Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

MaxForces

Poprawianie błędu Intela w I7 4790K

Rekomendowane odpowiedzi

Od premiery rodziny procesorów Haswell minęło już sporo czasu i nie jeden się już przekonał na swojej skórze że owe procesory osiągają wysokie temperatury w programach wygrzewających z załączoną opcją AVX.

Winowajcą jest pasta termoprzewodząca pomiędzy rdzeniem a IHS (potocznie czapką).

Nie tak dawno intel wprowadził na rynek nowe wersje dla tych co podkręcają i7 4790K i i5 4690K z ponoć lepszą pastą termoprzewodzącą. Co się okazało nadal problem pozostał złego odprowadzania ciepła do radiatora. Nowa pasta jaka została użyta okazała się fikcją nic niezmieniającą w tej kwestii.

 

Rozwiązanie to ściągnięcie IHS i naprawienie tego co Intel po raz drugi spartaczył.

Opisywać procedury usunięcia nie będę. Poradników jest masa w internecie na ten temat.

 

Do dzieła.

s1-5.jpg

Jeszcze cały z gwarancją

 

s2-4.jpg

Chwilka nerwowej roboty i IHS odleciał tak samo jak gwarancja na CPU

 

s3-2.jpg

Po czyszczeniu silikonu

 

s4-1.jpg

Jeżeli ktoś nakłada pastę przewodzącą prąd lepiej zabezpieczyć rezystory koło rdzenia. Ja użyłem Phobya Liquid Metal Thermal Compound Paste LM odpowiednik Coollaboratory Liquid

 

s5-1.jpg

Dobrze też mieć kobietę w domu to można ukradkiem podprowadzić lakier bezbarwny do paznokci. Przyda się jako izolator rezystorów.

 

 

Platforma testowa:

Płyta główna:Gigabyte Z97 Gaming 5

mot_picphp.jpg

 

Procesor: Intel i7 4790K @ 4.5GHz vcore 1.2V Vcore przy AVX 1.225V

in-1.jpg

 

Karta graficzna:EVGA GeForce GTX660 Ti FTW Signature 2

untitled.png

 

Obudowa:Fractal Design FD-CA-DEF-R4-WH-W Define R4 Arctic White

fr.jpg

Wentylacja obudowy:

Przód:2xSilent Series R2 140mm

Tył:Swiftech Helix 140mm

Top:APEVIA CF12SL-BBL 120mm

Dół:ENERMAX TB SILENCE UCTB12

Wszystkie wentylatory były ustawione na 5V.

 

Test

W każdym chłodzniu została użyta pasta termoprzewodząca Arctic Cooling MX2. Do obciążenia samego CPU został użyty program OCCT 4.4.0, test trwał 20min. Do obciążenia CPU + GPU została użyta gra Battlefield 3 w trybie sieciowym na mapie Caspian Border 64 graczy. Rozgrywka tura 900 średnio 40-45min. Temperatura otoczenia 24C klimatyzowane. To sama co była w poprzednich dwóch testach.

 

Na pierwszy ogień idzie OCCT z AVX.

s6.jpg

Myślę że pewne osoby będą teraz zadowolone i nie będą zasypywały pytaniami.

 

sz1.jpg

sz2.jpg

Spadek o parę stopni celcjusza. Pozwoli to teraz potraktować CPU wyższym Vcore. Chłodzenie w końcu zaczęło się nagrzewać.

 

sz3.jpg

W mniej wymagających czynnościach też spadek temperatury. Tu akurat nic skalpowanie nie dało poza lepszym samopoczuciem.

 

Konkluzja?

1.Teraz będzie można pozwolić sobie na zwiększenie zasilania procesora i taktowania.

2.Można przeprowadzić test chłodzeń dla nielicznych co odważyli się ściągnąć IHS ze swojego procesora

3.Stracona gwarancja na procesor

 

Aktualizacja

W nocy coś mi nie dawało spokoju ? Tak jakby różnica temperatur była coś mała.

Więc IHS zdjąłem jeszcze raz i krawędź łączącą IHS z PCB procesora potraktowałem papierem ściernym 1500. Zeszlifowałem coś 1mm.

za4-1.jpg

 

Efekt następujący.

