Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

MaxForces

Test chłodzeń na labowskim forum

Rekomendowane odpowiedzi

Obserwując co się dzieje w dziale chłodzenia postanowiłem zrobić właśnie ten test.

Od pewnego czasu owym dziale toczy się wojenka PR nie mająca nic wspólnego czego forumowicz oczekuje. Czyli prawdy podjęciu jak najlepszego wyboru.

 

Postanowiłem skontaktować się z SilentiumPC i AAB Cooling by udostępnili mi swoje chłodzenia. Obie firmy bezproblemowo się zgodziły.

Jako że obie marki nie są w ogóle dostępne u mnie miało to być pierwsze spotkanie z ich produktami. Daje to zobrazowanie jak ktoś widzi pierwszy raz produkt mając dość duże zobrazowanie innych produktów. Resztę chłodzeń udostępnionych to Noctua NH-D14 i Phanteks PH-TC14PE. Pozostała część była już na stanie a część zakupiłem z własnej kieszeni.

 

Dzisiaj na pierwszy ogień idzie podstawka AM3+ i bardzo wymagający procesor FX8320. Da to też zobrazowanie jak ciężko schodzić tego potwora jak myśli się o podkręcaniu.

 

Zacznę od platformy testowej.

 

Płyta główna:ASRock 990FX Extreme4

asrock.jpg

Procesor:AMD FX-8320 ustawiony 22.5x200=4500MHz przy napięciu 1.45V. Tyle na forum z tego co widziałem uważa się za górną granicę podkręcania jeśli chodzi o napięcie. Procesor w tym wypadku pobierał 200W-220W.

fx-1.png

Karta Graficzna:Radeon HD7970 + Arctic Cooling Accelero Xtreme 7970 . Karta ustawiona na 1000MHz@ 1.150V 1375Mhz pamięci. Wentylatory na chłodzeniu na minimalnych obrotach.

AX7970.png

Obudowa:Fractal Design FD-CA-DEF-R4-WH-W Define R4 Arctic White

fr.jpg

Wentylacja obudowy:

Przód:2xSilent Series R2 140mm

Tył:Swiftech Helix 140mm

Top:APEVIA CF12SL-BBL 120mm

Dół:ENERMAX TB SILENCE UCTB12

Wszystkie wentylatory były ustawione na 5V.

Tak to wyglądało.

ac2-1.jpg

ac1.jpg

 

Chłodzenia biorące udział w teście.

ARCTIC Freezer Xtreme Rev.2

ACF.jpg

 

DeepCool Ice Matrix 400

dpM.jpg

 

Cooler Master Seidon 240M

CMS.jpg

 

Noctua NH-D14

NC14.jpg

 

Noctua NH-C12P SE14

NC12.jpg

 

Phanteks PH-TC14PE biała edycja

PH14.jpg

 

Zalman CNPS14X

Zal.jpg

 

Prolimatech Genesis

PG.jpg

 

Thermalright Venomous X

thV.jpg

 

Thermalright Ultra-120 Extreme

thu.jpg

 

SilentiumPC Fortis 2 XE1226

639501_1_f.jpg

 

AAB Cooling Super Silent P6 PWM

abb-1.jpg

 

Thermalright Macho 120 Rev. A

51IUAb8ptLL.jpg

 

SilentiumPC Grandis XE1236

grandis-xe1236-4_s.jpg

 

Scythe MUGEN-2

Scythe_Mugen_2_03.jpg

 

 

 

 

 

SilentiumPC Grandis XE1236

Chłodzenie przyszło do mnie bardzo porządnie zapakowane. Po otwarciu paczki ukazało się opakowanie.

gr1.jpg

Co tu dużo mówić wszystko na miejscu, co jest w środku i inne informacje od wymiarów aż po adres producenta. Nie ma do czego się doczepić.

 

gr2.jpg

Oprócz chłodzenia w opakowaniu dwa kartoniki + instrukcja (do niej wrócimy. W jednym kartonie znajdziemy wentylator 120mm a w drugim wszystko co nam potrzeba do montażu.

Chłodzenie kompatybile jest z następującymi podstawkami AMD: AM2(+), AMD AM3 (+), FM1, FM2 Intel: LGA 775, LGA 1366, LGA 2011, LGA 1150, 1155, 1156

 

 

gr7.jpg

Niby sporo tego ale tylko tak się zdaje. Instrukcja robi z tym porządek ale nie do końca. Widzicie ten krzyżak montażowy i na nim trzy otwory na każdym ramieniu. Fajnie ale który jest na AM3, który na 1150. Instrukcja tego nie wyjaśnia. Przydało by się co nie co napisać w instrukcji jak zamontować. Niby jest video do montażu na stronie Silentiumpc ale też tego nie wyjaśnia bo na stronie chłodzenia Grandis jest video montażowe na podstawkę AMD z innego chłodznia kompletnie nie pokrywające się z montażem Grandisa.Druga sprawa to krzyżak i jego izolacja. Widzicie że na jednym ramieniu jej brak, odkleiła się gdzie jest nie mam zielonego pojęcia . Zorientowałem się dopiero teraz jak zdjęcie robiłem. Prawdopodobnie została zgubiona podczas demontażu chłodznia. Na zdjęciu brak rozgałęziacza na wentylatory typu 4-pin który jest dołączony do wyposażenia.

