Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

jac71

Problem z podłączeniem SSD + HDD

Rekomendowane odpowiedzi

cześć,

 

mój sprzęt to:

 

intel core i5 4590

MSI Z97 PC MATE

SSD Plextor M6S 128 GB

RAM 8 GB (2x4GB) Crucial

HDD Maxtor 200GB 7200, SATA I

 

Windows 7 (64 bit) zainstalowałem na SSD, w tym czasie HDD był odłączony. Po zainstalowaniu Windowsa i podłączeniu HDD pod SATA mam problem z uruchomieniem Windowsa, który zawiesza się na swoim logo i napisie "trwa uruchamianie windowsa". W biosie jako 1 dysk jest ustawiony oczywiście SSD, podpięty pod SATA 2, natomiast HDD pod SATA 1. Nie wiem też czy ustawianie tzw. "zworki" na HDD ma tutaj sens? a jeśli tak, to jak powinna być ona ustawiona?

 

W czym jest problem? Normalnie windows na ssd uruchamia się w kilka sekund...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile masz system zainstalowany w trybie ahci (powinieneś) to uruchom kompa z ssd podczas gdy taśma sata od hdd jest odłączona, a jak system się odpali to ją podłącz i sprawdź czy system zauważy dysk, potem spróbuj go zrestartować. Ten dysk to naprawdę taki 200gb zabytek? Tak czy siak dyski przełącza sie w wolniejszy tryb jeśli to stare płyty mają problem z ich rozpoznaniem, więc nie ten przypadek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, system był instalowany na SSD w trybie AHCI. ten HDD to zabytek, ale jest w pełni sprawny. Spróbuję tak zrobić i dam znać. Kwestia jeszcze do ustalenia jak ta "zworka" na HDD powinna być ustawiona?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zworkę musisz mieć na SLAVE ustawioną. To może być przyczyną, ale nie musi. Slave w Maxtorach to chyba całkowite wyjęcie zworki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojawiła się propozycja przeinstalowania systemu na dysku SSD w trybie IDE zamiast AHCI. Co o tym myślicie? Trochę mi się nie chce od nowa instalować systemu, sterowników itd., chyba że będzie to jedyne rozwiązanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podłączyłem dysk po uruchomieniu windowsa, system zainstalował sterowniki ATA, ale samego dysku nie. Trwało to na tyle długo, że go odłączyłem i podłączyłem ponownie, ale teraz windows już go nie widzi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie usunąłeś przypadkiem partycji ? Sprawdź co pokazuje zarządzanie dyskami. Win + R > diskmgmt.msc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokazuje mi tylko 2 partycje dysku ssd. Co ciekawe hdd widnieje juz w menedzeże urządzeń, ale w opisie jest info ze brak zainstalowanych sterowników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dokładnie ten sam problem ! Właśnie dziś kiedy formatowałem jedną z partycji starego hdd... Bios widzi dysk, ale nie rusza dalej (kiedy startuje windows z ssd i hdd jest podpięty, po prostu łapie bootloopa.

 

Odpal w trybie awaryjnym i sprawdz czy 'wisi' na wczytywaniu pliku 'classphp.sys'. Chciałbym znać rozwiązanie tego problemu :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego, a próbowałeś instalowac wimdowsa w trybie IDE zamiast AHCI? Rozwiąże to problem? Jesli nie, to chyba kupię kieszeń (obudowę) do starego HDD i podłączę go pod usb i powinno działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś kuzyn do mnie przywozi kieszeń usb i dam Ci znać czy tak da rade... Niestety mój hdd to 'czarna' seria seagate i już raz był ratowany w poznaniu ze 2 lata temu... Podejrzewam że teraz nagromadził badów..

 

Sprawa wygląda tak, że chciałem rozwiązać mój inny problem z napędem dvd (znikał przy wkładaniu płyty) instalując drugi raz windowsa ale na HDD. Dokonalem formatu dwóch partycji (z 4) na moim starym hdd.. I przy instalacji windowsa strasznie już mielił wolno, zawiesił się, po godzinie dałem restart, i wisi na logo windows, nawet jeśli system startuje a SSD a dysk hdd podpiety jest jako dodatkowy. zmieniałem na IDE i jest to samo, nawet nie mogę wejść do ekranu isntalacji windowsa bo przy logo windows 'wczytuje w nieskończoność...

 

 

 

qegyd9ksivel.jpg

 

 

 

 

UPDATE !

Kolego, udało mi się odratowć wszystkie dane.

 

Zaopatrz się w botowalną płytke z Hiren's Boot 15.2 . Większość programów nie widziało mojego dysku wcale poza dwoma i w tym ten który wykonał kawał roboty ! Żaden z kategorii "Hard Disk Tools" nie zdał egzaminu, za to w "Recovery Tools" mamy "TestDisk 6.14b" - to tylko nim udało się przywrócić moje partycje wraz z danymi.. uff :)

Robilem parę rzeczy łącznie z analizą i zapisaniem nowego MBR. Zapisało mbr a teraz kiedy załaduje system z mojego ssd, ten widzi partycje z hdd który wcześniej nie był widoczny, nie mógł się odnaleźć.

Co ciekawe sprawdziłem jakimś programem Bad Sectory to nie znalazlo żadnych, podczas kiedy odpaliłem inny, znajdowało na każdym kroku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to gratuluję.

 

U mnie po podłączeniu dysku hdd pod obudowę USB dalej było to samo. Rozwiązanie znalazłem w zmianie trybu z AHCI na IDE i reinstalacji windowsa. System śmiga na ssd, a stary HDD widzi normalnie.

 

Z tego co czytałem to nie ma wielkiej różnicy w transferach przy IDE w stosunku do AHCI.

 

pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie jak tak "lepiej" czytasz to powołaj się na konkretne dane i ich źródło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przetestowałem wiele dysków w różnych konfiguracjach na konkretnych danych...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...