Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Ghost007

System na złej partycji

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taki problem:

Mam 2 dyski - mx100 256gb na system i wd red 2tb na resztę.

Komputer ogólnie nowy, przez tydzień miałem winde7, ale przerzuciłem się własnie na W8 8.1 pro.

Problem jest taki, że podczas instalacji nowego systemu, w tym oknie instalatora gdzie wybieramy na której partycji ma być zainstalowany system, przy 2tb talerzowcu miałem informacje "System". Za bardzo się tym nie przejąłem i zainstalowałem winde8 na partycji, która znajduje się na ssd.

Niestety, ale teraz w biosie muszę mieć zaznaczone że ma startować z talerzowca, bo inaczej nie ruszy. Nie mogę też włączyć fastboot, wywala jakiś błąd.

Niby wszystko działa, ale mam dyskomfort psychiczny że jaka cześć systemu jest na talerzowcu, a nie na ssd. Chcę to zmienić teraz, jestem świeżo po formacie to nie stracę nic przy kolejnej instalacji systemu.

Nie chcę natomiast stracić danych z hdd, bo mam tam ważne rzeczy. Mam skan z menadżera dysków (musiałem na szybko na maxa przyciąć żeby się na forum załadował, ale chyba wystarczy), ssd podzielony na dwie partycje, cały hdd na jednej. Nie mam też pojęcia skąd się wziął ten "system" na talerzowcu, win7 też na ssd instalowałem.

 

Jak to ugryźć?

post-487651-140516792146_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ jeżeli instalator ma wybór, to zawsze instaluje pliki rozruchu na HDD (zwłaszcza jeżeli wykrył je z poprzedniego systemu).

Dlatego zawsze należy WYŁĄCZYĆ/ODŁĄCZYĆ wszystkie dyski HDD, PRZED instalacją systemu na SSD-kach.

 

Z ciekawości, instalowałeś Win8 w trybie Legacy, czy (U)EFI ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fak, a jak teraz go odłączę i zainstaluje system od nowa na ssd to będzie git?

 

W ostateczności wyciągam starszego hdd 1tb, przerzucam wszystko na niego z wd red 2tb, formatuje 2tb i odłączm i instaluje na ssd system - trzeba tak?

 

Edit: Nie wiem co to znaczy legacy/uefi, instalowałem tak że na rozruch dałem płyte dvd z windą i z niej instalowałem, jak zawsze zresztą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reinstalowanie systemu to zbędna robota. Wystarczy że podmontujesz partycję "zastrzeżoną przez system" (da się to na siłę zrobić diskpart'em) a następnie

bcdboot c:\windows /s x:

A następnie (jeżeli rozruch BIOS/legacy)

bootsect /nt60 x: /force /mbr

Przy założeniu że tamtą systemową podmontowałeś jako x:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie poziom mojej wiedzy z tego zakresu nie pozwala na rozszyfrowanie Twojej instrukcji, polecenia są dla mnie nie jasne, nie wiem co oznaczają.

Nie wiem jak podmontować partycję zaznaczoną przez system, a resztę poleceń rozumiem wklepuję do "uruchom"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc - nadałem tej partycji zastrzeżonej przez system literkę (j).

Odpalam wiersz poleceń w trybie administratora, wpisuje:

 

bcdboot c:\windows /s j:

 

I pojawia się "boot files successfully created" - jest dobrze, klepę dalej:

 

bootsect /nt60 <j>: /force /mrb

 

i tu już mam "nie można odnaleźć określonego pliku"

Jaka podpowiedź?

 

Edit: Dalej jest progres. Po tej pierwszej komendzie zmieniłem w biosie bootowanie na ssd i wystartował, ale w menadżerze dysków ten cały "system" został na "partycji zastrzeżonej przez system". Może tak zostać czy mam go w jakiś (jaki?) sposób przenieść na systemowy C?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie masz nic przenosić, wpis "system" oznacza tyle, że na tej partycji znajduje się magazyn rozruchowy. Jeżeli wszystko działa teraz tak jak powinno to nic nie trzeba robić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki. Jeszcze z inne beczki:

Dlaczego jak ustawię w UEFI opcję Super Fast Boot to nie ładuje się system tylko mi wraca znów do UEFI?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki. Jeszcze z inne beczki:

Dlaczego jak ustawię w UEFI opcję Super Fast Boot to nie ładuje się system tylko mi wraca znów do UEFI?

Ponieważ tzw. "GOP" (albo Super Fast Boot), wymaga oprócz samej płyty, także odpowiednią kartę graficzną zgodną z "GOP" (chodzi dokładnie o oprogramowanie vBIOS użyte na karcie) : LINK (eng).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, myślałem że ma to związek z tym że "system" znajduje się na tej partycji przydzielonej dla systemu :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...