Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

jw23xx

Monitor do obróbki zdjęć - jaki do 1200zł.?

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie/Panie potrzebuję Waszej pomocy/opinii.

A tak naprawdę zależy mi na zdaniu osób które są w temacie i orientuję się w jakości monitorów.

Planuję za jakiś czas zmienić monitor. Głównie wykorzystywany do obróbki zdjęć, internetu i czasem jakiś film.

Podeślijcie mi jakieś sprzęty godne polecenia.

Budżet do 1200zł.

Z tego co już się wcześniej orientowałem, to podobno DELL U2412M jest niczego sobie w tej cenie

http://www.ceneo.pl/14364723

Z tego co popatrzyłem na ceneo, to w tej cenie coś tam jeszcze z IPS można znaleźć, tylko czy jest to coś warte? Czy sprawdzi się przy obróbce zdjęć???

LG IPS277L http://www.ceneo.pl/17855869

LG 27MA73D-PZ http://www.ceneo.pl/23199878

LG Flatron 27EA63V-P http://www.ceneo.pl/22578546

I pytanie do Was, czy 27' nadaje się do obróbki zdjęć? Ktoś z Was pracuje ze zdjęciami na tak "dużej" matrycy?

Wiem, że za te pieniądze nie dostanę super monitora, ale coś dobrego może się znajdzie?

Z góry dziękuję za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym budżecie pozostaje Ci z w miarę sensownych monitorów jedynie Eizo EV2336, ewentualnie FS2333.

Powyższe propozycje to niestety nie są monitory do pracy z kolorem.

 

Jeśli w ogóle brać pod uwagę 27" (nie w tym budżecie)

minimalna sensowna rozdzielczość przy tej wielkości to 2560px.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zastanawiałem się, czy 1920x1080 na 27' to nie za mało...

A ten DELL U2412M? Niektórzy polecają go do obróbki zdjęć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie szkoda Ci wydać 1200zł na produkt monitoropodobny o dużo gorszej stałości parametrów w czasie - to bierz Della :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim po kupnie monitora musisz dorwać kalibrator. Ja bez tego swojego IPS227L w ogóle nie mogłem używać do grania/netu , nie mówiąc o zdjęciach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kalibrator kalibratorem. Jeśli brak wiedzy w tym zakresie to raczej niewiele sensownego można z tym zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heheh zadałeś retoryczne pytanie :).

Z tego co na szybko zerknąłem to te Eizo jeszcze mają akceptowalną cenę.

Który Eizo EV2336, czy FS2333 wypada lepiej?

W specyfikacji to chyba FS2333 jest lepszy.

A tak z czystej ciekawości, znajdzie się coś z matrycą 24', bo 27' to poza zasięgiem cenowym :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FS2333 to gamingowy monitor.

EV2336 biurowy, ma dużo lepszą podstawkę (możliwości regulacji położenia)

Pod kątem fotografii, internetów i filmów - bez różnicy.

W grach FS może wypadać lepiej dzięki np. dynamicznemu podbiciu kontrastu.

 

Na 24" EV2436 lub ew. NEC EA244Wmi.

O ile na Eizo można w miarę pracować po wyjęciu z pudełka (dość poprawnie ustawiony)

to NEC niestety jest w lesie. Po kalibracji jednak - idą łeb w łeb można powiedzieć.

 

Każdy monitor do pracy z barwą trzeba kalibrować do stanowiska oraz wykonać profil

żeby praca miała wymierny sens.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

vitavision_pl o tym monitorze 24' piszesz?

Eizo Flexscan EV2436WFS-BK http://www.ceneo.pl/19750785

Właśnie zacząłem się zastanawiać, czy nie poczekać trochę, odłożyć więcej złotówek i kupić ten Eizo Flexscan EV2436WFS-BK

Choć ten Nec MultiSync EA244WMi jest prawie cztery stówki tańszy. Ale ludzie piszą, że Eizo ma lepsze wykonanie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. O tym.

Miałem oba na recenzjach i przychylam się do wyboru Eizo.

Nec miał być czarnym koniem gdyż wszyscy opowiadali, że ma 8bit panel.

