Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

matowiec

Thermaltake smart SE Modular 530W

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jestem zaniepokojony napięciem +12V w tym zasilaczu. Podczas programów obciążających GPU spada ono z ~ 11.98 do ~ 11.60 / 11.70V. Nie wiem, czy mogę ufać odczytom z programów, takich jak hwmonitor, czy aida64 ale nie mam innej możliwości w tej chwili. Chciałbym spytać, czy wygląda to na wadę zasilacza? Chyba powinienem mieć jakieś restarty komputera podczas grania / benchmarków? Nic takiego (na razie) nie ma miejsca...

 

Moja specyfikacja:

- 4670k

- gigabyte gtx 770 oc

- h87 fatality performance

 

Proszę o odpowiedź na powyższe pytania.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, tutaj trzeba używać mierników (i to też najlepiej nie takich za 5-10 złotych ;)).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem, że zakupię miernik. Mam pytanie, ale to już takie czysto teoretyczne - jeśli napięcie na linii +12V spadłoby do ~ 11.3V, co też mi pokazują programy typu hwmonitor i aida64, to czy zauważyłbym tego objawy? Napięcie spada mi do tej wartości jedynie podczas obciążenia GPU. Może to wydawać się śmieszne, ale nawet włączenie przeglądarki internetowej wg. tych programów powoduje spadek na linii z 12.2V do 11.9V - ZAWSZE :)Czuję, że są to przekłamania, ale wolę jednak się upewnić miernikiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11.3V to już poniżej tego co dopuszcza ATX, mogłyby się zacząć kłopoty ze stabilnością systemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to faktycznie, raczej te moje wartości są nieprawdziwe (oby). Nie miałem żadnych bsod'ów, restartów itp., a jadę na podkręconej 770 i to dość mocno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wskazania programowe zwykle mają się nijak do rzeczywistości ;) Dobry miernik w rękę i mierzysz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zasilacz dawałby na wyjściu 11,3V to pewnie byłby problem z uruchomieniem komputera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku te programy pokazują w idle 12.2V, a dopiero podczas ciężkiego obciążenia karty graficznej napięcie spada do 11.3V. Mimo wszystko powinny być chyba jakieś restarty, bsod'y itp., a tego nie ma. Jak tylko wykonam pomiar, to dam znać, jak się miały wartości odczytywane programami do wartości zmierzonych multimetrem (w ramach ciekawostki :P ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Średnia to ciekawostka, jak wszyscy wiedzą, że pomiary z programów nic nie mówią ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokonałem w końcu pomiaru na lini 12V i wygląda to tak:

 

Miernik:

idle: 12,13V

load: 11,80V

 

Aida64 (i inne programy tego typu):

idle: 12,25V

load: 11,30V

 

Bios:

idle: 12,144V

 

Jak widać spadek napięcia pod obciążeniem występuje, ale nie aż tak duży, w porównaniu do odczytów z aida64. Jako, że wartości podane przez miernik mieszczą się w standardach, to chyba mogę spać spokojnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ten miernik to jakiś konkretny czy taki za 10-20 zł? Bo przyznam szczerze, że w obrębie standardowych mierników też może być rozrzut...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to masz w normie napięcia, nie jest to może wysokiej klasy odczyt, ale nadal trzyma się w normie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mareczq, mam jeszcze takie pytanie, czy zakończyć na tym mam swoje obawy, czy jednak powinienem zaopatrzyć się w lepszy zasilacz?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gr3gory - masz rację, jestem chyba zbyt przewrażliwiony :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mareczq, mam jeszcze takie pytanie, czy zakończyć na tym mam swoje obawy, czy jednak powinienem zaopatrzyć się w lepszy zasilacz?

 

Ja bym zakończył - jak wszystko działa dobrze, to po co szukać problemu?

 

Jeśli jednak nie będziesz mógł spać to zmień na zasilacz z niezależną regulacją lub lepiej z DC-DC. Jednak według mnie nie warto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...