Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Rico650

Kingston HyperX 3K 120GB SSD

Rekomendowane odpowiedzi

Wstęp:

 

Chciałbym dzisiaj przedstawić wam unboxing, kilka testów wydajności mojego nowego dysku SSD. Będzie również porównanie do HDD. Zapraszam Was do miłej lektury.:)

 

un0i0.jpg

Paczka przyszła w dosyć sporym kartonowym pudełku z takimi mocnymi paskami zabezpieczającymi przed otwarciem, oraz bardzo dobrze oklejona taśmami. Jak widać pudełko jest w dobrym stanie. Jest jedynie troszkę nagniecione z kilku stron, ale nic złego się nie dzieje.

 

nv5vt.jpg

Po dostaniu się do środka ujrzałem sporo osobno pociętych kartonów na spodzie i na górze tak by przykrywały pudełko z dyskiem. Opakowanie jest dość spore i wsadzili jeszcze kawałek styropianu. Moim zdaniem bardzo dobrze zabezpieczona paczka.

 

Więc jedźmy dalej...

yxhb.jpg

Po usunięciu styropianu i całej masy tych pociętych kartonów wreszcie dostałem się do pudełka z samym dyskiem. Wygląda ono ładnie, nie jest duże, takie zgrabne można by rzec. Nie spodziewałem się, że będzie dodatkowo jeszcze opieczentowane fabryczną folią. Bardzo dobrze - mam pewność, że dysku nikt nie miał wcześniej w łapach tylko ja. Po środku widzimy zdjęcie samego dysku, w prawym górnym rogu informacja dotycząca prędkości zapisu i odczytu - (chwyt marketingowy). Wizawi tych informacji mamy logo producenta, informację odnośnie pojemności i podstawowych danych.

 

ufju.jpg

Z tyłu praktycznie nic ciekawego się nie znajduje. Jedynie informacja w kilkunastu językach w tym i polskim o takich podstawowych zaletach dysku. Na dole mamy rysunek co możemy znaleźć w opakowaniu.

 

kgw88.jpg

Po otwarciu pudełka znajdziemy krótkiego install - guid'a, naklejkę na obudowę (ja jaram się takimi rzeczami), oraz oczywiście sam dysk osadzony na bardzo fajnej piance. Pod spodem znajdziemy śrubki montażowe oraz stację dokującą na 3,5 cala.

Także, to tyle jeśli chodzi o sam unboxing, przejdźmy teraz do montażu dysku:

ysk2.jpg

Jak widać, tutaj już wszystko przygotowane do montażu. Sam montaż jest dziecinnie prosty w moim przypadku, wystarczy tylko przykręcić 4 śrubki do stacji dokującej a następnie nałożyć szyny i włożyć do klatki na dyski w obudowie.

 

tuar.jpg

Dysk już przykręcony....jednak nie obeszło się bez komplikacji. Szyny z mojej obudowy nie były kompatybilne z tą oryginalną stacją dokującą od Kingstona....lecz znalazłem wyjście z tej sytuacji.

 

f57y.jpg

Oto i ono!!! Jak to dobrze, że do obudowy w akcesoriach dostałem stację dokującą na dyski 2.5 cala. Nie wygląda zbyt ładnie, jest z plastiku. Ta oryginalna od Kingstona była 10x lepsza i z aluminium, lecz no trzeba iść na kompromis. I tak nie jest źle, ważne że dysk siedzi stabilnie.

 

To by było na tyle z montażu, teraz nic tylko odpalić kompa i przejść do instalacji systemu operacyjnego:

 

nj7vs.jpg

Nic tak nie cieszy człowieka jak działające poprawnie nowe urządzenie. Dysk został poprawnie wykryty przez BIOS i można było już przejść do instalacji systemu.

Na zdjęciu został również uwieczniony kawałek mojej giry :E, ale na to nie zwracajcie uwagi :P

 

8n663.jpg

Po zbotowaniu systemu z płyty nadszedł czas na jego instalacje. Jak widać na zdjęciu dysk podzieliłem na dwie partycje. Jedna 80gb na system, i druga 30gb na gry, zdjęcia i takie tam. Użerałem się chyba ze 20 minut zanim doszedłem do takiego stanu jak widać na zdjęciu. Nie mogłem za cholere ustawić tych 80-gb pod system, tylko ciągle się przypisywało 100mb domyślnie na system. Jednak po długim klikaniu w końcu rozwiązałem problem. Windows się oczywiście zainstalował poprawnie a ja byłem zdumiony szybkością jego działania.

 

Teraz przejdźmy do syntetycznych testów dysku w programie Hd tune, oraz AS SSD Benchmark:

 

5acd.png

Jak widać screen z programu HD-Tune oraz CrystalDiscInfo. Crystal pokazuje, że dysk jest w pełni sprawny. Temperatura się znacznie podwyższyła, bo dysk był obciążany w syntetykach, na co dzień nie przekracza ona 22-23*C.

 

4l6w.png

Następny screen, tym razem z AS SSD Benchmark. Test przeprowadziłem kilkanaście razy, zanim wybrałem wynik, bo jak wiadomo za każdym razem będzie inny, raz większy, raz mniejszy, dlatego wybrałem taki pośredni, żeby wszystko było sprawiedliwe. To by było na tyle z syntetyków, dajmy teraz odpocząć dyskowi po długim obciążaniu w benchmarkach.

 

Dla porównania przeprowadzę test wydajności dysku Western Digital Caviar Black. Metodyka testowa taka sama:

 

l8ix.png

Jak widać, zwykły twardziel wydajnościowo nie ma startu do SSD.

