Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

groohaa

Problem z płytą / USB / zasilacz?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, na wstępie konfiguracja (sprzęt mam od około 1,5 tygodnia; oprócz zasilania i grafiki, które zostały z poprzedniego zestawu):

ASUS M5A97 Pro

AMD Phenom II X4 840

4GB Kingston HyperX CL9 XMP KHX1600C9D3B1/4G

GeForce 7600GS

Chieftec GPS 450W

Win 8.1 Pro

 

Zero O.C., po wczytaniu defaultów w BIOSie zmienione: pamięć na 1600 (na defaultach płyta puszcza ją na 1333), włączone EPU na 'auto'

 

Objawy:

1) płyta czasami po włączeniu po kilku sekundach wyłącza się (przed beepem że jest wszystko OK), nie ma zasady kiedy, najczęściej po "dłuższym nocnym postoju", przy kolejnych próbach wstaje ze zresetowanym biosem, wczytuję poprzednie ustawienia i dalej wszystko śmiga; czasami uruchomię przez MemOK! na płycie, znowu wczytuję poprzednie ustawienia biosu i dalej śmiga. Nigdy nie zdarzyło się żeby po ponownym wczytaniu poprzednich ustawień znowu nie wstała, nigdy nie zdarzyło się żeby w czasie pracy mi padła czy zrestartowała się.

 

2) Zdarzają się problemy z USB, dziwne zachowanie (zarówno 2.0 jak i 3.0).

- Nie czytał dysku OCZ Throttle 32GB - system widział go po czym dysk znikał, w Menadżerze Urz. był cały czas (próba odinstalowania urządzenia zawieszała menadżera), miałem z nim problem bo zniknął w czasie formatowania. Jakoś mi sie udało Diskpartem z wiersza poleceń w końcu i było OK, ale po wyjęciu następnym razem już nie ruszył - po włożeniu lampka na pamięci zapalała się na 2 sek. i gasła. Próbowałem na 100 sposobów i nic, w innym kompie odpalił. Wczoraj dałem mu spokój ale zostawiłem wpiętą pamięć, po czym nagle po ok. 15min pojawił się dysk i zaczęło działać. Prewencyjny format, bezpieczne wypięcie, wpięcie i od tego czasu wszystko jakby nigdy nic jest OK.

- Z Nokia Lumia 620 podobnie - podłączam i nic nie czyta, widzi urządzenie ale nie widzi dysku, po 3 dniach nagle (nawet nie zauważyłem w jkaich okolicznościach dokładnie) nagle zaczęła działa i od tamtej pory 0 problemów.

- Kilka razy zdarzyło się, że router WiFi Netgear WNA3100 przestał chodzić (nagłe rozłączenie ale system ewidentnie widzi go wpiętego), wyjęcie i włożenie rozwiązuje sprawę.

Poza tym z reszta USB (mysz, kamera, inne flashe) zero problemów.

 

Nie wiem czy te wszystkie problemy są ze sobą powiązane, ale gdzie zacząć szukać przyczyny? Czy to coś z płytą, czy może 8-letni zasilacz nie daje prądu stąd jakby 'niestabilność', czy to ustawienia bios, pamięć, czy może wreszcie sterowniki jakieś.

Prosiłbym o nakierunkowanie gdzie zacząć diagnostykę... no i chętnie służę innymi informacjami jeżeli nie podałem wystarczająco.

 

Z góry dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

"Zero O.C., po wczytaniu defaultów w BIOSie zmienione: pamięć na 1600 (na defaultach płyta puszcza ją na 1333)"

 

To może być problemem. Zauważ że pamieci nie mają tylko 4-5 podstawowych parametrów ale pomiędzy 10 a 15.

Nie tylko jest np. 9-9-9-27 i dodatkowo 1T/2T. Są także inne parametry i to one mogą się wczytywac zbyt ostre przy zmienionym profilu "1600". Sam doswiadczałem takiego "wywalił się usb_dll_coś tam" gdy pewne parametry oprócz "podstawowych timingów" były zbyt agresywnie ustawione i pamieci nie lubiały w któryms miejscu 4T a z 5T było OK.

