Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

MaxForces

Phenom II X4 czy czas na zmianę

Rekomendowane odpowiedzi

Phenom II X4 ma swoje już lata i nie ma co ukrywać starzeje się z dnia na dzień. Czy brak nowych instrukcji i optymalizacja pod dzisiejsze platformy mocno wpływa na wydajność Phenoma II X4 w dzisiejszych grach by myśleć o zmianie na nowszego FXa?Cena AMD X8 FX-8320 na dzień dzisiejszy to 490zł (najniższa) i rozważane będzie tylko i wyłącznie jak ktoś posiada AM3+ płytę z chłodzeniem wydajnym.

 

Przysłowiowy Kowalski nie bardzo rozumie co to miejsce testowe CPU czy GPU i ciężko to wytłumaczyć nawet logicznie jak ktoś nie ma zielonego pojęcia. Dlatego do testu podejdziemy oczami Kowalskiego. Metologia nie jest powtarzalna i tylko daje zobrazowanie co Kowalski widzi na swoim komputerze i jakie ma odczucia. Prosto tłumaczyć przechodziło się odcinek gry starając się przejść identycznie.

 

Platforma testowa:

Płyty główne:Gigabyte 970a-ud3 REV. 1.1

gig.jpg

 

Asus m4a88td-v evo/usb3

asus-1.jpg

 

Procesory: FX 8320 @ 4.5GHz, Phenom II X2 555BE@ X4 3.9GHz

Pamięci 8GB 1600MHz 9-9-9-24

 

Karta graficzna:EVGA GeForce GTX660 Ti FTW Signature 2

untitled.png

 

Dysk Mushkin Enhanced Chronos Deluxe 240GB + 500GB WD

 

System operacyjny Windows 8.1 64bit

 

Sterowniki Geforce 340.43 Beta

 

 

Wyniki

 

bf3-8.jpg

Rozgrywka sieciowa na planszy Kaspijska granica 64 graczy.

bf4-3.jpg

Rozgrywka sieciowa na planszy Kaspijska granica 64 graczy. W obu odsłonach BFa różnica jest odczuwalna na korzyść FXa.

company.jpg

Pierwsza plansza tej gry. Phenom II wypadł lepiej od FXa lecz nadal wydajność pozostawia wiele do życzenia.

crysis3.jpg

Na obu procesorach uświadczymy podobne spadki minimalgo FPS. Całościowo FX zapewnił lepszy komfort gry.

metro-2.jpg

Metro nie wymaga dużo od CPU. Oba procesory porównywalne z odczucia rozgrywki.

tomb-1.jpg

Kolejna gra która mało wymaga od CPU. Różnic w rozgrywce brak.

wach.jpg

Jedna z nowszych gier i tu Phenom II X4 dostał dosłowiowe baty. Rozgrywka na PII to była mordęga. FX zapewnia rozgrywkę zdecydowanie lepszą.

 

Po siedmiu grach testowych już można powiedzieć że Phenom II X4 w dzisiejszych czasach już nie domaga. W tych bardziej wymagających grach od CPU jak BFy czy Watch Dogs procesor sobie nie radzi jak byśmy tego sobie chcieli. Czy wymiana na FXa da korzyści ? Zdecydowanie tak. Zdarzy się gra gdzie będzie wolniej niż na PII ale obecnie to wyjątki. Do testów też została użyta karta graficzna ze średniego segmentu by nie było że cały czas testuje się najwydajniejsze. Tym sposobem macie zobrazowanie jak będzie radził sobie obecnie GTX760. Jak ktoś myśli o łączeniu PII X4 z R9 280/X to lepiej sobie to z głowy wybić.

 

Następny test : Czy FX nadaje się łączenia z topową kartą i rozdzielczości 2560x1440.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super porównanie :thumbup:

Czyli PII nadal w wielu grach będzie sobie bardzo dobrze radził, ale idzie nowe i w przykładowym Watch Dogs FX bryluje.