 

gr3.jpg

Tu też nie ma do czego się przyczepić. Porządnie zabezpieczone.

 

gr4.jpg

gr5.jpg

gr6.jpg

Szczerze spodziewałem się czegoś większego. Ale czy rozmiar świadczy o wydajności? Chłodzenie ma dwie wieże i z dwoma wentylatorami rozmiar to 130x130x158 czyli nie dużo jak na konstrukcje dwu wieżową.

Sześć rurek cieplnych rozchodzi się na dwa radiatory z aluminiowymi finami. Finy są cienkie co dobrze wpływa na wydajność ale z drugiej strony łatwo je wygiąć. Mi osobiście do gustu nie przypadły rurki cieplne i chyba nie jestem odosobniony. Z miłą chęcią widział bym je w srebrnym kolorze jak finy. Górny fin na obu wieżach zdecydowanie na plus, czarny potrafi dodać uroku.

gr8.jpg

Jak to ująć :hmm: Ktoś zapomniał przeszlifować do końca podstawkę :hmm: To z miłą chęcią chciał bym widzieć w kolejnej rewizji tego chłodzenia doprowadzone do porządku, zyska się na wydajności. Nie zrozumcie mnie żle nie jest to tragiczne wykończenie i nie jeden producent ma podobne ale rzutuje to na produkt jeśli chodzi o jakość.

 

Montaż

Nie jest trudny jak montuje się poza obudową. Instrukcja dość dobrze to obrazuje (po za tym co wytknąłem). Troszkę gorzej jest jak nie mamy zamiaru płyty głównej wyciągać. Trzeba dobrze się nagimnastykować by przez krzyżak włożyć śrubę + dystans plastikowy + uchwyt montażowy i to przykręcić nakrętką. Taśma klejąca jest wtedy bardzo przydatna. Druga rzecz co mi osobiście się nie podoba do nakrętka na klucz. Dalej poszło jak już z górki jak instrukcja pokazała.

gr9.jpg

Oj trzeba trochę się namęczyć by to w budzie skręcić

:mad2:

gs1.jpg

Dokręcenie dwóch zewnętrznych śrub dociska chłodzenie bardzo dobrze na AM3.Tu zdecydowany plus

 

Wentylatory

W zestawie dostajemy dwa wentylatory GF12025 120mm PWM + możliwość instalacji trzeciego jak dokupimy.

gs2.jpg

gs3.jpg

Nie mam odniesienia do poprzednich wentylatorów tej firmy ale te wywarły pozytywne wrażenie. Łożyska hydrauliczne nie szumiały, łopatki ładnie stonowane przeźroczystą podpalaną czernią. To co mi się w nich nie spodobało to logo od strony widocznej. To można było sobie darować jak patrzy się na stronę wizualną, wystarczą oznaczenia z jednej strony i wiadomo kogo są te śmigła. Z wydajnością tych śmigieł jest dobrze i tu byłem mile zaskoczony. Producent musiał robić testy sprawdzające bo są dobrze dobrane do ich konstrukcji ale można jeszcze lepiej o czym się przekonamy. Zakres pracy mają od 500RPM do 1500RPM + - 10% i tu się mieszczą w tym przedziale. U mnie kręciły się maksymalnie z prędkością 1460RPM.

 

Kompatybilność z pamięciami

gs4.jpg

Nic nie koliduje z pamięciami o wysokości 30mm i nadal mamy miejsce. Bez oszukiwania z wyśrodkowanym wentylatorem zmieścimy nawet pamięci o wysokości 35mm. Jak to będzie mało mamy możliwość troszkę oszukać podnosząc wentylator do góry. Na upartego to pamięci o 40mm się włoży. Dobrze przemyślana konstrukcja w tym podpunkcie.

 

 

Cena tego chłodzenia 149zł + wysyłka suma 157zł. Tu panowie i panie będę brał ceny z jednego sklepu by nie było niedomówień. Wiem że można taniej czy drożej z odbiorem osobistym. Jak 142zł z odbiorem.

A więc przedział cenowy gdzie jest Zalman CNPS14X ,Thermalright Macho 120 Rev. A.

 

SilentiumPC Fortis 2 XE1226

Kolejne chłodzenie od SilentiumPC otrzymane do testów.

fo1.jpg

fo2.jpg

Ta sama sytuacja jak w poprzednim chłodzeniu tej firmy. Wzorowe opakowanie.

fo3.jpg

Zawartość opakowania. Ten sam wzór jak poprzednio. Instrukcja obrazkowa. Jak widać na backplate ma ten sam izolator jak na poprzednim chłodzeniu więc można przypuszczać że dość szybko się zagubi w akcji przy ściąganiu chłodzenia.

