Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

KeramZy

[zestaw] Gry/M-OC do 3800.

Rekomendowane odpowiedzi

Komputer służący głównie do gier. Zależy mi na stosunkowo dobrej karcie dźwiękowej w MOBO.

Zestaw, który sam ułożyłem, proszę o komentowanie i ewentualne sugestie co zmienić :).

 

Procesor Intel Core i5-4690K 869 zł - jest sens dopłacać kilkadziesiąt złotych do Haswell Refresh? Różnią się czymś oprócz 100Mhz?

 

Karta graficzna MSI R9 290 4096MB 1499 zł - jest tańsza karta od Asusa, ale darzę sympatią MSI i dlatego na tą firmą postawiłem.

 

Zasilacz Thermaltake Smart SE Modular 630W 80+ Bronze 245 zł - Chyba mocniejszego nie potrzeba do konfiguracji z jednym GPU.

 

Płyta główna MSI Z97 GAMING 5 519 zł - ładna i ma podobno całkiem niezłą kartę audio. Warto ją brać, biorąc pod uwagę OC w przyszłości?

 

Obudowa Corsair Carbide Series 300R Compact Black 249 zł.

 

Pamięć Crucial Ballistix 8GB 279 zł.

 

Dysk Seagate Dysk Seagate 1TB, SATAIII, 7200RPM 199 zł.

 

Jakakolwiek nagrywarka DVD w granicach 60 złotych.

 

Czy taki zestaw jest w porządku? I jeszcze jedno pytanie, czy podczas samodzielnego montażu można łatwo coś zepsuć? Uważam siebie za osobę dość ostrożną i bardzo mnie kusi wizja samodzielnego zmontowania komputera. Czy jest to trudne i czy podzespoły są bardo delikatne? Panuje opinia, że cała elektronika właśnie taka jest, ale im dłużej czytam róznorakie fora i poradniki dowiaduje się że jest wręcz przeciwnie. Ale jak to wygląda według was?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy podczas samodzielnego montażu można łatwo coś zepsuć? Uważam siebie za osobę dość ostrożną i bardzo mnie kusi wizja samodzielnego zmontowania komputera. Czy jest to trudne i czy podzespoły są bardo delikatne? Panuje opinia, że cała elektronika właśnie taka jest, ale im dłużej czytam róznorakie fora i poradniki dowiaduje się że jest wręcz przeciwnie. Ale jak to wygląda według was?

 

Niedawno sam składałem samodzielnie swój zestaw po raz pierwszy, i żadnych trudności nie napotkałem. Wiadomo że jest to raczej delikatniejszy sprzęt, ale nie popadajmy w paranoje, nie jest ze szkła i jedno mocniejsze stuknięcie czy naciśnięcie nic mu nie zrobi. TO + instrukcje dołączone do obudowy i płyty głównej i masz gotowy komputer. Jedyne z czym sobie nie poradziłem to uporządkowanie kabli w obudowie, ale to tylko dlatego że jestem raczej leniwy i mało cierpliwy :D

 

Co zaś się tyczy zestawu: Miałem identyczne wymagania jak ty. Z tego co dowiedziałem się tu, na pclabie czy szukając w google:

 

1. Jak najbardziej warto. 4690k ma temperatury niższe od 4670k o kilkanaście stopni, za jedyne 100zł więcej. Wziąłem go, jednak jeszcze nie podkręcałem ze względu na brak funduszy na lepsze chłodzenie.

2. Płytę główną wziąłem . Kilkadziesiąt złotych tańsza, ale z dobrym audio. Po przesiadce ze starego komputera różnica była słyszalna bez żadnego wsłuchiwania się żeby usłyszeć coś, czego nie ma.

3. Karta od Asusa ma ponoć najwydajniejsze chłodzenie ze wszystkich modeli R9 290.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymień mobo na Gaming 3.

Różnica jest nikła, a zaoszczędzisz 80zł.

 

Zestaw bardzo solidny :)

 

Jedyne co mnie martwi to brak coolera.

Może być ciężko ujechać na boxowym chłodzeniu od Intela, a zwłaszcza jeśli masz zamiar podkręcać procesor.

