Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

agent_x007

LGA 775

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć 3 : FAQ – odpowiedzi na częste pytanie i problemy w kontekście LGA 775.

SPIS TREŚCI :

1) Mostki i fazy zasilania płyty głównej (jak rozpoznać dobrą sekcję zasilania płyty głównej)
2)
Windows 8[.1] w wersjach x86/x64 vs. LGA 775 (faktyczne wymagania minimalne)
3)
PCI-e - jak to jest z tą kompatybilnością ?
4)
Modowanie płyt głównych LGA 775 (Pencil Mod + LGA 771 Mod + BSEL Mod)
5) Montaż
wentylatora 3-pin w 4-pin gniaździe i odwrotnie
6)
Filmy instruktażowe (BIOS - wyjaśnienie pojęć oraz początki OC)
7)
Batch - jak odczytać oznaczenie numeryczne (nie mylić z numer s-Spec), wersja skondensowana ;)
8 ) Temperatury - Odczyt, Interpretacja oraz Tj.maxLINK (bezpośredni link).

1) "Mostki" i fazy zasilania płyty głównej.

Dawno, dawno, temu, kiedy Intel miał jedną podstawkę by wszystkimi rządzić (:E),

Mostek północny - ten znajdujący się pod radiatorem usytuowanym bliżej gniazda procka - odpowiadał za łączność z pamięcią RAM (znajdował się w nim kontroler pamięci), komunikację z kartą graficzną (kontroler PCI-e z min. 16-ma liniami) oraz był miejscem występowania dziwnego stwora, zwanego "zintegrowaną kartą graficzną" (z racji, że to stworek jest rzadki, tylko niektóre z  "chipsetów" pod tą podstawkę posiadały go w sobie ;)).

Oprócz tego, "północ", odpowiadała za dwie magistrale - FSB oraz DMI.

Ta pierwsza służyła do komunikacji z prockiem, a druga z mostkiem południowym.

Mostek południowy (znajdujący się dalej od procka), ogarniał m.in.  dyski twarde, napędy optyczne, dodatkowe łącza PCI-e (max. prędkość x4), dźwięk, LAN, FDD  (jeżeli ktoś potrzebował), porty USB, itp.

Chipsety (bo tak ogólnie określa[ło] się mostki północne w płytach głównych), potrafią się grzać… nawet bardzo.

Ilość wydzielanego ciepła zależy od producenta (np. te od NV z SLI w nazwie, grzeją się niezmiernie mocno) oraz parametrów pracy (podnoszenie napięcia aby ustabilizować wysokie taktowanie magistrali FSB).

Kwestia temperatury : Kluczowe jest tutaj chłodzenie - mały radiator (bez wentylatora) znajdujący się w tanich płytach, jest zazwyczaj ledwo wystarczający aby schłodzić mostek/chipset do akceptowalnego (przez rękę) poziomu.

Do tego, duży wpływ na temperaturę tych podzespołów ma także obieg powietrza w obudowie (np. standardowe Intelowskie chłodzenie txw. "BOX" - wymusza obieg powietrza nad mostkiem północnym co zwiększa efektywność chłodzenia).

"Południe", zazwyczaj nie grzeje się zbytnio (część płyt, nie ma na nim zamontowano nawet prostego radiatora - jak np. model 775Dual-VSTA z testu Gallatin'a).

Sekcja zasilania procesora :

Znajduje się wokół gniazda procesora (socketu) i składa się z rzucających się w oczy elementów (głównie tranzystorów typu MOSET, cewek oraz kondensatorów).

Zwana też pod nazwą „VRM”, zmienia napięcie z zasilacza (np. +12V), w takie które jest potrzebne przez dany procesor (np. +1,2V).

Za samą zamianę odpowiadają układy typu DC/DC, ale za stabilność tak wytworzonego napięcia – fazy zasilania.

Jakość oraz ilość faz (w tej kolejności), ma kluczowe znaczenie w stabilności procesora, zwłaszcza podczas obciążenia (w czasie gry, czy programu testującego stabilność komputera).

Jak określać ilość faz oraz ich jakość (teoria) :

Jakość, można określić przez ilość elementów elektronicznych jaka została użyta do budowy jednej fazy.
Przy czym kluczową wartością w jakości jest ilość tranzystorów - tj. MOSFET’ów - przypadających na każdą fazę.
Z tego powodu, faza jednej płyty nie musi być równa innej (producenci lubią oszczędzać na jednej fazie, kompensując to ich większą ilością - więcej o tym za chwilę).

Ilość faz zasilania, określa ile z nich znajduje się na płycie (nie koniecznie dostarcza prąd CPU).

Co jest ważniejsze : Kluczowa jest tutaj równowaga między ilością, a jakością.

Duża ilość jest nieekonomiczna z energetycznego punktu widzenia (na każdej aktywnej fazie traci się energię przez co energooszczędność "diabli biorą") oraz trudniejsza "w ogarnięciu" (podczas pracy należy równomiernie obciążać wszystkie słabe fazy - aby nie doprowadzić do przypadkowego przeciążenia jednej z nich).

Z drugiej strony, bardziej rozbudowane fazy są droższe w produkcji (dlatego producenci nie stosują ich w najtańszych płytach).

Do tego mamy jeszcze "sztuczki" z podwojoną ilością cewek lub kondensatorów, które mają sprawiać wrażenie "podwojonej ilości faz" albo "ich zwiększonej jakości". Duża ilość tanich kondensatorów/cewek może być gorsza od kilku ale droższych.

Do tego nie należy zapominać o MOSFET'ach, bo to one są elementem który rozgrzewa się najbardziej w czasie pracy procesora.

Ale wracając : Mocne fazy (wysokiej jakości), po prostu są wytrzymalsze w dłuższej perspektywie, oraz są bardziej odporne na przeciążenia (np. spowodowane podkręcaniem).

Z tego powodu, lepiej wychodzi się na małej ilości lepszych jakościowo faz (np. czterech z 3-ma tranzystorami), aniżeli dużej ilości słabych (np. sześciu, ale składających się z dwunastu tranzystorów w sumie).

 Jak rozpoznać ilość/jakość faz (przykład) :

Ilość oraz jakość "faz" na płytach bez ich chłodzenia można łatwo określić – wystarczy szukać powtarzających się zgrupowań w/w elementów wokół gniazda procesora. Tutaj zbliżenie na okolice socketu płyty użytej do testów : 
6H8zpKG.jpg
Źródło : LINK

Kondensatory, to w przypadku tej płyty najwyższe, okrągłe elementy o czarnym kolorze, oraz o ok. 2/3 niższe, w kolorze srebrnym (znajdujące się najbliżej gniazda procesora). Pierwsze są starszego typu (elektrolitowe), natomiast drugie nowszego (polimerowe).

Mała uwaga : Jeśli kondensatory na waszej płycie są wybrzuszone u góry (jak tutaj : LINK), to czas je wymienić albo kupić nową płytę ("wypukłe" kondensatory nie trzymają swoich parametrów, co najpierw prowadzi do niestabilności CPU/komputera, a w dalszej perspektywie może doprowadzić nawet do uszkodzenia procesora).

 Pomiędzy kondensatorami możemy dostrzec sporo czarnych, prostokątnych, identycznie wyglądających elementów - to są właśnie tranzystory typu MOSFET

Cewki, to w tym przypadku elementy z widocznym miedzianym drutem (owiniętym wokół czarnego elementu).
Kilka z nich widać na krawędziach powyższego zdjęcia.

 Powyższy opis oczywiście tyczy się wyglądu elementów na płycie użytej do testów. Z tego powodu cewki, kondensatory, MOSFET'y, itd. na innych (nowszych) płytach, mogą wyglądać zupełnie inaczej.

Opis sekcji zasilania płyty P5B 1.04G : 
Płyta posiada trzy (3) fazy zasilania procesora.
Każda z nich składa się z trzech tranzystorów MOSFET, trzech kondensatorów polimerowych, jednego elektrolitycznego oraz jednej "typowej" cewki.

Jakość i ilość faz tej płyty pozwala na na bezproblemowe zasilanie każdego procesora użytego w teście oraz na jego podkręcanie (zależnie od modelu). 

W tym miejscu ważna uwaga : Temperatura tranzystorów oraz innych elementów określa obciążenie sekcji zasilania. 
Teoretycznie, tranzystory z sekcji zasilania mogą wytrzymać rozgrzanie nawet do 120 stopni C, ale nie zalecam sprawdzania tego w praktyce :E

Przegrzana sekcja może albo zdestabilizować komputer, albo uszkodzić procesor i/lub płytę główną.

Z tego powodu, zaleca się doklejanie radiatorów na tzw. "gołe" sekcje tanich płyt głównych jeżeli planujemy robić na nich OC procka.

W moim teście, nie użyłem najwyższego możliwego ustawienia Vcore dla procesora PXE 840, z powodu dużego ryzyka uszkodzenia sekcji zasilania (wynikającego z jej przegrzania - nie mam na niej radiatorów).

 Teraz, dla tych którzy lubią wszystko "podane na tacy" albo nie mają czasu na szukanie : 

Tutaj link do angielskiej strony, z listą VRM-ów różnych modelali płyt głównych (od 2009 roku) oraz z ocenami poszczególnych ich elementów (od 1 – najgorszy, do 5 - najlepszy) : LINK.

PS. Aby odczytać w/w listę, należy plik obrazka z nią zapisać na dysku twardym.


 OGf2BPW.jpg

2) Windows 8/8.1/10 vs. LGA 775

Czyli : Jaki procesor LGA 775 potrzebuję, aby zainstalować określoną wersję ?

 Teoria :

Wymagania Windows 10 są takie same jak Windowsa 8.1 (x86/x64).

M$ podaje wymagania Windowsa 8 w następujący sposób :

Cytat
Procesor: 1 gigaherc (GHz) z obsługą PAE, NX i SSE2 (więcej informacji)

Pamięć RAM: 1 gigabajt (GB) (architektura 32-bitowa) lub 2 GB (architektura 64-bitowa)

Miejsce na dysku twardym: 16 GB (architektura 32-bitowa) lub 20 GB (architektura 64-bitowa)

Karta graficzna: urządzenie graficzne Microsoft DirectX 9 ze sterownikiem WDDM

ALE wymagania dla Windows'a 8.1 (x64) mają dodatkowy punkt :

Cytat
Aby zainstalować 64-bitowy system operacyjny na komputerze o architekturze 64-bitowej, procesor musi obsługiwać polecenia CMPXCHG16b, PrefetchW i LAHF/SAHF

Z tego powodu dużo ludzi nie wie czemu nie mogą zainstalować aktualizacji do Win 8.1, pomimo poprawnej instalacji Win 8.

Tutaj skrótowy opis dodatkowych instrukcji potrzebnych do 64-bit wersji Windows'a 8.1 (w stosunku do Win 8.0 x64) :

A) CMPXCHG16b lub "CompareExchange 128" - Instrukcja umożliwiająca operacje na słowach 8-bitowych (z 64-bit procesorów, nie posiadają jej jedynie starsze procesory AMD64*).

Tutaj jednak uwaga : Rozszerzenie wymaga także wsparcia po stronie płyty głównej.

Przykładem płyty która go nie obsługuje może być model : Intel DP35DP, na której to instalator Win 8.1 x64 potrafi wykazać brak obsługi "CompareExchange 128" przez przy 45nm CPU (tj. w Core 2 Duo/Quad).

B) LAHF/SAHF - Instrukcje wykorzystywane w wirtualizacji, Win 8.1 x64 wymaga ich działania w 64-bit.

C) PrefetchW - Instrukcja będąca częścią pakietu AMD 3DNow!, dostępna na wszystkich 64-bit CPU od firmy AMD.

*Dokładniej : Nie posiadają jej wszystkie procesory firmy AMD bazujące na układach serii K8 w rewizji "E" lub starszej, Źródło - LINK. Potrzeba układ rewizji "F".

 Jak sprawdzić, czy nasz procesor obsługuje w/w instrukcje ?

Można użyć prostego w obsłudze programu sprawdzającego zgodność z Win 8.1 (x86/x64) od M$ : LINK (interesuje nas w tej chwili wersja dla Windows 8.1).

Program wyświetli odpowiedni komunikat, jeżeli czegoś brakuje albo kiedy jakiś element może stwarzać problem.

Oczywiście, program ten nie jest wstanie faktycznie zainstalować Win 8.1 - do tego potrzebujemy albo aktualizację przez Windows Update (ręczna) albo np. program do tworzenia obrazu płyty/pena z Win 8.1 : LINK oraz odpowiedniego klucza instalacyjnego.

 Kolejna opcja do sprawdzenia instrukcji procesora, to użycie darmowego programu Coreinfo (LINK).

Instrukcja obsługi Coreinfo :

1) Po ściągnięciu, kopiujemy pliki programu na dysk C (bez folderu). 
2) Używamy skrótu "
Windows + R"
3) Wpisujemy w nowym oknie (polecenia "Uruchom") słowo "
cmd" i klikamy "OK"
4) W oknie konsoli, wpisujemy "
cd C:\" i potwierdzamy klawiszem [Enter]
5) Początek linijki powinien zmienić się na "
C:\ ".
Kiedy to się stanie, wpisujemy "
Coreinfo.exe" po "C:\" i w taki sposób uruchamiamy program klawiszem [Enter]
6) Po skończeniu pracy, mamy możliwość przewijania listy obsługiwanych instrukcji.

Uwaga : BRAK wsparcia jest oznaczony jako " ", a obsługa danej instrukcji, jako " * ".

Obsługa Windows 8 - Praktyka :

Win 8 x86 : LINK (nie ma procesorów Intela obsługujących NX/XD-bit ale tylko PAE z SSE2).

Win 8.1 x86 : LINK (zmiany w 8.1 tyczą się tylko wersji 64-bit)

Notka - Aby pomyślnie zaktualizować do wersji 8.1, musiałem wyłączyć kartę sieciową (w przeciwnym razie miałem zwiechę/BSOD przy próbie instalacji urządzeń - dokładnie na 76%). 

Podsumowanie wersji x86 :

Do instalacji i obsługi na platformie LGA 775, wystarczy dowolny CPU z włączoną obsługą technologii XD-bit (NX/DEP).

----------------------------------------------------

Win 8 x64 : LINK 

Notka : Procesory typu Prescott-1M (i nowsze), z włączoną obsługą instrukcji EM64T/XD-bit, także są wstanie zainstalować i uruchomić tą wersję.

Teraz... aktualizacja do 8.1 - podejście 1 :

Pentium 4 Extreme Edition 3,73GHz - LINK (jak widać CPU nie obsługuje dwóch z potrzebnych instrukcji)

Podejście 2 : Pentium D 805 - LINK (rev. "B0" chipu Smithfield, odpowiada rev. "G1" Prescott'a [1M], oraz rev. "R0" procesorów Prescott-2M).
iestety wciąż brak obsługi jednej z wymaganych instrukcji (PrefetchW) 
:(

Podejście 3 : Pentium 4 651 - LINK (poszło :) )

 Win 8.1 x64 : LINK

Presler/Cedar Mill - rewizje B1/C1/D0, posiadają wspólny zestaw instrukcji (w przeciwieństwie do procesorów 90nm).

Podsumowanie wersji x64 :

Do wersji 8.0 potrzeba procesora obsługującego jednocześnie Bit-XD oraz EM64T (oczywiście obie muszą być włączone).

Dla wersji 8.1, potrzeba dowolnego 65nm procesora (tj. wydanego w 2006 roku lub później), wcześniejsze są nieobsługiwane (brakuje instrukcji).

 Słowo na koniec : Istnieją programy pomijające sprawdzenie sprzętowe przed instalacją (co umożliwia przeprowadzenie aktualizacji/instalacji), ale jeżeli będziemy mieli restarty komputera, programy przestające działać, albo BSOD'y - to istnieje szansa, że to z powodu braku obsługi wymaganych instrukcji (błędy nie do obejścia). 

Z tego powodu nie polecam używania tego typu programów.

320px-PCI_Express.svg.png

3) Karty Graficzne z PCI-e w wersji 3.0/2.0 vs. płyty główne z PCI-e 1.1.

Ogólnie przyjmuje się, że karty PCI-e oraz złącza na płytach głównych są kompatybilne wstecz (i moja platforma testowa zdaje się potwierdzać tą teorię [LINK] oraz [LINK]).

W praktyce, ważną rolę odgrywa oprogramowanie BIOS (czasami trzeba zaktualizować, aby nowe karty działały w starej płycie), oraz faktyczna konstrukcja nowych kart.

Np. Radeon’y z PCI-e 3.0 mogą mieć problemy na starych płytach (z PCI-e 1.1) niezależnie od BIOS-u płyty głównej oraz tego, że PCI-e jest „kompatybilne wstecz”.

Te same modele Radeonów, będą działać bez problemów na płytach z PCI-e 2.0 (w 99% przypadków).

GeForce'y natomiast działają lepiej od nich na starych płytach, ale potrafią mieć problemy z np. platformą LGA2011 "SB-e", na której to "oficjalnie" nie działa na nich PCI-e 3.0.