 

fo4.jpg

fo5.jpg

fo6.jpg

Chłodzenie konstrukcji wieża jak w Grandis ale Fortis 2 ma tą wieżę tylko jedną i podzieloną na dwie części. Finy aluminiowe tym razem grubsze i o wiele mniej podatne na wygięcie niż w Grandis.

Nadal mamy sześć rurek cieplnych które rozchodzą się na obie strony radiatorów. Znowu pozostały rurki cieplne nie wykończone i mamy miedziany kolor. Górny fin na czarno i znowu widoczna miedz.Wygląd jest Ok, nie jest to brzydkie kaczątko ale mam troszkę inny gust. Ponoć o gustach się nie dyskutuje :hmm:

Kompatybilność z AMD AM2(+), AMD AM3 (+), FM1, FM2 and Intel LGA 775, LGA 1366, LGA 2011, LGA 1150, 1155, 1156.Wymiary 130x95x155.

 

fo7.jpg

Deja Vu z Grandis.Polerka by się przydała.

 

Montaż

Tu video na stronie producenta jest poprawne i ładnie wyjaśniające.

Nie jest tak pięknie. Montaż utrudniony szczególnie w obudowie. Backplate trzeba trzymać, śrubę trzeba trzymać a tu trzeba założyć jedną podkładkę , drugą podkładkę,dystans metalowy, uchwyt montażowy i to przykręcić. Zapinki na wentylator też dość ciężko wchodzą

 

fo8.jpg

Jak producent nie pomyślał to trzeba sobie jakoś radzić. Taśma klejąca bardzo przydatna podczas montażu w obudowie.

 

fo9.jpg

Skręcenie tego to mordęga w obudowie. Górna nakrętka taka powinna być w Grandis a dystans metalowy w Fortis 2 powinien być zastąpiony dystansem plastikowym z Grandisa.

Jak już sobie poradziłem ze skręceniem tych części w zanadrzu czekała dla mnie kolejna niespodzianka.

 

fp1.jpg

fp3.jpg

Magikiem nie jestem i na mojej płycie nie dało zamontować się SilentiumPC Fortis 2 XE1226. Radiator od sekcji zasilania na mojej płycie jest dość wysoki 45mm od PCB i brakło 5mm. O to tym sposobem chłodzenie wypadło z testów na tej płycie głównej. Zostanie one przetestowane na innej płycie. Kupujący te chłodzenie przed zakupem nich sobie sprawdzą wysokość swoich radiatorów na sekcji czy na mostku pólnocnym by nie przekraczały 40mm. Częściowo jest to wina tego że chłodzenie na AM3 jest montowane w poziomie, łatwiej tutaj o konflikt niż w montażu pionowym.

 

Za nowego Fortisa trzeba zapłacić 114zł + wysyłka razem 122zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AAB Cooling Super Silent P6 PWM

AAB Cooling też podesłało swoje chłodzenie. Po rozpakowaniu paczki szczerze mówiąc doznałem szoku. Dawno z takim czymś się nie spotkałem a masa sprzętu przechodzi przez moje ręce.

ab1.jpg

:hmm: :hmm: OEM nie nawet w OEM zaczęli pakować z oznaczeniami. Dobra rada chłopaki ktoś musi wam zaprojektować opakowanie, wiem nie wpływa na wydajność ale na psychikę kupującego i robi to wizerunek produktu. Nie każdy czyta recenzje. Albo jestem w błędzie i tylko taki kartonik dostaje się do recenzji co też mi się nie podoba.

ab2.jpg

Kolejna rzecz to której się można doczepić. Tego typu opakowanie nie zdaje egzaminu w sprzedaży wysyłkowej. Od dwóch lat nie zdarzyło mi się by coś przyszło uszkodzone. Tym razem bum, mam uszkodzenie.

ab3.jpg

Niby nie dużo, ale jednak. Na szczęście nie wpłynie to na wydajność. Zostało już to naprawione.

 

ab5.jpg

Powtórka z rozrywki. To samo co w produkcie SilentiumPC. Różnica sprowadza się do pasty termoprzewodzącej. Jednego nie jestem pewien czy jest czy nie ma instrukcji montażu. Ja w opakowaniu nie dostałem.

ab6.jpg

Do chłodzenia dołączony wentylator 120mm. Podpasuje szczególnie osobom co mają białe obudowy.

 

ab4.jpg

ab7.jpg

ab8.jpg

Chłodzenie jest praktycznie identyczne jak Fortis 2.Kompatybilność chłodzenia AMD AM2(+), AMD AM3 (+), FM1, FM2 and Intel LGA 775, LGA 1366, LGA 2011, LGA 1150, 1155, 1156.Wymiary (radiator/z 1x wentylator): 160 x 132 x 97 ( wys. x szer. x głęb.) Różnice są bardzo małe i w 99% tylko wizualne. Te wizualne zdecydowanie na plus. Tu ABB trafiło w mój gust jak i nie tylko. Niklowane rurki cieplne lepiej wyglądają niż goła miedź. 1% różnicy to różnica konstrukcyjna. Najlepiej zobrazuje to kolejne zdjęcie.

