Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

jakub1181z

Modernizacja komputera - wymiana podzespołów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Piszę do was gdyż chcę od was usłyszeć porady związane z modernizacją mojego komputera. Chciałbym w nim zamontować dysk SSD, dodać w nim większy dysk HDD i co najważniejsze zmienić system operacyjny.

Zacznijmy od specyfikacji mojego komputera:

 

Procesor: AMD FX-6100

RAM: Kingston 2x4GB

Dysk: 1TB HDD

Płyta główna: GIGABYTE 78LMT-S2P

Zasilacz: ATX 620W

Karta graficzna: RADEON 6850

 

 

 

Otóż mam kilka pytań.

 

1Czy warto instalować Windowsa 8.1 czy lepiej pozostać przy Windowsie 7 Ultimate?

2Czy opłaca się montować w komputerze dysk SSD ? Jeżeli tak, to jaki polecacie i jaką pojemność.

3Na jaką zmienić wielkość dysk HDD, czy tylko dodać kolejny dysk do 1TB ?

4Czy warto dodać trochę więcej pamięci RAM ?

5Czy lepiej też zmienić płytę główną ? Co o tym sądzicie ?

 

 

 

Mam też pytanie, mam na dysku aż 500GB ważnych danych, podczas modernizacji, dysk będzie sformatowany, jaki proponujecie zewnętrzny dysk ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aa5 Płyta główna nie najlepsza, a masz przecież FX, który aż się prosi o OC.

Ad1 Nie

Ad2 TAK. SSD ja polecam Plextor M6S 128GB SATA3, taniej Crucial M500 120GB

Ad3 Nie zmieniaj tylko dołóż 2TB

Ad4 Na razie nie

 

Nie potrzebujesz zewnętrznego, przecież kupisz HDD, to będziesz miał gdzie przenieść dane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadałeś pytania, na które sam musisz odpowiedzieć

 

1. Jeśli jesteś zadowolony z Win 7, to warto Tobie kupować nowy system?

 

2. Warto, pojemność dostosuj do ilości zaintalowanych programów, gier. Mniejszych, jak 120GB-128GB się nie opłaca. Jesli natomiast używasz dużo zasobożernych programów i kilka gier zainstalowanych na raz, warto brać 240-256GB.

Spośród 120-128GB opłaca się (na dzień dzisiejszy, nie za miesiąc) Sandisk Ultra Plus 128GB i Goodram C100: ceny poniżej 250zł.

Spośród większych najbardziej opłacalny jest Crucial MX100 256GB (400zł).

 

3. To zależy, czy chce obecnie brakuje miejsca, czy CHCESZ mieć 2 dyski, czy wolisz jeden duży. Sam musisz odpowiedzieć.

 

4. Skoro się pytasz, czy warto, to znaczy, że obecnej nawet nie wykorzystujesz.

 

Mam też pytanie, mam na dysku aż 500GB ważnych danych, podczas modernizacji, dysk będzie sformatowany, jaki proponujecie zewnętrzny dysk ?

 

Nie widzę sensu kupowania specjalnie dysku zewnętrznego tylko po to, aby bezpiecznie przeinstalować system.

Jak dokupisz i tak drugi dysk większy lub też 1TB, to przecież możesz od razu zrobić na niego backup obecnych danych.

Kompromisem jest zakup dysku 2,5" na dane, którego możesz zawsze włożyć do obudowy zewnętrznej (osobno kupionej).

Gotowe dyski w obudowie na usb za to są ciut tańsze, ale jest ryzyko, że nie będą pasować, jeśli będziesz je chciał podłączyć pod sata:

http://forum.pclab.pl/topic/990098-Dysk-Zewn%C4%99trzny-pob%C5%82%C4%85czy%C4%87-pod-SATA/

 

poza tym, jeśli zdecydojesz się na ssd pod system+programy, przed instalacją systemu stary dysk odpinasz i nawet nie wiedząc co robisz, nie możesz nic napsuć w starym dysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gigabyte GA-990XA-UD3 taniej MSI 970A-G46

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli cena jest nieistotna to nawet nie próbuj kupować takiej płyty do tego CPU bo to bez sensu. Sprzedaj aktualne CPU+Mobo i kup i5-4590+Asrock B84-Pro4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli cena jest nieistotna to nawet nie próbuj kupować takiej płyty do tego CPU bo to bez sensu. Sprzedaj aktualne CPU+Mobo i kup i5-4590+Asrock B84-Pro4.

a dlaczego się rozdrabniać i5-4690K + MSI Z97-G55

 

Jeżeli nie ma dla ciebie znaczenia jaki masz procesor i jesteś gotów to zmienić to propozycja i5-4460 + MSI B85-G43

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...