Niestety nie ma.

 

Nad EV2336 jest już CS230. Jednak to pułap 2.3k - trochę więcej niż początkowe szacunki.

Niemniej do fotografii od CS230 lepszy będzie dostępny jeszcze SX2262W. W tej samej cenie.

 

...i właśnie tak wygląda początek odpowiedzi na pytanie "a jaki monitor za..." :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz rację z tym "a jaki monitor za..."

Chyba jednak trochę poczekam i kupie 24' (EV2436WFS-BK).

Choć w porównaniu do EV2336W-BK, to są identyczne, różnią się tylko jednym calem, za który dopłacam ponad cztery stówki :P

No i trochę wyższą jasnością.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2436 jest 16:10, 2336 to 16:9

Maksymalna jasność to taki parametr pompujący monitorowe ego.

Pracować powinno się przy jasności 80-120cd/m²

Oczywiście zakładając, że stanowisko pracy jest rozsądnie zaprojektowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda tylko że EVy od Eźia używają PWM na niskim ustawieniu jasności :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PWM używa tylko do 6% zakresu regulacji.

To nie jest jasność wykorzystywana w normalnych warunkach pracy.

Poza tym użycie PWM to jedno, a czy migotanie widać to inna sprawa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem, tylko że na tych 6%-ach jasności daje aż 80dc/m^2 a to sporo za jasno do domowego użytkowania. Przy mniejszej jasności PWM w EVach pracuje z częstotliwością 200MHz, a to mało przy W-LEDach.

 

Ergonomiczne to te monitory nie są.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

80cd/m2 to sporo do domowego użytkowania?

Nie spotkałem jeszcze chyba użytkownika, któremu musiałbym rozjaśniać monitor podczas kalibracji :)

 

Jeśli mnie pamięć nie myli, a nie mam teraz notatek z kalibracji,

80cd/m2 osiągał przy ok. 10%

Nie słyszałem również narzekań na migotanie. Przy NEC Ea244Wmi np. już tak.

 

A jak rozumieć, że nie są ergonomiczne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Rozglądam się za monitorem 24", jako rozszerzeniem do mojego laptopa (Dell Vostro 3460, 14", quadcore i5, 2.5Ghz, 8GB RAM, SSD).

Ma mi głównie służyć do obróbki RAW w Lightroom 5 oraz oglądania filmów (nie jestem graczem!). Jeśli chodzi o fotografię, to jestem zwykłym amatorem, okazyjnie pstrykającym pejzaże i makro a głównie ostatnio, to fotki dziecku na lustrzance Pentax K5IIs i stałce 50/1.8 (nie publikuję zdjęć ani nie wystawiam).

Brakuje mi nie tylko większego monitora od mojego laptopowego 14" ale też jakiegoś w miarę przyzwoitego ekranu. Mój dell, to model biznesowy więc monitor dość słaby.

 

Budżet około 600 - 1200zł. Rozważam 3 opcje:

 

1. Najtańsza opcja 24" (czy to wystarczy dla amatora fotek i nadaje się do tego?)- Benq GL2450HM:

https://www.amazon.co.uk/BenQ-GL2450HM-Widescreen-Multimedia-Speakers/dp/B005OPLG0O/ref=sr_1_1?s=computers&ie=UTF8&qid=1475784562&sr=1-1&keywords=monitor+screen+benq

2. Droższy, bardziej chyba ukierunkowany na obróbkę zdjęć (tak myślę) - Eizo EV2436WFS-BK:

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B00FIL3IUU/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=A1H2ZLADOP8NSF

3. Najdroższy i dość wychodzący po za mój budżet ale duży 27", wygodny ekran do oglądania filmów, tylko nie wiem czy sprawdzi się do obróbki zdjęć - Benq GW2765HT:

https://www.amazon.co.uk/BenQ-GW2765HT-Widescreen-Multimedia-Monitor/dp/B00M913DVG/ref=sr_1_5?s=computers&ie=UTF8&qid=1475784878&sr=1-5&keywords=monitor+screen+benq

 

Będę wdzięczny za jakiekolwiek sugestie.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Benq kusi rozmiarem i rozdzielczością (obszar roboczy) a jaki obraz daje i jakie są wrażenia to dla mnie zagadka, która by się wyjaśniła po opatrzeniu na żywo.

