Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

ZienQ

Nie czyta dysku SATA

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jakiś rok temu z dnia na dzień siadł mi dysk SATA 250GB, nie miałem pieniędzy na nowy, więc zakupiłem sobie dysk ATA 40GB i aż do chwili obecnej na nim pracuję, dziś gdy już zarabiam mogę sobie pozwolić na zakup nowego dysku co też uczyniłem, jakiś Seagate 500GB prosto ze sklepu. Podłączam dysk pod płytę główną i.. Nie wczytuje mi tego dysku (tak samo, jak w przypadku tego 250GB, możliwe, że nie jest uszkodzony), tj. nie widzi. Czasami w miejscu, gdzie ma znajdować się jego nazwa (przy odpalaniu komputera) jest sama kropka, lub po prostu pusto, a czasami widnieje jego nazwa (czyli jednak go wykrywa), ale załadować się już nie chce.

 

Sprawdzałem na 4 różnych slotach (mam na płycie głównej 4 wejścia SATA) oraz na dwóch różnych kablach, wszystko docisnąłem jak należy, nic nie lata itp. Zaczynam podejrzewać, że to coś z płytą główną... Zasilacz też dziś zakupiłem, bo czytałem, że to może być jego wina, niestety dalej to samo.

 

Nie mam u kogo sprawdzić, czy te dyski działają, ale na pewno działają, sprawdzałem też jeszcze jeden dysk (pożyczony od wujka, oczywiście SATA) i ta sama sytuacja.

 

Bawiłem się już zworkami, ustawieniami w biosie, dużo na ten temat czytałem przed napisaniem tego tematu.

 

Zasilacz: Modecom Feel 600W (dopiero teraz zauważyłem, że jest niepolecany przez ludzi)

Płyta główna: Gigabyte GA-G31M-S2L

 

Procesora, pamięci RAM itp nie będę wypisywał, bo w tym przypadku są zbędne.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uruchamiasz SATA w trybie IDE Compatible, czy AHCI ?

@down Faktycznie, myślałem że w G31 pakowali ICH8[R].

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta płyta to już zabytek. Może robi jakieś fochy. Bios chociaż ostatni możliwy?

 

EDIT

@up

ICH7 nie ma AHCI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios chociaż ostatni możliwy?

 

Tak, aktualizowany wczoraj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A masz może napęd optyczny na SATA ?

Bo jeśli on także nie będzie wykrywany, to mógł pójść mostek południowy (lub sam kontroler SATA) :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może tak:

 

Odłącz dysk ATA i inne napędy.

 

Podłącz dysk Sata i uruchom komputer, wejdź do biosu i zobacz, czy jest dysk.

 

Napisz, co jest grane.

 

Ważne też są zworki z tyłu dysku, jeżeli są.. pokombinuj.

 

Reset biosu zworką c-mos może pomóc.

 

Napięcie zasilające dysk na 100% poprawne ?

 

Podepnij inny przewód zasilający dysk.

 

Dysk pracuje, gdy uruchomisz komputer ?

 

Musisz go słyszeć i musi delikatnie drżeć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

leven juz wszystko to robilem, jak pisalem dysk czasami czyta a czasami nie tj. czasami wyswietla jego nazwe, czasami tylko kropke w miejscu nazwy, a czasami wcale nie wyswietla, ale sie nie laduje jego zawartosc. dysk pracuje (tj. lekko drze i slychac jego prace)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jakiś zamiennik obecnej płyty głównej? Aby był kompatybilny z resztą podzespołów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Rafa, dzięki za odpowiedź.

 

RAM: 3GB DDR2 667MHz

CPU: Intel Core 2 Duo CPU e6550@ 2,33GHz, 2,33GHZ

I mam też kartę graficzną ATI Radeon HD4550 512MB RAM, nie wiem czy to ważne, ale w razie czego podam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to możesz brać tego nowszego Asusa P5Q.

 

Choć pamiętaj że za 600zł kupisz nowiutką najtańszą płyte pod 1150 + najtańszy Pentium + 4GB ramu co będzie wielokrotnie bardziej wydajne i podatne na rozbudowę od tego co masz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to będzie offtop, ale jeżeli możesz, to zaproponuj mi coś do 1000 zł w tym wątku, włącznie z tą płytą o której mi piszesz i kompatybilnością z kartą graficzną, którą obecnie posiadam (wiem, że jest słaba, ale większej na chwilę obecną nie wymagam).

 

Ano i żeby ten dysk SATA czytało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każda nowa płyta będzie współpracowała z nowym dyskiem.

 

Najbardziej budżetowo:

GoodRam 4GB 1600 149zł

http://www.x-kom.pl/b/66856-pamiec-ddram3-goodram-4096mb-1600mhz-play-cl9-czarne.html

ASRock H81M-VG4 146zł

http://www.x-kom.pl/p/168374-plyty-glowne-socket-1150-asrock-h81m-vg4-h81-pci-e-ddr3.html

Intel Pentium G3220 199zł

http://www.x-kom.pl/p/156280-procesor-pentium-1150-intel-g3220-300ghz-3mb-box.html

I mamy 494zł + ewentualna przesyłka a sprzęt miażdży obecny.

 

Skoro mamy 1000zł można bardziej zaszaleć:

Ram ten sam co wyżej.

