Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

dominont

[Modernizacja] PII X4 945/GTS 250

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Na początek specyfikacja (jest w podpisie ale jak wiemy on z czasem się zmienia więc wstawiam obecny :)):

 

Procek: AMD Phenom II X4 945 3.0GHz @ 3.7GHz @ standard vcore

CPU Cooler: Thermalright HR02 Macho Rev. 2

Mobo: Gigabyte GA-MA74GM-S2H rev 2.0

Ram: 2x2GB DDR2 KINGSTON Hyper-X 800MHz CL5

Grafa: Gigabyte GeForce GTS250 1GB Zalman

Zasiłka: Modecom Premium 500W

Buda: Zalman Z11 Plus

Monitorek: Samsung SA350H 1920x1080

 

Jeśli tekstu i szczegółów jest zbyt wiele, proszę zobaczyć skrót w moim następnym poście (post #3 w temacie) :E

 

Kilka słów na początek:

Rozpoczynam pracę nad składaniem ciekawego kompa. Chciałbym złożyć fajną, wydajną i przede wszystkim solidną jednostkę, ale w przyszłości i z tego powodu na razie budowę mojej jednostki rozpocząłem od rzeczy, które nie "starzeją się" tak szybko jak procesory, a zwłaszcza karty graficzne. Póki co wymieniłem zwykłą obudowę za 50zł na Zalman Z11 oraz chłodzenie BOX'owe na Thermalright HR-02 Macho Rev. 2. W planach mam porządny zasilacz w granicach 300-350 (pewnie w granicach 550-600W), dalej karta graficzna, a dopiero na sam koniec (najwcześniej przyszły rok) płyta, procesor (i5 :)) oraz DDR4.

Wspomnę jeszcze że kilka miesięcy temu wreszcie zmieniłem Athlon X2 7750BE 2.7 @ 3.2GHz na w/w Phenom'a (na dole znajdziecie małe bonusiki w postaci screenów z OC) ;). Miałem w planach zasilacz ale jednak na celownik weszła najpierw karta graficzna. Dlaczego? Duża ilość ciekawych tytułów w tym roku, a ja się męczę z 1080p. Jeśli nie ustawię 1080p to oprócz pasków na górze, bokach i oczywiście gorszej grafice, jakoś dziwnie zmieniają się kolory na niewyraźne i to jest powodem dlaczego chcę grać w 1080p i zmienić najpierw kartę. Niestety pojawia się kilka problemów.

 

Posiadam najzwyklejszą płytę główną, która jest wykorzystywana w 100% ponieważ ma sekcję 3+1 (bez chłodzenia), zwykły chipset, obsługuje procki do 95W a ja wstawiłem tam ostatni najmocniejszy procesor jaki obsługuje i podkręciłem go z 3,0 na 3,7GHz :E (dla ciekawskich kolejny screen na dole :D) i co najgorsze, płyta ma PCI-E 1.0 (nie 1.1). Początkowo byłem zdecydowany aby kupić zbliżającą się GTX 970 która obecnie nie byłaby obecnie w dużej mierze wykorzystywana ale na przyszły rok zaplanowany mam i5 + drr4 jeśli te odpowiednio dopracują. Poczytałem jednak coś tu na forum jakoby następne karty Nvidii oparte o architekturę w technologii 20nm miały przynieść dużą zmianę w kwestii wydajności więc zwątpiłem czy warto. Wpadłem więc na opcję doraźną aby kupić kartę przejściową pomiędzy obecną a bardzo wydajną w już 20nm. Od razu powiem iż (wiem że z ekonomicznego punktu widzenia jest to w niektórych przypadkach nieekonomiczne) ale interesują mnie tylko GTX'y, Radeony odpadają. Mam świadomość że 4-rdzeniowy Phenom II będzie bardzo marnował wydajną kartę więc nie potrzeba kupować potwora. Pomyślałem o Gigabyte GTX 660 ale ma szynę 192bit, a wyczytałem że do 1080p jednak dobrze gdy jest 256bit lub więcej (w sumie nie wiem na ile to prawda). To z kolei skłoniło mnie do pomyślenia o GTX 670, który mógłby nawet pochodzić nie przez rok a przez 2 lub więcej lat w moim komputerze, bo nie musiałbym wymieniać tak szybko na pierwsze wydajne GTX'y w 20nm tylko mógłbym poczekać na jeszcze dalszą serię kart.

