Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Abject

Ustawienie komputera w piwnicy

Rekomendowane odpowiedzi

Witaj.

 

Wpadłem ostatnio na genialny pomysł by moją jednostke centralną przenieść z 1 pietra do piwnicy (domek jednorodzinny).

Tlumacze kroczek po kroczku na koniec pytania.

 

Dziura w podłodze na kable.

Podwieszany stelaż metalowy bądz inny do sufity w którym bedzie stała jednotka

 

 

To tak w skrócie.

 

Jeśli chodzi o kable to:

1. DVI - HDMI = PC z TElewizorem

2. Spdif = PC z amplitunerem

3. DVI - DVI = PC z monitorem od komputera

4. Kabel ethernetowy ktory bedzie robił za POWER, RESET, HD LEB,

5. Kolejny kabel ethernetowy ktory bedzie robił za USB ewentualnie dlugi kabel USB.

 

Ogolna długość kabli jaką wyliczyłem to 10 metrów każdy kabel.

 

Pytanie jest następujące:

1. Czy kable ethernetowe nie będą robiły problemow kiedy je polutuje do końcówek od płyty głownej (tzn do kabli ktore wchodzą do płyty głównej)

Chodzi mi mianowicie o przebicia ponieważ kable ethernetowe są skręcone czy nie bedzie to robiło problemow.

 

2. I tutaj pojawia sie problem. Ponieważ piwnica nie jest ogrzewana (jest w niej na tyle zimno latem i ciepło zimą ze mozna wytrzymać)

i czy gdy komputer bedzie stał w takim pomieszczeniu nie zostanie skraplana woda i pozniej mozliwosc uszkodzenia częsci.

Wilgoć niby się tam znajduje jak to w piwnicy jednak potrzebuje fachowej porady jak to sprawdzić

 

Jeśli chodzi o jakieś dane to prosze podać w jaki sposób i jakie potrzebne a będę starał się je zdobyć.

 

Pozdrawiam i czekam na kontakt

/Abject

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem pomysł wielce ryzykowny:

 

1. Jak masz wilgoś w piwnicy to będzie dochodziło do roszenia w kompie, szczególnie jak będziesz kompa włączał i wyłączał (jeśli chodziłby cały czas to ciut lepiej)

2. Kwestia długości kabli, o ile przy ethernecie spoko to nie wiem jak jest przy DVI/HDMI czy nie trzebaby zastosować jakiegoś wzmocnienia, to samo z USB.

 

A pytanie zasadnicze, skąd taki pomysł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

0. Max długość usb to 5m, jak chcesz dłużej musisz szukać aktywnych przedłużaczy lub przejściówek na ethernet. DVI teoretycznie dla fullHD to 5m, ale nie wykluczone że dłuższy dobrej jakości też zadziała.

Druga sprawa to montaż - pod sufitem gromadzi się ciepłe powietrze, jeżeli piwnica jest mała to komp może się latem zagotować (podczas grania). Lepiej by mu było po środku ściany lub na podłodze jeżeli jest tam czysto.

1. Nie będzie - przesyłasz tylko sygnał prądem stałym.

2. Wilgoć na pewno nie będzie służyła komputerowi, najlepiej po prostu go nie wyłączaj nigdy, będzie cieplejszy od otoczenia i nic na nim nie będzie się skraplać. Jeżeli jestś na tyle szalony żeby instalować tam kompa to może zamontujesz mu osuszacz na wlocie? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobrze by było jakbys sprawdzil higrometrem sprawdzil wilgotnosc w piwnicy - ktora jak wiemy zalezy od temperatury i pogody dlatego najlepiej jakbys sprawdził podczas róznych warunków - teraz jest dobry okres bo na jesien mamy rozna pogode. Jak przy roznych warunkach tem. bedziesz mial podobna wilgotnosc to mysle ze nie bedzie problemu.