Płyta na lepszym chipsecie i wyposażeniu

Gigabyte GA-B85M-D3H 239zł

http://www.x-kom.pl/p/151872-plyty-glowne-socket-1150-gigabyte-ga-b85m-d3h-b85-2xpci-e-ddr3.html

Intel Pentium G3258 (najnowsza odblokowana wersja dająca się podkręcać do ok 4.7GHz!) 239zł

http://www.x-kom.pl/b/200745-procesor-pentium-1150-intel-g3258-320ghz-3mb-box.html

 

Swojej karty graficznej nawet nie musisz podłączać bo masz tutaj zintegrowaną w procesorze i o podobnej wydajności. Płyta zawiera wszystkie najnowsze złącza łącznie z HDMI (więc możesz oglądać filmy na TV). Do tego USB 3.0 i Sata III.

Na czasie, wydajnie i z gwarancją.

 

Razem 627zł więc z 1000 zostaje jeszcze na coś - dysk SSD/nowa obudowa + zasilacz/???

Zależy do czego komputer głównie służy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem te podzespoły za 494. Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Odezwę się, jak wszystko przyjdzie i poskładam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ładnie męsko podjęta decyzja ;)

Mam nadzieje że przyjrzałeś się złączom video i to co ma płyta ci wystarcza. Nie wiem jaki masz monitor i w jakie złącza wyposażony ale tu masz tylko dsub. Oczywiście lepiej gdybyś łączył po dvi ze względu na jakość cyfrowego połączenia.

 

W razie co płytę zamień na http://www.x-kom.pl/p/157408-plyty-glowne-socket-1150-msi-h81m-e33-h81-pci-e-ddr3.html

Ta ma DVI i HDMI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up nie ma takiej potrzeby, monitor mam ze złączem D-sub.

Poza tym obecna jakość obrazu w zupełności mi wystarcza.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakąś godzinę temu przyszedł kurier, poskręcałem, podłączałem i działa, właśnie jestem w trakcie instalowania sterowników :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz jeszcze tylko na SSD dozbieraj i będziesz w pełni szczęścia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej mi zależy teraz na karcie graficznej (jakiejś wydajnej do gier za 400 zł, w porywach do 500) i zasilaczu lepszym, który to wszystko uciągnie :)

 

P.S Sprzęt sprawuje się b. dobrze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • @galakty co ty będziesz że  handel ze wschodem nie istnieje https://www.tirsped.com.pl/blog/polska-wymiana-handlowa-z-innymi-krajami/ Skąd najwięcej importuje Polska? Dane narastająco od początku roku  Niemcy – wartość: 222,1 mld PLN – 21,9% udziału Chiny – 146,6 mld PLN – 14,4% Włochy – 52,2 mld PLN – 5,1% Rosja – 45,1 mld PLN – 4,4% Holandia – 40,4 mld PLN – 4% Francja – 35 mld PLN – 3,5% Czechy – 32,3 mld PLN – 3,2% USA – 24,3 mld PLN – 3,1% Korea Południowa – 24,3 mld PLN – 2,4% Belgia – 23,2 mld PLN – 2,3% @Camis mentzen wolnościowiec który mówi o przymusie , dzięki za link @Spl97 po co to pisanie o kucach i debilne ogólniki ? Nie lepiej przekonywać konkretnymi  argumentami do pozostania w UE ? Tak się naśmiewasz z PiSu i jego elektoratu a sam robisz to samo co oni @lukadd do dziś ludzie myślą że Polska jest krajem suwerennym, mamy największą wymianę handlową z Niemcami więc narazie musimy pozostać w UE nawet jak ktoś tego nie chce , trzeba tylko przekonywać rządzących UE że likwidacja pieca gazowego itd nie jest dobrym pomysłem , z pozycji wasala ciężko coś ugrać   
    • Pokazałem wykresy ale prawda jest tylko jedna - TO NIE JEST TO SAMO "If we look at the common peak white luminance measurements you can see what impact the ‘APL stabilize’ setting is having in this area too. Only the HDR Game and Vivid modes reach up to the panels >1000 nits capability, getting to 1072 nits maximum as the setting is on ‘high’. The other 3 modes all cap out at around 484 nits where it’s set on ‘middle’." I zanim zapytasz "to czemu nie ustawił na APL HIGH pozostałych trybów?" bo ch. dają i tak nie przekroczą 480 peak nitów.   Tylko HDR Game oraz HDR Vivid mogą osiągnąć Peak 1000 w trybie APL HIGH. Potwierdziłem to też po rozmowie z kolesiem który napisał recenzje na TFTcentral i jak ustawisz "domyślny HDR" w APL HIGH to masz max peak w okolicach 480 nitów! Czyli TrueBlack 400!☠️   Mam przyjechać do ciebie z kalibratorem aby pokazać czarno na białym że zwykły HDR z APL HIGH to nie jest tryb Peak1000?    
    • @Camis masz wypowiedź mentzena o tym co dokładnie powiedział na temat tego poboru tylko mężczyzn?
    • @leven Ukryłem, ale jak widać FC widzi wentyl, teraz jest pod Fan3, jak się sparuje i ustawi to nie reaguje na kontrole manualną oraz krzywą.   
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...