Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

michasm

Polecane książki dla początkującego administratora windows server 2003

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Znacie może jakieś godne polecenia książki dla początkującego administratora windows server 2003?

W temacie jestem póki co zielony.

 

Czytam obecnie niepełny ebook:

Windows Server 2003. Podręcznik administratora

Autorzy: Nelson Ruest, Danielle Ruest

 

Póki co wszystko fajnie, ale bezpłatny fragment na merlin.pl kończy się na 75 stronie, a pełna wersja jest niedostępna zarówno jako ebook jak i w wersji papierowej w księgarniach internetowych.

 

Nie jestem w stanie odnaleźć jakiegokolwiek spisu polecanych książek, zwłaszcza przystępnych dla kogoś, kto dopiero zaczyna zabawę.

 

Jedyną polecaną pozycją jaką znalazłem jest:

Microsoft Windows Server 2003 Vademecum Administratora

Autor: Stanek William R.

 

Nie wiem jednak jak z jej przystępnością. No i pozytywną opinię na temat tej książki znalazłem na ceneo...

 

Bardzo proszę o polecenie jakiejś literatury.

Z góry bardzo dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też znam takie firmy, ale to nie powód, żeby ciągle korzystać z tego systemu. Jeżeli ma się wybór oczywiście, bo czasami budżet firmy nie pozwala na upgrade software'u i/lub hardware'u.

Co do tematu. Co prawda nie książki, ale ja od siebie polecam Nuggetsy.

@michasm: Chcesz jakieś ogólne materiały, czy coś konkretniejszego? Active Directory na przykład?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co innego uczyć się bo na takim pracuje, a co innego "bo może kiedyś mi się przyda w CV".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdecydowanie lepszym byłoby postawienia sobie jakiegoś 2012 i uczeniu się na nim

AD itd. łatwe z pozoru do ogarnięcia stawia problemy których nie zasymulujesz w domu :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem dziś pracować w firmie, w której korzystają z windows server 2003. Serwery ogarnia firma zewnętrzna, ale będę musiał nauczyć się dodawać użytkowników, modyfikować uprawnienia itp. Dla Was to pewnie popierdółka, ale ja nie ogarniam.

Jak już mam czegoś się uczyć to chciałbym w miarę ogarniać to, aby w przypadku jakiejś awarii ktoś z firmy zewnętrznej mógł mi wytłumaczyć co mam zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodawanie użytkowników i nadawanie uprawnień jest proste, ale każda firma może mieć różne wymagania. Ja pracuję właśnie w takiej zewnętrznej firmie, która obsługuje różnych klientów i praktycznie każde środowisko ma swoje rozwiązania. Użytkownik musi być w określonym OU, uprawnienia są nadawane na różne sposoby (mniej lub bardziej poprawnie...), czasami użytkownicy mają foldery domowe trzymane na serwerach, czasami na komputerach... Ale to tak czy siak wielu z tych rzeczy nie przeczytasz w żadnej książce i trzeba będzie albo dopytać kogoś, kto już zna środowisko, liczyć na dobrą (ha ha ha) dokumentację (HA HA HA HA HA !!! :D ), lub po prostu spróbować wszystko przeklikać samodzielnie.

Tak czy siak zależy ci bardziej na Active Directory niż na obsłudze samego systemu Windows Server 2003, bo na tym opiera się tworzenie użytkowników i nadawanie uprawnień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tak czy siak zależy ci bardziej na Active Directory niż na obsłudze samego systemu Windows Server 2003, bo na tym opiera się tworzenie użytkowników i nadawanie uprawnień.

Masz całkowitą rację.

Temat trochę odpuściłem, bo i tak póki co miałem dużo do roboty po pracy. Teraz jednak wszystko powinno się nieco uspokoić.

Polecicie jakąś książkę o active directory? Taką przystępną dla początkującego.

Z góry dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znacznie łatwiej mi się czyta po polsku.

Niemniej dzięki za wstawkę. Na pewno ściągnę jakiegoś pdf'a, aby mieć coś pod ręką na już.

Niemniej wygląda to tak jak w księgarni - pełno książek na temat. Chciałbym coś polecanego dla zielonych w wersji papierowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

słuchaj jak chcesz pracować w tym biznesie, czytaj się i ucz po angielsku :)

bardzo często jest to wymagane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozmowę kwalifikacyjną miałem w dużej części po angielsku. Po prostu łatwiej mi się czyta po polsku.

Active Directory teoretycznie również ogarnia firma zewnętrzna. W praktyce znacznie wygodniej i szybciej jest to robić z miejsca.

To nie są moje główne obowiązki. Baaa... nikt mi nie każe się tego uczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poduczyć się zawsze możesz, ale jeżeli AD obsługuje firma zewnętrzna to sprawdź najpierw, czy twoje grzebanie nie będzie naruszeniem kontraktu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...