Czasami konieczne jest np. wyłączenie niektórych funkcji (jak w przypadku kart typu Fermi i płyty 775Dual-VSTA), aby móc stabilnie z nich korzystać.

Nie trzeba też się przejmować tzw. "dodatkowym prądem, który ma dostarczać port w nowszym standardzie".

W praktyce - grafy albo trzymają się oryginalnej specyfikacji PCI-e x16 (czyli max. 75W), albo posiadają kilka zewnętrznych gniazd typu np. 6-pin lub 8-pin.

Jedno 6-pin złącze dostarcza dodatkowe 75W, a jedno 8-pin - 150W (może więcej, jeżeli przewody pozwalają, patrz - Radeon R9 295X2).

Na koniec :

1) Lista chipsetów Intela dla platformy LGA 775 obsługująca PCI-e 2.0 : LINK (wersja PCI-e z samej prawej strony tabelki).

2) Lista układów zgodnych z PCI-e 1.0/1.1 : LINK.

Uwaga : Oprócz chipsetów, są w niej także układy do kart graficznych, kart rozszerzeń, mostków, itp.

Radzę skopiować całość np. do Excel'a, aby łatwiej nawigować wśród wpisów (lista nie jest alfabetyczna).

3) Tutaj możecie natomiast znaleźć analogiczną listę, ale dla układów z PCI-e w wersjach 2.0, 2.1 oraz 3.0 : LINK.

4) Modowanie płyt głównych, na przykładzie P5B "Vannila" oraz LGA 771 :

Modding, czyli modyfikacja komponentów przez użytkownika, jest z nami od zawsze.
Kiedyś odblokowywaliśmy np. 100/133MHz magistralę na Celeronach PGA370, albo dolutowywaliśmy połączenia mostków w Athlonach XP
:)
LGA 775 można modować na kilka sposobów, ale chce pokazać tutaj dwa relatywnie proste przykłady :

1) Pencil Mod - Używając tylko ołówka (najlepiej miękkiego), łączymy dwa punkty aby zmienić oporność np. rezystorów i wpłynąć przez to na parametry np. napięcia zasilania CPU. Jest to najprostszy i zarazem niezwykle przydatny mod.

Można go też bardzo łatwo usunąć (np. gumką do mazania ;) ). 
Pencil mod’y stosuje się tylko w niektórych modelach (i do tego tylko w niektórych miejscach). 
Jednym z modeli posiadających możliwość stosowania kliku z nich, jest płyta P5B "Vanilla" - której użyłem do testów. 

Vdroop Pencil Mod, P5B rev 1.04G

Tutaj jak wyglądał element przed modem : LINK

A tak po :

9NKE59A.png

I w tym miejscu uwaga dla wszystkich co myślą, że to naprawdę łatwe - wielkość elementu w porównaniu do włosa : LINK :E

Powodzenia ;)
Jak wykonać inne mod’y na tej płycie, możecie znaleźć np. w tym wątku (eng.) : LINK.

2) LGA 771 mod - Nieco bardziej skomplikowany, ale umożliwia montaż relatywnie tanich procesorów typu Xeon w określonych płytach z LGA 775. 

Wymaga on oprócz modyfikacji fizycznej (samego socketu), także wgrania odpowiednio spreparowanego BIOS’a danej płyty płyty, PRZED włożeniem nowego procesora (BIOS płyty musi zawierać tzw. micro kody, odpowiadające za "ogarnięcie" procesora - bez nich, płyta nie wie jak nowy procesor działa).

Opis oraz pomoc przy tym modzie możemy znaleźć na naszym forum : LINK.

W moim przypadku postanowiłem go przeprowadzić aby umożliwić montaż procesora E5440 (odpowiednik Q9550 za ułamek ceny).

Sam mod jest prosty :

1) Wgrywamy BIOS do płyty z dogranymi uCode'ami pod Xeon'y (możemy sami zmodować lub skorzystać z gotowca : LINK - nasz poprzedni procesor powinien wciąż działać po wgraniu modowanego BIOS'u).

2) Modyfikujemy procesor Xeon :

a) Przed - yqFPlfh.jpg

(LINK)

b) Po* -
LINK

*Nie zapomnijcie zdjąć zabezpieczenia z taśmy dwustronnej [czerwone] oraz o położeniu "strzałki" [żółte].

3) Modyfikujemy płytę główną :

a) Przed - LINK
b) Po - LINK

Kluczowa sprawa, to reset BIOS'u (załadowanie ustawień fabrycznych PRZED montażem nowego procesora) oraz poprawne ułożenie procesora w sockecie (musi wejść na odpowiednią głębokość w gniazdo - przykłady : LINKLINKLINK).

Po tych operacjach (i ustawieniu BIOS'a na nowo), powinno być możliwe można zalogowanie się do Windowsa.

Przy odrobinie szczęścia, można wykręcić coś takiego - LINK :)

Powodzenia (oczywiście modyfikacje = utrata gwarancji, a za ewentualne uszkodzenie sprzętu - odpowiada tylko ten kto modyfikuje).

3) BSEL Mod - Po zakryciu/zaizolowaniu odpowiedniego pinu (lub zwarciu go z sąsiadującym), można wymusić włączenie danego procesora na magistrali szybszej o 66MHz (tj. 266MHz efektywnie) 200->266, 266->333.

Używa się go kiedy płyta blokuje możliwość taktowania pamięci lub z jakiegoś niewyjaśnionego powodu nie potrafi uruchomić się na wyższej magistrali (ustawionej w BIOS-ie).

Najczęściej stosuje się go w przypadku procesorów Q6600, E4xx0, E5xx0, itp. z niskim taktowaniem bazowym połączonym z niską częstotliwością magistrali FSB.

Tutaj jedna ze stron z opisująca ten mod : LINK.

5) Wentylatory 3/4-pin vs. gniazda 3/4-pin

W skrócie : "Mam Wentylator z 4-pin wtyczką (nie molex) i chciałbym go podpiąć pod płytę główną."
Albo "Czy mogę użyć gniazda 3-pin (płyta posiada 4-pin ale jest ono zajęte) ?", itp.

9IIG8Ua.png  YJ7zrC8.png 

Odpowiedź : Tak, ale traci się możliwość regulacji metodą PWM (płyty posiadające wbudowane kontrolery obrotów, mogą regulować jego prędkość RPM bez tego dodatkowego pinu).

Zamierzam rozwijać tą część wraz z zapotrzebowaniem :)

6) Filmy instruktażowe :

A) BIOS - wyjaśnienie co/gdzie/jak/dlaczego - 

B) OC - dla początkujących - 

7) Batch number - jak odczytywać oznaczenia dodatkowe.

W skrócie : Numer batch (albo partii) jest istotny, jeżeli chcemy zwiększyć swoje szanse na trafienie w "złoty egzemplarz" - który podkręca się znacznie lepiej niż typowy procesor z danej serii.

Przykładowy numer "batch" : 3844A568
Teraz interpretacja/klucz :
Pierwsza liczba/litera oznacza miejsce pochodzenia = (Costa Rica)

Opcji pochodzenia jest wiele :
0 = San Jose, Costa Rica
1 = Cavite, Philippines
3 = Costa Rica
6 = Chandler, Arizona
7 = Philippines
8 = Leixlip, Ireland
9 = Penang, Malaysia
L = Malaysia
Q = Malaysia
R = Manila, Philippines
Y = Leixlip, Ireland

Druga liczba = Rok produkcji (2008)
Trzecia i Czwarta = Tydzień produkcji w danym roku (44-ty tydzień)
Piąta = Klasa jakości (A) [wyznaczona przez automat sortujący]

Liczby od 6-tej do 8-mej (włącznie) oznaczają konkretny numer układu na waflu krzemowym (568).
Najistotniejsze z punktu widzenia OC, jest miejsce i tydzień produkcji.
Klasa i numer egzemplarza mają mniejsze znaczenie (ale warto, aby pokrywały się jak najbardziej z batchem "złotego chipu"). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetna rzecz te Twoje testy ;) Łezka w oku się zbiera czytając o tych antykach. Sam przerabiałem tą platformę (od P4 506 do Q9550 i wszystko na DFI P965-S), a brat do dziś męczy Xeona E5430 na Gigabyte EP43-DS3 i próbuje grać na tym w AC:Unity :)

 

Taka drobna uwaga - w testach Gallatina dodatkowym hamulcem jest ilość pamięci RAM. 2GB to wyjątkowo mało, zwłaszcza do GTA IV. Być może część dropów (m.in. w FEAR) udałoby się wyeliminować dublując pamięć RAM. Oczywiście zostanie jej do dyspozycji ~3GB, ale tutaj przecież każdy MB się liczy :)

 

Moim zdaniem temat powinien być dużo bardziej popularny niż jest w tej chwili - widać ogrom włożonej pracy i spore zaplecze teoretyczno/praktyczne. Oby tak dalej!

 

PS. Czekam na testy czterordzeniowców :> Na przykład... jak dziś radzi sobie Q6600 przy 3,5-4,0GHz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby mieć 4GB musiałbym wgrać modowany BIOS, ponieważ płyta 775Dual-VSTA oficjalnie nie obsługuje więcej jak 2GB na jeden typ pamięci (a łączyć rożnych typów nie można).

Z kolei kiedy go sprawdzałem, to "nie polubi się" on z tym starym P4EE (losowe BSOD'y - zakładam że brakuje niektórych mikrokodów).

Tak więc zwiększenie RAM-u nie wchodzi w rachubę.

 

Pomijając jednak powyższe, nie wiem czy nie zauważyłeś ale, zwiększenie ilości pamięci RAM nie jest potrzebne w tym przypadku :

1) Na filmie widać użycie pamięci (zarówno tej z grafy jak i ogólnej), a wspomniane GTA IV nie przekroczyło 1,7GB użycia RAM-u (F.E.A.R potrzebował ~1,25GB w czasie testu),

2) Dodatkowy RAM nie pomoże, kiedy procek nie radzi sobie z przerobieniem tego co już jest załadowane (GTA IV) - 2GB to może mało obecnie, ale P4EE to NAPRAWDĘ STARY procek ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat to 1600MB nie jest bardzo znaczącym parametrem, bo równie dobrze może być tak że zużycie pamięci wynosi 3-4GB i reszta jest trzymana po prostu w pliku wymiany. Aby mieć rzeczywisty pogląd na zużycie pamięci, musiałbyś podczas testu zminimalizować grę i rzucić okiem na Commit Size w Menedżerze Zadań. Albo po prostu spojrzeć, czy w czasie zacięć, mieli dyskiem.

 

Mówię o tym dlatego, że bardzo podobne, sekundowe zwiechy w GTA IV miałem przy znacznie mocniejszym procesorze, dopóki nie dokupiłem RAMu tę parę ładnych lat temu.

 

...ale zdaję sobie sprawę, że jest to gadka czysto akademicka. 7FPS z kilkusekundowymi zwiechami, czy bez nich - to wciąż 7FPS :D Niemniej, na samym początku rozgrywki byłem zszokowany płynnością (~20FPS), bo niewiele lepiej radził sobie E2140 na standardowym taktowaniu.

 

EDIT:

Jeszcze co do P5B: nie kombinowałeś z różnymi wersjami BIOSu? Na stronie P4EE 3,73G figuruje jako obsługiwany od wczesnych wersji i ku mojemu zaskoczeniu, niecały rok temu pojawił się nowy BIOS do P5B.

 

EDIT2:

Argh, przecież P4EE 3,73G to Prescott. Nie było tekstu powyżej, choć trochę eksperymentów z BIOSem nigdy nie zaszkodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie, gdyby GTA IV faktycznie musiało korzystać z pliku wymiany, to ten 80GB dysk raczej nie byłby wstanie zapewnić nawet tych 7FPS ;)

Do tego mam grafę z 1GB VRAM-u oraz Windows 7 w wersji 32-bit - oba pomagają w jakimś stopniu odciążyć RAM ogólny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wolfdale (Core 2 Duo seria E8xx0) :

Wolfdale to kodowe oznaczenie ostatniego wcielenia architektury "Core", która zostanie zastąpiona architekturą Nehalem pod koniec 2008 roku. Układ ten posiada szereg usprawnień w stosunku do pierwowzoru (Conroe) :

1) Litografia 45nm - zmniejsza zużycie energii przez procesor przy tej samej częstotliwości lub umożliwia osiągnięcie wyższych zegarów przy takim samym napięciu zasilania.

1a) Zmniejszone tranzystory umożliwiają także zwiększenie ich liczby bez potrzeby powiększania układu, dzięki temu Wolfdale otrzymał o 50% więcej pamięci cache 2-go poziomu (L2) w stosunku do Conroe. W sumie jest jej 6MB (pełna wersji).

2) Obsługa instrukcji SSE4.1 (rozwinięte do SSE4.2 w architekturze Nehalem), w tym poprawiona funkcja mieszania instrukcji (Super Shuffle Engine) działająca na SSE2-3

3) Przyspieszona instrukcja dzielenia Radix-16 (poprzednio Radix-2,4), ma zwiększać wydajność przy przetwarzaniu obrazów 2D oraz 3D.

4) Poprawiony cache (tylko w przypadku danych nie ułożonych)

Wolfdale stanowi bazę dla układu Yorkfield (dwa chipy "Wolfdale" połączone wspólną szyną FSB, to jeden "Yorkfield").
^powyższe informacje bazuje na szczegółowym artykule z Anandtech.com : LINK.

Całkowita liczba tranzystorów : 410 milionów.

Występują dwie odmiany (rewizje) tego układu :

C0 - oryginalna/pierwsza dopuszczona do sprzedaży,
E0 - poprawiona ("uśredniając" - lepiej się podkręca).

Układy Wolfdale będzie reprezentował model Core 2 Duo E8400 (najbardziej znany model z całej serii, tutaj specyfikacja : LINK) w rewizji E0.
Posiada aktywną technologię wirtualizacji (VT-x).

Mój egzemplarz posiada VID=1,3V (VID to domyślna wartość napięcia Vcore).

Pełne testy przeprowadziłem w czterech częstotliwościach pracy :

2,13GHz (8 x 266MHz, RAM : 800MHz CL4.4.4.12 CR2T)
3,2GHz (8 x 400MHz, RAM : 800MHz CL4.4.4.12 CR2T)
3,69GHz (8 x 461MHz, RAM : 920MHz CL5.5.5.15 CR2T)
4,15GHz (9 x 461MHz, RAM : 920MHz CL5.5.5.15 CR2T)

Dodatkowo, specjalnie dla tych którzy nadal będą uważali, że "za mało cisnę procesory" ;) - prezent :

Testy częściowe przy ustawieniach :
4,52GHz (8,5 x 532MHz, RAM [2GB] : 1064MHz CL4.4.4.12 CR2T)

Zanim pokaże wyniki chcę zaznaczyć, że starałem się jak najbardziej zbliżyć do ustawień z testów poprzednich procesorów.

Nie było to jednak do końca możliwe z powodu niskiego mnożnika tego procesora.

Z tego powodu, należy traktować poniższe wyniki jako zawyżone w stosunku do np. testów serii Conroe/Allendale, starszych procesorów lub testów innych osób (tj. uzyskanych przy użyciu innej częstotliwości magistrali FSB lub ustawień pamięci RAM).

Wyniki :

2,13GHz :

Windows Index + CPU-z : LINK

3DMark06 : LINK (10697 pkt.)  
3DMark Vantage : LINK (P11705)  
3DMark 11 P-Score : LINK (P5024)
3DMark 11 X-Score : LINK (X3614)
3DMark (2013) : LINK (Fire Strike : 4598, Cloud Gate : 5081, Ice Storm : 51393)

Gry :
Assassin's Creed 4 Black Flag :
Hawana na minimalnychc (preset) w Full HD :

Średnio ~28FPS, maks. 45 (kiedy patrzymy na ściany podczas wspinaczki).
Może spaść do 22 przy bieganiu w tłumie.
Generalnie można biegać po Hawanie z walką w tłumie... może być gorzej.

Battlefield 4 (SINGLE PLAYER) : 60-40 w pomieszczeniach/korytarzach.

Okolice 30FPS i mniej na otwartych przestrzeniach (z dropami których nie był wstanie wyłapać FRAPS)
Można grać, ale dropy potrafią irytować + autozapis gry powoduje ścinkę na ułamek sekundy.

Bioshock Infinite : Jak zawsze - Maksymalne ustawienia, średni FoV, z Detalami obiektów na minimum. Od 120 (max) do 50FPS (min) - zazwyczaj przedział 60-80.
Teoretycznie da się grać, ale "tearing" (dla mnie) jest zbyt widoczny - nawet pomimo wysokiej liczby FPS (120FPS).
Najbardziej rzuca się w oczy kiedy biegając rozglądamy się, raz na prawo, raz na lewo (cyklicznie). Czasami widać też "przerwania" w napisach albo przeskoki animacji.
Oczywiście synchronizacja pionowa niemal całkowicie eliminuje ten niepożądany efekt, ale niestety odczuwalnie zwiększa ona "pływanie" kamery (input laga).

