Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Adinek

ostrzenie łańcucha do piły spalinowej

Rekomendowane odpowiedzi

Ktoś sie orientuje ile kosztuje taka usługa?? ewentualnie wie ktos gdzie i za ile mozna kupic zestaw do samodzielnego ostrzenia?? (pilniki i prowadnik)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co pamiętam ostrzenie kosztuje w granicach kilkunastu złotych.

Są zestawy do samodzielnego ostrzenia, ale jeszcze nie widziałem nikogo, kto potrafiłby naostrzyć łańcuch z podobną skutecznością jak ta maszynka, której używają w piunktach ostrzenia.

 

Gdzie kupić taki zestaw? Przypuszczam, że w dobrych sklepach z piłami :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koori - offtopic - czy nie powinno być Talk backwards we will? Czasownik na końcu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ktoś sie orientuje ile kosztuje taka usługa?? ewentualnie wie ktos gdzie i za ile mozna kupic zestaw do samodzielnego ostrzenia?? (pilniki i prowadnik)

Pozdrawiam

:lol2:

 

Sorki ale mi sie śmiać chce :P Jak masz piłe i potrafisz nią ciąć to ostrzyc nei potrafisz? :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koori: dzieki za info

 

peterpz: Jak nie wiesz jak wyglada takie ostrzenie to nie wypisuj glupich uwag. Jak Koori napisal, jest to troche bardziej skomplikowane, niz ostrzenie noza kuchennego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:lol2:

 

Sorki ale mi sie śmiać chce :P Jak masz piłe i potrafisz nią ciąć to ostrzyc nei potrafisz?  :lol2:

Tak się składa że ostrzenie łańcucha do piły to dość trudna umiejętność i gdy się na tym nie znasz to po prostu zniszczysz łańcuch. Trzeba się "nauczyć" kąta prowadzenia pilnika przy ostrzeniu a także posiadać odpowiedni pilnik.

 

U mnie ostrzenie kosztuje 10-15 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sklepach z pilami lub serwisach maja zestawy do ostrzenia... Jednak nie wiem gdzie w twoim miescie.. I nie jest to trak skomplikowane, jak masz pilnik z prowadnica to naostrzyc jest bardzo latwo. ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Koori - offtopic - czy nie powinno być Talk backwards we will? Czasownik na końcu?

Właściwie to prawda. Zaraz to zmienię :P

A ogolnie to ciekawe, że dopiero teraz się zorientowaliście. Mam tem podpis od przynajmniej 2 lat :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrócę do tematu. Moja piła nie tnie jak kiedyś i postanowiłem coś z tym fantem zrobić. W Praktikerze (gdzie kupiłem piłę trzy lata temu) miły pan powiedział mi, żebym kupił tylko specjalny pilnik (19 zł) i każdy "ząbek" przetarł tym pilnikiem trzy razy pod kątem. Zrobiłem to, ale łańcuch jak był tępy, tak jest tępy.

 

Co robię źle? Może kąt zły? ;) Albo może powinienem jednak kupić taką specjalną szlifierkę do ostrzenia łańcuchów? (120 zł)

 

A może po prostu się nie bawić w ostrzenie i kupić od razu cały nowy łańcuch (ok. 50 zł))? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dolarinho

Po trzech latach eksploatacji pile należy się chyba nowe uzębienie ;)

Co do ostrzenia łańcucha to ja zawszę wożę piłę do sklepu gdzie ją kupiłem i płacę za usługę 10 złotych. Można naostrzyć specjalnym pilnikiem, ale mi akurat to nie wychodzi.

Kupowanie szlifierki mija się z celem zupełnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze rozwiązanie to dać do fachowego ostrzenia. Koszt nie przekroczy kilkunastu zł (ok 15), a efekt będzie bez kombinowania i męczenia się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koszt ostrzenia łańcucha do piły (na specjalnej profesjonalnej szlifierce) to w mojej okolicy koszt 6 zł. Popatrz u siebie i daj do ostrzenia, jeśli po takim zabiegu łańcuch dalej będzie tępy proponuję wymianę. Generalnie im drobniejsze trociny tym łańcuch jest mniej ostry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piła, nie wiem ile używasz i tniesz tą piłą, ale podejrzewam ze po 3 latach to już "trochę" zużyty ten łańcuch będzie. No i jeszcze zależy "jak" tniesz.

Kup nowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrócę do tematu. Moja piła nie tnie jak kiedyś i postanowiłem coś z tym fantem zrobić. W Praktikerze (gdzie kupiłem piłę trzy lata temu) miły pan powiedział mi, żebym kupił tylko specjalny pilnik (19 zł) i każdy "ząbek" przetarł tym pilnikiem trzy razy pod kątem. Zrobiłem to, ale łańcuch jak był tępy, tak jest tępy.