GJ MaxForces, zresztą jak zwykle! :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby wszystko ok, ale nie pasuje mi taktowanie obu procesorów, dobrze by było żeby miały takie same taktowanie jeśli już je porównujemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby wszystko ok, ale nie pasuje mi taktowanie obu procesorów, dobrze by było żeby miały takie same taktowanie jeśli już je porównujemy.

A niby dlaczego.

PII kręci się zdecydowanie niżej niż seria FX. W takim wypadku porównanie zegar zegar jest bezsensu chyba że chcesz sprawdzić IPC

 

PII 4ghz, dwa 3.9ghz, ten 3.9ghz ( zdarzają się takie co robią 4.1-4.2 ale to rodzynki)

FXy miałem trzy każdy jeden 4.5ghz stuknął bezproblemowo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepsze byłoby porównanie X6 i FX-6300 lub X6 i FX-8350.

Mniejsza popularność, mniej opłacalny. Z ciekawości co najwyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A niby dlaczego.

PII kręci się zdecydowanie niżej niż seria FX. W takim wypadku porównanie zegar zegar jest bezsensu chyba że chcesz sprawdzić IPC

 

Choćby dlatego:

 

http://www.anandtech.com/bench/product/362?vs=698

 

Przy podobnych zegarach różnica w grach jest taka że prawie jej nie ma ;)

 

Wiadomo że nowszy, droższy procesor, wyżej taktowany, z większą ilością rdzeni (modułów) będzie radził sobie lepiej, tu nawet bez testu jest wszystko jasne ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Choćby dlatego:

 

http://www.anandtech.com/bench/product/362?vs=698

 

Przy podobnych zegarach różnica w grach jest taka że prawie jej nie ma ;)

Kamieniem w ściane czy nie zrozumiałeś co napisałem wyżej. Nie sprawdzamy IPC a to co masz w domu. Przeczytaj jeszcze raz to co wyżej napisałem może zrozumiesz za którymś razem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwie uwagi:

1. Jakieś i3 w tym teście by nie zaszkodziło żeby było widać czy lepiej zmienić proca czy całą platformę. Koszty porównywalne przy założeniu że sprzedajemy starą płytę z procem.

2. No muszę. Czyta się to tragicznie. Jakby ktoś translatorem tłumaczył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wszystko rozumiem i wyrażam swoje zdanie.

 

Test po max OC już był http://pclab.pl/art50000-54.html 12% różnicy przy zmianie z phenoma na fxa.

 

Drugi aspekt cena: phenom z płytą 350zł, fx 2 x tyle.

 

Moim skromnym zdaniem zmiana z phenoma na fx nie ma sensu, lepiej celować od razu w zmianę platformy i i5.

 

Moduły to był strzał w kolano, tak niefartowny że nawet nie będę zmieniał obecnego proca na modułowca dla tych kilku % wydajności, tracąc przy tym kase na ten wątpliwy "upgrade".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz nie przeczytałeś początku co jest tu rozważane.

rozważane będzie tylko i wyłącznie jak ktoś posiada AM3+ płytę z chłodzeniem wydajnym

różnice w takim wypadku masz tylko na różnicy ceny procesora kupna sprzedażny.

 

Masa się zastanawia czy PII zmieniać na FX a posiadają owe płyty, na dzień dzisiejszy jak nie chcesz płyty zmieniać to FX zapewni już skok wydajnościowy na tyle odczuwalny by spokojnie to zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zastanawiałem sie czy opłaca mi sie wymiana na FX a tu fajny teścik się akurat trafił. Dzięki MaxForces :thumbup:

Niby płyte i chlodzenie w miare dobre mam ale mysle ze taka wymaina na FX jest bez sensu, bo co mialbym czakac na to ze moze kiedys wyjda gry w ktorych FX rozwinie skrzydla? Gdyby nie to ze FX sie lepiej podkreca to rownalby sie z Phenomem, jak dla mnie jak juz zmieniac to na i5. Przynajmniej odczujemy wieksza wydajnosc we wszystkich grach (i5), a nie tylko w Watch Dogs (FX).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem aczkolwiek specyficzna pozbawiona gramatyki wersja języka Polskiego którą jest pisany ten tekst mocno utrudnia jego zrozumienie.