Crysis :

Minimalne [1920:1200] - 80FPS, w gorszych momentach 60FPS, Max... 100FPS :)
Bardzo Wysokie [1920:1200 + 16xQ] - maks. 70FPS, Dropy do 30FPS. Zazwyczaj okolice 45-55.

Crysis jest zoptymalizowany do procesorów z dużą ilości pamięci wbudowanej (o niskim czasie dostępu). E8400 nawet na tak niskim taktowaniu, pozwala rozwinąć skrzydła karcie graficznej pokroju GTX 780 Ti w najwyższych ustawieniach. Świadczy to o co najmniej dobrej optymalizacji tego tytułu pod sprzęt z jego epoki.

Crysis 3 : Niskie/Niskie + 1920:1200 bez AA.

Na początku "trawki" okolice 20, ale przy bieganiu w okolicach wieży strażniczej widzimy często zaledwie 10FPS... Dropy poniżej 10FPS są rzadkie, ale mają miejsce :(
Maks jaki widziałem to 55FPS (patrzyłem na wybuch automatycznej "strażnicy").

World of Tanks 9.0 (Minimalne + 50% Redner Resolution + Distance + LOD/FOV) :

Karelia -

30-45FPS w czasie rozgrywki, ale każda zmiana kamery na widok artyleryjski powoduje znaczący drop (do około 11 FPS), przez pierwsze kilka sekund - potem FPS "wraca" do okolic 25-35FPS. Dropy mogą być zabójcze w krytycznych sytuacjach, tak więc grać można - ale ryzykujemy frustracją z powodu laga przy naszym zniszczeniu.

Malinovka -

Okolice 45FPS oglądamy zazwyczaj, z dropami do 20FPS kiedy patrzymy w trybie snajperskim. Generalnie patrzenie "przez krzaki", zbija FPS o mniej-więcej połowę.
Maks jaki widziałem to 65FPS.

3,2GHz :

Windows Index + CPU-z : LINK

3DMark06 : LINK (15975 pkt.)
3DMark Vantage : LINK (P16276)
3DMark 11 P-Score : LINK (P6686)
3DMark 11 X-Score : LINK (P4105)
3DMark (2013) : LINK (Fire Strike : 6015, Cloud Gate : 7885, Ice Storm : 76039)

Gry :

Assassin's Creed 4 Black Flag :
30FPS minimum :) Średnio 40, maks 60.
Ale mamy problem z wypadającymi klatkami w okolicach 35FPS (widać, że klatki zamiast być wyświetlane są pomijane).

Battlefield 4 :

W pomieszczeniach mamy 60FPS praktycznie non stop, w porywach nawet 80FPS.
Na otwartym terenie jest gorzej, ale wciąż płynnie : 30-40FPS.
Niestety zapisy gry wciąż niekorzystanie odbijają się na dropach (do 20FPS).
Można pograć, ale trzeba liczyć się z chwilowymi ścinkami.

Bioshock Infinite :

FPS jest zawsze wszędzie powyżej 60 :)
Maks jaki widziałem to 160 :E

I tutaj niespodzianka :
Niepożądany efekt który gnębi procesory w architekturze "Core" ustępuje przy ponad 120FPS :) (jest jak przy włączonej synchronizacji pionowej, ale bez efektu "pływania" kamery).
Można to sobie tłumaczyć w taki sposób : Karta graficzna musi wypuścić klatkę szybciej (w ms), aby skompensować zwiększony czas potrzebny na jej ostateczne wyświetlenie na ekranie.

Oczywiście jeżeli klatek jest mniej, "niepożądany efekt" wystąpi i na tej konfiguracji...

Znalazłem też nieco lepszy sposób na jego opisanie tego problemu : Gołym okiem widać jak monitor "rysuje" (albo zmienia) swoje piksele do następnej klatki obrazu.
Innymi słowy : Jesteśmy wstanie zobaczyć co się musi zmienić w porównaniu z poprzednią klatką (przez ułamek sekundy). Występuje przy tym tearing oraz gubienie niektórych klatek.

Crysis :

Bardzo wysokie (1920:1200 + 16xQ) : Średnio 60-80FPS, dropy do 35-40. Maks jaki widziałem to 90FPS.
Niskie : Generalnie 100FPS+, dropy do 80FPS. maks. 130FPS :)

Crysis 3 :

Na początku "Trawkowej części" mamy 30FPS, ale zaraz przy dochodzeniu do pola minowego spadają do 20 i potem okolic 15...
Walka z wieżyczką ścina się do 14FPS (zarówno "w ciężkich" jak i "w lekkich" chwilach).
Kiedy dzieje się mniej (lub nie ma zbyt dużo do wyświetlania) 20-30FPS jest osiągany, ale to zbyt mało aby według mnie grać w tą grę.

World of Tanks 9.0 :

Karelia -
Maks. 120 FPS, w czasie walki z kamerą w 3-os. - 60-80FPS. Dropy do 30FPS przy przełączaniu trybu kamery (widok 3 os. <-> kamera artylerii). Ścinek mocnych brak, ale dropy do 30FPS są odczuwalne podczas gry.Malinovka - 120FPS max. Z reguły 70-85. Dropy do okolic 50FPS (tryb snajpera). Na tej mapie spadki są niemal nie odczuwalne.

3,69GHz :

Windows Index + CPU-z : LINK

3DMark06 : LINK (18161 pkt.)
3DMark Vantage : LINK (P18301)
3DMark 11 P-Score : LINK (P7127)
3DMark 11 X-Score : LINK (X4239)
3DMark (2013) : LINK (Fire Strike : 6532, Cloud Gate : 8930, Ice Storm : 86272)

Gry :

Assassin's Creed 4 Black Flag :
Średnio 45FPS, 65FPS przy wspinaczce (kiedy patrzymy na ścianę).
Dropy do 35FPS. Właściwie w porównaniu z 3,2GHz... dużo lepiej nie jest (aby nie powiedzieć wcale) :(

Battlefield 4 :

W korytarzach/pomieszczaniach 60-80FPS. Na otwartym terenie 50, z dropami do 35.
Można grać!... w single'a.

Bioshock Infinite :

To samo co na 3,2GHz... tylko +20FPS do wszystkiego :E
160FPS maks, 60FPS min. wahania typu 70-110 na porządku dziennym.
"+20FPS", pozwala na łatwiejsze przekroczenie granicy 100-120FPS co czyni ten nieszczęsny "efekt" bardziej znośnym. Osobiście jednak wciąż nie mógłbym tak grać.

Crysis :

Bardzo Wysokie detale (1920:1200 + 16xQ).
Właściwie to jest tak samo jak przy 3,2GHz.
70-80FPS średnio, z dropami do ~30.
Maks 100FPS.

Niskie detale :
140FPS max. Zazwyczaj 110-120, a minimalnie 90 :)
Tak więc jakaś poprawa jest, ale widać że niewielka.
^Powód tego wszystkiego ?
GTX 780 Ti jest wykorzystywany w 100% (zarówno przy minimalnych jak i maksymalnych detalach).
Optymalizacja oraz brak wykorzystania DX11 daje o sobie znać.

Crysis 3 :

Praktycznie to samo co na 3,2GHz.
Na początku misji 30FPS lub więcej, od pola minowego 25FPS (to duży sukces).
Z reguły 20 z dropami na 14-16FPS.
To się nazywa brak optymalizacji na określone procki...

World of Tanks 9.0 :

Karelia - Średnio 60-80FPS, w porywach do 120, dropy spowodowane zmianami trybów kamery (artyleryjski <-> 3 os.) - 45FPS. Zdecydowanie pomogło dodatkowe 500MHz. Teraz może uda nam się przetrwać wyjście z drugiego trybu kamery :)

Malinovka - Średnio 90FPS, dropy do 60FPS (w czasie zmiany kamery na widok celowniczego/"snajpera"). W porywach 120FPS. Można grać bez przeszkód.

4,15GHz :

Windows Index + CPU-z : LINK

3DMark06 : LINK (20030 pkt.)
3DMark Vantage : LINK (P19977)
3DMark 11 P-Score : LINK (P7595)
3DMark 11 X-Score : LINK (X4340)
3DMark (2013) : LINK (Fire Strike : 6917, Cloud Gate : 9942, Ice Storm : 98403)

Gry :

Assassin's Creed 4 Black Flag :
Średnio 50FPS, dropy do 34FPS w tłumie. 65FPS maks.
Brak optymalizacji na LGA 775/Dual-Core'y jest mocno odczuwalny w tej grze.
Nawet na częstotliwości ponad 4,1GHz, gra ledwo co pozwala na relatywnie przyjemną rozgrywkę...

Battlefield 4 : Kolejny skok o około 5FPS (w porównaniu do 3,69GHz), ale tyczy się tylko otwartego terenu. W praktyce oznacza to średnio 40-50FPS (co umożliwia całkiem dobrą grę).W pomieszczeniach jest tyle ile było przy 3,69GHz : 60-80FPS.

Bioshock Infinite :

Dobra wiadomość : Ścinki nie przeszkadzają już (dla mnie) w grze :)
Nadal czasami są, ale generalnie jest nieźle.
Zazwyczaj oglądamy 100+ z dropami do 70FPS.
Maks jaki widziałem to 170 :E
Włączenie maksymalnych detali, czyli "efekcie" - witamy ponownie :(
Zabierają one od 0 do 30FPS (w zależności od sceny/momentu gry)

Crysis :

Niskie : Przybyło 10 FPS na minimalnych (dropy do 100FPS, ~120 zazwyczaj, 140 FPS max).
Wysokie : Bez zmian 70-80 średnio, dropy do 30, maks. ~100FPS.

Crysis 3 :

Nie mam pojęcia czemu, ale gra stała się znacznie bardziej grywalna.
W sensie zamiast dropów do 17-20FPS, przy minach mamy 25 (!).
Natomiast przy "tangu" z automatyczną wieżyczką strażniczą - okolice 20FPS.
Maksymalne dropy są do 17FPS zamiast 14FPS, ale najczęściej widzimy te w rejonie 20-17FPS. Generalnie - czuć że jest szybciej/lepiej.

Tutaj screen z gry : LINK.
Czyżbym odnalazł "magiczną granicę 4GHz"... ?
W sumie nie jestem przekonany czy to 400MHz powinno robić aż taką różnicę (+20% w niektórych miejscach) - ale skoro pomogło w Bioshock'u, to czemu nie tutaj (?) ;)

World of Tanks 9.0 :

Karelia - Średnio 75-85FPS, w porywach 100. Maks jaki widziałem - 140FPS.
Dropy do ~45FPS przy zmianach kamery wciąż występują, ale tym razem nie wszystkie kończą na 45FPS (część "zadowala się" 60FPS'ami :))

Malinovka - średnio 85-110 FPS, dropy do zaledwie 75FPS przy zmianie trybu kamery.
Można podnieść jakość detali ;)

4,52GHz :

Na początek "mała opowieść o OC C2D E8400 "E0" na płycie ASUS P5B v1.04G". 
Aby osiągnąć ten rezultat, postanowiłem zastosować Vdroop Pencil Mod - podnoszący odczytywaną wartość napięcia Vcore (czy faktyczną - to trzeba by sprawdzić multimetrem).

Modyfikacja była istotna, ponieważ powyżej 1,45V na Vcore (lub CPU VTT), każdy 45nm procesor na tą platformę płaci za takie napięcia żywotnością.

1,45V - jest krytycznym progiem określony przez Intela, a były przypadki w których występowały niespodziewane awarie tych procesorów (z powodu m.in pracy na napięciu przekraczającym 1,45V).
Oczywiście nie jest ono zabójcze od razu, albo przez godzinkę, ale im dłużej go używamy, tym szybciej padnie nasz procesor.

Z tego powodu nie zalecam przekraczania 1,35 - 1,4V przy pracy na 24/7 (zakładam też, że osoba posiada odpowiednie chłodzenie do ustawianiach takich napięć).

Na rozgrzewkę :

SuperPI [mod1.5 XS]
1) E8400 @ 4,54GHz, FSB @ 534MHz.
- 1M : LINK (10,342s.)

2) E8400 @ 4,52GHz, FSB @ 532,7MHz.
- 16M : LINK (5 min. 9,309s),
- 32M : LINK (11 min. 19,1s).

Do uzyskania poniższych wyników ustawiałem :

- od 1,45V do ~1,48V na Vcore (wymagane napięcie zależne od programu testującego)
- 1,4V na CPU VTT
- 1,55V na NB
- ~2,35V na RAM
- 1,6V na SB
- 1,25V na IOH

Powyższych napięć NIE WOLNO ustawiać jeżeli nie mamy odpowiednio przygotowanego komputera (są niebezpieczne dla płyty głównej, RAM'u oraz CPU).

Dlatego ODRADZAM ich ustawianie tym, którzy chcą "się pobawić" albo szukającym "gotowych ustawień dla 4,5GHz".

Chcecie się bawić w OC - sami sprawdźcie (metodą prób i błędów), co i jak trzeba ustawić.
Na tym polega zabawa w ekstremalne OC.

Windows Index + CPU-z : LINK

3DMark06 : LINK  (21574 pkt.)
3DMark Vantage : LINK  (P21618)
3DMark 11 P-Score : LINK (P8105)
3DMark 11 X-Score : LINK  (X4484)
3DMark (2013) (bez Fire Strike) : LINK (Cloud Gate : 10797, Ice Storm : 105747)
Fire Strike : LINK (7257 pkt.).

Teraz dla tych co uważają, że na słabej płycie pod LGA 775 nie można bić rekordów :
Po zaktualizowaniu sterowników i 3DMark'a 2013 postanowiłem... podkręcić nieco grafę :)

Wszystkie wyniki jakie uzyskałem można znaleźć w bazie wyników 3DMark dla procesora E8400 (pamiętajcie tylko o zaznaczeniu "Number of GPUs na [1]" oraz odznaczeniu "Valid" [bo na 2017 rok używam zbyt starego SystemInfo... test robiony na początku 2015]).

Tam gdzie w opisie znajdziecie Core 2 Duo E8400 w połączeniu z kartą GTX 780 Ti, to prawdopodobnie Mój rezultat.

Potwierdzić czy to faktycznie on można poprzez sprzęt użyty do testów :

płytę ASUS P5B, 2x1GB RAM-u MSC @ 500MHz oraz dysk 500GB Samsung HD502HJ). 

Niestety, OC grafy spowodowało destabilizacje procka, aby był stabilny potrzebne było napięcie Vcore = ~1,505V (w spoczynku).

Tutaj szybkie linki do odpowiednich testów (w nawiasie miejsce które zajmuje mój - Styczeń 2015).

Fire StrikeLINK (miejsce #3)
Sky DiverLINK (miejsce #1)
Cloud GateLINK (miejsce #1)
Ice Storm : LINK (miejsce #1)
3DMark 11 P-Score : LINK (miejsce #3)
3DMark 11 X-ScoreLINK (miejsce #1) [<- swoją drogą, SLI z GTX690 zostało zgniecione :E]
3DMark Vantage P-ScoreLINK (miejsce #1)

Podkręcanie karty graficznej w przypadku programu 3DMark06 nie dało wzrostu wyniku sprzed OC (testy w tym programie są zbyt zależny od wydajności procesora Core 2 Duo E8400 @ 4,52GHz).

Podsumowanie
Procesory serii Core 2 Duo E8xx0 należą do najszybszych dwurdzeniowych procesorów na platformę LGA 775.
Popularne modele można zdobyć za niecałe 100zł (używki).
Procesory te są wciąż wydajne i pozwalają na grę w większość współczesnych produkcji (w połączeniu z odpowiednio mocną kartą graficzną).
Niestety, najnowsze gry są optymalizowane do pracy z procesorami cztero-wątkowymi (cztero-rdzeniowymi), przez co wydajność starych dwurdzeniaków pozostawia wiele do życzenia.
Na szczęście można relatywnie łatwo podkręcić Wolfdale'a (w zależności od sztuki jaki się trafi) i odzyskać część z utraconych klatek.
Oczywiście efekt końcowy zależy od gry, ale gra jest warta świeczki (do pewnego momentu ).
Na koniec dopiszę tylko, żeby się nie nadziać : 45nm procesory (zarówno dwu- jak i cztero-rdzeniowe), są kompatybilne z tylko z nowszymi płytami pod LGA 775 (wydanymi na przełomie 2006/2007). Istnieją płyty z 200^ roku, które wymagają zaledwie aktualizacji BIOS'u, ale nie można na tym polegać przy zakupie.
Najpewniejszą metodą jest sprawdzenie listy CPU Support znajdującej się na stronie producenta naszej płyty.
Zalecam jej zastosowanie PRZED kupnem nowego procesora do naszego staruszka. 
Nie ma sensu inwestować, jeżeli nie mamy szans na jakieś korzyści z takiej inwestycji.
Więcej o kompatybilności napisałem pod koniec w pierwszej części tego artykułu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wolfdale-3M (seria Core 2 Duo E7xx0)

Wolfdale-3M, to po prostu Wolfdale z połową ilości pamięci cache i stanowi bazę dla układów Yorkfield-6M (dwa układy W-3M połączone szyną FSB).