 

Co robię źle? Może kąt zły? ;) Albo może powinienem jednak kupić taką specjalną szlifierkę do ostrzenia łańcuchów? (120 zł)

 

A może po prostu się nie bawić w ostrzenie i kupić od razu cały nowy łańcuch (ok. 50 zł))? ;)

 

Czy ten post jest napisany z domieszka erotyzmu, bo bardzo fajnie wyszedl :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Czcij Pandę

Staram się jak mogę ale żadnego erotyzmu tam nie widzę. :o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Staram się jak mogę ale żadnego erotyzmu tam nie widzę. :o

 

Jezeli oczyscisz swoj umysl z wszelkiego oczywistego myslenia, to przyjrzysz sie i zobaczysz o czym mowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrócę do tematu. Moja piła nie tnie jak kiedyś i postanowiłem coś z tym fantem zrobić. W Praktikerze (gdzie kupiłem piłę trzy lata temu) miły pan powiedział mi, żebym kupił tylko specjalny pilnik (19 zł) i każdy "ząbek" przetarł tym pilnikiem trzy razy pod kątem. Zrobiłem to, ale łańcuch jak był tępy, tak jest tępy.

 

Co robię źle? Może kąt zły? ;) Albo może powinienem jednak kupić taką specjalną szlifierkę do ostrzenia łańcuchów? (120 zł)

 

A może po prostu się nie bawić w ostrzenie i kupić od razu cały nowy łańcuch (ok. 50 zł))? ;)

Trzy razy? :E 

 

 

Łańcuchy muszą być wykonane z twardych stopów, więc żeby  naostrzyć trzeba go przejechać tym pilnikiem zdecydowanie więcej niż 3 razy. Oddać do ostrzenia-  jak nie masz wprawy to pozaokrąglasz zęby i lipa będzie.  Na górnej części zęba jest nacięcie, pokazujące do jakiego momentu można "spiłowywać" łańcuch.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy łancuch tez sie stępi i trzeba bedzie go naostrzyc .Z doswiadczenia wiem ze nie kazdy potrafi ostrzyc nawet serwisy (5zł).Najczesciej jest tak ze po kilku ostrzeniach w serwisie nie ma czym ciąc i co ostrzyc, wiec musimy kupic nowy łancuch. Mają tez zle ustawione kąty i zbyt brutalnie ostrzą co sprawia ze zęby łancucha sa przegrzane i szybciej sie tepią.Jezeli serwis to taki co zna sie na rzeczy. Zakup ostrzałki ma sens jezeli dużo pracujemy spalinówką. Ale uzywanie takiej maszynki tez wymaga wprawy .

W łancuchu wazne sa katy ,głebokosc ciecia (tzw próg zęba) ,oraz stopień jego zużycia. Złe kąty sprawia ze nawet ostry łańcuch bedzie słabo cioł. W miare zużywania sie łancucha trzeba zmniejszac tzw próg (zmniejszajac próg zwiekszamy głebokosc ciecia. Nadmiernie zużyty łancuch nie pozwoli na swobodną prace w grubym drzewie,bedzie sie oprnie obracał . I jeszcze jedno!Wszyskie zeby powinny byc równe .

Ale łańcuch to nie wszystko . Wazna jest tez prowadnica .Musi byc idealnie prosta.Zadziory jakie powstaja w miejscu styku z łancuchem nalezy usuwac .

To tyle moich wypocin na ten temat. Nie jestem pracownikiem serwisu wiec wszystko co opisałem jest oparte tylko na moich własnych obserwacjach.

Ps

Moj ojciec nigdy nie uznawał wynalazków typu prowadnice itp do pilników.Zawsze ostrzył samym pilnikiem .A gdy zbudował własnorecznie elektryczną ostrzałke pilnik pokrył sie kurzem ;). Teraz ja pracuje na tym sprzecie który ma stałych zadowolonych klientów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie ostrzenie łańcucha kosztuje 5 zeta na automacie. Z łańcuchem na 40 cm prowadnicę schodzi się około 3 min. Kolo ładuje łańcuch na automat, zamyka klapę, potem przez 3 min. obgadujemy przechodzące obok jego szyby wystawowej laski, potem on wyjmuje łańcuch, płacę, dziękuję i wychodzę. Jeśli zanoszę kilka łańcuchów, to zanoszę je, idę na zakupy/załatwiam sprawy i po powrocie odbieram. Wtedy też jest rabat zależny od ilości łańcuchów (a także od stażu u tego gościa :E ). Przy moim zapotrzebowaniu na cięcie kupuję średnio 4 łańcuchy na 3 lata, więc nie dużo (mało ciacham).@upPierwsze zdanie powaliło mnie swoją odkrywczością: "nowy łańcuch też się stępi". Jakby powiedział klasyk - oczywista oczywistość.:rotfl:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie coś się robi w 20 minut jak chcesz porządnie zrobić.