 

ab9.jpg

Dodano jeden dodatkowy fin w AAB Cooling Super Silent P6 PWM względem fortisa. Tym sposobem chłodzenie jest minimalnie wyższe. Czy ma to znaczenie, bardzo małe pod względem wydajnościowym jak i kompatybilnością z obudową komputera.

abc1.jpg

Podstawka Super Silent P6 lepiej doszlifowana niż w Fortis 2. Nadal brakuje sporo do ideału i polerka był by mile widziana.

 

Montaż

Jest identyczny jak u konkurencji i przyjemności nam nie sprawi. W końcu to te same chłodzenia i te same minusy. Video najlepiej to obrazuje krok po kroku jak zamontować

Jak jest identyczny u Fortisa 2 to i ten sam problem niemożliwość instalacji na mojej płycie głównej.

 

Cena tego chłodzenia to 115zł + wysyła na stronie ABB razem najtaniej wyjdzie 127,99 zł. Na allegro można troszkę taniej. Widać że chłodzenie ma małą sieć dystrybucji. W żadnym polskim sklepie internetowym nie mogłem go znaleźć. Cena bardzo zbliżona do Fortisa 2 (122zł).

 

Test

W każdym chłodzniu została użyta pasta termoprzewodząca Arctic Cooling MX2. Do obciążenia samego CPU został użyty program OCCT 4.4.0, test trwał 20min. Do obciążenia CPU + GPU została użyta gra Battlefield 3 w trybie sieciowym na mapie Caspian Border 64 graczy. Rozgrywka tura 900 średnio 40-45min. Temperatura otoczenia 24C klimatyzowane. Do pomiaru głośności został użyty Extech 407738 w skali dB(A).

Wszystkie zabezpieczenia zostały wyłączone APM jak i termiczne.

occt-1.jpg

 

bf3-6.jpg

 

Wentylatory użyte podczas testu

Noiseblocker NB-BlackSilentFan XL2

NB-120mm-pwm-xlp.jpg

Swiftech Helix 140mm

HELIX140X600.jpg

 

occMAX1.jpg

Zważywszy jaką bestię trzeba było schłodzić nie powinno dziwić że część chłodzeń nie sprostało temu zadaniu. Dwóch polskich chłodzeń jak widać nie ma na wykresach z wiadomego powodu. Jako jedyne na polu bitwy pozostało SilentiumPC Grandis XE1236 i nie ma co ukrywać wypadło bardzo dobrze przy tej grzałce jakim jest FX. Sam byłem zaskoczony że tak małe gabarytowe chłodzenie tak sobie poradziło. Główny konkurent Zalman CNPS14X też wydajnościowo wypadł bardzo dobrze. Śmiało można powiedzieć że pod względem wydajnościowym oba chłodzenia szły w łeb w łeb. Chłodzenie AOI ala wodne mimo że jako pierwsze powinno być zdyskwalifikowane z jednego powodu o którym dowiecie się na wykresach głośności chłodzeń.

 

occtMIN3.jpg

Wykresy z mniejszymi obrotami dla większości będą bardziej przydatne niż z maksymalnymi obrotami. Tu jest jeszcze gorzej schłodzić FXa. SilentiumPC Grandis XE1236 stracił na wydajności względem najwyższej półki chłodzeń parę stopni. Nadal jest lepiej niż dobrze patrząc na cenę tego chłodzenia. Zalman też niczego sobie, jedynie z fabrycznym wentylatorem bardziej ustąpił Grandisowi. Mile zaskoczył Cooler Master Seidon 240M na tym RPM. Spodziewałem się gorszego wyniku. Posiadacze Corsair H100i niech sobie wezmą do serca że chłodzenie CM jest przy tym RPM wydajniejsze o jakieś 3-4C.

 

BF3MAX2.jpg

Ten test da zobrazowanie jak chłodzenia zachowują się razem z kartą graficzną z autorskim chłodzniem. Nastąpiła niezła roszada. Rewelacyjnie wypadł tu Zalman CNPS14X ze swoim jednym wentylatorem. SilentiumPC Grandis XE1236 też wypadło przyzwoicie ustępując Zalmanowi o 1.5C. Cooler Master Seidon 240M tak jak poprzednio można wykreślić z tych wykresów z fabrycznymi wentylatorami, po zmianie na XL2 nadal na pierwszym miejscu z ulgą dla uszów. Rozczarowanie Noctuą NH-D14 i Phanteks PH-TC14PE w tym teście. Nie wypadły znacząco lepiej od znacznie tańszych konstrukcji.