Wstępnie po tym teście myślę że jest wart zainteresowania do przedstawionych zastosowań i karty grafiki w laptopie czyli GTX 630M

Wstępnie i teoretycznie to by był mój faworyt - do sprawdzenia.

 

Eizo EV2455 daje poczucie dużego monitora ze względu na proporcję obrazu 16:10 (tak jak EV2436W) - na marginesie porównując do innych 24" 16:9 FHD

Mam ten model (EV2455 biały) i nie mam przeciwwskazań aby nie polecić do użytku biuro/dom bo jakość jest bardzo przyzwoita i nie męczy oczu.

EV2436W nie widziałem i nie miałem do czynienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Benq 24", to chyba jednak nie warty wydania pieniędzy a ten duży 27" jednak za drogo jak na "nie Eizo". Chyba skłaniałbym się ku tej proporcji 16:10 w Eizo. Mało jeszcze wiem o tym modelu a cena wydaje mi się dobra.

 

Czy brak HDMI może być sporym problemem we współpracy z moim laptopem?

Jeśli nie, to czy ten Eizo EV2436WFS-BK jest warty tych pieniędzy, pomimo braku HDMI?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 Wartość przedmiotu to bardzo indywidualna sprawa.

2 Rozpatrywanie monitora wirtualnie a na żywo to zupełnie dwie różne rzeczy.

Poza tym dla mnie wszystkie monitory wydają się ciut za drogie jak na to co oferują - nawet Eizo.

Eizo EV2436WFS-BK nie miałem okazji sprawdzać.

Adapter HDMI>DP

lub

kabel HDMI>DP rozwiązuje problem kompatybilności z laptopem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje 3 grosze:

- nie wszystkie Eizo mają coś wspólnego z obróbką foto. Niektóre produkty Eizo to monitory np. dla graczy. Powinny być jednak solidniejsze od średniej konkurencji - i za to (też) jest premium cena;

- skoro nie ma zastosowań pro, to zawsze chyba lepszy jest większy monitor z wyższą rozdzielczością? Byle tylko nie miał nadmiernych wad (wszystkie egzemplarze na tym poziomie je mają) w stosunku do oczekiwań użytkownika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze 2 pytania.

1. Czy Eizo EV2436WFS-BK nadaje się do obróbki zdjęć i ilu bitowy on jest?

2. Jaka jest różnica pomiędzy 6 a 8 bit? Chodzi mi o jej zauważalność tej różnicy (dla amatorskiego oka) i cenę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się nadaje w sensie, że obrabiać zdjęcia 'da się' na wszystkim. Kiedyś to robiono nawet na monitorach CRT czarno-białych :E

To już kwestia oczekiwań i potrzeb.

Ten konkretny model Eizo to model biurowy. Jest solidny, ma mniejsze wady niż średnia biurowa konkurencji (za wyższą cenę niż średnia biurowa konkurencji). Najprawdopodobniej ma "pełen" 8bit/kanał panel - nie chce mi się tego sprawdzać, każdy ma googla :)

 

Różnica pomiędzy 6bit/kanał i 8bit/kanał może być widoczna nawet dla amatora. Poza oczywistością (ilość możliwych do wyświetlenia tonów) odczucia zmieniać może jednak zaawansowanie modułu odpowiedzialnego za "symulowanie" 8bit na panelu 6bit. Generalnie jednak można założyć, "dla bezpieczeństwa", że jeżeli się nie chce doszukiwać w przejściach tonalnych braku płynności i błędów w dokładności kolorów, to do obróbki zdjęć można odrzucić panele 6bit/kanał. W końcu mamy 2016 rok, po co inwestować w jakieś prowizorki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten konkretny model Eizo to model biurowy.

 

Jaki zatem najtańszy model Eizo skierowany jest do obróbki zdjęć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki zatem najtańszy model Eizo skierowany jest do obróbki zdjęć?

CS230

Na samych bitach bym się nie skupiał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...