Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

ours86

Komputer domowy "na lata" za ok 1700 zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich ponownie. Ostatni post pisałem na tym forum gdy kupowałem mój obecny komputer. A było to w 2007 roku :) Jestem bardzo zadowolony z porad jakie tu uzyskałem, więc pisze ponownie ponieważ staruszek coraz bardziej niedomaga.

 

Potrzebuje komputer do internetu, filmów i pakietu biurowego który będzie służył mi bezawaryjnie przez możliwe długi czas. Nie zamierzam go podkręcać, grać w gry czy profesjonalnie pracować. Wertując testy na PCLab złożyłem coś takiego:

 

Intel Pentium G3420

Schładzacz SilentiumPC Fera 2 HE1224

Płyta Gigabyte B85M-D3H

Kingston HyperX 8 GB

SilentiumPC Vero L1 500W 80Plus

Seagate Barracuda Green 1000 GB

Obudowa CoolerMaster N200 MINI (zależy mi na mini tower)

 

Windows 8 OEM

 

To co mi w obecnym PC najbardziej przeszkadza to jego spory hałas dlatego wziąłem osobny wiatrak na procesor. Być może niepotrzebnie, ale nie wiem jak głośne jest standardowe chłodzenie intela.

 

Z doświadczenia wiem że prawdopodobnie nie bedę modernizował tego komputera przez całe jego życie. Stąd też wsadziłem 8 Gb ram, ponieważ w obecnym komputerze była to rzecz która najbardziej mnie ograniczała. A za 3-4 lata DDR3 będzie pewnie w cenie 30 letniej whisky. Zestaw uzupełni 120 GB SSD Crucial M500 z obecnego komputera.

 

Wybrana obudowa ma z przodu wyjścia USB 3.0 Będzie się je dało bez problemu połączyć z płytą główną którą wybrałem?

 

Nie mam jakichś sztywnych widełek cenowych, za to co powyżej wychodzi około 1700 zł i gdzieś w okolicach tej ceny chciałbym kupić komputer. Chce kupić solidny komputer za rozsądne pieniądze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, jak zestaw ma być na lata i nie chcesz nic wymieniać, to może lepiej nastaw się na mocniejszy procesor? Ja wiem że może chcesz mieć cichy a Pentium Ci wystarczy, ale z drugiej strony- ten komp i tak nie ma za bardzo zadatków na naprawdę cichą maszynkę. Fera i tak jest słyszalna;) Zasilacza Vero nie słuchałem, acz kolwiek miałem podłączony 'droższy' model od SilentiumPC i jego kultura pracy była jak dla mnie nie do zaakceptowania. Polecam raczej corsair.

Ogólnie zestaw na dłuższy czas:

http://www.pcprojekt.pl/index.php?/p__konfigurator/action__2/laptop__/data__eJyNj9EKwiAUht$lXI$wzKmtd4hddhFdiPNCNBdzIyp691QWGEHr4vjjd!T$8AGXcehnO8HuCExQhApYK0iM9zTY5qCMF5Qx5DmIKOjvOVVg3BBUciURFtu1!2qz0l7m4m1C$OMLyNJZ4zdD$E!wSMJ8jhLAJtePcpKdHXVIqF7A3uhgtLr7$JCKTVpcrZP9wcngb5ESeL4AufNMkg**

Co do pamięci, to jeżeli jesteś zwykłym użytkownikiem komputera (bez gier, obciążających programów) to nawet 4gb ramu wystarczy na długo. Aktualnie są jakieś zawirowania z cenami, ale to kwestia kilkunastu zł. Mocny procesor powinien zapewnić maszynce 'długowieczność' a jak za 2 -3 lata taka pamięć będzie za grosze, to rozbudujesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady, w przypadku zasilacza połakomiłem się na certyfikat 80 plus. Widzę że Corsair ma sporo fanów, jeżeli mówisz że jest cichszy to zamienię na niego.