 

bf3GPU-1.jpg

A jak to wpłynęło na kartę graficzną? Na robiła się niezły galimatias. To że chłodzenie jest wydajniejsze w teście CPU nie oznacza że lepiej też będzie wpływało na temperaturę GPU. SilentiumPC Grandis XE1236 wypadł dość dobrze tak samo jak Zalman CNPS14X i tu trzeba uważać dołożenie kolejnego wentylatora w tym chłodzeniu znacząco podwyższyło temperaturę GPU. Jedyne chłodzenie w teście co się tak zachowało. Tragicznie w tym teście wypadł Phanteks PH-TC14PE z fabrycznymi wentylatorami. W części chłodzeń zmiana wentylatorów kompletnie nie wpływała na temperaturę GPU. Thermalright Venomous X i Ultra 120 to liderzy i miłe zaskoczenie. Co lepsze te wykresy pokrywają się jak zmniejszy się RPM do 1000. Po przetestowaniu 4 chłodzeń dałem sobie spokój z testem 1000RPM.

 

bf3MIN.jpg

Przy niższym RPM a to znaczy i niższym poziomie hałasu w BF3 SilentiumPC Grandis XE1236 śmiało można powiedzieć wypadł wyśmienicie. Teraz wam zdradzę co zaobserwowałem jeśli chodzi o to chłodzenie. Gra nie obciąża cały czas jednakowo i użycie CPU jest ruchome dla przykładu 70%-80%-60%-50%-90%-80% w długiej rozgrywce temperatura się stabilizuje i zostaje na jednakowym poziomie jeśli chodzi o maksymalną osiągniętą. Urok Grandisa jest taki że w takim zachowaniu szybko zbija temperaturę pomiędzy niższymi obciążeniami i to zmienia jego krzywą wzrostu temperatury. Nie ma się ciągłej linii z temperaturą. Masz 69C maksymalną a w grze 60-65-69-67-66-69-64-65-69 itd. Nie powinno nikogo to dziwić jeśli chodzi o osoby grające w gry. BF3 i tak jest jedną z gier co obciąża procesor bardzo dobrze w MP.

 

dba-1.jpg

db2.jpg

Maksymalne obroty wentylatorów na chłodzeniu czyli dla osób lubiących hardcore cooling. Tu liderem w szkodliwości na zdrowie jest zestaw wodny Coller Mastera i chłodzenie Zalmana CNPS14X z dodatkowym wentylatorem Noiseblocker XL2 120mm.

 

dbaaaaa.jpg

dbe.jpg

Niższe ustawienia RPM czyli te bardziej dla normalnych ludzi. Zalman CNPS14X z dodatkowym wentylatorem na prowadzeniu pod względem szkodliwości dla uszu . Te chłodzenie po dodaniu dodatkowego wentylatora nie można nazwać cichym. SilentiumPC Grandis XE1236 z niższym RPM wypada nieźle i nie dużo głośniej niż jego główny konkurent Zalman CNPS14X z jednym wentylatorem.

 

 

Podsumowanie część pierwsza

Celem tego testu było przetestowanie waszych polskich chłodzeń firm SilentiumPC i ABB Cooling. Obie firmy wypuściły nowe chłodzenia i z ciekawością byłem zainteresowany jak one wypadają na tle innych producentów. Niestety SilentiumPC i ABB Cooling w chłodzniach SilentiumPC Fortis 2 XE1226 i AAB Cooling Super Silent P6 PWM popełnili błąd konstrukcyjny na podstawce AM3 pozostawiając montaż poziomy chłodzeń i zarazem w części płyt głównych z wysokim radiatorem na sekcji zasilania nie zainstaluje się tych chłodzeń. Tak jak na płycie testowej. Tłumaczenie ego że był to wymóg by mogły one zmieścić się w wąskich obudowamch jakoś do mnie nie przemawia dlatego że ten wymóg działa niekorzystnie w drugą stronę (płyta główna).

O to tym sposobem na razie zostanie podsumowanie jedno chłodzenie SilentiumPC Grandis XE1236 . Nie miałem styczności z poprzednimi chłodzniami SilentiumPC i szczerze nie wiedziałem czego się spodziewać. Po rozpakowaniu pudełka byłem lekko zaskoczony jakie małe te chłodzenie jak na konstrukcje z dwiema wieżami. Cooler całościowo przypadł mi do gustu lecz rurki cieplne nie pokryte cyną mi się nie podobają. Montaż w obudowie nie należy do najprzyjemniejszych tą kwestię SilentiumPC powinno poprawić w kolejnych wersjach. Mają za dużo części do montażu uchwytu chłodzenia. Powinni też zmienić izolator krzyżaka na bardziej wytrzymał by się nie odklejał przy demontażu. Chłodznie nie ma poważnych błędów montażowych ale zawsze można coś naprawić.

