 V i według mnie nie ma sensu. Poza tym większość sztuk tak się zatrzyma w okolicach 4 GHz.

 

FX jeszcze nie wiem, wczoraj dostałem procka. Będę go "badał" :D.

 

Poza tym ta gra jest śmieszna , mogę sobie stać i tylko podnosić giwerkę do oka i mieć drop z 60fps do 45fps :lol2: i tak w kółko :E

Też to zauważyłem :E.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza tym ta gra jest śmieszna , mogę sobie stać i tylko podnosić giwerkę do oka i mieć drop z 60fps do 45fps :lol2: i tak w kółko :E

 

 

 

Fajny teścik, a wracając do cytatu - owszem...jeszcze z innego względu, a mianowicie, ukazała się na konsolach, a wymaga na pc dx11 :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno są jakieś "hacki" i można odpalić na DX 10. Nigdy tego jednak nie sprawdzałem.

 

Jak się nic złego nie stanie, to dorzucę X6 1075T w najbliższym czasie oraz QX9770 ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko mi nie śmigają obrazki w firefoxie ? w IE wczytują się normalnie. Odnosząc się do testu spodziewałem się, że przy radeonie będzie jeszcze gorzej. Duży plus za zrobienie testu na 4.4 ghz . Fajnie, że w podsumowaniu ująłeś bezsens miotania się między 1366/1156 a Am3+.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używam Firefoxa i nie mam problemów z obrazkami, także nie mam pojęcia o co może chodzić :(.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Chromie nie mam problemów... a Liska nie używam już od hohoho czasu bo zżera niezliczone ilości pamięci RAM :E Co do testu gratki... bardzo fajnie... tylko jeszcze by się przydało GPU NVIDII :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się nic złego nie stanie, to dorzucę X6 1075T w najbliższym czasie oraz QX9770 ;).

To byłoby ciekawe :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz odpalam X6, powinienem jeszcze zdążyć zrobić testy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Była podkręcona do 1050/1500 (takty GHz Edition), ale poza Metro nie robiło to żadnej różnicy, a wymienionej grze tak nie pomogło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno są jakieś "hacki" i można odpalić na DX 10. Nigdy tego jednak nie sprawdzałem.

Nie ma. Te "hacki" to pobożne życzenia, zwykła ściema.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz powiem :).

 

Core i7 robi 4 GHz przy 1,2 V. Można jeszcze dać 4,4 GHz, ale wtedy potrzeba 1,35 V i według mnie nie ma sensu. Poza tym większość sztuk tak się zatrzyma w okolicach 4 GHz.

 

FX jeszcze nie wiem, wczoraj dostałem procka. Będę go "badał" :D.

 

 

Też to zauważyłem :E.

Mnie tez interesuję napięcie na fx, fajnie by było jak byś dał rade zrobić te same testy tylko na gtx770 bo wkrótce będę zmieniał grafikę na gtx.

Co się stało z procesorem że trafił do serwisu , przecież cpu się nie psuję ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest patch do dx10 kart

Crysis 3 Directx 10 Patch fix v1.1 Skidrow

http://www.youtube.com/watch?v=FZYP585dwls

Maxiu, nie oglądaj filmu, a kliknij w link, który on podał. Musisz wypełnić kwestionariusz, udzielić odpowiedzi itd. Już to kiedyś sprawdzałem - ściema.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie tez interesuję napięcie na fx, fajnie by było jak byś dał rade zrobić te same testy tylko na gtx770 bo wkrótce będę zmieniał grafikę na gtx.

Co się stało z procesorem że trafił do serwisu , przecież cpu się nie psuję ?

Napięcie podam, jak tylko sprawdzę dokładnie możliwości tego egzemplarza. Będą testy na NV, muszę załatwić jakieś GPU. Co do samego uszkodzenia, to istotnie CPU raczej nie padają... Chyba, że pod azotem :E.

 

Niestety nie zrobił magicznych 8 GHz, za to 7875 MHz jak najbardziej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test jak najbardziej ok. :thumbup:

Dobrze by było zestawić te wyniki z Haswellem @4.0Ghz tak aby uwidocznić jaka jest różnica po między 1 i ostatnią generacją i7.

Swego czasu bardzo czesto czytałem na forach o przyrównaniu Phenom II X4@4.0Ghz do i5 750@4.0Ghz gdzie te procesory dzieli ponad 30% różnica w wydajności i ten test to potwierdza ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną nie mam Haswella i raczej prędko mieć nie będę. Póki co postaram się zrobić uzupełnienie na GTX 680.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test jak najbardziej ok. :thumbup:

Dobrze by było zestawić te wyniki z Haswellem @4.0Ghz tak aby uwidocznić jaka jest różnica po między 1 i ostatnią generacją i7.

Swego czasu bardzo czesto czytałem na forach o przyrównaniu Phenom II X4@4.0Ghz do i5 750@4.0Ghz gdzie te procesory dzieli ponad 30% różnica w wydajności i ten test to potwierdza ;)

 

tak ale swojego czasu były to dwa procesory z innej półki cenowej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak ale swojego czasu były to dwa procesory z innej półki cenowej

Ja nie pisałem o stosunku cena/wydajność a o czystej wydajności obydwu procesorów.

Swego czasu posiadacze Phenomów mieli zakodowane, że ich procesory są tak samo wydajne jak i5 750 a prawda była i jest taka, że przy takim samym zegarze i5 750 jest o 30% wydajniejszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodałem X4 970, później będzie QX9770, a następnie powtórzenie wszystkiego na GTX 680.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodałem X4 970, później będzie QX9770, a następnie powtórzenie wszystkiego na GTX 680.

A dodasz haswella na LGA 2011 i do tego GTX780Ti Quad Sli zrobione na dysku SSD na PCI-E i 64GB GDDR3 2400Mhz? :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...