Chip posiada 228 milionów tranzystorów.

Występuje w dwóch rewizjach, M0 oraz R0.

Ta ostatnia ma odblokowaną wirtualizację (VT-x), ale jest ona aktywna tylko w późniejszych egzemplarzach (często jedyną różnicą między modelami z oraz bez VT-x jest inny kod s-SPEC na IHS'ie).

Oprócz tego, R0 potrafi w stosunku do M0 lepiej się podkręcać.

Model Core 2 Duo E7500 będzie reprezentował rodzinę C2D E7xx0 (LINK).

Szczegóły układu wziętego do testów :

Rewizja rdzenia : R0, brak aktywnej technologii VT-x.
VID = 1,215V ("VID" to napięcie domyślne - teoretycznie, im niższe tym lepsza jakość krzemu, a więc procek lepiej się podkręca albo wymaga mniejszego napięcia do tej samej częstotliwości co inny z wyższym VID).

Testy przeprowadziłem na ustawieniach :

1) 2,2GHz [200x11, RAM : 800MHz CL4.4.4.12 CR2T],
2) 3,17GHz [288x11, RAM : 720MHz CL4.4.4.12 CR2T],
3) 3,69GHz [461x8, RAM : 922MHz CL5.5.5.15 CR2T],
4) 4,38GHz [461x9.5, RAM : 922MHz CL5.5.5.15 CR2T].

Wyniki :

2,2GHz

Windows Index + CPU-z : LINK

3DMark06 : LINK (10769 pkt.)
3DMark Vantage P-Score : LINK (P11374)
3DMark 11 P-score : LINK (P4751)
3DMark 11 X-Score : LINK (X3501)
3DMark (2013) : LINK (Ice Storm - 46214, Cloud Gate - 5040, Fire Strike - 4573)

GRY :

Assassin's Creed IV - Minimalnie 23 klatki (dropy), tnie się w czasie biegania w tłumie.
Generalnie FPS utrzymuje się przy granicy ~32FPS.
Maks jaki widziałem - 40FPS.

Crysis - Bardzo Wysokie (16xQ + 1920:1200); 50-70FPS, spadki do 20FPS, max. 90FPS.
Niskie (1920:1200, bez AA) : 90FPS max, 70-80FPS średnio. Spadki do 35FPS.

Crysis 3 - Niskie 1920:1200... Dropy do 9FPS w czasie uciekania przed rakietami. W "cichych" momentach, 20-25FPS.
Maks jaki widziałem 45FPS. Bardzo nieprzyjemna gra.

Battlefield 4 - Średnio 50FPS na korytarzach, potrafi spaść do 35-40 podczas zadymy.
Na otwartych terenach... ~30FPS, kiedy zacznie się zadyma jest niecałe 25.
Nie polecam.

Bioshock Infinite - Ultra + najniższa jakość obiektów.
Dwie średnie wartości : ~35FPS albo ~65FPS (generalnie między nimi FPS skacze - zależność od CPU/GPU).
MINIMALNY FPS, jest na poziomie 20FPS (dropy) "efekt" z innych testów procesorów opartych o architekturę "Core", jest bardzo odczuwalny.
FPS'em huśta się między 110FPS-20FPS.

World of Tanks 9.0

Karelia - 35-40FPS przy normalnym poruszaniu się, ale dłuższe* dropy do 7FPS przy przełączaniu kamery :(.
*Po chwili FPS wzrasta do ~35FPS. Max jaki widziałem 60FPS.

Malinovka - Średnio 45-50FPS, Spadki do 25FPS przy widoku snajperskim przez krzaki. Maks. 70FPS. Teoretycznie można grać, ale trzeba przywyczaić się do spaków zaraz po włączeniu widoku celowniczego ("snajpera"),

3,17GHz

Windows Index + CPU-z : LINK

3DMark06 : LINK (14832 pkt.)
3DMark Vantage P-Score : LINK (P15331)
3DMark 11 P-score : LINK (P6044)
3DMark 11 X-Score : LINK (X3918)
3DMark (2013) : LINK (Ice Storm - 63714, Cloud Gate - 7546, Fire Strike - 5901)

GRY :
Assassin's Creed IV - W czasie biegania 30-35FPS, maks 60 (wspinaczka), minimum 27.
Można całkiem przyjemnie pograć (jak zawsze, testowano w Hawanie).

Crysis - Niskie detale : 120FPS max. Dropy do 70, średnio 90-100.
Bardzo wysokie detale z AA 16xQ : 60-70FPS, dropy do 30, maks. 80FPS.

Crysis 3 - Z początku 25-30FPS. Potem 20FPS z dropami do 14-17FPS w czasie zabawy z wieżyczką...
TEORETYCZNIE można przeżyć, ale w praktyce nie jest to "zabawne".

Battlefield 4 - Zamknięte pomieszczenia 50-70FPS.
Otwarte przestrzenie ~40FPS, w czasie zadymy potrafi spaść poniżej 30, ale generalnie nie jest źle.

Bioshock Infinite - max. 140FPS, Średnio 65FPS. Minimum 45.
"Efekt" Core'a jest zdecydowanie mniej zauważalny.
Jestem nawet skłonny napisać, że gra działa lepiej na tym procesorze niż na 3,2GHz+ E8400 (!). "Tearing" wciąż występuje, ale zdecydowana większość tego problemu kończy się na 60FPS (w przeciwieństwie do 120FPS w przypadku E8400 i pozostałych procesorów architektury "Core" jakie przetestowałem do tej pory).

World of Tanks 9.0
Karelia - 80FPS max. Średnio 45-60FPS, spadki do 25-35FPS przy zmianie kamery.
Spadki trwają krócej niż przy 2,2GHz; ale są i tak odczuwalne w zauważalnym stopniu. Nie polecam gry.

Malinovka - Minimum 40FPs (drop przy patrzeniu z kamery celowniczego). Maksimum 100FPS.
Zazwyczaj 60-80FPS. Można grać na tej mapie (ale nic nam to nie daje).

3,69GHz

Windows Index + CPU-z : LINK

3DMark06 : LINK (17143 pkt.)
3DMark Vantage P-Score : LINK (P16928)
3DMark 11 P-score : LINK (P6610)
3DMark 11 X-Score : LINK (X4097)
3DMark (2013) : LINK (Ice Storm - 73366, Cloud Gate - 8788, Fire Strike - 6453)

GRY :

Assassin's Creed IV - Średnio 40, potrafi spaść do 30FPS w bieganiu wśród tłumu ludzi.
W czasie wspinaczki można oglądać nawet 60FPS. Da się przyjemnie pograć :)

Crysis - Bardzo Wysokie + 16xQ : 60-70FPS. Dropy do 30FPS. Maks 90FPS.
Niskie : Minimum 80FPS, Średnio 105, maks 140.

Crysis 3 - 30FPS na początku misji z wieżyczką, Spadek do 23-17FPS w trakcie biegania.
Utrudnione celowanie - nie polecam (choć wydawać by się mogło że jest OK).

Battlefield 4 - Zamknięte przestrzenie 60-80FPS, spadki w mocnej zadymie do ~50.
Otwarte przestrzenie 40-45FPS, potrafi przyspieszyć do 60FPS. Spadki max. do 35FPS.
Ogólnie da się grać.

Bioshock Infinite - Min 60, max. 150, Wahania typu 75-100FPS na porządku dziennym (zwłaszcza przy przechodzeniu między obszarami).
"Tearing" jest zauważalny, ale można go przeboleć (jest i tak kilka razy lepiej niż na E8400...).
Można grać bez przeszkód. Minimalne 60FPS pomaga zniwelować maksymalnie efekt "tearingu" - to samo wymagało 120FPS na E8400.

World of Tanks 9.0

Karelia - Generalnie 70FPS, ze wzrostami do 90FPS. Maks 107.
Spadki spowodowane zmianami trybów kamery - 30FPS :/
Jak ktoś chce... to można grać.
Malinovka - Generalnie 70-90FPS, max 120. Dropy przy trybie snajperskim do 45-50FPS.

4,38GHz

Windows Index + CPU-z : LINK

3DMark06 : LINK (19861 pkt.)
3DMark Vantage P-Score : LINK (P18957)
3DMark 11 P-score : LINK (P7170)
3DMark 11 X-Score : LINK (X4231)
3DMark (2013) : LINK (Ice Storm - 84052, Cloud Gate - 10030, Fire Strike - 6996)

GRY :

Assassin's Creed IV - Zazwyczaj ~45FPS, potrafi spaść do 30 przy cięższych momentach - max. 60FPS.

Crysis - Niskie : 150FPS max. Średnio ~115, minimum 85.
Bardzo wysokie + 16xQ : 55-70FPS średnio, dropy do 30FPS, Maks. 80FPS.

Crysis 3 - "Efekt 4GHz" nieco pomógł, ale dropy do 18FPS jak były tak są :(
Ale reszta gry dostała boosta w porównaniu do tego co było na 3,69GHz; np. przy minach jest ~30FPS z dropami do 25FPS.
A przy 3,69GHz w tym samym miejscu było 25 (z dropami do 20).
Screen z gry : LINK.

Battlefield 4 - W zamkniętych pomieszczeniach 60-80FPS, spadki w niektórych momentach (autozapis). W otwartym 40-50 (zdecydowana poprawa w stosunku do poprzedniej częstotliwości), w zadymie potrafi spaść do 30FPS (tutaj nic się nie zmieniło).
Można grać, ale dropy potrafią zajść za skórę.

Bioshock Infinite - 65-120FPS widzimy najczęściej, zdarzają się spadki do ~55FPS przy przechodzeniu między obszarami. Maks. 160FPS ;)
Tearing jest wciąż obecny, ale można z nim żyć.

World of Tanks 9.0

Karelia : 130FPS maks. Zazwyczaj 60-80. Spadki do ~45 w czasie zmiany kamery :(
Niestety, optymalizacja leży (GHz się marnują).

Malinovka : 90-114 Średnio, 130FPS max. Spadki do ~60FPS przy patrzeniu przez krzaki w trybie snajpera. Oczywiście można grać bez przeszkód :)

Dla dociekliwych - wyniki 4,38GHz z podkręconym GPU (Rdzeń : 1215MHz, VRAM : 7300MHz) :

SuperPI 1M : LINK (12,559 sec.)

3DMark Vantage P-Score : LINK (P19826)
3DMark 11 P-Score : LINK (P7536)
3DMark 11 X-Score : LINK (X4738)
3DMark (2013) "Ice Storm" : LINK (83032 pkt.)
3DMark (2013) "Cloud Gate" : LINK (10181 pkt.)
3DMark (2013) "Sky Diver" : LINK (14088 pkt.)
3DMark (2013) "Fire Strike" : LINK (7489 pkt.)

Podsumowanie :
Warto zacząć od tego nieszczęsnego Bioshock'a Infinite (przy 3,2GHz+).
Dlaczego teraz potrzeba 60FPS aby pozbyć się nieprzyjemnego "efektu" z tearingiem ?

Nie mam pojęcia.

Może chodzi coś z timerem systemowym (High Res. Timer), może VT-x ma z tym coś wspólnego (? - E8400 miał ją włączoną w czasie testów), albo 3MB cache (?) - ale to tylko zgadywanie.
Jak ogarnę kolejne procesory, może dowiem się czegoś nowego i wyjaśnię tą zagadkę.

Na obecną chwilę radzę podchodzić do tego jako anomalii (jak się powtórzy w przyszłych procesorach wrócę do tego tematu).

Wracając jednak do całej rodziny Core 2 Duo E7xx0 :
Jeżeli kogoś stać na E7xx0, to prawdopodobnie stać go też na E8xx0 (ceny są dosyć podobne).
Ale różnice między nimi, są zasadnicze :

W przypadku E7xx0 zyskujemy na łatwiejszym podkręcaniu (łatwo dostępne procesory z mnożnikami 9.0+) oraz mniejszymi wymaganiami energetycznymi oraz temperaturowymi.
Niestety tracimy na pamięci cache (dokładnie jej połowę).

W przypadku E8xx0 zyskujemy na pamięci cache, ale wymagania co do OC rosną zasadniczo (najtańsze płyty obsługujące magistralę 1333MHz mogą nawet nie podkręcić tego typu procesora z powodu "blokady" FSB:PCIe).
Ale w zamian dostajemy najszybszą architekturę Core w wersji Dwurdzeniowej :)

Coś za coś. Radziłbym trzymać się E7xx0 jeżeli mamy kiepską płytę która obsługującą procesory 45nm, a E8xx0 kupować tylko i wyłącznie w przypadku gdy mamy płytę potrafiącą wyrobić 1600MHz efektywne (400MHz rzeczywiste) z 800MHz RAM'em, albo po prostu kiedy nie zamierzamy kręcić procka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno takie stare procki, a da się nieźle pograć @OC.

Widzę że parę rekordzików świata sprzątnąłeś paru sprzed nosa :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak będę miał czas, pomyślę nad wrzuceniem wszystkich wyników na hwbot.org :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wolfdale-2M (Pentium Dual-Core seria 5xx0 oraz 6xx0)

W porównaniu do Wolf'a 3M z Core 2 Duo serii 7xx0, chip użyty w tych seriach posiada obciętą pamięć poziomu 2-go (z 3M do 2MB), oraz wyłączone rozszerzenia SSE4.1.
Tak samo jak oryginał, występuje w dwóch odmianach (M0 oraz R0), a późniejsze egzemplarze posiadają odblokowaną technikę sprzętowej wirtualizacji (VT-x).

Seria 5xx0 różni się od serii 6xx0 tylko ograniczeniem magistrali FSB z 1066MHz do 800MHz u tych pierwszych.
W większości przypadków można bez problemu podnieść FSB do 1066MHz, aby "odzyskać z nawiązką" co zostało stracone w serii E5xx0 :).
Warto także wspomnieć o najtańszym procesorze z odblokowanym mnożnikiem przeznaczonym na platformę LGA 775 - Pentium Dual-Core E6500k.

Na koniec dwie uwagi :

1) Procesory Pentium Dual-Core E6xx0 oraz Core 2 Duo E6xx0, NIE SĄ zamienne - nie wolno ich mylić ze sobą, ponieważ starsze płyty mogą obsługiwać te drugie, ale tych pierwszych już nie.
Nowsze płyty (tj. wyprodukowane po 2007 roku), powinny obsługiwać oba typy (po ewentualnej aktualizacji BIOS-u).

2) Oczywiście Pentium Dual-Core (tzw. "PDC"), to nie Pentium D.

Model Pentium Dual-Core E5400 będzie reprezentował tą rodzinę układów (występuje on tylko w rewizji "R0").
Egzemplarz testowy posiada aktywną technologię wirtualizacji (VT-x).

Testy przeprowadziłem w czterech częstotliwościach :

1) 2,2GHz (200x11; RAM : 800MHz CL4.4.4.12, CR2T)
2) 3,17GHz (288x11; RAM : 720MHz CL4.4.4.12, CR2T)
3) 3,6GHz (400x9; RAM : 800MHz CL4.4.4.12, CR2T)
4) 4GHz (400x10; RAM : 800MHz CL4.4.4.12, CR2T)

Wyniki

2,2GHz :

Windows Index + CPU-z : LINK

3DMark06 : LINK (10543 pkt.)
3DMark Vantage P-Score : LINK (P11068)
3DMark 11 P-Score : LINK (P4504)
3DMark 11 X-Score : LINK (X3427)
3DMark (2013) : LINK (Ice Storm : 44109, Cloud Gate : 5278, Fire Strike : 4502)

Assassin's Creed IV Black Flag : W czasie bieganie po dachach ledwo utrzymuje się 30FPS.
Spadki do 17FPS w czasie sprintów w tłumie.
Maks 45FPS (wspinaczka, patrzenie na samą ścianę).
Wszystko poniżej 30FPS przeszkadza w trakcie walki.
Jednym słowem : Nie polecam (tak wiem, użyłem dwóch słów :P).

Battlefield 4 : Zamknięte pomieszczenia 40FPS z dropami do 30.
Otwarte - 30FPS... maks.
Dropy do 20FPS w czasie potyczek. Większe jeżeli walki będą ostrzejsze.

Bioshock Infinite : Od 30 do 110FPS (w zależności od sytuacji).
Wszystko poniżej 45FPS zawiera zauważalnego imputlaga oraz paskudny tearing.
45FPS zazwyczaj trafia się w czasie walki, przy średniej ilości NPC'ów oraz przy przechodzeniu między obszarami.
Dodatkowo sam spadek pojawia się na FRAPS'ier z opóźnieniem (najpierw widać małą ilość klatek na ekranie, a dopiero po chwili reaguje na nią licznik FRAPS). Z tego powodu granie jako-takie odpada, ale przynajmniej można zwiedzać (jak ktoś nie będzie się ruszał, widoczki są naprawdę ładne :)).

Crysis : Niskie : 60-70FPS, Maks. 90, dropy do 45FPS.
Bardzo Wysokie : Okolice 45-50FPS, max. 70FPS. Dropy w cięższych momentach do ~23FPS...

