Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

raq2000

Przyzwoity VA czy tani IPS

Rekomendowane odpowiedzi

Jak wybrać 22' monitor do 500 zł? VA (BenQ W2265HM) czy tani IPS (Philips 227E4QSD, AOC i2269Vwm, ASUS VS229HV, LG 22EA53VQ-P). LG nieco przekracza budżet, ale jeżeli różnica w jakości uzazadnia dopłatę, to znajdę te 30-40 zł (ale to już ostateczy max. monitory za 570-600 zł już mnie nie interesują, a tak naprawdę to wolałbym coś bliżej 450 zł).

Zastosowanie (w kolejności od największej do najmniejszej) Internet, MS Office, filmy, gry (na to czwarte zastosowanie ostatnio ciąle brak czasu, ale "jakby co" to: strategie, FPS'y, wyścigi).

 

Bardzo proszę o jakieś konkretne porady i porównania, np. "widziałem TEN i TEMTEM i TEN był lepszy, bo ...", a nie linkowanie stron producenta z tzw. "danymi".

 

Proszę też o powstrzymanie się od porad typu: "Idź do MEDIAMARKT i sobie porównaj". Byłem, chciałem porównać, ale choć w sklepie jest stoisko pełne monitorów, to znajdziemy tam wyłacznie SAMSUNGI i LG'ki (a interesującego mnie 22EA53VQ-P oczywiście nie było) oraz pojedyńcze monitory innych firm (pewnie pozostałości po wcześniejszych "promocjach").

 

Osobiście skłaniam się ku BenQ W2265HM (bardzo dobre parametry i Flicker Free), tym bardziej, iż spotkałem się z opinią, że w tak małym budżecie nie ma co się pchać w IPS).

 

Z góry dziękuję za wszelką pomoc, a osobom dającym konstruktywne odpowiedzi dziękuję podwójnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, w takiej kategorii cenowej to wszystkie monitory będa tak samo tanie i równie przyzwoite, więc wybierz to, co się wydaje lepsze i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przedostatnim zdaniem sobie odpowiedziałeś na wszystko i to całkiem mądrze.

I mowa raczej o BenQ GW a nie o W ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm...

Cos mi tutaj nie gra. Ja zawsze myslalem ze to VA sa generalnie lepszymi matrycami i ze sa drozsze w produkcji od IPS. Te drugie ustepują przeciez matrycom typu VA pod wzgledem glebi czerni (to chyba najbardziej znaczaca roznica miedzy nimi) ale rowniez nasyceniem kolorow wogole oraz katami widzenia. Za to IPS ma mniejszy input lag.

 

Ja mam troche podobny dylemat wiec moze przy okazji podepne sie pod temat. Zamierzam kupic telewizor 32" FHD w celu uzywania go jako monitora do PC, bo mam serdecznie dosc dziadostwa jakie oferuje moj obecny monitor TN, oraz oczywiscie ogladania TV dvb-t. Niestety mimo, ze TV z przekatna 32" to dzis malo chodliwy towar, to wbrew pozorom te z rozdzielczoscia FHD sa dosc drogie. Jedynym modelem ktory spelnialby moje wymagania i mial dobra cene jest LG 32LB5610. Tylko wlasnie problem z tym, ze ten telewizor jest na matrycy IPS. W marketach elektronicznych w moim miescie nie maja tego modelu, wiec nie bardzo mam jak zobaczyc go na zywo. Zadnych konkretnych recenzji modelu w necie tez niestety nie znalazlem. Zastanawiam sie czy warto zaryzykowac i wziac tego LG (w razie czego mozna zwrocic, ale to jednak klopot) czy doplacic te 150-200 zl do czegos pewniejszego na VA?

 

Zastosowania tego TV beda sie rozkladac mniej wiecej tak: typowe uzywanie komputera (przegladanie www, praca w Visual Studio, office, edycja video) 50% ; ogladanie TV 20% (mam inny TV w domu) ; ogladanie filmow z kompa 20%, granie 10%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy doplacic te 150-200 zl do czegos pewniejszego na VA

Tak.

