Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

BuahahaXD

Przeniesienie systemu Windows 8 na instalację spod UEFI

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z uruchomieniem fast/ultra fast boot na UEFI. Zainstalowałem Windows 8.1 "tradycyjnie" i nie działają mi tryby szybkiego uruchamiania. Kiedy je uruchomię, to dostaję bluescreen przy uruchamianiu.

 

Treść błędu:

Nie można załadować aplikacji lub systemu operacyjnego z powodu braku wymaganego pliku lub błędów w tym pliku.

 

Plik: \Windows\system32\winload.exe

 

Kod błędu 0xc000000e

 

Czy mogę przenieść jakoś instalację Windows 8 na UEFI bez utraty danych i ustawień? Czy może przyczyną problemów jest coś innego, a nie instalacja Win8?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

instalacji nie da się przenieść

 

problem chyba nie ma nic wspólnego ani z fast boot, ani z uefi - fast boot, itp, to tryb biosu, nie systemu - bios nie sprawdza w nim wszystkich urządzeń, pomija np usb, dlatego ładuje się szybciej; natomiast system ma własny tryb szybkiego ładowania, chyba? quick boot, który polega na tym, że system nie ładuje się od początku, tylko steroniki systemowe, itp ładuje z pliku hibernacji - w takim przypadku system nie jest chyba ładowany przez plik winload.exe,

tylko plik resume.exe, który normalnie służy do ładowania systemu z pliku hibernacji, czyli do wybudzenia; ale w obu przypadkach tryb szybki nie zależy od uefi, itd, czyli trybu uruchamiania komputera; spróbuj wyłączyć hibernację i włączyć na nowo, ewentualnie ręcznie usuń plik hiberfil.sys (chroniony!) na partycji aktywnej, system odtworzy plik po restarcie

 

start w uefi jest 1-2 sek szybszy, ale z innych względów, nie trybu szybkiego

 

ps - fast boot biosu może nie działać z tego powodu, że karta graficzna go nie obsługuje - grafika również musi go obsługiwać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z komunikatu który napisałeś wynika że instalowałeś system w trybie bios/legacy, a dysk w związku z tym jest zainicjalizowany jako MBR.

Wbrew pozorom windows da się uruchomić pod uefi z dysku MBR, jednak wymaga to dostosowania się do wymagań uefi: pliki rozruchowe dla systemu muszą się znaleźć na jakiejś partycji fat.

Póki co sugeruję spróbowanie metody mniej inwazyjnej - nie mam stuprocentowej pewności że ona zadziała, ale nawet jeżeli nie zadziała, to nic nie zepsuje.

 

Wydziel na końcu dysku 300MB na nową, czystą partycję i sformatuj ją jako fat32. Postaraj się aby była ona PODSTAWOWA, a nie LOGICZNA.

Zakładając, że przydzieliłeś jej literę X, wykonaj:

bcdboot c:\windows /s x: /f UEFI

 

Po wykonaniu tego polecenia (i najlepiej odmontowaniu partycji, co by nie kusiła) zmień w biosie rozruch na UEFI Only. I daj znać czy to działa :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak, tylko, jak napisałem, problem nie ma prawdopodobnie? nic wspólnego z trybem startu - ani start mbr ani uefi nie ma wpływu na hybrid boot 8, czyli ładowanie gotowego systemu z pliku hibernacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Ultra fast boot" może mieć jeszcze wymagania co do "GOP", a przy nim potrzebny jest odpowiedni BIOS w grafie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Ultra Fast Boot potrzeba:

1. Odpowiednia opcja w UEFI - oczywiste.

2. Win 8/8.1 x64 zainstalowane w trybie UEFI, dyski GPT

3. Odpowiedni BIOS karty graficznej (tryb GOP).

W tym trybie podczas startu nie działają żadne urządzenia, nawet klawiatura. Z dysku SSD da się uruchomić system w mniej niż 10 sek. Paradoksalnie, uruchomienie systemu od zera może być szybsze niż wybudzenie z hibernacji (wczytanie 16 GB RAM z dysku musi trochę potrwać).

Tak to wygląda na moim Asrocku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Wyłączyłem i schowałem już, ale jak widać FC widzi wentyl, teraz jest pod Fan3, jak się sparuje i ustawi to nie reaguje na kontrole manualną oraz krzywą.   
    • Od piątku wraca globalne ocieplenie , ostatni tydzień było globalne oziębienie  @LeBomB zmiany które proponujesz potrzebują kilkudziesięciu lat , nierealne  U nas liczy się maksymalnie najbliżej 4 lata od wyborów do wyborów 
    • Przeprosiłem się z Afterburnerem ale tym razem ściągnąłem wersję beta (wcześniej działałem na stabilnych). Jak karta będzie kaprysić z UV to za karę zrobiłem jej OC. Core Clock +200 MHz Memory Clock +2000 MHz Power Limit: 100% Temp Limit: 88*C Przy Core Clock +250MHz potrafiło się coś wykrzaczyć. Może jeszcze znajdę jakieś wartości "pomiędzy". Parę godzin CP2077PL i chodzi elegancko. Podniósłbym VRAMy na wyższą wartość, przy +2200MHz pojawiały się jakieś pierwsze niestabilności, na 2150MHz chodziło stabilnie, jednak akurat Afterburner ma blokadę na +2000MHz. Da się ją jakoś podnieść w tym programie?
    • Co pokazuje program FC ? Po jego uruchomieniu program automatycznie wykrywa wszystkie czujniki na płycie i pokazuje je w formie tabelek. U mnie tak to wygląda - na czerwono wykryte czujniki, te ciemniejsze są nieużywane i je zaznaczam jako ukryte. Na żółto dodane tabelki w formie graficznej i przydzielone do czujników. Tabelki mam opisane, ale zanim je opisałem musiałem ustalić, który czujnik pokazany w programie odpowiada danemu gniazdu FAN na płycie głównej. Nie umiem tego wytłumaczyć nie mając tego przed nosem
    • Kupujesz terminal HP t640 i z głowy lub przy mniejszej ilości złącz i dysku zewnętrzym cokolwiek z r1505 np. igel m350c za ~100 zł. Lub szukasz laptopa z vegą, który powinien mieć hdmi 2.0, ale nie jestem pewien, czy nie obcinają tego w niektórych laptopach. W sumie to nie wiem, czy te terminale też nie mają obciętego displayport przy konwersji na hdmi, hmm... Osobiście właśnie będę składał coś takiego w większej obudowie chieftec CS-03B-U3 z resztek, od razu również jako magazyn syfu, ponieważ ma miejsce na 4 dyski i zatokę na napęd. Do kupienia za ~45 zł z zasilaczem...Ale w sumie nie wiem czy mi to potrzebne, skoro w moim przypadku dysk zewnętrzy i magazyn w głównym komputerze lepiej się sprawdzi  Więc, myślę nad zwrotem płyty głównej.  Spotify i foobarem można sterować zdalnie z telefonu, jakie Kodi lub inne odtwarzacz filmów pewnie też.   440mm x 140mm x 350mm, matx, sff zasilacz, pełnowymiarowe karty.  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...