Crysis 3 : 25FPS... w porywach. Generalnie jak jest 20 można uznać za sukces. Dropy do 7FPS, maks jaki widziałem 40FPS.
Przy strzelaniu i byciu ostrzeliwanym mamy 14-17FPS z dropami więc gra odpada.

World of Tanks :

Karelia - Zazwyczaj okolice 35FPS, ale gwałtowne spadki do 15 a nawet 9 FPS są na porządku dziennym przy zmianie widoku kamery (artyleria) :(
Maks. 50FPS. Nie polecam zabawy w WoT przy tak słabym procku.

Malinovka - 40-50FPS, spadek do 15FPS przy patrzeniu przez krzaki z widoku celowniczego.
Maks 63FPS.

Uwaga : Zarówno na pierwszej jak i drugiej mapie, drop utrzymywał się przez sekundę lub więcej, a potem FPS wracał do średnich wartości.
Ta sekunda opóźnienia może stanowić o zwycięstwie lub przegranej dlatego, jak już napisałem, stanowczo odradzam grę w WoT na tak słabym procesorze.

3,17GHz :

Windows Index + CPU-z : LINK

3DMark06 : LINK (14567 pkt.)
3DMark Vantage P-Score : LINK (P14594)
3DMark 11 P-Score : LINK (P5691)
3DMark 11 X-Score : LINK (X3816)
3DMark (2013) : LINK (Ice Storm : 60486, Cloud Gate : 7445, Fire Strike : 5795)

Assassin's Creed IV Black Flag : Generalnie 30-35FPS, ale spadki mogą być nawet poniżej 24FPS :(
Maks jaki widziałem 50FPS.
Spadki są w trakcie walki - w teorii można grać, ale tylko nieliczni będą mieli z tego "frajdę".

Battlefield 4 : Zamknięte korytarze/pomieszczenia, 40-50.
Spadek do 35 na otwartym terenie.
Wystarczy jednak niewielka walka na otwartym i osiągamy okolice 25FPS ("jakość filmowa" :E).
Teoretycznie da się grać, ale nie jest to dla wszystkich.

Bioshock Infinite : Jak przy poprzednim procesorze (E7500), wszystko poniżej i w okolicach 50FPS gwarantuje duży tearing.
Maks FPS ~125FPS, średnio... coś między 70, a 90 :)
Minimalnie 45FPS. Do tego dropy rzędu 30-tu a nawet 40-tu FPS (z 110 na 70FPS, albo z 80 na ~50), są dość częste.
Wystarczy obrócić postać o 180 stopni.

Crysis :
Niskie - Okolice 100FPS z dropami do 70FPS. Max 125.
Bardzo Wysokie (z AA 16xQ) - Średnio/zazwyczaj ~55FPS, dropy maksymalne do niecałych 25FPS. Maks. 80FPS

Crysis 3 : Jednym słowem ?
Paskudnie.
Dropy do 12FPS, zazwyczaj okolice 17-20. W porywach ~28. Maks jaki widziałem 40.

World of Tanks :

Karelia - Dropy do 27FPS przy zmianie kamery, powrót do normalnych wartości trwa 1-2 sek. "Normlanie" mamy okolice 60. Maks 80FPS. Dropy mogą być zabójcze w czasie walki.

Malinovka - Średnio 65FPS, maks. 90. Dropy przy patrzeniu przez krzaki 30FPS :(
W skrócie : Nie polecam.

3,6GHz :

Windows Index + CPU-z : LINK

3DMark06 : LINK (16449 pkt.)
3DMark Vantage P-Score : LINK (P16503)
3DMark 11 P-Score : LINK (P6291)
3DMark 11 X-Score : LINK (X4016)
3DMark (2013) : LINK (Ice Storm : 68171, Cloud Gate : 8471, Fire Strike : 6321)

Assassin's Creed IV Black Flag : Okolice 30-35FPS w czasie biegania.
Spadki do ~28FPS przy walce w tłumie.
Maks 60FPS.

Na upartego można grać, ale na pewno znajdzie się moment gdzie gra zetnie się mocniej i możemy z tego powodu "coś" stracić.

Battlefield 4 : W zamkniętych pomieszczeniach 50-60FPS.
W otwartych i w czasie małych potyczek ~40FPS.
Może spaść bardziej podczas ostrych starć.

Bioshock Infinite : Gra się zdecydowanie lepiej aniżeli na 3,17GHz.
Przypuszczam, że magistrala FSB=400MHz* (*1600MHz efektywnie), odgrywa tu znaczącą rolę.
Spadki do 45FPS przy przechodzeniu między lokacjami.
Spadki na terenie tej samej lokacji ~55FPS. Zazwyczaj przy tłumie oglądamy ciut ponad 60FPS (przedział 61-65).
Oczywiście w zależności od tego na co patrzymy, możemy mieć nawet 80FPS (a max jaki widziałem to 150FPS :E, ale takie sytuacje są BARDZO rzadkie).
"Efekt" tearingu jest podobny jak przy 3,17GHz (i procesorze E7500) - najbardziej widoczny gdy FPS schodzi poniżej 50FPS.

Crysis :

Niskie - 130FPS max. zazwyczaj okolice 100. Minimalnie zakres 70-80FPS.
Bardzo wysokie (AA 16xQ) - 60-70 zazwyczaj. Spadki do 45FPS przy walce. Maksymalny spadek : niecałe 20FPS.
2MB L2 to zdecydowanie za mało aby utrzymać płynność Crysis'a na maksymalnych detalach.

Crysis 3 : Na początku jest nieźle 25-30FPS. Ale już w czasie uciekania przed rakietami mamy dropy do 14 i 17FPS :( Średnio okolice 20-25FPS. Maks jaki widziałem to 45FPS.

World of Tanks :

Karelia - Średnio 60-70FPS. Z każdą zmianą trybu kamery (artyleria), drop do 45FPS.
W gorszych przypadkach, zobaczymy 35FPS lub zaledwie 22. Widok "w dal" w połączeniu z dużą ilością drzew, zbija zazwyczaj widoczny FPS poniżej 60.
Można grać, bo "powrót do normalności" - jest relatywnie szybki, ale nie polecam na dłuższą metę.

Malinovka - Max. 100FPS, Zazwyczaj widzimy 70-80. Dropy do 45FPS podczas patrzenia przez krzaki (snajper/celowniczy). Można grać bez przeszkód.

4,0GHz :

Windows Index + CPU-z : LINK

3DMark06 : LINK (17762 pkt.)
3DMark Vantage P-Score : LINK (P17616)
3DMark 11 P-Score : LINK (P6651)
3DMark 11 X-Score : LINK (X4095)
3DMark (2013) : LINK (Ice Storm : 72802, Cloud Gate : 9288, Fire Strike : 6650)

Assassin's Creed IV Black Flag : Przy bieganiu po dachach 35-45FPS. Maks 60FPS (przy wspinaczce).
Dropy do okolic 30FPS w czasie biegania w tłumie. Wciąż : Można grać, ale nie będzie to dla wszystkich przyjemne.

Battlefield 4 :

Zamknięte pomieszczenia - ~70FPS, maks 90FPS. Dropy do 55FPS.
Otwarte przestrzenie - ~40FPS, dropy do 35FPS. Maks 50.
Można grać, jeżeli ma się sztukę robiącą stabilne 4GHz :E

Bioshock Infinite : Zazwyczaj 65-120FPS. Maks. 150FPS. Dropy do 52FPS przy przechodzeniu między lokacjami.
Tearing wciąż występuje, ale nie ma zbyt dużego wpływu na rozgrywkę.

Crysis :

Bardzo wysokie : Średnio 60-70FPS. Maks 75. Minimum... 20FPS (drop - nic się nie zmieniło od 3,6GHz).
Niskie : Maks 140FPS, średnio 107FPS z dropami do 85FPS.

Crysis 3 : Na początku misji 30-40FPS. Dropy do 15FPS w czasie "zabawy z wieżyczką strażniczą". Maksymalny FPS 70FPS. Screen : LINK.

World of Tanks :

Karelia - Okolice 60-70FPS przy typowej grze z perspektywy trzeciej osoby.
Dropy do 45 i okolic 30FPS (przy zmianie trybu kamery).
Dodatkowe 400MHz pomogło przy średnim FPS, oraz zdecydowanie przy powrocie do "standardowej szybkości" - po wystąpieniu dużego dropa.
Zamiast 2-3 sekund, teraz ten czas wynosi ok. 1 sek.

Malinovka - Średnio 90FPS. Często można zobaczyć ponad 100FPS. Maksymalnie 115FPS. Minimalny drop przy zmianie kamery 52FPS. Można grać bez przeszkód.

Uwaga : Osoby wyczulone na ~50% spadek w FPS powinny uważać (drop może nastąpić z 90FPS+ na 50FPS+).

Dla ciekawskich :

SuperPI 1M @ 4,2GHz : LINK.

4,37GHz :

(350x12,5; RAM : 875MHz CL4.4.4.12, CR2T)
Windows Index + CPU-z : LINK

SuperPI :

1M - LINK (12,901 sec.)
16M - LINK (5 min 29,317 sec.)
32M - LINK (11 min 51,155 sec.)

3DMark06 : LINK (19393 pkt.)
3DMark Vantage P-Score : LINK (P18840)
3DMark 11 P-Score : LINK (P6852)
3DMark 11 X-Score : LINK (X4172)
3DMark (2013) : LINK (Ice Storm : 79098, Cloud Gate : 10089, Fire Strike : 6965)

I po aktualizacji sterów grafy oraz programu 3DMark :

3DMark (2013) : LINK
(Ice Storm : 79770, Cloud Gate : 10174, Sky Diver : 13612, Fire Strike : 6967)

Podsumowanie :

Procesorów z 2MB pamięcią cache (czyli Pentiumy Dual-Core E5xx0/6xx0 oraz Core 2 Duo E4xx0) można używać do przeglądania internetu oraz do starszych gier.

Niestety, są one zbyt słabe aby pozwolić na płynną grę w najnowsze produkcje (nawet z dużym OC).

Wszystko rozbija się o duże spadki (dropy) w ilości klatek na sekundę w kluczowych momentach (w czasie akcji) spowodowane zbyt małą pamięcią wbudowaną (cache L2).

Granie na tych procesorach nie ma sensu jeżeli można tanio i łatwo wymienić je na lepsze modele, które radzą sobie zdecydowanie lepiej (Xeon/Core 2 Quad lub Core 2 Duo z pamięcią 3MB+).

Dodatkowo, OC tych procesorów jest ograniczone z powodu tzw. "FSB Wall'a" (nie byłem wstanie uzyskać więcej jak 400MHz na FSB [rzeczywiste], bez względu na użyte napięcie). Oczywiście, może to być wina mojego egzemplarza (inne mogą być gorsze lub lepsze w tym wypadku). Na szczęście wysoki mnożnik domyślny (ponad "x10"), eliminuje FSB Wall jako przyczynę ograniczenia taktowania CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wolfdale-3M (Celeron Dual-Core seria 3xx0)
Najbardziej okrojona wersja Wolfdale'a.
Posiada zaledwie 1MB pamięci cache L2 (tyle samo co 65nm procesory serii Pentium Dual-Core).
Występuje tylko w rewizji R0 i we wszystkich procesorach tej serii Intel odblokował i aktywował technologię VT-x (Wirtualizacji).

Tak samo jak układy Pentium Dual-Core serii 5xx0 oraz 6xx0, procesory nie posiadają włączonych rozszerzeń SSE4.1.

Model Celeron Dual-Core E3300 będzie reprezentował tą rodzinę układów.

Testy przeprowadziłem w czterech częstotliwościach :

1) 2,2GHz (200x11; RAM : 800MHz CL4.4.4.12, CR2T)
2) 3,17GHz (288x11; RAM : 720MHz CL4.4.4.12, CR2T)
3) 3,66GHz (333x11; RAM : 832MHz CL4.4.4.12, CR2T)
4) 4,37GHz (350x12,5; RAM : 875MHz CL4.4.4.12, CR2T)

Wyniki

2,2GHz :

Windows Index + CPU-z : LINK

3DMark06 : LINK (9589 pkt.)
3DMark Vantage P-Score : LINK (P10444)
3DMark 11 P-Score : LINK (P3898)
3DMark 11 X-Score : LINK (X3223)
3DMark (2013) : LINK (Ice Storm : 42091, Cloud Gate : 5098, Fire Strike : 4208)

Assassin's Creed IV Black Flag : 25-30FPS podczas biegania po dachach.
Dropy do 15FPS przy bieganiu w tłumie (nie da się płynnie kierować postacią podczas biegu). Maks jaki widziałem 40FPS.

Battlefield 4 : Zamknięte pomieszczenia 30FPS, w porywach 35. Otwarty teren... 20. Utrudnione celowanie i kierowanie postacią.

Bioshock Infinite : Średnio 35-45FPS, z chwilowymi wzrostami do 65FPS. Dropy do 25, maks absolutny - 90FPS. Tearing wciąż jest, ale praktycznie widoczny tylko w wybranych miejscach. Niestety poniżej 50FPS występuje odczuwalny wzrost input laga (coś jak po włączeniu Vsync) :(

Zdecydowanie jest to zbyt słaby procesor do gry w tych ustawieniach (Ultra + Detale obiektów Bardzo niskie).

Crysis :

Bardzo Wysokie 16xQ - Minimum 10FPS, Zazwyczaj okolice 25-30FPS. Maks 45FPS.
Niskie - Maks. 80FPS, zazwyczaj 55-65FPS. Dropy do 45.

Crysis 3 : Co tu dużo pisać - ~9FPS dropy, w porywach 20FPS, zazwyczaj 14-18FPS. Jednym słowem - kaplica.

World of Tanks :

Karelia - Zazwyczaj 20-30FPS, z dropami do 9FPS przy zmianie kamery (artyleria).

Maks jaki widziałem to 50FPS. Dropy trwają 2sek. i nawet po "powrocie do normalności", nie jest najlepiej.

Malinovka - 35-45FPS, dropy do 15FPS przy "patrzeniu przez krzaki" :(. Maks 55FPS.

3,17GHz :

Windows Index + CPU-z : LINK

3DMark06 : LINK (12921 pkt.)
3DMark Vantage P-Score : LINK (P13738)
3DMark 11 P-Score : LINK (P4708)
3DMark 11 X-Score : LINK (X3542)
3DMark (2013) : LINK (Ice Storm : 56089, Cloud Gate : 7252, Fire Strike : 5504)

Assassin's Creed IV Black Flag : Jest nieco lepiej, ale wciąż w tłumie mamy spadki do 21FPS :( Bieganie po dachach = ~30FPS, a maks jaki widziałem to 45FPS.

Battlefield 4 : Korytarze/pomieszczenia 40-50. Otwarte przestrzenie - okolice 30-tu, ale jest zdecydowanie stabilniej niż było (dropy do "tylko" 25FPS).

Bioshock Infinite : W tłumie dropy do ~40FPS - odczuwalny input lag + widoczny tearing.
Wszytko powyżej 50FPS można uznać za OK. Przez większość czasu mamy 45-70FPS. Więcej jeśli nie patrzymy na coś szczególnie obciążającego CPU.
Maks FPS - 130FPS.

Crysis :

Niskie - Od 60 do 100FPS w zależności od sytuacji. Dropy do okolic 45FPS w mniej zoptymalizowanych miejscach.
Bardzo Wysokie (z AA 16xQ) - 45-60FPS. Maks 80FPS. Dropy do 11FPS (zbyt mało cache'a).

Crysis 3 : Zdecydowana poprawa widoczna na początku misji (25-30FPS).
Reszta już gorzej - Spadki do 12FPS, Zazwyczaj 18-20FPS.
Maks 60FPS.

World of Tanks :

Karelia - Dropy do ~20FPS, zazwyczaj ~45FPS. Maks 65FPS (80FPS jeżeli większą część ekranu zajmuje "niebo").

Malinovka - Zazwyczaj ~60FPS, z dropami do ~27FPS. Maks FPS = 75. Można grać, ale trzeba przyzwyczaić się do ścinek (znacznego spadku FPS), zaraz po zmianie trybu kamery.

3,66GHz :

Windows Index + CPU-z : LINK

3DMark06 : LINK (14992 pkt.)
3DMark Vantage P-Score : LINK (P15672)
3DMark 11 P-Score : LINK (P5442)
3DMark 11 X-Score : LINK (X3786)
3DMark (2013) : LINK (Ice Storm : 66303, Cloud Gate : 8412, Fire Strike : 6105)

Assassin's Creed IV Black Flag : Podczas biegania okolice 30FPS. Minimalny FPS = 24 (bieganie w tłumie - nie uległ zmianie). Maksymalnie co widziałem to 55FPS w czasie wspinaczki po ścianie. Można teoretycznie grać, ale trzeba być przygotowanym na ewentualne chrupnięcia przy większej akcji.

Battlefield 4 : 50-60FPS w zamkniętych pomieszeniach.
Na otwartych terenach widziałem 40-45FPS, ze spadkami do 30FPS w czasie zadymy.