Najważniejsze i to co powinno być wyznacznikiem montażu to docisk do procesora. Tu na podstawce AM3 nie ma do czego się doczepić. Jest idealnie i nie jeden producent powinien popracować nad tym. Wentylatory dołączone do chłodzenia wyglądają ładnie (no poza tą naklejką z logo firmy) i dmuchają ładnie a zarazem nie są wybitnie głośne. Są dobrze dobrane do chłodznia. Po zmniejszeniu RPM nadal spisują się dobrze wydajnościowo i są naprawdę ciche jak na 1000RPM.Duży plus za kompatybilność z pamięciami, tu chłopaki przemyśleli sprawę bardzo dobrze zostawiając na mała furtkę nawet jak pamięci będą miały bardzo wysoki radiator. Wydajność SilentiumPC Grandis XE1236? Tu byłem w lekkim szoku. Ujmując najprościej jak to możliwe Phanteks PH-TC14PE i Noctua NH-D14 mają czego się wstydzić patrząc na gabaryty i fabryczne wentylatory. Produkt SPC wypadł na tle tych chłodzeń nadzwyczaj dobrze ustępują nie znacznie w większości testów jedynie w teście OCCT 1000RPM droższe chłodzenia odskoczyły od niego. Główny konkurent Zalman CNPS14X ogólnie wypada słabiej wydajnościowo i ma więcej wad os produktu SPC. Cenowo Grandis to strzał w dziesiątkę i wart każdej złotówki. Miło patrzeć jak w przedziale 140-160zł dostaje się taką wydajność.

A teraz refleksja z życia. Na forum nie raz widziałem jak część użytkowników pisze że to nie polskie chłodzenie i nie jest produkowane przez nich. Jesteście w błędzie SPC to polska firma i jest to polskie chłodzenie. Gadanie takie świadczy tylko że osoba nie jest dorosła i nie liznęła brutalnej rzeczywistości i brutalności w biznesie albo nie ma zielonego pojęcia ja zarabia się pieniądze Dlaczego?

Testy wewnętrzne, wybór komponentów i wytyczne produkcyjne. Gdzie one jest produkowane i przez kogo nie ma nic wspólnego. Nie jeden producent tak robi. Równie dobrze może być na Marsie produkowane.

Identycznie w dużej części zleceń robi tak samo firma gdzie pracuje. Gdzie godzinami się siedzi, szuka przelicza kalkuluje sprawdza różnych podwykonawców. Na końcu nie jest że firma podwykonawcza się podpisuje tylko firma dla której ja pracuje i w gazecie nie ma nawet o niej wzmianki.

Dla przykładu dam wam przykład. Część projektu budżet był na ten podpunkt $36000 jedna firma dał $33000 druga dała $24000, ta sama jakość te samo wykończenie, mojej firmie nie opłacało się robić tego samemu. Zysk $11000 na czysto nie zawracając sobie głowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Thermalright Macho 120 Rev. A

Chłodzenie w cenie 160zł+ jeden z konkurentów Grandisa.

FX8320 z vcore 1.45 to już za dużo dla tego chłodzenia.

Bardzo cichy wentylator nawet na maksymalnych obrotach.

Asymetryczna budowa radiatora by nie blokować dostępu do pamięci.

Dość łatwy montaż na AM3, nie było problemu z montażem w obudowie.

Ładny wygląd (kwestia gustu).

Niklowane ciepłowody, podstawa wypolerowana, wykończenie na wysokim poziomie.

Dołączony wkrętak.

hr1.jpg

Ładne opakowanie i dobrze chroniące przed uszkodzeniem.

hr2.jpg

 

hr3.jpg

 

hr4.jpg

Wizualnie trudno do czego kolwiek się doczepić.

 

hr5.jpg

Dystansy przykręcane do backplate od płyty głównej.

hr6.jpg

Mocowanie główne chłodzenia, twarde i stabilne.

 

hr7.jpg

Asymetryczna budowa tego chłodzenia jak widać nie tylko przydaje się jak ma się wysokie pamięci, ale jak posiadamy płytę w wysokim radiatorem . Dzięki temu chłodzenie nie wyleciało z testu.

 

Ładne chłodzenie i ciche. Ale co z tego jak z mocniejszymi jednostkami sobie już nie radzi. Cena na dzień dzisiejszy troszkę za duża. Grandis rozgromił HR wydajnościowo na podkręconym FX8320 nie zostawiają najmniejszego ksztu wątpliwości.

 

Zalman CNPS14X

Cena 166zł + wysyłka. Główny konkurent Grandisa.

Wydajne chłodzenie z fabrycznym wentylatorem.

Dołożenie dodatkowego jednego wentylatora nie wpływa znacząco na wyniki wydajnościowe a w przypadku mniejszego RPM w obciążeniu CPU-GPU dodatkowy wentylator przyniósł tylko pogorszenie.

Jak na jeden wentylator to jest głośny.

Jedyne chłodzenie które musiało być zamontowane poza obudową komputera.

Bardzo problematyczny montaż.

Mogą wystąpić problemy z kompatybilnością płyty głównej.

Dołączona pasta STG2M.

 

za8.jpg

Opakowanie dobrze chroniące i opisane jak należy.

za3.jpg

 

za2.jpg

 

za1.jpg

Chłodzenie jest duże samo w sobie 140 mm x 126 mm x 159.3 mm bez opcjonalnych wentylatorów. Wygląd gustu ale znowu mi rurki miedziane nie podpasowały tak samo jak w Grandisie.

