Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

andri25

formatowanie partycji systemowej benq a52

Rekomendowane odpowiedzi

Witam posiadam starego laptopa Benq A52, postanowiłem przeinstalować system z Visty na 7. Lecz jak to w laptopach napęd CD mi nie działa. Po wielu próbach okazało się ze prawdopodobnie nie ma również szansy instalacji z pendriva. Postanowiłem zainstalować 7 na dysku D i dysk C z Vista sformatować, lecz nie wiem jak mogę to zrobić. Przy próbie formatowanie wyskakuje komunikat : system Windows nie był wstanie dokończyć formatowania. Czy ktoś wie jakbym mógł sformatować dysk C na którym jest stary sytem(vista) tak aby dysk D z 7 był systemowym. LUb czy ktoś wie jak mam zrobić żeby mój pendrive był czytany w biosie. Poniżej zamieszczam zdjęcia z biosa. Liczę na pomoc, za każda odpowiedz będę wdzięczny.

 

reszta zdjęć.

post-497514-141097480064_thumb.jpg

post-497514-141097480127_thumb.jpg

post-497514-141097480202_thumb.jpg

post-497514-141097488285_thumb.jpg

post-497514-141097488359_thumb.jpg

post-497514-141097488426_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Boleslaw88

A USB key to czasem nie jest bootowanie z USB.

Tego pendriva to w jaki sposób przygotowujesz do instalacji może nie jest bootwalny,sprawdź na innym kompie.

Może pożycz od kogoś napęd DVD na USB i z niego odpal instalkę.

Nie wiem czy znajdziesz sterowniki na 7.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pendrive jest napewno bootowalny sprawdzałem na stacjonarnym i wczytuje go bez problem, winna leży po stronie laptopa. USB KEY tez dawałem jako pierwsze w kolejności do botowania i to sprawy nie zmienia. Mam jeszcze nadzieje ze da się to jakoś rozwiązać a ostatecznie będę musiał ten napęd skombinować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O sterowniki bym się nie martwił, skoro to lapek z fabryczną vistą to prawie wszystko powinno od razu z buta działać. Może do grafiki będą potrzebne, ale te znaleźć łatwo.

 

Co to za pendrive? Niezależnie od tego czy ma ustawiony poprawny bootsector czy nie, powinien być widoczny w bootmenu biosu. Jeżeli go tam nie ma to albo jest to dziwna hybryda, adapter sd, albo po prostu bios sam w sobie jest upośledzony. Jedne pozwalają na start ze wspomnianych adapterów sd, inne uparcie nie wykrywają.

 

Zawsze można w sytuacji kryzysowej stawiać system przez sieciówkę, ale do tego trzebaby pisać elaborat co i jak :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy informacjach o pendrive wyskakuje mi : SanDisk Cruzer Switch USB Device

a co myślicie o aktualizacji biosa? może to by coś dało? ewentualnie jak go zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwól że zadam może głupie pytanie, ale ta vista jest w pełni funkcjonalna? Jeżeli tak to przecież z jej poziomu można zainstalować system na drugiej partycji...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

własnie to było ostatnie światełko w tunelu i tak zrobiłem. 7 zainstalował się poprawnie na D wszystko działa tylko pozostaje jedna ważna kwestie mam Viste na dysku C i za nic tego nie mogę usunąć a napewno mam na tej partycji dużo zbieranego od lat dziadostwa więc format jest niezbędny. Przy próbie formatowanie wyskakuje komunikat : system Windows nie był wstanie dokończyć formatowania. Wie ktoś moze jak to obejść?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Boleslaw88

Oczyszczanie dysku próbowałeś?

Przeprowadzić format można łatwo np. poprzez pakiet Hirens boot uruchamiany z ......bootowalnej płyty lub pendrive,a.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

probowałem oczyszczania i nic. Format z botowalnej płyty lub pendriva jest u mnie wykluczony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Boleslaw88

Nie lubię tego ale może wyjąć dysk i podłączyć do obudowy pod USB i wtedy format.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szczerze to wole za wyjmowanie dysku z laptopa się nie brać bo z moimi umiejętnościami to może różnie wyjść ;) może jakaś inna metoda na sformatowanie tego dysku C z Vista?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro Ci win7 działa na drugiej partycji to pokaż screen z zarządzania dyskami (diskmgmt.msc). Partycja na której nie znajdują się żadne ważne rzeczy (pliki rozruchowe, plik stronicowania itp.) powinna dać się grzecznie usunąć/formatować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz dodać plopa do menu rozruchowego i z niego wystartować instalację windowsa z pendrive'a.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Instrukcja dodania plop'a do bootmenu windowsowego.