 

Jeżeli chodzi o wiatrak na procesor, to on raczej nie będzie się kręcił zbyt intensywnie. Pomyślałem po prostu że będzie zbudowany z lepszych materiałów i nie będę musiał się martwić że za trzy lata coś mi zacznie skrzypieć, ponieważ łożysko zaczyna się wycierać.

 

Procesor i5 to już sporo pieniędzy. Zastanawiam się czy ewentualnie byłby sens dopłacić do jakiegoś i3 (i3-4150?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sporo, ale z drugiej strony różnica w cenie pomiędzy i3 a pentiumem (i3 jest 2x droższy) nie odzwierciedla ich różnicy w wydajności. i5 po prostu starczy w kompie do takich zastosowań na wiele lat.

A co do wentylatora, to SilentiumPC ma wentylatory za ok 20 zł, są jak wiadomo z niższej półki i,... jakby tu powiedzieć, za 3 lata i tak byś musiał myśleć nad jego wymianą(samego wentylatora). Z tego powodu na razie radziłbym nie kupować tego chłodzenia, tylko mocniejszy procesor. Może okaże się jeszcze , że będzie wystarczająco cichy dla Ciebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybrana obudowa ma z przodu wyjścia USB 3.0 Będzie się je dało bez problemu połączyć z płytą główną którą wybrałem?

 

Nie będzie problemu, do płyty możesz podłączyć 2 porty USB3 z obudowy.

 

 

Powiem tak, jak zestaw ma być na lata i nie chcesz nic wymieniać, to może lepiej nastaw się na mocniejszy procesor?

 

Do czego ?

 

Ja wiem że może chcesz mieć cichy a Pentium Ci wystarczy, ale z drugiej strony- ten komp i tak nie ma za bardzo zadatków na naprawdę cichą maszynkę.

 

Chyba sobie żartujesz, co tam ma być słyszalne ?

 

Fera i tak jest słyszalna;)

 

Na Pentiumie ? Kolejny dobry żart. Na tym CPU nawet box-a specjalnie głośno nie słychać. Żeby nie było niejasności mam FERE na i3 3570 więc wiem co słychac i kiedy.

 

Zasilacza Vero nie słuchałem, acz kolwiek miałem podłączony 'droższy' model od SilentiumPC i jego kultura pracy była jak dla mnie nie do zaakceptowania. Polecam raczej corsair.

 

Do czego ten Corsair ? 450W do zestawu który w stresie pociąnie 70 W ?

 

 

i5 do internetu, filmów i pakietu biurowego ? Nawet nie chcę tego komentować.

 

Co do pamięci, to jeżeli jesteś zwykłym użytkownikiem komputera (bez gier, obciążających programów) to nawet 4gb ramu wystarczy na długo.

 

Chyba jedyna rzecz z którą sie mogę bez kometarza zgodzić

 

Aktualnie są jakieś zawirowania z cenami, ale to kwestia kilkunastu zł. Mocny procesor powinien zapewnić maszynce 'długowieczność' a jak za 2 -3 lata taka pamięć będzie za grosze, to rozbudujesz.

 

A jak nie będzie za grosze ? Jedno trzęsienie ziemi, pożar, powódź itd i mamy sytuację jak z HDD kilka lat temu. Sa pieniądze to brać teraz i mieć świety spokój.

 

 

Sporo, ale z drugiej strony różnica w cenie pomiędzy i3 a pentiumem (i3 jest 2x droższy) nie odzwierciedla ich różnicy w wydajności. i5 po prostu starczy w kompie do takich zastosowań na wiele lat.

 

Pentium starczy w takich zastosowaniach na wiele lat. Żaden i5 do tego nie będzie potrzebny.

 

 

A co do wentylatora, to SilentiumPC ma wentylatory za ok 20 zł, są jak wiadomo z niższej półki i,... jakby tu powiedzieć, za 3 lata i tak byś musiał myśleć nad jego wymianą(samego wentylatora). Z tego powodu na razie radziłbym nie kupować tego chłodzenia, tylko mocniejszy procesor. Może okaże się jeszcze , że będzie wystarczająco cichy dla Ciebie.