 

Co myślicie o pomyśle wymiany na GTX 670? Ważne jest dla mnie też to co powiecie na temat PCI-E 1.0 na mojej płycie i również czy mój zasilacz uciągnie tego GTX'a 670. Ewentualnie zasilacz byłbym jeszcze w stanie na konkret wymienić bo to inwestycja na długi czas. Tylko co z tą płytą? Gdybym miał wymieniać to znowu dochodzą pamięci RAM na DDR3 (co w sumie wg wykresów z tego tematu daje nawet kilka FPS więcej w grach) więc koszty dalej rosną (a mam przecież w planach DDR4 za jakiś rok jak się uda). Chyba że wymienić na lepszą płytę z DDR2? Tutaj też dużo zabawy najpierw z szukaniem (pewnie) używki a potem z zamianą płyty bo trzeba wszystko rozbebeszyć a nadal siedzą tam stare DDR2 (moje jak widać na screenie przy obecnym OC procka mają zaledwie 330 (660) MHz).

 

Na koniec wyżej obiecane bonusiki dla ciekawskich w postaci screenów (ładują się "całościowo" więc czasem trzeba chwilkę poczekać):

- Screen porównujący jak wzrosła wydajność w oparciu o wyniki 3DMark Vantage. Są to wyniki zarówno starego i nowego procka bez i z OC (tutaj SCREEN)

- Rezultat podkręcania obecnego procka na mizernej płycie o której wspominałem, dodatkowo z marnym zasilaczem 500W. Screen pokazuje ukończone testy, kilka zakładek CPU-Z, temperatury itp ;) (tutaj SCREEN)

 

Pozdrawiam i liczę na Waszą pomoc drodzy koledzy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak myślisz o karcie wydajniejszej niż gtx560, to radzę zająć się zmianą platformy płyta+proc+ram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja może jednak skrócę. :P

W przyszłym roku prawdopodobnie wymieniam płytę, proca na i5, ram na ddr4 i chciałem kupić teraz kartę graficzną GTX 970, ale coś tam wyczytałem że gdy będą w 20nm to będzie dopiero duży skok więc jednak chyba jej nie kupię. W związku z dużą ilością ciekawych nadchodzących tytułów chciałbym jednak już teraz na zmienić kartę na wydajniejszą, do rozdziałki 1080p. Coś z serii GTX 6xx/7xx/9xx(?), AMD odpada, poprzednie serie już stare, z większym poborem prądu. Rzeczy takie jak obsługa DX12 też myślę że są dość ważne. Myślałem o 660'ce ale ma szynę 192bit (a niby od 256bit nadaje się do 1080p). W związku z tym może np. używany GTX 670 będzie dobrą opcją, którą mógłbym się nacieszyć jeszcze z 2-3 lata (nawet po wymianie platformy (!) )?

Oprócz tego jaka karta byłaby dobra, chciałbym się dowiedzieć jak sprawa ma się z tym, że moje mobo ma PCI-E 1.0 a karty są 3.0 + jak mój zasilacz dałby sobie radę z nowym GPU :)

 

Skrót dla tych którym nie chce czytać się szczegółów z pierwszego postu :E

Mam nadzieję, że teraz będzie Wam łatwiej pomóc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem w co ty się chcesz bawić, ale na dzień dzisiejszy do tego phenoma gtx 660, jak będziesz brał i5 z odblokowanym mnożnikiem to r9 290x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w rozdzielczości 1080p pomiędzy GTX 660 (szyna 192bit), a GTX 670 (szyna 256bit) będzie różnica w klatkach na sekundę?

Pytam się dlatego, że pomiędzy ceną nowej 660 a używanej 670 nie ma jakiejś dużej przepaści :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w rozdzielczości 1080p pomiędzy GTX 660 (szyna 192bit), a GTX 670 (szyna 256bit) będzie różnica w klatkach na sekundę?

Raczej tak... LINK, ale szyna to tylko jedna z różnic między nimi :ELINK2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, różnic sporo więc jak już to wybiorę GTX 670 choć nie miałby być w pełni wykorzystany przez jeszcze pewien czas :)

 

Zostały dwie sprawy:

1. Czy mój Modecom Premium 500W da sobie radę z zamianą GTS 250 na GTX 670? (zdjęcie tylnej naklejki zasilacza tutaj (klik))

2. Czy GTX 670 poleci na mojej płycie która ma sloty PCI-E 1.0 (nie 1.1) czy nie da rady? (w razie czego tutaj całe info ze strony producenta (klik))

 

Od tego czego się dowiem, mogą zależeć losy kupna karty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...