Z wykresów wynika wyraźnie że rozważana zmiana sprzętu jest pozbawiona sensu bo o ile średnia ilość klatek rośnie w stopniu marginalnym to już minimalna ich ilość praktycznie się nie zmienia więc zmiana komfortu gry jest pomijalna.

Jedynym wyjątkiem jest watch dogs.

 

Podsumowując jeśli ktoś gra wyłącznie w watch dogs to zmiana taka ma sens. W każdym innym wypadku szkoda wyrzucać pieniądze w błoto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Armadon nie wiem jak patrzysz na obu BFach masz znacznie poprawioną rozgrywkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla obu procesorów minimalny FPS jest taki sam, średni jest grubo powyżej 30 więc na grywalność nie ma to wpływu. Dla grafiki od AMD wynik FXa byłby prawdopodobnie jeszcze gorszy.

W grach których ta różnica w wydajności miała by znaczenie FX niestety nie pomaga.

Smutny fakt jest taki że aby odczuć realnie wzrost wydajności phenoma na chwilę obecną trzeba zmienić na coś od Intela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla ciebie 30 to fajnie w BF to nawet nie ma o czym rozmawiać. FX przez większość czasu zapewnia znacznie stabilniejszy FPS i wyższy, tak są spadki. Jak widzisz taki sam min FPS na tych wykresach to proponuje naprawdę wizytę u okulisty.

40fps to już mordęga w bfach a tu 30 wow

 

Specjalnie powiększę bo coś ci ucieka

bb.jpg

 

bb4.jpg

FX nie mam zamiary bronić, ale pisze ci jak jest i że jest realnie w odczuciu lepiej i zobaczysz tą różnicę (odczujesz) a ty wmawiasz mi że nie. Sorki Batory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny test. Sam ostatnio zastanawiałem się czy czas na zmiany. Ale puki co gram w takie tytuły w których mój Phenom II @ 4032 MHz daje radę. Przeszedłem Far Cry 3 w pełnej płynności (no może raz w miejscy testowym PcLab tj. Zasadzka lekko przycięło). przeszedłem Crysis 3 i o ile na Vista i Catalyst 13.4 zdarzało się że gdzieś przycięło, to na Windows 8.1 i Catalyst 14.3 było płynnie w maks detalach. Analogicznie Tomb Raider, cieło na zbliżeniach na włosy Lary przy włączonym Tress FX (Cat. 13.4) ale to wina karty graficznej nie CPU. Teraz na tapecie mam BioShock Infinite. Nie jest to super wymagająca gra i w maks detalach mam cały czas 50-70 FPS.

 

Mam świadomość że PII X4 ma już brodę, ale w moim przypadku daje radę. Może już bym zmienił na FX, tak dla sportu, ale niestety z moją płytą tego zrobić nie mogę. Zmiana wszystkiego to zbyt duża rewolucja której teraz nie chcę robić.

 

Prawdę mówiąc to staram się wytrzymać jak najdłużej z PII X4 aż AMD wyda coś bardziej rewolucyjnego. Mam nadzieję ze jakoś dociągnę (choćby obniżając detale) do 2016 gdzie AMD ma wydać następne CPU. Ewentualnie zmienię wcześniej na X6, którego moja płyta obsługuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stock

NB na 2.6Ghz to mniej więcej 5% większa wydajność ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na X6 zawsze kręciłem NB na 3,2 GHz i było stabilnie :E. Szkoda tylko, że większość sztuk może jedynie pomarzyć o takich zegarach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A niby dlaczego.