 

Niesamowicie "ciekawa" teoria (bo faktami nazwać tego nie sposób). Nie widzę najmniejszej potrzeby wymiany coolera po prawie 3 latach na swoim SilentiumPC FERA, nie widzę też najmniejszej potrzeby wymiany coolerów Silentium w obudowie choć w/g Kolegi są z najniższej chyba półki za 12 zł :lol2: Teraz do rzeczy, niska półka to coolery za 4-6 zł, za 20 to już można kupować markowe konstrukcje, a Silentium pomimo niewielkich cen wypadaja na ich tle całkim przyzwoicie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z tym, co napisał wyżej kolega ;)

To już wolałbym zainwestować w Pentiuma + SSD niż i5 ;)

 

http://www.morele.net/inventory/info/BbJAea/

 

Zestaw w takim kształcie pozwoli Ci na wieloletnią pracę z aplikacjami biurowymi.

SSD pod system zapewni spokój i komfortową pracę.

 

Po dołożeniu Windowsa bez problemu zmieścisz się w zakładanym budżecie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do autora tematu: czy posiadasz już ten WIN 8 czy ma byc w zestawie ? W cenie 1700 można złożyć ultra cichy zestaw. Czekam na odpowiedź :-D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety Windowsa będe musiał kupić. Ale mam dysk SSD (widze że post wczesniej ktoś go wrzucił w swojej konfiguracji).

 

Przeglądam ceny w różnych sklepach i zastanawiam się jeszcze czy nie zrobić tak żeby wyrzucić dodatkowe chłodzenie procesora i wrzucić zamiast tego i3-4130.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ujmę to tak - mój faworyt czyli maximum ciszy, kompletna rezygnacja z HDD, a już na pewno nie Seagate-y które po 3-4 latach potrafią być najgłośniejszą częścią komputera (miałem 5 i ze wszystkimi było to samo - buczące, trzeszczące). Dysk SDD Intela ze wzgledu na 5 letnią gwarancję:

 

http://www.morele.net/inventory/info/MHnKkr/

 

Podobny z Pentiumem:

 

http://www.morele.net/inventory/info/Tx2Ev4/

 

Jeśli chcesz możesz zrezygnować z SDD, wtedy można w budżecie zmieścić chłodzenie pasywne na Pentiuma: http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-zalman-fx70-bezglosne-chlodzenie-na-procesor-638955/

 

Wersja z i3 i tanim cichym chłodzeniem (mam Aidosa w 2-gim kompie z i5 4460 i na 1000 RPM właściwie niesłyszalny):

 

http://www.morele.net/inventory/info/EZFgZE/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Na Pentiumie ? Kolejny dobry żart. Na tym CPU nawet box-a specjalnie głośno nie słychać. Żeby nie było niejasności mam FERE na i3 3570 więc wiem co słychac i kiedy.

 

Miałem Fortisa na athlonie 3 jajowym. Wentylator był słyszalny nawet na 600RPM, takie łożysko.

 

Niesamowicie "ciekawa" teoria (bo faktami nazwać tego nie sposób). Nie widzę najmniejszej potrzeby wymiany coolera po prawie 3 latach na swoim SilentiumPC FERA, nie widzę też najmniejszej potrzeby wymiany coolerów Silentium w obudowie choć w/g Kolegi są z najniższej chyba półki za 12 zł :lol2:

Cóż, wygląda na to, że po prostu bronisz sprzęt, który masz.

Miałem kilka wentylatorów różnych firm, Silentiumy początkowo były ciche, ale z czasem pracowały coraz gorzej. Taki noiseblocker trzyma kulturę pracy od 6 lat. A z wentylatorem na Fortisie w końcu poradziłem sobie wrzucając Nocutę.

 

Teraz do rzeczy, niska półka to coolery za 4-6 zł, za 20 to już można kupować markowe konstrukcje, a Silentium pomimo niewielkich cen wypadaja na ich tle całkim przyzwoicie.

Czy na pewno nie pomyliłeś się wciskając cyfry?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...