Polecam Fera 2 - tani, cichy, wydajny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zacznie kręcić to ta Fera będzie miała problemy. Gaming 3 ma najsłabszą z tej rodziny sekcję zasilania. Także jak nabywca poważnie myśli o stabilnym OC przez lata, to jednak warto dołożyć do płyty i Coolera. A jeśli OC ma być np. mniej wyżyłowane albo ustawiane np. tylko na czas gry to może tak zostać.

 

Ja bym polecał coś takiego:

http://www.pcprojekt.pl/index.php?/p__konfigurator/action__2/laptop__/data__eJyFjcsOgjAQRf9l1sQwfU3rPxiXLoyLBrogIBgKMWr8d9sGTBdEFzM398zjvuA2DvXcTrA$gzSaQwFSijLIWsFSEMGlWonGtGeYiUIKlwEaouxyuy4FNN3gq5gYDzGb5h43$N$PlettfCx4RFrmC0ynjt8woaLwBJBWTL9DliA$X0MQcEpPRzvZYzs6HxCyBRwa5xtXPfu0KNlOh8G97Wx96qzvH4GW8P4A5QlO0w**

i na Twoim miejscu, zamiast do Fery, w tym momencie dopłacił do pewniejszego zasilacza. Chłodzenie można zmienić za jakiś czas i wtedy brać się za OC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OC w tym momencie nie jest moim priorytetem, zrobię to później i dopiero wtedy dokupię jakieś chłodzenie - pewnie coś High-Endowego, żeby starczyło na lata.

Na obudowie nie chcę oszczędzać, ten corsair jest duży i solidny, czyli wystarczy mi na inne, przyszłe zestawy. Chciałbym, żeby tak samo było z zasilaczem.

 

Czyli ten Thermaltake nie jest solidnym zasilaczem? Ma atrakcyjną cenę i jest modularny co mnie bardzo zachęciło (co prawda cena jest wręcz podejrzanie atrakcyjna).

 

Co do MOBO. Pozostaje mi wybór między ASrockami Z97 extreme 3, Z97 extreme 4, ASrockiem Fatal1ty Z97 Killer (tutaj w oczy rzuca mi się brak jednego radiatora), a MSI gaming 5.

 

3. Karta od Asusa ma ponoć najwydajniejsze chłodzenie ze wszystkich modeli R9 290.

 

jest też tańsza :DD. Ja lubię mieć MOBO i GPU od jednego producenta (bo tak :P), więc jakbym zdecydował się na ASrocka to od razu bym zmienił na R9 290 na Asusa.

 

 

I ostatnie pytanie. Mam 4 Letnie HDD, i chyba nie potrzebuje na razie więcej niż 500GB. Są jakieś rozsądne SSD w cenie do 250-300 złotych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Crucial MX100, Plextor M6S, Samsung 840 Evo - oczywiście 120/128gb.

Co do płyty głównej, to wybieraj spośród dwóch - ASrock Z97 Extreme4 i MSI Z97 Gaming 5; obie są dobre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz wziąłbym ten - http://www.morele.net/zasilacz-chieftec-a80-ctg-650c-650w-85-478521/ - jest lepszy elektrycznie od Smarta (to nic innego jak modularna wersja OCZ ZS).

 

Co do płyt - każda z nich jest dobra, chcesz oszczędzić to weź Extreme 3, masz więcej kasy to dopłać do którejś z wymienionych (Extreme 4 w sumie najlepsza). A Killer ma tak ułożoną sekcję zasilania, że wystarczył 1 radiator do jej pokrycia.

 

Z SSD Crucial MX100 128GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I ostatnie pytanie. Mam 4 Letnie HDD, i chyba nie potrzebuje na razie więcej niż 500GB. Są jakieś rozsądne SSD w cenie do 250-300 złotych?

 

Zależy jaka pojemność. Za 310zł wziąłem Cruciala M550 128GB, jeśli chodzi o 256GB to może być ciężko w tej cenie. Myślę jednak że 128GB to idealny rozmiar, na sam system + podstawowe narzędzia takie jak antywirus czy przeglądarka wystarcza. Ze 119GB dostępnych mam ciągle zapas 66GB. Jeśli chodzi o mobo, również chciałem brać MSI Z97 Gaming 5, jednak polecono mi tego ASRocka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...