 

Siedzenie przy kompie i czytanie na telewizorze 'boli' (przynajmniej mnie - zbyt niska jakość w porównaniu do monitorów). Nie ma raczej zamiennika z tych tańszych TV, który by się dobrze sprawdzał jako monitor. Jeśli się mylę to niech mnie ktoś poprawi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VA nie są lepszymi matrycami od IPS - biorąc pod uwagę kąty widzenia, gamut (nasycenie kolorów). Czerń w niektórych rozwiązaniach IPS (nowe generacje podświetlenia led) potrafi być już też niska. Pojawiają się też pierwsze rozwiązania problemu srebrzenia IPS (tylko drogie modele Eizo, ale może to wejdzie do masowej produkcji za jakiś czas).

VA może jednak być (i chyba bardzo często jest) lepszym rozwiązaniem w niskim segmencie cenowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak znalazłem LG 32LB5610 w sklepie Media Exper, co ciekawe w poniedzialek go jeszcze nie mieli.

Mylilem sie co do matryc IPS, jednak maja one lepsze katy widzenia od "przecietnych" VA, kolory sa dobre, naturalniejsze niz w "przecietnym" VA. Cos jakby pomiedzy plazma a VA jesli chodzi o naturalnosc barw. Czern w sklepie wygladala gorzej od telewizorow z dobra czernia i porownywalnie do tych z przecietna czernia, wiec generalnie jest ok - norma dla tanich LCD na ledach.

 

Po klikugodzinnym namysle, wrocilem i kupilem ten model, uwazam ze jest to swietny ekran jak za 899zl.

 

Jako ciekawostke powiem jeszcze, ze w sklepach stacjonarnych sieci Media Expert ten TV kosztuje 999zl. Natomiast przy zamowieniu przez http://www.mediaexpert.pl/ z opcja odbioru w sklepie jego cena to wlasnie 899zl. A jesli zamawiony przez nas on-line towar jest na stanie danego sklepu, to mozna go odebrac OD REKI - tak jakbysmy kupowali w sklepie - tylko po cenie nizszej o stowe :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym sklepie to norma, chyba wszystkie artykuły są tam tańsze zamawiając przez internet i płacąc przy odbiorze w sklepie niż kupując w sklepie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba naturalne, że ceny w sklepach internetowych są tańsze i nie dotyczy to tylko sprzętu elektronicznego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba naturalne, że ceny w sklepach internetowych są tańsze i nie dotyczy to tylko sprzętu elektronicznego.

To byloby naturalne gdybym, po zamowieniu przez internet, czekal az zamowiony towar przywiazą z "magazynu centralnego" do danego sklepu, wraz z dostawa innych towarow.

 

Tutaj natomiast jest sytuacja taka ze biore doslownie towar ktory stoi na sklepowej polce :) Onacza to, ze w tym sklepie wogole nie oplaca sie kupowac normalnie. Powinnismy wczesniej zarejestrowac sie na mediaexpert.pl, isc do sklepu, poszukac co nam sie podoba. A pozniej zamiast isc z tym towarem normalnie do kasy - za pomoca smartowana zamawiamy ten produkt on-line :] Czekamy kilka minut az automat napisze ze towar jest gotowy do odbioru sklepie... i dopiero w tedy idziemy do kasy :) Oszczedzamy 5-15% na chyba kazdym produkcie.

Dla mnie mimo wszystko jest to dziwne. [/Ofttop]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pomoc. Zdecydowałem się jednak na BenQ, ale ostatecznie wybrałem jeszcze tańszy model:

 

BenQ VW2245Z

 

nazywany następcą GL2250 (ten model polecano wszystkim, gdy budżet na monitor wynosił ok. 400 zł).

 

BenQ VW2245Z nie ma złącza HDMI, ale na szczęście korzysta z zalet technologii Flicker-free, więc mam nadzieję, że długotrwała praca na nim nie będzie męczyła wzroku. Jak przyjdzie (zamawiałem w "Morele"), to opiszę w tym wątku wrażenia z "przeciętnego" użytkowania tego monitora.

 

Jeszcze raz dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...