Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

mpE

Monitor IPS - Grafika i kolory pantone

Rekomendowane odpowiedzi

WitamPotrzebuję pomocy w wyborze monitora. Szukam takiego, który w miarę najdokładniej odwzoruje mi kolory pantone.Zakładam że najlepszy będzie oparty na matrycy IPS - jednakże narodziło się ich tak dużo, że nie wiem na co patrzeć.Cena myślę że do 2 tyś. Zastosowanie - tylko praca - Grafika 2D.Im większy tym lepszy.Dzięki za odp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna sprawa, ok będziesz pracować na palecie pantone, ale pytanie czy na komputerze obrazy będą zapisywane w tej skali czy co bardziej prawdopodobne w RGB lub aRGB? Nie zrozum mnie źle, gdy zrobisz zdjęcie wzornika pantone to na zdjęciu będziesz miała te kolory ale zapisane w RGB.

 

IPS będzie najdokładniejszy tylko z czernią radzą sobie gorzej. Jeżeli zależy ci na dokładnych kolorach wybierz model z możliwością sprzętowej kalibracji, a jeżeli nie chcesz go samodzielnie kalibrować, to szukaj wstępnie skalibrowanych.

W tym przedziale cenowym mój typ to Dell U2913WM, pracuje w RGB, fabrycznie skalibrowany - własna kalibracja jest jak najbardziej zalecana, na matrycy AH-IPS, z pełnym 8bitowym kolorem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z moich doświadczeń (iiyama CRT i LCD, nec, mac, eizo)...one nie do końca oddają paletę CMYK, a co dopiero Pantone...i to nie mówię o monitorach za 2k tylko po 5-8k (jakieś 2 lata temu). Jeśli chcesz kupić tanią matryce IPS to już lepiej wybierz dobrego LCD. Co konkretnie niestety nie pomoge bo od 2 lat już nie ineteresuje sie tym na bierząco.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Daimon82 praca głownie na plikach corela i photoshopa, więc chyba powinien trzymać w pamięci kolory. Staram się nie pracować na rgb. To co zrobię leci na blachę i do druku offsetowego.Co do Twojej propozycji to trochę się obawiam monitora 29 z taką rozdzielczością - nie za mała? Patrząc na model 27 cali Dell U2713HM - ten ma 2560x1440.Myślałem też o modelu iiyama Prolite XB2779QS-S1. Schylam się ku modelom 27 cali. Wydają mi się najciekawsze do pracy.@sFIR to mnie pocieszyłeś hehe :) aż tak dużo od monitora nie wymagam.Ważne żeby odwzorował najlepiej jak potrafi. Bez zbędnego kolorowania i upiększania dla graczy czy kinomaniaków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Daimon82 praca głownie na plikach corela i photoshopa

 

Ah, nie wiem czemu myślałem że chodzi o jakiś monitor sklepowy :)

W takim przypadku monitor szeroko gamutowy, U2713HM ma tylko 99% sRGB i 72% NTSC, trochę droższy U2713H będzie miał 100% sRGB, 103% NTSC i 99% adobe RGB - stworzony własnie do obróbki grafiki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup coś od Eizo lub Neca z szerokim gamutem, potem skombinuj sensor do kalibracji (oprogramowanie do kalibracji można użyć w wersji demo) i go skalibruj.

 

Gwoli formalności: czasy problemów monitorów ips z czernią i srebrzeniem pomału się kończą. Na razie jest mało monitorów graficznych ze zredukowanymi tymi problemami, i do tego to są droższe modele, ale już takie są. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że parę modeli eizo na ips zachowuje się chyba nawet lepiej od monitorów na va (czyli do tej pory liderów czerni i braku srebrzenia).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...