 

za4.jpg

Było blisko radiatora od sekcji zasilania, może wystąpić problem w niektórych płytach z montażem.

 

za5.jpg

Nawet po za obudową komputera przykręcenie tych śrub do backplate to mordęga.

 

za6.jpg

Dobra kompatybilność z pamięciami, włoży się nawet wyższe niż 30mm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko dodam od siebie, że wysokość radiatora dobrana do Fortis 2 XE1225 to bynajmniej żaden "błąd konstrukcyjny 1%" a obowiązkowy wymóg, który musiano spełnić specjalnie dla SilentiumPC (aby cooler miał większą kompatybilność z wąskimi obudowami) a dobrana pasta obowiązkowo musiała być Pactum PT-1 :) Dodam także, że clipy do wentylatora także zostały zmienione na życzenie SilentiumPC (aby nie zajmować więcej jak 1 slot pamięci). Może się wydawać, że to takie małe zmiany ale wszystko to z myślą o użytkownikach :) To nie było zamówienie pierwszego lepszego gotowego projektu jak to często robią niektóre marki. SilentiumPC realnie dopracowywało produkt i to trzeba jednak zaznaczyć ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest możliwe, że najbardziej wydajny cooler (phanteks) tak słabo sobie radzi, jesteś pewien, że wszystko dobrze przy nim zamontowałeś ?

 

No i jeszcze z ciekawości, testowałeś w tych samych miejscach w BFie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie on słabo sobie radzi? W każdym teście najlepszy wynik notuje, jeśli chodzi o temperatury CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwracam honor, źle spojrzałem, jednak moim zdaniem temperatura GPU przy zmianie cpu ma się tak jak piernik do wiatraka :) Testowałem już parę chłodzeń i nigdy nie zmieniło u mnie to temperatury, prędzej widziałbym zmianę temperatury CPU przy zmianie GPU lub jego chłodzenia. Patrzę na to tak: ciepłe powietrze unosi się do góry obudowy, cooler CPU jest nad kartą graficzną, wentylatory od karty graficznej czerpią powietrze z dołu obudowy, więc gdzie tu zależność od coolera?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależność jest taka że każdy cooler swoim kształtem ułożeniami finów , przepływem powietrza ma wpływ na wentylacje w budzie. Jak widzisz wynik w BF w PH jest taki przez ich wentylator w Helixem już wypadł znacznie lepiej.

Co do miejsc testowych masz najzwyklejszą rozrywkę przez 45 min.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testowałem już parę chłodzeń i nigdy nie zmieniło u mnie to temperatury, prędzej widziałbym zmianę temperatury CPU przy zmianie GPU lub jego chłodzenia. Patrzę na to tak: ciepłe powietrze unosi się do góry obudowy, cooler CPU jest nad kartą graficzną, wentylatory od karty graficznej czerpią powietrze z dołu obudowy, więc gdzie tu zależność od coolera?

Bardzo istotny jest kształt i wielkość chłodzenia! Im większa powierzchnia coolera tym gorące powietrze z karty graficznej ma większy opór przy unoszeniu się w górne granice obudowy. Gorące powietrze zaczyna się kumulować i temperatura karty graficznej jest większa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękny test, ale mam jedno pytanko - jak można by zasymulować Deepcoola Lucfiera ? Zwykle jest o 2* gorszy phanteksa, jak widziałem po testach, tak samo byłoby tutaj ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super teścior MaxForces, a to jeszcze nie koniec bo tyle tego masz że doba ma za mało godzin :D

Widziałem jak przez pierwsze dwa dni siedziałeś, wstawiałeś i tworzyłeś godzinami tekst z przerwami na lunch :D

 

GJ :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie za dużo fotek jednego coolera? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie za dużo fotek jednego coolera? :D

dlatego jest rezerwacja postu nr3 na reszte

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodane dba oraz pare zdjęć chłodzeń.

 

Między czasie nowa platforma do testowania.

 

za9.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę gratuluję włożonej pracy :) Szkoda tylko, że nie na każdym forum potrafią to docenić ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo istotny jest kształt i wielkość chłodzenia! Im większa powierzchnia coolera tym gorące powietrze z karty graficznej ma większy opór przy unoszeniu się w górne granice obudowy. Gorące powietrze zaczyna się kumulować i temperatura karty graficznej jest większa.

 

Z tego też powodu, nie pchałbym np. do Sugo09 wielkich konstrukcji, pomimo że się mieści nawet NH-d14 a wyposażyłbym się w coś pokroju Corasir H75. Oczywiście w przypadku jeśli mamy proca z K a tuż pod nim kartę z niereferencyjnym chłodzeniem.

 

Ważna jest pojemność obudowy i możliwość przyjęcia określonej ilości ciepła, zanim się skumuluje i wtórnie podgrzeje GPU czy CPU.

 

W takim Cosmos 1000 mam o wiele niższe temy jak w Sugo09 a CM jest wyciszany. Zanim gorąco się skumuluje, wolno kręcące się wentyle wyrzucą je za obudowę.