 

Poczytaj gdzieś na necie jak się to robi bo jest to naprawdę proste.

 

Kup pilnik:

 

pilnik 4,0 4.50zł

pilnik okrągły do ostrzenia łańcuców (pił łańcuchowych). Średnica 4,0 do łańcuchów 3/8 - 1,3 i 3/8 - 1,1, czyli potocznie nazywanych pico

pilnik 4,5 4.50zł

pilnik okrągły do ostrzenia łańcuców (pił łańcuchowych). Średnica 4,5 do łańcuchów 325 na końcowe ostrzenia.

pilnik 4,8 4.50zł

pilnik okrągły do ostrzenia łańcuców (pił łańcuchowych). Średnica 4,8 do nowych łańcuchów 325 i do 3/8 na końcowe ostrzenia.

pilnik 5,1 4.50zł

pilnik okrągły do ostrzenia łańcuców (pił łańcuchowych). Średnica 5,1.

pilnik 5,5 4.50zł

pilnik okrągły do ostrzenia łańcuców (pił łańcuchowych). Średnica 5,5 do łańcuchów 3/8.

pilnik płaski 11.00zł

pilnik płaski do ograniczników w łańcuchach (piłach łańcuchowych)

prowadnik z pilnikiem 4.0 18.00zł

Prowadnik z pilnikiem do ostrzenia łańcuchów zestaw zawiera: pilnik okrągły z prowadnikiem, drewniany uchwyt pilnika grubości pilnika - 4 mm. Do łańcuhców 3/8 - 1,3 i 3/8 - 1,1 czyli popularnie zwanych pico.

prowadnik z pilnikiem 4.5 18.00zł

Prowadnik z pilnikiem do ostrzenia łańcuchów zestaw zawiera: pilnik okrągły z prowadnikiem, drewniany uchwyt pilnika grubości pilnika - 4,5 mm. Do zużytych łańcuhców 325.

prowadnik z pilnikiem 4.8 18.00zł

Prowadnik z pilnikiem do ostrzenia łańcuchów zestaw zawiera: pilnik okrągły z prowadnikiem, drewniany uchwyt pilnika grubości pilnika - 4,8 mm. Do łańcuhców 325 i zużytych 3/8.

prowadnik z pilnikiem 5,5 18.00zł

Prowadnik z pilnikiem do ostrzenia łańcuchów zestaw zawiera: pilnik okrągły z prowadnikiem, drewniany uchwyt pilnika grubości pilnika - 5,5 mm. Do łańcuhców 3/8.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam kupiłem kiedyś zestaw do ostrzenia w salonie Husqvarny i dobrze na tym wyszedłem, co prawda trzeba poświęcić ostrzeniu dłuższą chwilę ale można zaoszczędzić na tym sporo pieniędzy. Za taki zestaw pilnik + prowadnica do ostrzenia zapłaciłem coś koło 60zł czyli jakieś 4 ostrzenia i wychodzisz na plus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzy razy? szczerbaty.gif

 

 

Łańcuchy muszą być wykonane z twardych stopów, więc żeby naostrzyć trzeba go przejechać tym pilnikiem zdecydowanie więcej niż 3 razy. Oddać do ostrzenia- jak nie masz wprawy to pozaokrąglasz zęby i lipa będzie. Na górnej części zęba jest nacięcie, pokazujące do jakiego momentu można "spiłowywać" łańcuch.

 

 

 

 

Spokojnie starczy 3 pociągnięcia na jeden ząbek, a najlepiej jest dodatkowo wykonywać ruch obrotowy do góry pilnikiem gdy przesuwamy go przy ostrzeniu i dobrze się ostrzy gdy prowadnicę zciśńie się w imadle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto dodać że po takim ostrzeniu w "automacie" łacuch bedzie ostrzony tylko kilka razy, ona wyrównuje każdy "zabek?" do równego i zjada wiele wiecej łancucha niz przy ostrzeniu recznym. Ja kupilem zestaw do ostrzenia pił do dremela, zobaczymy jak to sie bedzie sparawowalo. Ostrzenie wbrew pozorom nie jest takie trudne pilnikiniem, tak jak ktos wyzej pisal, wystarczy odpowiedni kat :) A pozniej mozna jeszcze ograniczniki zjechac ale to juz niepolecam wiele bo wytrzymalosc spada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ostrzenie takiego łańcucha jest banalnie proste, jeśli mieszkasz w Krakowie lub okolicach mogę to zrobić za połowę ceny. W zestawie do każdej piły masz dołączony zestaw narzędzi do konserwacji i tam jest taki mały okrągły pilnik i musisz spiłować trochę z każdego zęba pod kontem podobnym do tego jaki jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...