PII kręci się zdecydowanie niżej niż seria FX. W takim wypadku porównanie zegar zegar jest bezsensu chyba że chcesz sprawdzić IPC

 

PII 4ghz, dwa 3.9ghz, ten 3.9ghz ( zdarzają się takie co robią 4.1-4.2 ale to rodzynki)

FXy miałem trzy każdy jeden 4.5ghz stuknął bezproblemowo

 

hahaah a ja miałem rodzynka phenoma 965BE podkreconego na 4.4GHZ 1.55volt NB miałem 2800mhz i chodził tak blisko rok czasu i nic mu nie było i mysle ze taki phenom 4.4ghz trzymał by wydajnosc FXa 4.9GHZ a jeszcze zostaje kwestia NB wink.gif bo jak wiadomo 100mhz na NB to jak 150mhz na cpu... wiec bigsmile.gif

WIEC KOLEGO MAXFORCE PODKREC NB NA PHENOMIE I WSTAW TUTAJ WYKRESY POPRAWIONE O TO NB I JESTEM PEWIEN ZE WTEDY PHENOM 3.9GHZ PRZEGONI FXA 4.5GHZUp_to_something.gif

 

cool.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie ma dużej różnicy w grach. Już dawno temu udowodniono że uzysk z MHz deneba jest większy niż najnowszych FX więc w grach nie ma co liczyć. Natomiast w programach użytkowych zysk już jest ogromny. Kompilowanie video/audio, render. Zadania wymagające wielu wątków. To jest zadanie dla FX. Z resztą widać na niektórych wykresach że ilość FPS na obu CPU jest na podobnym poziomie................. Dlatego FX to raczej CPU dla kogoś kto robi coś poważniejszego niż gry.

 

W/g tomshardware na uwagę zasługuje FX6300 za 350PLN w sklepie który udźwignie większość gier i dostaje od kilku ładnych miesięcy nominację jako best budget gaming CPU. Oczywiście obecnie jest w tej kategorii razem z G3258.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hahaah a ja miałem rodzynka phenoma 965BE podkreconego na 4.4GHZ 1.55volt NB miałem 2800mhz i chodził tak blisko rok czasu i nic mu nie było i mysle ze taki phenom 4.4ghz trzymał by wydajnosc FXa 4.9GHZ a jeszcze zostaje kwestia NB wink.gifbo jak wiadomo 100mhz na NB to jak 150mhz na cpu... wiec bigsmile.gif

WIEC KOLEGO MAXFORCE PODKREC NB NA PHENOMIE I WSTAW TUTAJ WYKRESY POPRAWIONE O TO NB I JESTEM PEWIEN ZE WTEDY PHENOM 3.9GHZ PRZEGONI FXA 4.5GHZUp_to_something.gif

 

cool.gif

Skąd takie bzdury wyczytałeś. Stock vs 3ghz na NB masz w grach od 3 do 12%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie, bowiem miałem do niedawna 955BE, a obecnie 4670K - imho to bardzo udany procesor AMD, w zasadzie patrząc na to co AMD ma obecnie, nie śpieszyłbym się z wymianą Phenoma II na coś innego od AMD, ale przy Intelu wygląda to mimo wszystko inaczej. Z racji tego, że albo mało gram, albo gdy mam czas to w zasadzie grywam w jedną grę, to jest WarThunder, pod Archem, a nie Windowsem, pamiętam ile miałem FPSów na Phenomie, a ile mam na 4670K. Nie chce mi się podawać konkretnych wartości, ale pamiętam mniej więcej taką zależność: Windows na 955BE miał okolice 70FPS, gdy Intel okolice 150-170FPS. Na archu, oczywiście było niżej, przy czym na 955BE miałem momentami slow mo do granicy 20-30FPS (nie wszystkie plansze, z tego co pamiętam to jest jedna taka), gdy na Intelu śmiga sobie spokojnie 70.

 

W ramach ciekawostki dodam coś jeszcze - pamiętam jak tragicznie, fatalnie wręcz chodził MGS3 na epcsx2 pod Windowsem/Archem na 955BE, a jak to chodzi na Intelu (w skrócie, dałem limitcapa na 60fps :E). Pod Phenomem II nie dało się w to po prostu grać. Średnia oscylowała może i w okolicy max 20FPS, na zamkniętych planszach, ale przy otwartych, z roślinnością, miałem okolice 5...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...