Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

rzymo

i3 Ivy -> Haswell, ma to sens?

Rekomendowane odpowiedzi

Póki jeszcze sprzęt nie skompletowany do końca, to zacząłem się zastanawiać nad Haswellem. Tylko czy taka zmiana ma sens?

Płytę ITX + i3-3210 sprzedałbym pewnie za ~400zł; zakup ITX pod Haswella to jakieś 250 (rozkładem gniazd* nie pasują mi AsRocki, na razie znalazłem tylko MSI H81I, ale z kolei ta płyta nie ma offsetu), procesor 300-400 z aukcji/ogłoszeń, 4130 lub 4330. Dopłata 150-250zł.

 

Sprzęt będzie złożony raz i potem długo nie ruszany - te kilkaset MHz więcej, nowe jajo, nowe instrukcje mogą mieć więc znaczenie. Pobór mocy (a co za tym idzie wydzielane ciepło) jest ważny - całość zasiedli obudowę ITX i ma być b. ciche.

Jak się domyślam Haswell ma szansę pociągnąć trochę więcej, ale te kilka watów przeżyję... ;)

(obecne zestawienie nie jest przypadkowe: idle 26-27W, LinX 51W, przy zasilaczu 80+ Bronze i k. grafiki pcie)

 

---

* rozkład gniazd (te zaznaczone kółkami) - tak jak jest na obecnej płycie jest prawie idealnie do moich potrzeb (gniazda ATX 24pin i sata oraz piny USB i USB3.0):

 

yxvMj2K.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiana nie ma za bardzo sensu. Za mobo+cpu sprzet dostałbyś 500zł+.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawda. Nawet przy niższym zużyciu prądu szybko kasy nie wyrównasz.

Lepiej zastanawiać się wydajnym coolerem do procka i problemu nie powinno być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez sensem jest wymiana mając procek na 1155 przejść na 1150, jak się siedzi jeszcze na starszej podstawce typu 1136 to już ta wymiana nabiera sensu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiana nie ma za bardzo sensu. Za mobo+cpu sprzet dostałbyś 500zł+.

 

Jakoś nie chce mi się w to wierzyć. Chyba że bym trafił na mało rozgarniętego kupującego... ;)

 

 

Prawda. Nawet przy niższym zużyciu prądu szybko kasy nie wyrównasz.

Lepiej zastanawiać się wydajnym coolerem do procka i problemu nie powinno być.

 

Jakie wyrównywanie kasy zużyciem prądu? Jakiego "problemu nie powinno być" - tej części Twojej wypowiedzi nie rozumiem :)

 

 

W każdym razie dzięki za wypowiedzi, utwierdziliście mnie w przekonaniu, że różnicy dużej nie będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Haswelle ciągną z gniazdka przy większym obciążeniu kilka/kilkanaście W mniej.. nie tym się kierowałeś przy chęci zmiany? ;)

 

Z "problemem" oraz dokupieniem coolera chodziło mi o to zdanie:

Pobór mocy (a co za tym idzie wydzielane ciepło) jest ważny - całość zasiedli obudowę ITX i ma być b. ciche.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś potwierdzenie tego kilka/kilkanaście watów mniej? Do tej pory miałem styczność tylko z jednym Haswellem (i3-4330 + Asus H81/ITX) i taki zestaw brał 2-3W więcej w idle i 4-5W więcej pod obciążeniem, w stosunku do mojego obecnego zestawienia.

 

"Problem" coolera nie istnieje - obecny Spartan spisuje się dobrze. Poza tym nic większego się nie mieści (przypominam, że obudowa to ITX).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sens jest pod warunkiem, że w miarę korzystnie sprzedasz obecny zestaw, a Haswella kupisz okazyjne na Allegro. i3 Haswella zapewni średnio 10% wyższą wydajność na wat, w przyszłych aplikacjach różnice mogą być większe. Ma tez o wiele lepszą zintegrowaną grafikę, ale nie wiem czy ma to dla ciebie jakieś znaczenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś potwierdzenie tego kilka/kilkanaście watów mniej? Do tej pory miałem styczność tylko z jednym Haswellem (i3-4330 + Asus H81/ITX) i taki zestaw brał 2-3W więcej w idle i 4-5W więcej pod obciążeniem, w stosunku do mojego obecnego zestawienia.