 

za2-1.jpg

za3-1.jpg

za1-1.jpg

 

Teraz można zacząć szukać maksimum MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojechałeś grubo Max! :D

Demontaż IHSa, wymiana przewodnika ciepła i jeszcze polerowanko - ślicznie spadły temperatury.

Coś podejrzewam że niedługo pokażesz naprawdę dobry wynik OC tego procesora :glodny:

 

ComboCrew_zps208cd093.png

YOU WIN.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnice i tak są małe , więc nowa pasta jest wyraźnie lepsza albo clp źle zaaplikowane. U mnie na 3570k/3770k to spadek na poziomie 28stopni , na 4770k 26stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Max a moze zamontuj chlodzenie bezposrednio na rdzeniu i sprawdz temperatury mozy masz poprostu diabelnie goraca sztunie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musiałby mieć podkładki dystansowe, tak jak kiedyś miały athlony z gołym rdzeniem, aby cały docisk nie spoczywał na rdzeniu. Inaczej mógłby go pokruszyć. Inna sprawa że wysokość proca by się zmniejszyła i nie wiem czy chłodzenie miałoby odpowiedni docisk. Dalej co by trzymało proca w podstawce, bo socket zamyka się na IHS z tego co widziałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musiałby mieć podkładki dystansowe, tak jak kiedyś miały athlony z gołym rdzeniem, aby cały docisk nie spoczywał na rdzeniu. Inaczej mógłby go pokruszyć. Inna sprawa że wysokość proca by się zmniejszyła i nie wiem czy chłodzenie miałoby odpowiedni docisk. Dalej co by trzymało proca w podstawce, bo socket zamyka się na IHS z tego co widziałem.

to najmniejszy problem, blok miałem bez koszyka założony

 

Różnice i tak są małe , więc nowa pasta jest wyraźnie lepsza albo clp źle zaaplikowane. U mnie na 3570k/3770k to spadek na poziomie 28stopni , na 4770k 26stopni.

jest nałożona jak powinna być nbałożona tak samo jak była na 4770K

CoolLaboratory LIquid Ultra--świeża- 10min

7TRcErl.jpg

 

Ic diamond po 7 dniach

fRwkinn.jpg

Tylko że to na wodzie a nie na AC

 

Max a moze zamontuj chlodzenie bezposrednio na rdzeniu i sprawdz temperatury mozy masz poprostu diabelnie goraca sztunie :D

Tak blok wyląduje, AC z IHS będę robił

 

Pojechałeś grubo Max! :D

Demontaż IHSa, wymiana przewodnika ciepła i jeszcze polerowanko - ślicznie spadły temperatury.

Coś podejrzewam że niedługo pokażesz naprawdę dobry wynik OC tego procesora :glodny:

 

ComboCrew_zps208cd093.png

YOU WIN.

Na wodzie

AC 4.7-4.8 by AVX przeszło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To skąd te małe różnice? Noctua nie daje rady?

 

Ja ci podałem różnice na macho , który wydajnościowe nie jest za dobry.

 

Przetarłeś papierem czapę od drugiej strony praktycznie do gołej miedzi i posmarowanej clp? Poza tym to co pokazałeś na focie starczyłoby na przesmarowanie min dwóch cpu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica taka że jednak coś tam zmienili.

Druga strona posmarowana, przecierać nie przecierałem tak samo nie przecierałem przy 4770K. Z tego na zdjęciu poszło na drugą stronę.

 

Właśnie dlatego zeszlifowałem 1mm z czapki od strony PCB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę te hswl w porównaniu do Ivy to są straszne grzałki :Up_to_s:

Tak z ciekawości wykonałem 20min pomiar w OCCT z AVX i i7 3770k@ 4.6Ghz 1.29v (oskalpowany + CLP + AC MX2) chłodzony dużo gorszym coolerem (SilentiumPC Fortis) osiągnął 79C na najgorętszym rdzeniu. Temperatura pokojowa 23.2C.

hswll pewnie bym ugotował na tym chłodzeniu :E

Ciekawe ile spadnie temperatura na jadącym do mnie Grandisie :Up_to_s:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...