Bioshock Infinite : "Na festynie" z osobami na ekranie, balansujemy na granicy ~50FPS (raz 55 raz 45). Największy spadek jaki widziałem to 40FPS. Maksymalnie 140.
W czasie zwiedzania, zazwyczaj mamy ponad 60FPS.
Teoretycznie da się grać.

Crysis :

Niskie - Maks 125FPS, grając obserwowałem od 60-100FPS. Dropy do ~55FPS.
Bardzo wysokie (AA 16xQ) - Maks 70FPS. Zazwyczaj okolice 50. Dropy maksymalnie do 15FPS (zazwyczaj są w okolicach 20-30FPS).

Crysis 3 : Na początku misji okolice 30FPS. Przy strzelaniu z wieżyczką 14-18FPS :(
W porywach można liczyć na 22. Ogólnie... nie za dobrze.

World of Tanks :

Karelia - Średnio 50FPS. Dropy do 45FPS przy patrzeniu "w dal". Maksymalny drop spowodowany zmianą kamery : 17FPS, ale zdarzają się też mniejsze do ~25. Maksymalny FPS = 70FPS.

Malinovka - Zazwyczaj 60FPS+. Maksymalnie 90. Dropy do 40 i 34FPS (zazwyczaj przy patrzenia przez zarośla).

4,37GHz :

Windows Index + CPU-z : LINK

3DMark06 : LINK (17153 pkt.)
3DMark Vantage P-Score : LINK (P17773)
3DMark 11 P-Score : LINK (P5853)
3DMark 11 X-Score : LINK (X3941)
3DMark (2013) : LINK (Ice Storm : 75110, Cloud Gate : 9858, Fire Strike : 6718)

Assassin's Creed IV Black Flag (niskie detale) : Średnio 40FPS (podczas np. biegania po dachach). W tłumie potrafi spaść do 27FPS.
Maksymalnie co widziałem to 60FPS (w czasie wspinaczki).
Teoretycznie można pograć :)

Battlefield 4 : W pomieszczeniach zamkniętych średnio 60-70FPS (nic się nie zmieniło w porównaniu do 3,66GHz).
Na otwartym terenie przybyło klatek kiedy nic się nie dzieje (teraz jest ~45), ale nie ma to znaczenia ponieważ jak dropy były tak są.
W czasie większej zadymy 30-35 to norma.

Bioshock Infinite : Zazwyczaj 70FPS+. Spadki do 55FPS. Maks FPS=160. Tearing jest w praktyce nie widoczny (choć występuje w niektórych miejscach - ale nawet wtedy nie przeszkadza w trakcie gry).

Crysis :

Bardzo wysokie : Średnio 45-60FPS. Dropy do 16FPS, maksymalnie 75FPS.
Niskie : Min FPS = 85, średnio 115FPS, maks 145FPS.
Crysis 3 : Na początku misji mamy 40FPS, ale wraz z dotarciem do wieżyczki strażniczej, spadają one do 20FPS. Dropy do 16-18 w czasie zadymy. Screen : LINK

World of Tanks :

Karelia - Dropy do 24FPS (ale mogą być także mniejsze do ~35FPS).
Zazwyczaj oglądamy przedział 60-80FPS, "w porywach" - można uzyskać 100FPS.

Malinovka - Średnio 70-80FPS. Dropy do 45FPS przy patrzeniu przez krzaki.
Maksymalnie 110FPS.

Dla ciekawskich :

SuperPI -
1M @ 4,37GHz : LINK (14,056 sec)
16M @ 4,37GHz : LINK (6 min 51,045 sec)
32M @ 4,37GHz : LINK (14 min 27,923 sec)

Filmik z gry ACIV (Wysokie ustawienia graficzne) :

Podsumowanie :

Procesory serii Celeron Dual-Core nadają się przynajmniej do jednego... Podkręcania :)

+75% to naprawdę świetny wynik i do tego nie wymagał on jakiegoś ekstremalnego chłodzenia czy płyty głównej.
Niestety, z racji bardzo małej pamięci cache L2, te wszystkie MHz można określić mianem "pustych", ponieważ nie są wstanie poprawić wydajności kiedy jest to najbardziej potrzebne.

Tym nie mniej... 4,37GHz na 1,5V :E
jedyny problem jaki jest z OC, to relatywnie niski "FSB Wall". Na moim egzemplarzu występuje w okolicach FSB=360MHz (1440MHz efektywne).
Objawy przy granicy "FSB Wall", to freez (i/lub "lock") w testach, zazwyczaj występujący w tym samym miejscu (albo niedaleko miejsca gdzie wystąpiły poprzednio).

Kończąc procesory dwurdzeniowe :

To jest ostatni procesor tego typu jaki został do przetestowania. Teraz, kiedy już mam go za sobą mogę przejść dalej.
Nie będzie dużych aktualizacji tabelki z wynikami tych procesorów znajdującej się w drugim poście tego tematu.
W wolnej chwili postaram się zaktualizować wyniki kilku procesorów, ale nie będzie to nic tak dużego jak do tej pory.

Teraz pozostaje tylko czekać na Quad'y...

Pozdrawiam i życzę miłej lektury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yorkfield (Core 2 Quad seria Q9x50) :
W skrócie, to dwa pełne układy Wolfdale (2x6MB pamięci L2), umieszczone obok siebie na jednym podłożu (tak jak w procesorach Pentium D typu "Presler").

Całkowita liczba tranzystorów : 820 milionów (2 x 410 milionów).

Tak samo jak w przypadku Wolfadale'a, występują trzy odmiany (rewizje) tego układu :

C0 - oryginalna/pierwsza dopuszczona do sprzedaży,
C1 - poprawiona, takie samo TDP, potrafi lepiej się podkręcać (bazuje na niej np. QX9770)
E0 - ostatnia ("uśredniając" - lepiej się podkręca lub wymaga mniejszego napięcia przy tym samym taktowaniu).

Wersja dla serwerów kryje się pod kryptonimem "Harpertown" i można ją znaleźć w procesorach Xeon serii X54xx/E54xx/L54xx.
Układy serwerowe korzystają z podstawki LGA 771 (normalnie nie zgodnej z LGA 775).

Układy Yorkfield/Harpertown będzie reprezentował model Xeon E5440 w rewizji E0. Do jego uruchomienia na płycie P5B konieczna była modyfikacja do LGA 771, więcej o niej w punkcie z modyfikacjami (zdjęcia) : LINK.

Mój egzemplarz w/w procesora posiada VID=1,163V (VID to domyślna wartość napięcia Vcore).

Pełne testy przeprowadziłem przy trzech częstotliwościach pracy :

2,13GHz (8 x 266MHz, RAM : 800MHz CL4.4.4.12 CR2T)
3,21GHz (8 x ~401MHz*, RAM : 802MHz CL4.4.4.12 CR2T)
3,69GHz (8 x 461MHz, RAM : 920MHz CL5.5.5.15 CR2T)

*Procesor nie był stabilny na agresywnym strapie do 400MHz (bez względu na użyte napięcia Vtt/Vcore/NB).
Dodatkowo, specjalnie dla tych którzy nadal uważają, że "do OC Quad'ów potrzeba minimum 6-ciu faz" ;) - prezent :

Testy częściowe przy ustawieniach :

4,04GHz (8,5 x 475MHz, RAM [2GB] : 950MHz CL4.4.4.12 CR2T)

Wyniki :

2,13GHz :

Windows Index + CPU-z : LINK

3DMark06 : LINK (12599 pkt.)  
3DMark Vantage : LINK (P18068)  
3DMark 11 P-Score : LINK (P7402)
3DMark 11 X-Score : LINK (X4341)
3DMark (2013) : LINK (Fire Strike : 6436, Cloud Gate : 9372, Ice Storm : 75588)

Gry :

Assassin's Creed 4 Black Flag : Dropy do 27FPS (tłum), w trakcie swobodnego biegu od 35FPS do 45FPS (sporadycznie może nawet wzrastać do 50FPS). Maks jaki widziałem - 63FPS.

Battlefield 4 : Normalnie rewelka :)
60-70FPS w pomieszczeniach (ale zdecydowanie stabilniejsze niż w dwurdzeniakach)
40-60FPS na otwartym terenie (też zdecydowanie stabilniejsze).
Szkoda, że nie mogę zwiększyć poziomu detali :(

Bioshock Infinite : Zazwyczaj 60-100FPS. Dropy do 55 (rzadkie), maks FPS, 170+ :E
Gra stworzona pod Quad'y, zaledwie 2,13GHz wystarczy aby była powyżej krytycznych 60FPS (poniżej nich występuje efekt tearingu).

Crysis :

Niskie - 105FPS max, 85 zazwyczaj.
Dropy do 63FPS (rzadkie).
Bardzo wysokie - Z średnio 40FPS, maks. 65FPS, dropy do 30FPS (chwilami do 10).

Crysis 3 : Jest ZNACZNIE płynniej niż na dwurdzeniowych prockach.
Na początku misji 30-40FPS, potem ~25FPS przy wejściu na mapę. Po wykryciu spada do okolic 22FPS. Maksymalny drop jaki widziałem był do 20.

World of Tanks 9.0 (Minimalne + 50% Render Resolution + Distance + LOD/FOV) :

Karelia - Dropy do 22FPS, zazwyczaj okolice 40-50, maks 63FPS. Dropy głównie przy zmianach kamery.

Malinovka - Dropy do 40FPS (patrzenie przez krzaki w trybie celowniczego), Maks. 80FPS.

Zazwyczaj oglądamy przedział 55-67FPS.

3,21GHz :

Windows Index + CPU-z : LINK

3DMark06 : LINK (18197 pkt.)
3DMark Vantage : LINK (P23670)
3DMark 11 P-Score : LINK (P8866)
3DMark 11 X-Score : LINK (P4679)
3DMark (2013) : LINK (Fire Strike : 7799, Cloud Gate : 13393, Ice Storm : 113473)

Gry :

Assassin's Creed 4 Black Flag : Dropy do 34FPS, Średnio 45FPS. W czasie biegania z łatwością można osiągnąć 55-60FPS. Maks. 62FPS.

Battlefield 4 : Pomieszczenia zamknięte 80-100FPS. Otwarty teren - średnio okolice 70. Można grać bez przeszkód.

Bioshock Infinite : Z reguły 80-120FPS, Maksymalnie 170, minimalnie 70 :)
"Tearing" praktycznie nie występuje.

Crysis : Niskie - Średnio 80-110FPS. Maks 130. Spadki do okolic 85FPS.
Wysokie Detale - 60-70FPS średnio. Spadki zazwyczaj do okolic 50FPS. Największy spadek był do 18FPS. Maksymalnie widziałem 85FPS.

Crysis 3 : Na początku misji 40-60FPS. Przy wieżyczce widziałem od 30 do 50FPS. Maks na poziomie 130FPS.

World of Tanks 9.0 :

Karelia - Średnio 55-75FPS. Maksymalnie ~95FPS. Dropy do 40FPS przy zmianiach kamery (szybko wracają do wartości średnich).

Malinovka - 70-90FPS, maks - 120FPS, Dropy przy zmianach kamery do ~55FPS.

3,69GHz :

Windows Index + CPU-z : LINK

3DMark06 : LINK (19994 pkt.)
3DMark Vantage : LINK (P26474)
3DMark 11 P-Score : LINK (P9596)
3DMark 11 X-Score : LINK (X4796)
3DMark (2013) : LINK (Fire Strike : 8302, Cloud Gate : 15119, Ice Storm : 130370)

Gry :

Assassin's Creed 4 Black Flag : Dropy do 35FPS "w tłumie", podczas swobodnego biegania obserwowałem od ~40 do 60FPS. Maks 62FPS.
Jest zdecydowanie lepiej niż na jakimkolwiek dwurdzeniowcu.

Battlefield 4 : W pomieszczeniach 90-120FPS.
Na otwartej przestrzeni okolice 70-80FPS (mniej przy większej zadymie) :)
Można próbować grać na Multi :P

Bioshock Infinite : Średnio ponad 100FPS, potrafi spaść do 80FPS (przy przechodzeniu między lokacjami), zaobserwowany maks, wynosi 250FPS :E.
"Tearing" dostrzegalny tylko w niezoptymalizowanych lokacjach.

Crysis :

Niskie - Średnio 110, minimum 85, maks 150 FPS
Wysokie - Maksimum 80FPS, zazwyczaj okolice 60-70. Płynność potrafi spaść do ok. 35FPS w gorszych momentach (oraz 18FPS w miejscach nie zoptymalizowanych).

Crysis 3 : 80FPS "na wstępie" :E

W późniejszej części mapy mamy minimum 35FPS, a zazwyczaj od 50 do 70FPS. Można przyjemnie pograć.

World of Tanks 9.0 :

Karelia - 70-90FPS zazwyczaj, dropy przy zmianie kamery do okolic 50FPS. Maks. 120FPS.

Malinovka - Średnio 90-110 FPS. Dropy do okolic 70FPS przy zmianie trybu kamery. Maks. 130FPS.

Dla niedowiarków - filmik z rozgrywki z kilku w/w gier :

:)

4,04GHz :

Windows Index + CPU-z : LINK

3DMark06 : LINK (22232 pkt.)
3DMark Vantage : LINK (P28253)
3DMark 11 P-Score : LINK (P9998)
3DMark 11 X-Score : LINK (X4875)
3DMark (2013) : LINK (Fire Strike : 8637, Cloud Gate : 16516, Ice Storm : 142745)

Super PI :

1M - LINK (11,810 sec)
16M - LINK (5 min. 52,545 sec.)
32M - LINK (12 min. 53,247 sec.)

GPU OC :

3DMark Vantage : LINK (P29256)
3DMark 11 P-Score : LINK (P10698)
3DMark 11 X-Score : LINK (X5575)

3DMark (2013) :
Fire Strike : 9404 (LINK)
Sky Diver : 20010 (LINK)
Cloud Gate : 16585 (LINK)
Ice Storm : 136096 (LINK)

Podsumowanie :

Co tu dużo pisać... najmocniejszy układ jaki można zdobyć na LGA 775 wciąż umożliwia grę w wymagające tytuły (w niektórych tytułach, może się przydać jego OC).

Zdecydowanie opłaca się modować płytę LGA 775 do standardu "LGA 771/775", ponieważ potencjalnie możemy na tym sporo zaoszczędzić.

Oczywiście modyfikacje nie są dla wszystkich, dlatego przed zakupem Xeon'a należy poważnie się zastanowić.

Alternatywą są procesory Q9x50, ale ich ceny są bardzo wysokie na rynku wtórnym (z drugiej, czy nawet trzeciej... ręki ;)).

Updates :

25.08.2015 - GTA IV oraz GTA V :

Konfiguracja :
E5440/Q9550 @ 3,83GHz Vcore=1,3V (+ najnowszy BIOS z wgranymi ukodami),
4GB RAM @ 902MHz CL4.4.4.12 (2,15V BIOS),
GTX 780 TI (stock)
Sterownik NV : 353.30 (najnowszy dostępny na ten dzień z WHQL)

GTA IV (Video 60 FPS) :

Wbudowany test - wynik : 
Średnia : 50,30 FPS
Użycie GPU : 69%
CPU : 69%
VRAM : 30%

GTA V (Video 60 FPS) :

1) Preview (patch 1.28) :


2) Complete (patch 1.30) : 

26.07.2015 :

Wyjaśnienie temperatur odczytywanych z programów i powiązanie z Tj. Max. : LINK.
Tutaj można znaleźć więcej gier i porównanie do 2500k (post #7) (oba po OC) : LINK.

11.11.2015 :

Fallout 4 Gameplay : 


Fallout 4 Gameplay 2 : 


06.12.2015

Assassin's Creed Syndykat :

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetny test. Czekałem na wyniki quadów. Wyniki podkręcania xeona na p5b są sporym zaskoczeniem i przeczą powszechnie przyjętym opiniom że ta płyta nie nadaje się do podkręcania quadów. Ciekawi mnie jak wyglądał v-drop przy tym xeonie?

Wracając do kwestii przepustowości pci-e v1.0 16x, po bliższym przyjrzeniu się sprawie muszę przyznać że problem występuje tylko w specyficznych przypadkach, w praktyce pci-e v1.0 16x zupełnie wystarcza nawet nowym kartom. Poza tym jeśli się nie mylę pci-e v1.0 16x ma praktycznie taką samą przepustowość co pci-e v3.0 4x, a to prędkość wykorzystywana w wielu układach sli czy cross fire z 3 czy 4 kartami graficznymi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie wydajność mocno zaskakuje i nie dziwię się dużej popularności np: s771<>s775 ;)

Najlepiej obejrzeć linkowany filmik (ale jest też parę innych na koncie agent_x007 które warto zobaczyć)

Odnośnie 1.0 16X to nie ma problemu z przepustowością, sam miałem HD7770 @1.0 16x i przy @2.0 16x nie zauważyłem wzrostu wydajności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ciekawi mnie jak wyglądał v-drop przy tym xeonie?

Vdroop był znikomy - w BIOS'ie ustawiłem Vcore=1,3375V (dla 4,04GHz), a CPU-z odczytuje ~1,328V w spoczynku (ALE, jest to wartość po zastosowaniu Vdroop mod'a dla P5B).