Pamiętaj że jeżeli przy tak uruchomionym instalatorze win7 wyczyścisz/usuniesz partycję z vistą, to w przypadku błędu/restartu/jakiegokolwiek innego niepowodzenia utracisz możliwość robienia czegokolwiek na komputerze.

 

Inna metoda to umieszczenie plop'a w MBR: wtedy póki tylko instalator nie nadpisze tego sektora (a robi to jako ostatnią rzecz) powinieneś mieć jeszcze panowanie nad komputerem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrobiłem Wszystko jak pisałeś plop się zaintalował, lecz przy właczeniu go i wybraniu opcji USB komputer się zawiesza i nic nie da sie zrobić. Próbowałem pare razy i jest tak cały czas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakieś fantazje - c nie możesz sformatować, bo z niego startują systemy, również plop nie pomoże, bo oprócz kodu na mbr ma również pliki na c, więc c nie można w żadnym wypadku sformatować

 

możesz jedynie przenieść bootloadera na d za pomocą programu bcdboot z 7, zrobić d aktywną, i jeśli ok sformatować c

 

ewentualnie zrobić obraz 7 z d bez mbr, skorygować ścieżki w pliku bcd (ścieżkę do winload), i wgrać obraz na c nadpisując vistę - ale pewnie nie zadziała, bo wszystkie ścieżki w 7 są z d, nie z c, bo 7 był instalowany z c, nie jak normalnie z płytki, itd; zresztą, jeśli ani cd ani usb nie działa nie wgrasz obrazu

 

ewentualnie spróbuj przenieść bootloadera easy bcd, ma taką funkcję - ale czy automatycznie koryguje ścieżki w bcd, nie wiem - jeśli nie, i na c nie będzie bootloadera laptop do wyrzucenia

 

najbezpieczniej zostawić wszystko jak jest, i po prostu usunąć vistę zamiast formatować c

 

ps - teoretycznie obraz możesz wgrać z 7, bo przecież inna partycja - po wgraniu obrazu musiałbyś skorygować ścieżki z 7, i może zadziała; jedyny problem to problem liter, bo 7 instalowany niekonwencjonalnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@glauks

Też myślałem o przeniesieniu BCD na D, tylko że jest to partycja logiczna, a z niej bootmgr za cholerę nie wystartuje.

 

 

Rozwiązanie dla autora idące tym tropem to...

1. Odpalić vistę

2. Usunąć partycję D i utworzyć nową tak, by była podstawowa, a nie logiczna

3. Zainstalować win7 jeszcze raz na nowym D

4. Wtedy dopiero przenieść bcd i zmienić aktywną partycję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

faktycznie, nie zauważyłem, że d jest logiczna

 

ewentualnie zrobić obraz d, nadpisać c, i zmienić ścieżki w bcd - ale i tak pozostanie problem ścieżek w systemie

 

jak 7 widzi swoją partycję - jako c czy d - jeśli jako c problem ścieżek w systemie odpada, więc nadpisanie obrazem by chyba zadziałało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuje wszystkim za dotychczasowe odpowiedzi. To może w takiej sytuacji faktycznie najlepszym rozwiązaniem bedzię załatwienie dysku zewnetrznego i z niego przeprowadzenie od nowa instalacje windowsa i zrobic format obu partycji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raczej napędu na usb - instalator z dysku musisz czymś uruchomić, możesz to zrobić tylko z systemu na c, więc i tak c nie sformatujesz i nie zainstalujesz na c; instalator musi startować bez pośrednictwa hdd, żebyś mógł hdd dowolnie formatować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro najbanalniejszy pendrive nie chce ruszyć, to miałbym wątpliwości czy napęd usb/dysk usb też będą chciały wstać. Sytuacja trochę patowa, ja w takim wypadku stawiałbym system albo po podpięciu dysku do innego komputera, albo przez PXE (sieć). Update biosu mógłby zaradzić wspomnianemu upośledzeniu, ale gwarancji żadnej nie ma.

 

Jest jeszcze jedno rozwiązanie :P wystartowanie środowiska preinstalacyjnego z dysku, a trzymanie plików do instalacji windowsa na pendrive. W takiej sytuacji nic nie będzie blokować dysku (ponieważ środowisko preinstalacyjne kopiuje się do RAM'u) i będzie można z dyskiem zrobić co się chce. Wada... jest taka że jeżeli coś nawali między operacją partycjonowania, a planowanym restartem po pierwszej fazie instalacji, to z dysku nie będzie szło nic wystartować.

 

Napisz autorze czy taka "operacja na otwartym sercu" jest dopuszczalna: jeżeli tak to dowiesz się jak takie coś przeprowadzić ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to wolałbym metodę mniej inwazyjne. Pierw wypróbuje zewnętrzny napęd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...