Zrób tak. Podpatrz jaki jest profil dla 1333 oraz dla 1600mhz, gdzie się co zmienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem, przy ustawieniu pamięci na Auto wczytuje ją jako 1333 i ma wtedy timingi 9-9-9-24, po wymuszeniu 1600 jest to 10-12-11-30, w obu przypadkach napięcie na Auto 1,5V

 

Wygląda mi to na pamięć 1333 CL9 a nie 1600 CL9. Sprawdziłem sama kość i nalepka jest z modelu jak podałem, ale zauważyłem że widnieje też tam napis... 1,65V! I się zaczyna sytuacja rozjaśniać ;)

 

Poszukałem i znalazłem potwierdzenie u producenta:

http://www.kingston.com/datasheets/KHX1600C9D3B1_4G.pdf - CL11 na 1,5V, CL9 na 1,65V

 

i w komentarzach ludzi:

http://www.morele.net/pamiec-hyperx-4gb-1600mhz-ddr3-non-ecc-cl9-dimm-blu-khx1600c9d3b1-4g-406259/

ze 1600 CL9 to ona jest, ale z wykorzystaniem XMP.

 

Z tego co wiem XMP to Intel. Jest odpowiednik na AMD? Co powienienem zrobić, wymusić ręcznie w biosie napięcie 1,65V, 1600MHz i 9-9-9-24 ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chwilunia... szukam :)

edit

Instrukcje i takie tam

Bios

Ai Tweaker

Dram Timing Control (wchodzisz do środka i masz wgląd i możliwość zmian)

Dram Voltage - Auto (zmieniasz na inne wartości)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to to ja wszystko znam - przecież musiałem tam wejść choćby po to żeby odczytać te dane do postu wyżej :)

 

Tylko się pytam czy powinienem tam wejść i ustawić ręcznie 1600MHz, podnieść valtage do 1,65 i te czasy pamięci główne na 9-9-9-24, a resztę zostawić na auto i powinno hulać z pełną stabilnością? Czy jeszcze coś muszę zmieniać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i ja też pisałem żebyś podglądnał jak wyglądają te "inne" ustawienia, jak one się zmieniają pomiędzy 1600MHz a 1333MHz. :)

Bios

Tool

I masz dwa rzędy ustawień - pod linią jest przykładowo tRRD 4T przy 1333MHz i naprzykład jeżeli to nadal jest na 4T przy 1600MHz to może powodować niestabilnosć i będzie potrzeba zmiany ręcznej na 5T.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poniżej chyba większośc wartości, żadne nie są mniejsze przy 1600

 

1333:1333.jpg

 

1600:1600.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wszystkie wyższe, i dosyć "luźne" nie powinno być problemów.

Z tego co widzę to RAS to CAS wskakuje na 12 z 9 1333/1600 oraz Ras Pre Time z 9 na 11 czyli to jest x-12-11-x, na poczatek ustaw 9-12-11-30 i napięcie 1,65V. Jak wszystko będzie OK to wtedy 8-12-11-30, no i 7-12-11-30. Jak już pamięci nie będą stabilnie pracować to zmieniaj w doł po jednym "oczku", pojedynczo jeden parametr, nie wszystkie naraz np. z 8-12-11-30 na 8-11-11-30 itd itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Póki co poszły bez problemu na 8-9-9-30.

Z ciekawości wrzuciłem wszystkie (nie tylko pierwsze cztery) parametry tak jak przy 1333 i póki co chodzi. Tu moje pytanie, żeby się upewnić: Jak się będę tymi ustawieniami bawił, to najważniejszy jest CAS a potem RtC? i warto z nimi schodzić jak najniżej nawet kosztem tych kolejnych timingów, tak?

