Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość

Jaki język wybrać?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Witam!Przejdę od razu do rzeczy: Jaki język wybrać do programowania gier na telefony?Chodzi mi o takie systemy jak: Android, IOS, WP itp. chociaż planuję na początku napisać grę na WP.Miałem już styczność z c++.Pozdrawiam :) .

PS: Język musi być taki,abym mógł pisać w nim programy na Linux Ubuntu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A jak się za to zabrać?Trzeba jakoś bibliotekę do tego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@godred Czemu akurat c++ pod takie zastosowania ?

 

Nie wiem co dokładnie chcesz osiągnąć, ale nie wydaje mi się, żeby c++ był do tego najlepszym wyborem.

 

Po pierwsze, w językach java i c# pisze się aplikacje szybciej i wygodniej niż w c++.

C++ nadal ma zastosowanie w wielu dziedzinach, ale raczej w Twoich zastosowaniach lepiej sprawdzą się inne technologie.

 

Są frameworki/biblioteki do c++, umożliwiające kompilację jednego kodu pod wiele platform np. Qt (kiedyś pisałem w nim na windowsa i linuxa), ale to raczej nie jest framework do gier oraz nie wiem czy ma support dla IOS'a i WP. Google mówi, że kompiluje kod do symbiana i androida.

 

Dla androida, "naturalnym" językiem jest java.

Dla IOS'a - Objective C

Dla Windows Phone - technologie microsoftowe, czyli np. c#.

 

Na każdą z powyższych platform da się napisać aplikację w c++. Ale znacznie łatwiej jest np. Na androida napisać program w javie niż w c++, podobnie jak na IOS'a łatwiej w Obj. C niż w w c++.

 

Nie znam takiego narzędzia (raczej takie nie istnieje), któro pozwoliło by Ci jeden kod w c++ skompilować każdą z tych trzech platform.

 

Nie wiem na jakich platformach zależy Ci najbardziej, jakiej "jakości" chcesz pisać gry, więc konkretnej technologii Ci nie wskażę.

 

Ze swojej strony, mogę odradzić Ci pisanie gier w c++ na platformy mobilne, bo prędzej się zniechęcisz niż coś napiszesz.

 

Ponieważ jesteś początkujący, radzę Ci raczej najpierw nauczyć się jakiegoś języka w miarę dobrze.

 

Skoro umiesz już coś pisać w c++, to może zainteresuj się frameworkiem Qt. Do gier to się raczej nie nadaje (tzn. da się - jak uczyłem się opengl'a - łatwiej mi było robić to w Qt niż sdk, czy winapi).

Ale do programów okienkowych czy innych "użytkowych" jest to niezły framework - jak wcześniej pisałem - napiszesz program pod windowsa i pod linuxa.

Nadal uważam, że łatwiej pisze się w javie oraz c# (bo nie męczysz się ze wskaźnikami i zwalnianiem pamięci), natomiast mimo wszystko te niskopoziome zagadnienia warto poznać.

 

Pisząc np. w c# (moim zdaniem, dużo lepszy język od javy i c++ w większości zastosowaniach)

możesz napisać aplikację "kafelkową" na windowsa "desktopowoego" i windows phone. Visual studio to dobre IDE, aplikacje pisze się "łatwo i przyjemnie". Teoretycznie jeden kod da się skompilować zarówno pod WP jak i windows8.

Polecam ten wybór, jeśli zależy Ci na poznaniu dobrego języka jakim jest c#, obyciu z wzorcami projektowymi i nie chcesz zbyt dużo użerać się z językiem tylko po prostu tworzyć aplikacje.

Teoretycznie w c# możesz też pisać na linuxa, używając "MONO"

Co do gier, to do c# jest unity3d - jest baardzo wielolatforomowe i nowoczesne środowisko : http://unity3d.com/unity/multiplatform

 

w Javie mógłbyś użyć np. http://libgdx.badlogicgames.com/features.html

Ewentualnie jMonkeyEngine, jeśli chcesz pisać w 3d - to się skompiluje na linuxa, windowsa i jak się postarasz to również na androida.

Możliwe, że warto najpierw nauczyć się javy, a dopiero potem ewentualnie brać się za c#, bo niektóre konstrukcje w c# (np. lambdy, delegaty) mogą być dla Ciebie niezrozumiałe.

 

Jeszcze są frameworki umożliwiające pisanie programów w css oraz javascript, które następnie kompilują się pod chyba wszystkie bardziej znane mobilne systemy. Np. jQuery Mobile (ale jest ich więcej, wpisz w google "html5 css mobile framework")

 

Każda z tych technologii ma swoje wady i zalety. Proponuje zapoznać się i zdecydować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...