Bez niego, spadek byłby Znacznie większy.

 

Co do przepustowości PCI-e, ona ma znaczenie kiedy :

1) Procek nie ogranicza karty (miejsce uzależnione od wydajności CPU), 

2) Gra wymaga przerzucania dużych ilości informacji do/z karty (tj. kiedy np. nie starcza VRAM'u).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na pcie 1.1 były problemy z zasilaniem karty, grzała się nadmiernie i okolicznościowe restarty mimo wpiętej dodatkowej wtyczki pcie od zasilacza. Później zauważyłem że płyta posiada obok pcie gniazdo na wtyczkę fdc- dyskietki, i wszystkie problemy ustąpiły, przez pół roku myślałem że to wina zasilacza, a zauważyłem kiedy kupiłem nowego :|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam małą sugestię, w wocie mamy teraz już patcha 9.6 a od czasu 9.0 optymalizacja poszła sporo do przodu, mógłbyś przeprowadzić testy najpopularniejszych procków core 2 duo i quad oraz xeon na tym patchu? mogę podrzucić jakieś powtórki :P.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw chce skończyć wszystkie procki w tych samych testach (pozostałe są robione na WoT 9.0), o ewentualnych aktualizacjach pomyślę potem.

 

PS. O nowe powtórki nie musisz się martwić - gram w WoT ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kentsfield (Core 2 Quad seria Q6xx0, Core 2 Extreme QX6xx0) :
Dwa pełne układy Conroe (2x4MB pamięci L2) umieszczone obok siebie na jednym podłożu (tak jak w procesorach Pentium D typu "Presler").
Całkowita liczba tranzystorów : 582 milionów (2 x 291 milionów).

Występują dwie rewizje tego układu :

B3 - pierwsza dopuszczona do sprzedaży,
G0 - poprawiona ("uśredniając" - lepiej się podkręca, mniej się grzeje i wymaga mniejszego napięcia przy tym samym taktowaniu).

Wersja dla serwerów kryje się pod kryptonimem "Clovertown" i można ją znaleźć w procesorach Xeon serii X53xx/E53xx/L53xx.
Układy serwerowe korzystają z podstawki LGA 771 (normalnie nie zgodnej z LGA 775).

Układy Kentsfield/Clovertown, będzie reprezentował model Core 2 Quad Q6700 w rewizji G0.

Egzemplarz posiada VID=1,275V (VID to domyślna wartość napięcia Vcore).

Pełne testy przeprowadziłem przy trzech częstotliwościach pracy :

2,13GHz (8 x 266MHz, RAM : 800MHz CL4.4.4.12 CR2T)
3,21GHz (8 x ~401MHz*, RAM : 802MHz CL4.4.4.12 CR2T)
3,69GHz (9 x 410MHz, RAM : 820MHz CL4.4.4.12 CR2T)

*Procesor nie był stabilny na agresywnym strapie do 400MHz (bez względu na użyte napięcia Vtt/Vcore/NB).

Dodatkowo, specjalnie dla tych którzy nadal uważają, że "do OC Quad'ów potrzeba minimum 6-ciu faz" ;) - prezent :

Testy częściowe przy ustawieniach :
4,00GHz (9 x 445MHz, RAM [2GB] : 890MHz CL4.4.4.12 CR2T).

Wyniki :

2,13GHz :

Windows Index + CPU-z : LINK

3DMark06 : LINK (12431 pkt.)  
3DMark Vantage : LINK (P16637)  
3DMark 11 P-Score : LINK (P7036)
3DMark 11 X-Score : LINK (X4233)
3DMark (2013) : LINK (Fire Strike : 6448, Cloud Gate : 9032, Ice Storm : 68673)

Gry :

Assassin's Creed 4 Black Flag : Minimalnie 23FPS (tłum), w czasie biegania 40FPS (wzrosty do 45, spadki do 35FPS), maks 62FPS (wspinaczka).

Battlefield 4 : Pomieszczenia zamknięte - 70-90FPS.
Otwarta przestrzeń - średnio 50FPS.

Bioshock Infinite : 75FPS średnio, ale zdarzają się dropy do 55FPS (które powodują zauważalny tearing oraz lagi).
Maksymlanie widziałem 170FPS (patrzeniem w niebo), "bliżej ziemi" ~145FPS.

Crysis :

Niskie - 59FPS, Maks. 105, średnio 85FPS
Bardzo wysokie - Maksymalnie 70FPS, Średnio 55FPS, sropy zazwyczaj do okoli 30FPS (najmniej co widziałem to 10FPS)

Crysis 3 : Na początku 45FPS, potem okolice 30FPS, z dropami do 20FPS. Maksymalnie 90FPS (wybuch wieżyczki strażniczej).

World of Tanks 9.0 (Minimalne + 50% Render Resolution + Distance + LOD/FOV) :

Karelia - Maks. 70FPS, Średnio ~45FPS, dropy do 20FPS... nie polecam, może być ciężko w krytycznych momentach.

Malinovka - Średnio 55FPS, Dropy do ~35FPS (przy patrzeniu przez krzaki), maks 70FPS. Grać można, ale trzeba przygotować się na lagi spowodowane dużymi różnicami w FPS (raz 60, za chwilę 40, itp.).

3,2GHz :

Windows Index + CPU-z : LINK

3DMark06 : LINK (17664 pkt.)
3DMark Vantage : LINK (P21939)
3DMark 11 P-Score : LINK (P8383)
3DMark 11 X-Score : LINK (X4550)
3DMark (2013) : LINK (Fire Strike : 7799, Cloud Gate : 12792, Ice Storm : 99490)

Gry :

Assassin's Creed 4 Black Flag : Minimalnie 29 (w tłumie), w czasie biegania od 45 do 60FPS (dropy do 35FPS), maks 62FPS.

Battlefield 4 : Pomieszczenia zamknięte - 90-110FPS, na otwartych 60-80FPS (z dropami w większej zadymie).

Bioshock Infinite : Średnio 90FPS, Wzrosty do 150FPS, spadki do ~70. Najmniej co widziałem to 63FPS, najwięcej 205FPS.
Tearing (jak zawsze) jest obecny, ale tym razem nie przeszkadza w rozgrywce.

Crysis :

Niskie - 134FPS maks. 76FPS min. średnio 90FPS.
B. Wysokie - Średnio 57FPS, Spadki do ~35FPS (minimalny FPS - 16FPS), Maksymalnie co widziałem 80FPS.

Crysis 3 : Na początku 60FPS :) potem mnie różowo - przy wieżyczce z 60FPS zostało zaledwie 35-45. Dropy 32FPS. Maksymalnie 120FPS (wysadzenie wieżyczki obrony).

World of Tanks 9.0 :

Karelia - Średnio 65FPS, spadki przy zmianie kamery do 32FPS, Max 85FPS. Teoretycznie można grać.

Malinovka - Średnio 80FPS, spadki do ~60FPS, Maksymalnie co widziałem 115FPS.

3,69GHz :

Windows Index + CPU-z : LINK

3DMark06 : LINK (19824 pkt.)
3DMark Vantage : LINK (P24007)
3DMark 11 P-Score : LINK (P8886)
3DMark 11 X-Score : LINK (X4646)
3DMark (2013) : LINK (Fire Strike : 8223, Cloud Gate : 14179, Ice Storm : 112533)

Gry :

Assassin's Creed 4 Black Flag : W tłumie minimum 30FPS, przy bieganiu osiągamy 35-60FPS. Maks 62FPS

Battlefield 4 :
Pomieszczenia zamknięte : 90-110FPS.
Otwarte przestrzeń : 50-70FPS.

Bioshock Infinite : Maksymalnie 220FPS, dropy do okolic 60FPS, zazwyczaj 80-120FPS. Tearing jest, ale można z nim grać.

Crysis :

Niskie - Max 138FPS, dropy do 80FPS, zazwyczaj okolice 90-110FPS.
B. Wysokie - Średnio 65FPS, dropy do 38FPS (maksymalnie 18FPS), maks 85FPS.

Crysis 3 : Na początku 60-70FPS (momentami więcej), maks. 85FPS. Dropy przy wieżyczce do 33FPS. Da się grać.

World of Tanks 9.0 :

Karelia - Średnio 65FPS, dropy do 40FPS podczas zmiany kamery.
Maksymalnie co widziałem to 105FPS.

Malinovka - Średnio 95FPS, dropy do ~70FPS przy patrzeniu przez krzaki w trybie snajperskim. Maks. 123FPS.

Dla niedowiarków - filmik z rozgrywki z kilku w/w gier :

:)

I dla tych co uważają, że 40-60FPS w w/w filmie się ścina :

 :P

4,00GHz :

Windows Index + CPU-z : LINK

3DMark06 : LINK (21433 pkt.)
3DMark Vantage : LINK (P25536)
3DMark 11 P-Score : LINK (P9283)
3DMark 11 X-Score : LINK (X4738)
3DMark (2013) : LINK (Fire Strike : 8534, Cloud Gate : 15605, Ice Storm : 121428)

 

Super PI :

1M - LINK (13,042 sec)
16M - LINK (6 min. 16,069 sec.)
32M - LINK (13 min. 41,061 sec.)

GPU OC :

3DMark Vantage : LINK (P26279)
3DMark 11 P-Score : LINK (P9921)
3DMark (2013) - Fire Strike : LINK (9278)

Podsumowanie :

Najstarszy "czterordzeniak" wciąż potrafi pokazać co umie :)
OC jest zdecydowane wskazane, zwłaszcza jeżeli nasz model ma "w standardzie" niecałe 3GHz.
Oczywiście, należy zadbać o jego chłodzenie (inaczej ryzykujemy uszkodzeniem płyty głównej - sekcji zasilania) albo throttling'iem w czasie obciążenia (obniżona wydajność).

Procesory bazujące na tym układzie (po odpowiednim OC), dają sobie radę we wszystkich grach w których testowałem.
Są ZAUWAŻALNIE lepsze w grach od najmocniejszych Dual-Core'ów, a w grach korzystających z jednego wątku są równie dobre.

Co się tyczy ich 45nm kuzynów - Xeon E5440 jest niedościgniony jak chodzi o wydajność przy tej samej częstotliwości (oraz przy maks. FSB). ALE w moim przypadku, płyta główna preferowała starszy model Core 2 Quad'a (znacznie łatwiej można było go ustabilizować po dużym OC).

Przy tym ostatnim trzeba wziąć jednak pod uwagę ograniczenia płyty głównej :

Nie potrafi ona ustawiać niezależnych napięć GTL oraz LLC, co jest bardzo istotne w przypadku kręcenia Quad'ów. Dodatkowo, chipset (NB) jest obciążony czterema zajętymi bankami pamięci, a dorzucenie Quad'a tylko zwiększa jego pracę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Niedzielny seans filmowy z agentem" :]

Procek od 3,2GHz wzwyż naprawdę daje rade!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yorkfield-6M [-3M] (Core 2 Quad seria Q9xx0, Xeon X33xx) :

Są to dwa okrojone układy Wolfdale-6M (w każdym zablokowano połowę pamięci cache), albo dwa pełne Wolfdale-3M (2x3MB pamięci L2), umieszczone obok siebie na jednym podłożu.
Całkowita liczba tranzystorów : od 820 (2 x 420) do 456 milionów (2 x 228 milionów) [w zależności od wersji].

Występuje kilka rewizji tego układu (bazujących na odpowiednich wersjach układów znajdujących się pod "maską"), mamy zatem :

C0 - pierwsza odmiana bazująca na okrojonym układzie Wolfdale [6M],
C1 - wersja bazująca na poprawionym rdzeniu Wolfdale [6M]
E0 - bazuje na ostatniej (najnowszej) rewizji układu Wolfdale [6M]
M0/M1 - bazuje na pierwotnej rewizji układu Wolfdale-3M
R0 - oba użyte w tej rev. układy, korzystają z poprawionej wersji Wolfdale'a 3M.

Wersję dla serwerów mamy w linii Xeon X33xx.
Układy serwerowe oczywiście korzystają z podstawki LGA 771 (normalnie nie zgodnej z LGA 775).

Układy Yorkfield-3M, będzie reprezentował model Core 2 Quad Q9400 w rewizji R0.
Egzemplarz posiada VID=1,275V (VID to domyślna wartość napięcia Vcore).

Pełne testy przeprowadziłem w trzech częstotliwościach pracy :

2,13GHz (8 x 266MHz, RAM : 800MHz CL4.4.4.12 CR2T)
3,21GHz (8 x ~401MHz*, RAM : 802MHz CL4.4.4.12 CR2T)
3,69GHz (8 x 461MHz, RAM : 922MHz CL5.5.5.15 CR2T)

*Procesor nie był stabilny na agresywnym strapie do 400MHz (bez względu na użyte napięcia Vtt/Vcore/NB).

Testy przy podkręcaniu zostały przeprowadzone w dwóch częstotliwościach 3,77GHz oraz 3,8GHz (wyższej nie udało mi się ustabilizować do wiekszości testów).

3,80GHz (8 x 475MHz, RAM [2GB] : 950MHz CL4.4.4.12 CR2T),
3,77GHz (8 x 471MHz, RAM [2GB] : 942MHz CL4.4.4.12 CR2T).

Wyniki :

2,13GHz :

Windows Index + CPU-z : LINK

3DMark06 : LINK (12280 pkt.)  
3DMark Vantage : LINK (P17025)  
3DMark 11 P-Score : LINK (P7167)
3DMark 11 X-Score : LINK (X4258)
3DMark (2013) : LINK (Fire Strike : 6550, Cloud Gate : 9221, Ice Storm : 66465)

Gry :

Assassin's Creed 4 Black Flag : Średnio 35-45FPS (w czasie biegania), dropy do 25FPS w tłumie na mieście. Maks 61FPS (wspinaczka po ścianie).

Battlefield 4 : Zamknięte przestrzenie - 60-90FPS
Teren otwarty : 45-60FPS.

Bioshock Infinite : Zazwyczaj 70-100FPS.
Dropy do 50FPS (powodują zauważalny tearing oraz lagi).
Maksymalny FPS na poziomie 170.

Crysis :

Niskie - Średnio 75FPS, dropy do okolic 63FPS, maksymalnie - 106FPS.
Bardzo wysokie - Średnio 55FPS, Dropy do 7FPS (25FPS kiedy optymalizaca nie stanowi problemu), maks 71.

Crysis 3 : Średnio na początku misji 35-45FPS, potem gorzej, bo zaledwie 27FPS (dropy do 22PFS). Maksymalnie 95FPS (przy wysadzeniu wieżyczki).

World of Tanks 9.0 (Minimalne + 50% Render Resolution + Distance + LOD/FOV) :

Karelia - Średnio 45FPS, Spadki do 22FPS (zmiana trybu kamery), maks 61FPS. Dropy są zabócze - nie polecam.

Malinovka - Średnio 55FPS, Spadki do 42FPS przy zmianie kamery (patrzenie przez krzaki), maks 78FPS.

3,21GHz :

Windows Index + CPU-z : LINK

3DMark06 : LINK (17414 pkt.)
3DMark Vantage : LINK (P22401)
3DMark 11 P-Score : LINK (P8446)
3DMark 11 X-Score : LINK (X4501)
3DMark (2013) : LINK (Fire Strike : 7885, Cloud Gate : 12925, Ice Storm : 91636)

Gry :

Assassin's Creed 4 Black Flag : W tłumie dropy do 29FPS, w czasie biegania po mieście okolice 45 (z wzrostami do 55 i spadkami do 37FPS - zależne od sytuacji). Maksymalnie 62FPS (wspinaczka).

Battlefield 4 : Pomieszczenia 80-100FPS.
Otwarta przestrzeń 60FPS (z dropami do ~40FPS).

Bioshock Infinite : Zazwyczaj 90-150FPS, dropy do 57FPS (przy zmianie lokacji) oraz do 63FPS w czasie chodzenia w tłumie. Maks co widziałem to 210FPS :)

Crysis :

Niskie - Średnio 100FPS, dropy do 76FPS, Maksymalnie 130.
B. Wysokie - Średnio ~55FPS, Dropy do 35FPS (a w nie zoptymalizowanych miejscach - do 11FPS), Maks 77FPS.

Crysis 3 : Na początku misji 45-60 (a nawet fragmentami 70 :E), przy wieżyczce 45FPS to maks na jaki można liczyć. Dropy są do okolic 32FPS, ale da się grać. Maksymalnie 130FPS (wybuch wieży).

World of Tanks 9.0 :

Karelia - Średnio 57FPS, z dropami do 34FPS (zmiania trybu kamery). Maks. 95FPS.

Malinovka - Uśredniając, oglądać bnędziemy 85FPS, maks co widziałem 110FPS, dropy do 61FPS (zmiana kamery + patrzenie przez krzaki).

3,69GHz :

Windows Index + CPU-z : LINK

3DMark06 : LINK (19927 pkt.)
3DMark Vantage : LINK (P24770)
3DMark 11 P-Score : LINK (P8897)
3DMark 11 X-Score : LINK (X4615)
3DMark (2013) : LINK (Fire Strike : 8336, Cloud Gate : 14895, Ice Storm : 103956)

Gry :

Assassin's Creed 4 Black Flag : Minimalnie 34FPS (tłum), z reguły 45-55FPS w czasie biegania, maksymalnie 63FPS.