A co z pozostałymi poza tymi 4 pierwszymi? Olać je i dać na auto (=wartości jak przy 1600) czy też któreś z nich warto próbować ciągnąć w dół?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najważniejszy jest pierwszy parametr "CAS" 8-x-x-x, reszta ma mniejsze znaczenie.

To co ustawiłeś czyli 8-9-9-30 to już jest ładnie.

Command rate CR z 2T na 1T też podnosi wydajność.

Resztę zostaw, można przesadzić z ustawieniami i komputer będzie się ksztusił albo wieszał - nie wpływają one prawie na wydajność.

Jedynie co spróbuj to ustawić DRAM REF Cycle Time z 160ns na 110ns, jest wzrost wydajności. Ta zmiana może wymagać podniesienia napięcia o 0,05-0,10V, albo i pójdzie na 1,65V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CR 1T już było domyślnie zarówno na 1333 jak i 1600.

Póki co zostawię jak jest, podkręcanie nie było moim celem a jedynie przywrócenie stabilności, więc będę obserwował problemy z 1 posta. Jak będę miał potrzebę większej wydajności (czyt. coś więcej niż parę kafli w win8, kilka kart w przeglądarce, filmHD i mahjongwink.gif) to się będę bawił, teraz już wiem więcej co i jak, za co wielkie dzięki, RyszardGTS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety nie są te ustawienia stabilne.

Miałem takie problemy jak brak filmów youtube itp. (jakieś kolorowe klatki zamiast obrazu), nadal rozłączanie się karty wifi na usb. Dzisiaj znowu nie chciał kilka razy wstać przy ustawieniach 9-9-10-30 @ 1600.

Dodatkowo oprogramowanie płyty samo pokazuje że maksymalny JEDEC to 9-9-9-25 @ 1370 (ale przy 1,5V) i o wyższych częstotliwościach ani mowy...

 

Chociaż z drugiej strony na 9-9-9-30 @ 1600 MemTest przeszło 2 razy bez ani pół błędu i nawet nie zagrzały się jakoś specjalnie, ale widzę że MemTest to jednak nie wyrocznia?

 

Dałbym se z nimi spokój i jechał na auto 9-9-9-24 @ 1333 ale specjalnie kupiłem te bo miały 1600 i niskie CL i delikatnie mówiąc wkurza mnie ta sytuacja.

 

Producent wyraźnie deklaruje że maja byc stabilne na 9-9-9 @ 1600 @ 1,65V. http://www.kingston....00C9D3B1_4G.pdf Więc co zrobic?

 

1) to wina płyty i chipsetu który się z tą pamięcią gryzie?

2) czy lepiej spuścić ją na 1333 przy niższych timingach 9-9-9-24 czy częstotliwość daje więcej niż timingi i 10-12-11-30 @ 1600 (ewentualnie ze 2 oczka się da zejść jeszcze) będzie lepszą opcją?

3) może podnieść napięcie do 1,7 - 1,75 i wtedy powinna ruszyć na 9-9-9?

4) a może po prostu reklamować pamięć u producenta jako że nie spełnia poddawanych parametrów (ktoś wie czy się da czy gwarancja obejmuje jedynie uszkodzenia i mnie wyśmieją?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj o tym że kontroler pamieci znajduje się w procesorze a on jest taktowany fabrycznie 1333MHz. Gdy odpalasz pamieci na 1600Mhz to po prostu jego taktowanie wzrasta, chociaż z pracą na 1600MHz powienien sobie poradzić. Spróbuj podnieśc napięcie do 1,75V, może to ustabilizuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a no tak, o tym nie pomyślałem że phenomy II oficjalnie obsługują pamięć 1333 i 1600 to już jest oficjalnie podkręcanie i różnie może być... czyli jakbym se wsadził dajmy na to FXa to śmigałyby na 1600 raczej bez łaski?

Dobra sprobuję na 1,75V i będę obserwował...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez problemu. FXy mają kontrolery 1866MHz, oczywiście wspierają niższe wartości 1600/1333.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...