W i5/i7 jest to 15-20W różnicy, w niższych procesorach.. to będzie tyle, ile mówisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sens jest pod warunkiem, że w miarę korzystnie sprzedasz obecny zestaw, a Haswella kupisz okazyjne na Allegro. i3 Haswella zapewni średnio 10% wyższą wydajność na wat, w przyszłych aplikacjach różnice mogą być większe. Ma tez o wiele lepszą zintegrowaną grafikę, ale nie wiem czy ma to dla ciebie jakieś znaczenie.

 

W miarę korzystnie - i tu może być problem... :)

Zintegrowana grafika nie ma znaczenia, jest osobna GTX750.

 

W i5/i7 jest to 15-20W różnicy, w niższych procesorach.. to będzie tyle, ile mówisz.

 

Tyle że ten zestaw na Haswellu pobierał więcej, nie mniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Haswel co do zasady pobiera mniej prądu, ale różnice w stosunku do Ivy Bridge są tak niewielkie, że i tak kluczowe skrzypce gra tu płyta główna.Jeśli weźmiesz model sprawdzony pod tym względem to powinno być nieco lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obecnie to lepiej poczekać na refresh HSW niż kupować obecne, z godnie z zapowiedzią intela mają poprawić pastę pod IHS więc niższe temperatury powinny być. Tym bardziej że obecnie zmiana IB na HSW to jest zmiana siekierki na kijek, bo obywa układy mają tą samą pastę.

 

A różnica w poborze do 10W nie odczujesz właściwie w żadne sposób.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co mu da lepsza pasta przy niskim tdp?

 

Haswell zapewni lepszą wydajność na wat , jak mu się zmniejszy napięcie. Haswell potrzebuje tylko minimalnie więcej napięcia względem ivy przy niskich taktach.

 

Jak ktoś chce super niski pobór podstawa to ssd i jak najlepszy zasilator , skoro zestaw ma mało pobierać to zasilacz musi być małej mocy i o wysokiej sprawności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"(...) niski pobór podstawa to ssd i jak najlepszy zasilator" - no i tak jest (840'tka Samsunga, HDD brak, w roli elektrowni na razie 200W/80+ brąz).

 

Kwestia tylko procesora i płyty... Trafiłem na test http://us.hardware.info/reviews/5144/19/13-mini-itx-motherboards-for-intel-4th-generation-core-processors-energy-consumption-idle-avg-over-5-minutes (+ okoliczne zakładki). AsRock B85M-ITX wygląda ciekawe i jest te parę W oszczędniejszy od wspomnianego przeze mnie Asusa H81I.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprzedaj i3,dołóż do i5.

haswell?

Tak.gdy byś przeszedł z lga 775 na 1150.

przesiadka z ivy na haswella jest bez sensu. :E

chyba że lubisz cyfry w smarkach :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i5 mi niepotrzebne to raz, przy większym obciążeniu zaczyna być problem z temperaturą to dwa (sprawdzałem na i5-3330).

 

Cyfry w smarkach mało mnie interesują. Po prostu pomyślałem, że jeśli małym kosztem udałoby się zyskać trochę wydajności, bez zwiększania poboru mocy, to czemu nie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie małym kosztem, jak będziesz dopłacał 50, góra 100zł to się opłaca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak - skusiłem się. Dałem niecałe 530zł za ASRocka ITX oraz i3-4130.

 

Tak jak podejrzewałem przy domyślnych ustawieniach Haswell jest zachłanniejszy. Test w LinX:

* i3-3210/3.2GHz = 52W

* i3-4130/3.4GHz = 61W

* i3-4130 / -0.1V = 54W (będę jeszcze sprawdzał wyższy offset)

 

Idle 25-26W, jutub 28-32W :) (a jeszcze nie korzystam z docelowego zasilacza)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak - skusiłem się. Dałem niecałe 530zł za ASRocka ITX oraz i3-4130.

Jaki model?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najtańszy ;) czyli H81.

 

Do B85 (=gniazdo pod przednie USB3.0) musiałbym dopłacić ~65zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak jest sarka to nie ma co się zastanawiać tylko zmieniać, niektorzy taką kasę przepuszczają w weekend na hulankę i jakoś im nie żal, więc ja bym się nie zastanawiał tylko kupował nowe zabawki :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...