 

kw40.png

Kolejny test z AS SSD benchmark. Jak widzicie dwie opcje z 4K są odznaczone, bo zajęło by to długie godziny, a nawet więcej. Takie dwie podstawowe informacje moim zdaniem wystarczą w zupełności, bo tutaj nawet nie ma co porównywać HDD do SSD, ale dla zobrazowania tego porównałem.

 

Na koniec krótkie słowo podsumowania:

 

Jestem bardzo zadowolony z dysku, pomimo, że niektórzy pisali że to zły wybór w tej cenie. Ja tak nie sądzę, dla mnie jest wystarczający. Zależało mi głównie na ekspresowym starcie systemu. Od momentu pojawienia się napisu "Trwa uruchamianie systemu windows" aż do ukazania się pulpitu maxymalnie zajmuje to około 9-10 sekund, nieraz i krócej. Prędkości zapisu i odczytu znacznie odbiegają od tych co podał producent na pudełku możliwości dysku, lecz jest to na podstawie benchmarku ATTO. Ja użyłem najpopularniejszego AS SSD benchmark, oraz HD-Tune. Wartości te są moim zdaniem na bardzo wysokim poziomie i spokojnie ten dysk wystarczy dla przeciętnego użytkownika jakim jestem ja. To, że mi ktoś tam powiedział, że dysk jest za przeproszeniem do dupy, to ja szczerze mam to gdzieś. Jest wielu przeciwników kontrolera SandForce bo sprawiał problemy, ale było to kilka lat wstecz i teraz jest to już dobrze dopracowane. Ja podczas tego kilkudniowego użytkowania dysku nie zauważyłem nic niepokojącego, pracuje stabilnie i tak jak przystało na niezawodny sprzęt. Design dysku bardzo przypadł mi do gustu, mam również pamięci ram z tej serii i znakomicie pasuje on zarówno kolorystycznie jak i pod względem marki. Bardzo fajnie, że producent dodał naklejkę, ja jak pisałem wyżej jaram się takimi rzeczami, dlatego też jest już przyklejona na mojej budzie z dumnym napisem Powered by Kingston HyperX ;) To tyle z moich spostrzeżeń, z dysku jestem bardzo zadowolony i mam nadzieję, ze posłuży mi przez długie lata. Myślę, że udało mi się przybliżyć wam możliwości tej jednostki oraz jak ma się jego wydajność do zwykłego twardziela.

 

Rico650

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całkiem niezłe wyniki, jak na dysk z kontrolerem SandForce. Ile € kosztował?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

295zł ;) Mówili mi oczywiście, że to zły wybór, bo to, bo tamto, ale na testach widać jego prawdziwe wyniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny unboxing i szybka bez zbędnego rozpisywania się recenzja - brawo Rico! :D

Ten dysk lepiej wygląda "na żywo" na amatorskich fotach niż profesjonalne fotki na stronie producenta/wyszukiwarkach.

Czas dostępu - odczyt 0,1ms vs 13,6ms - nie mam pytań.

Trasfer 450MB/s vs 88MB/s robi wrażenie ale ja mam np. SSD Adata 60GB w starym lapku na sata1 więc nie wyciskam dużych transferów ale jednak laptop po wymianie 120GB HDD na 60GB SSD tak zyskał na "reakcji" (no i brak "zadyszki" systemu jak HDD nieraz mieli i mieli spowalniając a nawet blokując na chwilę cały system) że nie oddałbym już mojego SSD nawet na 1TB HDD.

DOBRA ROBOTA RICO :banan:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Ryszard za dobre słowo i docenienie mojej pracy :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak widać nie wszystko z Sandforcem było be. Mój stary Intel był spoko, obecny Corsair też.

;) GJ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że nie odwalili takich jaj jak w modelu V300 gdzie w testach wychodziło wszystko ładnie, a do sprzedaży puścili buble z asymetrycznymi kostkami Flash i wydajność prawie jak HDD :E

 

Chociaż ja w tej cenie kierował bym się ku Samsungowi EVO 840, montowałem koledze i komputer fruwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz na czym testowałeś ten dysk.

Zależało mi głównie na ekspresowym starcie systemu. Od momentu pojawienia się napisu "Trwa uruchamianie systemu windows" aż do ukazania się pulpitu maxymalnie zajmuje to około 9-10 sekund, nieraz i krócej

Mam ten samy dysk. I i na SATA 3 od loga płyty głównej, boot zajmuje 13-15 sekund. A takiego czegoś jak "Witamy", "trwa uruchamianie" prawie nie zobaczysz, od razu to przeskakuje.

Na SATA 2 + athlon 215 OC 3.7ghz + asrock 970gc-fx mam zapis 190/140.(w szybkości boot'a niema szału :v)

Na SATA 3 + i7-4770k OC 4.3ghz + GA-z87-ud3h miałem jakieś 490/250.

Dysk używany 2 lata, i do tej pory się trzyma dobrze.

Ogólnie wg. mnie ten dysk jest dobry...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie testowałem od momentu naciśnięcia przycisku na obudowie, tylko od trwa uruchamianie systemu windows, tam gdzie ta flaga windowsa się pojawia. Dokładnie od tego momentu KLIK ta flaga się praktycznie nie pojawia u mnie tylko od razu przeskakuje, nawet kółko zapraszamy nie zdąży się pół raza obrócić i już mam pulpit. :D

 

Dwa lata to spory okres, ile ma godzin już przepracowanych? Ja do tego dysku też nie mam zastrzeżeń ;)

 

EDIT: Dzisiaj dokładnie zmierzyłem czas startu systemu od tego momentu, który opisałem powyżej i wyniósł on dokładnie 7.7 sekundy ;) Mega szybko jak dla mnie.

 

Pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja obecnie celuję w MC100 Crucial-a, ale modelu 256 GB nigdzie nie można dostać puki co. Może będzie na początku sierpnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...