 

@ Max

 

Fantastyczny kawał orki z Twojej strony! Narobiłeś się :o

 

Chodzi mi po głowie i AIO i zwykle AC...myślałem o używce z Allegro NH-D14 ale na mojej mobo będzie stykać się z GPU.

Okazuje się że niewiele słabszy Grandis, daje odpowiednią wydajność a jest zgrabniejszy i sporo tańszy nawet od używek z drugiej ręki.

 

Dla mnie Grandis to na ten czas pierwszy wybór ze wszystkiego co jest na rynku! HIT :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę gratuluję włożonej pracy :) Szkoda tylko, że nie na każdym forum potrafią to docenić ;/

Dzięki.

Platforma intela już złożona testy zaczne w sobote. Tym razem włoże i chłodzenie ABB i fortisa.

IJ2Fs4o.jpg

 

Bez wkładania wiem że w Linx nie będzie różnic dużych pomiędzy chłodzeniami, wygra te które najmocniej docićnie ihs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ponoć w SPC różnie z tym bywa, ale to fajnie. Jakiś mit może zostać podtrzymany lub obalony ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie zmieniło w normalnym obciążeniu różnice są tak pomijalne że nie ważne czy wydasz 150zł czy 300zł na chłodzenie. Dopiero AVX pokazuje jako taką.

Przetestowałem trzy chłodzenia

61,62,62

 

AVX

90,95,95

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli dalej polecamy Fortisa 2/Grandisa/HR-02 BW :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli co Fortis 2 = AAB - przy czym AAB ma 2 wentyle na dużo wyższych obrotach? Czy coś źle rozumiem ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AAB się zamotało i wypuściło najpierw ala Fortisa 2 z dwoma wentylatorami. Potem skapnęli się, że nie mają szans na rywalizacje z Grandisem i wypuścili to co zamieścił Todis w swoim linku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ale to bardzo dobry test i czekamy na więcej. Podziwiam, że Ci się chce :-) . Dobra robota!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Ależ to piękne co się dzieje. Droga do delegalizacji pis otwarta jak nigdy
    • Jak obudowa ci się tak podoba to bierz bo to ostatnie sztuki i zaraz będzie niedostępna. Zasilacze Gigabyte w zdecydowanej większości nie są udane, stąd ich niskie ceny. XPG Core Reactor II 850W za 490zł: https://lp.morele.net/gaming-promocja/?kategoria=Zasilacze+komputerowe Dysk albo odpowiednik Lexara tyle że od polskiej firmy: https://www.ceneo.pl/160503416 Albo ADATA z DRAMem za 1300zł: https://www.ceneo.pl/150752709 Chłodzenie - Navis F360 jest wydajniejszy i potencjalnie mniej awaryjny niż MSI: https://www.ceneo.pl/148968467 Ale to i tak głównie dla wyglądu, dla 7800X3D wystarczy chłodzenie powietrzne za 220zł. PS. 8 rdzeni to nie za mało do stawiania maszyn wirtualnych? W cenie zwykłej 4080 możesz mieć cichą 4080 Super: https://www.ceneo.pl/163671313 Wiem że różnica jest praktycznie żadna, ale nowszy model to nowszy model. MSI B650 Gaming Plus to solidna płyta z dobra sekcją zasilania i niezłym wyposażeniem jeśli chodzi o złącza, ale - ma tylko podstawowy chip audio oraz wspiera wyłącznie PCI-E 4 zarówno dla karty graficznej (4090 dalej korzysta z PCI-E 4), jak i dla dysku.
    • Tak sobie podsumowuje jakie co ma wady. Poprawcie mnie jeśli coś źle zrobiłem. Mamy QD-OLEDy: ASUS - firmware, brzydka nóżka, problemy z HDR? MSI - brak aktualizacji, cable management też kuleje, nóżka jako taka, dioda DELL - zakrzywiony ( dla mnie wada ) Gigabyte - nie wiem, dostępność   WOLED  LG - Dual Mode tylko mnie interesował, bo i tak matowy ( - ) i jak już mat to z Dual Mode dla którego miałbym zastosowanie, Plus pivot by mi się przydał ale to bardziej miły dodatek. No i wizualnie mi pasuje najbardziej. Tylko ten mat, chyba wszystko inne bym przebolał ale z tego co ten Display Guy na swoim kanale głosi to mam ogromne wątpliwości. Rozumiem że to bardziej gamingowy monitor i odblask by się nie sprawdził ale też super profesjonalny to on nie jest, tu raczej najnowszy Zowie 540Hz były lepszy.
    • 5min temu byl maly update. https://steamdb.info/app/2420110/patchnotes/ Ale nie podali nic poki co.
    • W DE może i zarabiają więcej ale przynajmniej mają OLEDy taniej Nawet 83" C3 2458eur ~10585zł  https://www.mydealz.de/deals/83-lg-4k-oled-evo-tv-c3-120-hz-cb-2338840
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...