Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

iwanme

NAS do domu

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Staje przed wyborem kupna NASa do domu i zupełnie nie mam pojęcia co wybrać. Serwerek miałby chodzić w RAID1, mieć jakieś multimedialne opcje etc. Ogólnie kasa to nie jakiś wielki problem, mam jakby trzy różne kategorie urządzeń.

 

- Tańszy budżetowy NAS na ARMie typu Synology DS214 ewentualnie trochę dołożyć do DS214+/Qnapa TS-221

- Droższy NAS na Atomie typu Synology DS713+ lub QNAP TS-269L

- Kupić po prostu mały serwerek typu HP Microserver G8 z Celeronem (cena jak za droższy NAS) wrzucić tam FreeNAS lub Windows Server 2012 R2 (Mam licencję) i mieć pełnoprawny serwer/komputer zamiast dedykowanego urządzenia. Ewentualnie np. starszy Microserver z Turionem za tysiaka, ale nie wiem czy warto.

 

Z jednej strony wszystko poza pierwszą opcją wydaje się Overkillem dla domowego serwerka którego główną rolą ma być archiwizacja zdjęć, filmów i ewentualnie jakieś funkcje multimedialne. Z drugiej strony różnica w cenie nie jest jakaś nie do przełknięcia, a zarówno NAS na atomie jakoś brzmi lepiej i wydajniej, już o małym serwerku i możliwości własnej zabawy nie wspominając. Sprzęt działałby w domowej sieci z gigabitem na kablu i N300 w wifi, do tego w sumie ma być dla rodziców do domu i ewentualnie dla mnie dostępny przez internet w innym mieście. (dla siebie to bym się w ogóle nie wahał tylko kupił mały serwerek bo to większy fun ;))

 

Jakby ktoś miał coś podobnego i mógł doradzić byłoby fajnie ;). Na ile np. taki serwerek z FreeNASem jest bezobsługowy po wcześniejszym skonfigurowaniu? I czy jest jakaś wyraźna różnica jakościowa pomiędzy tańszymi NASami na Marvellach, względem tych na Atomach? Ewentualnie czy taki np, Turion II N54L się do czegokolwiek nadaje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

 

Co do taniego NASa sie nie wypowiem nie mialem do czynienia.

 

Natomiast 2 pozostale opcje przerobilem. Zaczne od HP Microservera G7. Z zainstalowanym Winsows Server 2008 R2 z 8GB Ramu sluzyl przede wszystkim jako lab do Hyper-V i serwer plikow. Nigdy nie zawiodl, transfery na 1Gb sieci pomiedzy serwerem a kompem w granicach 80 - 100 MB/s, mozna wsadzic do 5 dyskow. W miare komfortowo mozna bylo na nim korzystac z 4-5 maszyn wirtualnych. Z wad glosny wentyl i brak wsparcia RAID 5 (wymaga osobnego kontrolera). Z 4 dyskami pobieral niecale 50W. Z braku obslugi RAID 5, glosnego wentyla i po kupnie licencji na VMWare Workstation zaczelem sie rozgladac za dedykowanym NASem na atomie. Wybralem ASUSTOR 304T z 4 HDD 3TB WD RED. Jest cichy, transfery podobne jak microserver, ma wyjscie HDMI, mozna na nim postawic kilka funkcji m.in. server FTP, PLEX, iTunes Server, VPN i wiele innych. NAS bardzo ladnie sobie radzi z tymi funkcjami. Wszystko zalezy czego oczekujesz. Jesli chcesz sie pobawic labem to microserver bedzie lepszym wyborem, jedna uwaga G7 oficjalnie obsluguje do 8GB RAMu. Nieoficjalnie 16 tez ale nie wszystkie kosci dzialaja. Niewiem jak ta kwestia zostala rozwiazana w G8.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Potwierdzam zalety Microserver, szczególnie G7 ma świetny stosunek ceny do tego, co się dostaje.

Jeżeli nie zależy ci na wielości to masz jeszcze np. takiego Dell SERWER T20 Intel G3220 4GB 1x500GB.

Ale jeżeli potrzebujesz, „COŚ” do typowo domowego zastosowania, czyli miejsce na zdjęcia, filmy muzykę, + serwer DLNA, klient torenta. To nawet bardzo tani NAS np. ZYXEL 320, świetnie się sprawdzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...