Battlefield 4 : Zamknięte pomieszczenia 105-120FPS
Tteren otwarty, 70FPS.

Bioshock Infinite : Średnio coś między 80, a 150FPS :E
Minimalnie 78FPS, maksymalnie 225FPS.
"Tearing" widoczny (w określonych sytuacjach), ale nie uciążliwy dla rozgrywki.

Crysis :

Niskie - Średnio 100FPS, Dropy do okolic 85FPS, maks jaki widziałem 145FPS.
B. Wysokie - Średnio 65, Maks. 80, dropy do 35FPS (albo zaledwie 11-tu w mało zoptymalizowanych miejscach).

Crysis 3 : Na początku 60-80FPS. Przy wieżyczce okolice 45FPS z dropami do 35FPS. Maks jaki widziałem 130FPS.

World of Tanks 9.0 :

Karelia - Średnio 60FPS, z dropami do 40-50FPS (przy zmianie trybu kamery), maks jaki widziałem to 100FPS.

Malinovka - Średnio 85FPS, dropy do 60FPS (kamera), maks. 125FPS.

Dla niedowiarków - filmik z rozgrywki z kilku w/w gier :

3,8GHz :

Windows Index + CPU-z : LINK

3DMark06 : LINK (20331 pkt.)
3DMark Vantage : LINK (P25682)

3,77GHz :

Windows Index + CPU-z : LINK

Super PI :

1M - LINK (13,993 sec)
16M - LINK (6 min. 12,264 sec.)
32M - LINK (13 min. 29,438 sec.)

3DMark 11 P-Score : LINK (P9248)
3DMark 11 X-Score : LINK (X4705)
3DMark (2013) : LINK (Fire Strike : 8459, Cloud Gate : 15266, Ice Storm : 109314)

Sterownik 347.52 :

3DMark06 : LINK (20502 pkt.)

Sterownik 347.52 + GPU OC :

3DMark Vantage : LINK (P26437)
3DMark 11 P-Score : LINK (P9839)
3DMark 11 X-Score : LINK (X5359)
3DMark (2013) : LINK (Fire Strike : 9217, Sky Diver : 19104, Cloud Gate : 15441, Ice Storm : 107051)

Podsumowanie :

Procesory serii C2Q Q9xx0 oraz Xeon X33xx są porównywalne wydajnościowo do pierwszych czterordzeniaków od Intela.

Dodatkowa wydajność w IPC pozwala im na prześcignięcie starszych braci (Kentsfield'ów), pomimo posiada przez tych drugich większej pamięci cache (2x4MB).

A 45nm proces technologiczny zredukuje pobór energii oraz temperatury pracy (zarówno z jak i bez OC).

Niestety, z powodu ograniczeń technicznych średni układ z tej serii nie będzie się kręcił tak wysoko jak np. Kentsfield (QX6xx0) w rewizji G0.

Quad'y 45nm na LGA775 są bardziej wymagające jak chodzi o OC (trzeba znacznie bardziej "tweakować" ustawienia), przez co mogą wymagać dodatkowych opcji od OC, do stabilnego podkręcania (jak np. ustawienia GTL, i/lub LLC) bez przekraczania zabójczych dla CPU wartości (1,45V Vcore oraz 1,40V VTT).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yorkfield-4M [-2M] (Core 2 Quad seria Q8xx0) :

Są to dwa okrojone układy Wolfdale-3M (w każdym zablokowano 1/3 pamięci cache tj. w sumie układ ma zatem 2x2MB pamięci L2) i umieszczone obok siebie na jednym podłożu.

Całkowita liczba tranzystorów : 456 milionów (2 x 228 milionów).

Występuje kilka rewizji tego układu (bazujących na odpowiednich wersjach układów znajdujących się pod "maską"), mamy zatem :

M1 - bazuje na pierwotnej rewizji układu Wolfdale-3M
R0 - korzysta z poprawionej wersji Wolfdale'a 3M.

Układy Yorkfield-4M, będzie reprezentował model Core 2 Quad Q8400 w rewizji R0.

Egzemplarz posiada VID=1,2875V (VID to domyślna wartość napięcia Vcore).

Pełne testy przeprowadziłem w trzech częstotliwościach pracy :

2,13GHz (8 x 266MHz, RAM : 800MHz CL4.4.4.12 CR2T)
3,21GHz (8 x ~401MHz*, RAM : 802MHz CL4.4.4.12 CR2T)
3,69GHz (9 x 461MHz, RAM : 922MHz CL5.5.5.15 CR2T)

*Procesor nie był stabilny na agresywnym strapie do 400MHz (bez względu na użyte napięcia Vtt/Vcore/NB).

Testy przy podkręcaniu zostały przeprowadzone w dwóch częstotliwościach 3,77GHz oraz 3,8GHz (wyższej nie udało mi się ustabilizować do większości testów).

~3,79GHz (8 x 473MHz, RAM [2GB] : 946MHz CL4.4.4.12 CR2T), oraz
3,77GHz (8 x 471MHz, RAM [2GB] : 942MHz CL4.4.4.12 CR2T).

Wyniki :

2,13GHz :

Windows Index + CPU-z : LINK

3DMark06 : LINK (12083 pkt.)  
3DMark Vantage : LINK (P16651)  
3DMark 11 P-Score : LINK (P6810)
3DMark 11 X-Score : LINK (X4170)
3DMark (2013) : LINK (Fire Strike : 6499, Cloud Gate : 8905, Ice Storm : 63255)

Gry :

Assassin's Creed 4 Black Flag : W tłumie dropy do 21FPS, Średnio 32FPS, podczas biegania po dachach 30-40FPS. Maksymalnie 45FPS.

Battlefield 4 : Pomieszczenia/korytarze 60-75FPS
Otwarte przestrzenie 55FPS (średnio - mała potyczka).

Bioshock Infinite : Średnio 70FPS, ale jest to zwodnicze (wahania rzędu 60-120FPS nie są niczym niezwykłym). Efekt uboczny niestabilnego FPS - to wzrost odczuwalnego lagu przy ruchu kamery (daje to efekt zwolnionego tempa).
Tearing też jest widoczny, ale może dawać we znaki tylko poniżej 60FPS.
Dropy do 48FPS (przechodzenie między level'ami).
Maks 180FPS.

Crysis :

Niskie - Dropy do 61FPS, Średnio 80FPS, Maksymalnie 105FPS.
Bardzo wysokie - 0FPS min. (obraz zacina się na niezoptymalizowanym fragmencie)
W czasie gry spadki do 25FPS, Średnio 55FPS, Maks 67FPS.

Crysis 3 : Na początku 35-40FPS, ale przy wieżyczce mamy zaledwie 25-30FPS. Dropy do 20FPS w cięższych momentach. W porywach 35FPS. Maks 100FPS (scenka zniszczenia wieżyczki).

World of Tanks 9.0 (Minimalne + 50% Render Resolution + Distance + LOD/FOV) :

Karelia - Średnio 37FPS, ale zdarzają się dropy do zaledwie 20FPS (najczęściej widywałem sytuacje z 45FPS robiło się <30FPS). Maksymalnie 63FPS. Nie polecam gry z tym taktowaniem.

Malinovka - Średnio 50FPS, ze wzrostami do 60-70FPS i dropami do 40.
Maksymalny drop jaki widziałem to 37FPS. Maksymalnie widziałem 71FPS.

3,21GHz :

Windows Index + CPU-z : LINK

3DMark06 : LINK (16956 pkt.)
3DMark Vantage : LINK (P21580)
3DMark 11 P-Score : LINK (P8021)
3DMark 11 X-Score : LINK (X4441)
3DMark (2013) : LINK (Fire Strike : 7749, Cloud Gate : 12774, Ice Storm : 84817)

Gry :

Assassin's Creed 4 Black Flag : Cóż nie jest znacznie lepiej, ale jest lepiej.
W tłumie 28FPS, w czasie biegania okolice 40FPS (bardzo rzadko przekracza 50FPS). Maksymalnie 62FPS.

Battlefield 4 : 80-100FPS w pomieszczeniach zamkniętych
65FPS średnio na otwartych (dropy do 55FPS przy lekkiej potyczce).

Bioshock Infinite : Zazwyczaj 75-85FPS, dropy do 63FPS (zmiana lokacji), Maks. 220FPS. Występuje tearing nie wpływający na rozgrywkę. Zniknęły spowolnienia animacji w czasie ruchu (z częstotliwości 2,13GHz).

Crysis :

Niskie - 130FPS maks, średnio 85FPS, minimum 75FPS.
B. Wysokie - Średnio 55FPS, Dropy do 27FPS (w miejscach nie zoptymalizowanych 11FPS), maksymalnie 80FPS.

Crysis 3 : 45-65 na początku misji, dropy do 32FPS w czasie ucieczki przed rakietami, zazwyczaj 35FPS. Maksymalnie 115FPS (moment zniszczenia wieżyczki).World of Tanks 9.0 :

Karelia - Średnio 52FPS, Maksymalnie 80FPS. Dropy do 30FPS (zazwyczaj, są w przedziale 33-40), przy zmianie trybu kamery. Spadek z 60FPS na 30FPS może powodować odczucie lagów (zbyt duże wahanie).

Malinovka - Średnio 72FPS, Dropy do 52FPS przy zmianie kamery (i patrzeniu przez krzaki). Maksymalnie 95FPS.

3,69GHz :

Windows Index + CPU-z : LINK

3DMark06 : LINK (19567 pkt.)
3DMark Vantage : LINK (P23886)
3DMark 11 P-Score : LINK (P8489)
3DMark 11 X-Score : LINK (X4551)
3DMark (2013) : LINK (Fire Strike : 8288, Cloud Gate : 14501, Ice Storm : 94988)

Gry :

Assassin's Creed 4 Black Flag : Maksymalnie 63FPS, dropy w tłumie do 29FPS, Średnio 45FPS.

Battlefield 4 :

Pomieszczenia zamknięte - 90-110FPS.
Otwarty teren - Średnio 65FPS (spadki do 50FPS).

Bioshock Infinite : Minimum : 62FPS, zazwyczaj : 80-120FPS, Maks. 225FPS. Nie zauważyłem większych problemów z graiką (lagi/ścinki, tearing występował w typowych miejscach - nie wpływając na rozgrywkę).

Crysis :

Niskie - 138FPS maks. średnio : 105FPS, min. 77FPS
B. Wysokie - Średnio 52FPS: ,dropy do : Okolic 35FPS (nie zoptymalizowane miejsca ~9FPS), maksymalnie : 78FPS.

Crysis 3 : Na początku jak ostatnio 42-70FPS. W czasie walki z wieżyczką, dropy do 35FPS jednak zazwyczaj okolice 40FPS (w porywach 50PS). Maks. 150FPS (przy wybuchu wieży). Na koniec screen z gry : LINK.

World of Tanks 9.0 :

Karelia - Zazwyczaj 60-80FPS (średnio 67FPS), dropy do 40FPS przy zmianie trybu kamery. Maksymalnie 95FPS.

Malinovka - Maksymalnie 115FPS, średnio 80FPS, dropy do 67FPS przy patrzeniu przez zarośla w kamerze celowniczego.

Dla niedowiarków - filmik z rozgrywki z kilku w/w gier :

:)

3,79GHz :

Windows Index + CPU-z : LINK

3DMark06 : LINK (20021 pkt.)
3DMark Vantage : LINK (P24584)
3DMark 11 P-Score : LINK (P8798)
3Dmark 11 X-Score : LINK (X4608)

3,77GHz :

Windows Index + CPU-z : LINK

Super PI :

1M - LINK (14,601 sek.)
16M - LINK (6 min. 14,854 sek.)
32M - LINK (13 min. 34,539 sek.)

3DMark (2013) : LINK (Fire Strike : 8358, Cloud Gate : 14897, Ice Storm : 99060)
Sky Diver : LINK (18005 pkt.).

Sterownik 347.52 + GPU OC :

3DMark Vantage : LINK (P25497)
3DMark 11 P-Score : LINK (P9347)
3DMark 11 X-Score : LINK (X5241)
3DMark (2013) : LINK (Fire Strike : 9146, Sky Diver : 18875, Cloud Gate : 15125, Ice Storm : 95473)

Podsumowanie :

Procesory serii C2Q Q8xx0 są najsłabszymi procesorami czterordzeniowymi od Intela na podstawkę LGA 775.

Większe IPC oraz instrukcje SSE4.1 nie pozwalają im na prześcignięcie najstarszych Kentsield'ów. 
Jednak niewątpliwe są od nich zdecydowanie chłodniejsze i pobierają mniej energii.

Podkręcają się podobnie jak seria Q9x00 (co ma sens, jaj pod maską oba bazują na tych samych chipach), ale tutaj dużo zależy od egzemplarza jaki nam wpadnie w ręce.

Tak jak poprzednio, Quad'y 45nm na LGA775 są bardziej wymagające jak chodzi o OC (trzeba znacznie bardziej "tweakować" ustawienia) od dwurdzeniowych procesorów, przez co mogą wymagać dodatkowych opcji OC, do stabilnego podkręcenia (jak np. ustawienia GTL, i/lub LLC) bez jednoczesnego przekroczenia zabójczych dla CPU wartości (1,45V Vcore oraz 1,40V VTT).

Procesory te (z racji wysokich cen modeli typu Q8400), są kompletnie nie opłacalne jeżeli mamy alternatywę w postaci taniego Q6600, albo możliwość przeprowadzenia mod'a do LGA 771 oraz powiązanego z nim zakupu procesorów typu Xeon E54x0.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 3,69GHz jest już ciekawie i da się nieźle pograć ale cenowo chyba jednak korzystniejszy będzie Q6600 o którym wspomniałeś i potraktowanie go OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałeś może na dodaniem do testu gta V? Testy na Pclabie i innych portalach obejmują tylko nowsze procki i rozdzielczość very high. Ciekawe jak stare quady (zwłaszcza po oc) dały by sobie rade np przy ustawieniach high i normal?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Zamykać można, tylko nie skazywać prawomocnie. O 0,8%, może mniej (wojna cenowa marketów). Do góry pójdzie po uwolnieniu cen prądu, nie wiadomo o ile bo to zmienny rynek ale i tam ceny się raczej normują/spadają.  
    • Na początku po 4 godzinkach gdzieś miałem spotkanie z gryfem, ale musiałem spierdzielić, za mocny był dla mnie i ziomków. Pograłem teraz i znowu go spotkałem i wskoczyłem na niego i odleciał z 300 metrów dalej 😅Wylądował pikując w dół, zostało mu dalej półtora paska i by leżał, ale skubaniec uciekł
    • RX 6700 XT do  ryzena 5 2600.  Mocny strzał w stopę? za pół roku kupię jakiś lepszy procek( najniższa krajowa here )   Do tego psu XPG Pylon 650W Udzwignie?
    • Oj tak, oj tam, nie wiem co zmywakowi znowu się wylało dla zdobycia oglądalności, ale brytyjskie szkoły dobre są....problem w tym, że nie wszystkie  UK to kraj z dużym rozwarstwieniem społecznym i to będzie widoczne także i w szkolnictwie.  Jeżeli się mieszka w tzw councilówce (osiedle domów socjalnych, posiadanych przez lokalne władze i wynajmowanych długoterminowo lokatorom z niskimi dochodami poniżej wartości czynszów komercyjnych) i daje dzieciaka do szkoły w councilówce, a do tego zaniedbuje go tak samo, jak zaniedbują swoje g*****niaki councilowi obywatele, to rzeczywiście, w przyszłości takie dziecko wyrośnie najprawdopodobniej na kolejnego councilowego obywatela z aspiracjami co najwyżej na poziomie bycia lokalnym przedstawicielem firmy farmaceutycznej sprzedającej znieczulające życiowo specyfiki    Dziecko zadbane, wychowane będzie mogło dużo osiągnąć. Prawie wszystko, bo do wszystkiego to niestety trzeba wysłać dzieciaka do jakiegoś Eton College czy cóś. Tam może nie będzie już bardziej mądrzejsze, ale nabędzie kontaktów
    • Chyba Godzillę junior - trochę mała. Ta "losowość" jest świetna w tej grze. Walczyłem ze smokiem i zaraz podleciał gryf i nawzajem się naparzali. Oczywiście wykorzystałem sytuację i pojąłem walkę z dwoma przeciwnikami. Albo jechałem bryczką i gryf wleciał w nią i rozwalił na strzępy czy cyklop, który wpadł do miasta. Dużo takich podobnych akcji jest w tej grze. Nawet jeśli są to tylko skrypty, to nie widziałem czegoś podobnego w innych grach.   Dialogi jeszcze by przeszły, ale nazwy przedmiotów i umiejętności wolałbym mieć oryginalne. Może wyglądają takie akcje śmiesznie i jak był bug, ale dla mnie właśnie czyni tę grę wyjątkową. Lubię to.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...