 

Przyjacielu i nie kable ale przewody :-) mysle ze do 10 m jak najbardzie dadza rade, aczkolwiek z hdmi roznie bywa - moze byc potrzebny jakis wzmacniacz ale nie koniecznie.

 

 

co do usb to bez wzmac- lipa nie uciagnie takiej odległosci

 

 

i pytanie skąd taki zamiar??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JEsli chodzi o dlugości przewodów to na internecie są przewody o takiej dlugości bez dodatkowych wzmacniaczy.

 

JEsli chodzi o kwestie ciepła w piwnicy w lato to nie ma z tym problemu. Komputer nie bedzie sie grzał w lato na prawde temp jest przyjemna i bardzo milo sie tam siedzi jak jest +30 na dworze

 

Pomysł wział się stad że komputer jest dość głośny. Posiada Karte GTX 470 z dodatkowym chlodzeniem, zasilacz i ogromny radiator z jeszcze wiekszym coolerem.

 

Stoi on w takim pomieszczeniu że zostawienie go na noc graniczy z cudem jeśli chodzi o wyspanie bo będzie to męczoca noc.

 

Chciałem zrobić mały "front panel" ktory miałby wszystkie podąłczenia typu Power reset ledy audio i usb (2 bądź 1 usb) a cała jednostka ktora tak pięknie warczy byłaby w piwnicy.

 

Jest to o wiele tańsze rozwiazanie niż robienie wodnego chłodzenia. Bo jak liczylem okolo 200 zł same przewody reszta to czysta moja praca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz zostawiać kompa na noc to może rozpatrz NUCa? Są pasywne, a tego będzie Ci pobierał śladowe ilości energii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz zostawiać kompa na noc to może rozpatrz NUCa? Są pasywne, a tego będzie Ci pobierał śladowe ilości energii.

 

 

To wszystko fajne tylko że ja nie chce kupować komputera bo moj jest na prawde świetny (konkretny na moje potrzeby).

 

Gdybym mial na nowo kupować PC to pewnie bym wybrał NUC a puki co musze sobie z tym poradzić.

 

 

Najgorzej to kwestia tego skraplania się wody w PC. Niby jest odnowione to pomieszczenie, kafelki na podlodze sciany pomalowane, ale okienko sie drewniane

i jest tam kran z ktorego mozna brać wode.

 

Dlatego prosze o informacje kogoś kto moze mi podpowiedzieć jak zbadać teren.

 

 

 

 

P.S.

 

Jest tam mały piecyk na drewno typu (Koza potocznie zwana). Szału nie ma ale na prawde mozna by bylo jakos to calkiem przyjemnie zrobic.

 

Boje sie jedynie o to okno ktore jest drewniane i malo szczelne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość HansKlosz

Tak z własnego doświadczenia - nie radzę trzymać niezabezpieczonego kompa w miejscu gdzie może dojść do zawilgocenia...chyba, że chcesz powiększyć grono aniołków ;).

 

Co tam piwnica, ja mam komputer na działce i teraz się zastanawiam, co się stanie z chłodzeniem wodnym jak temperatura spadnie poniżej zera :E. Czy płyn zamarznie i rozsadzi mi rureczki z chłodnicą? Będę wdzięczny za odpowiedź :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem Ci ze mozesz to zrobic na zasadzie chlodnicy w samochodzie. Nad tym sie zastanawialem sam :P.. Tylko niestety koszty są niezle ;).. Wlej petrygo on nie zamarznie :P.. tylko nie wiem czy ten plyn tak dobrze oddaje cieplo jak w chlodzeniu wodnym ten plyn.

 

 

Wiesz wilgoci to tam duzej nie ma że sie kałuże robią albo grzyb na scianie. Jednak to piwnica

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość HansKlosz

yyy...to lepiej będzie jak spuszczę wodę z chłodnicy :), a jak przyjdzie mróz to zrobię ekstremalne OC :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chcesz miec komputer na gtx470 24/7 - to to nie ma sensu, lepiej kupic osobny maly energooszczedny komputer na sciaganie plikow czy cos, bo w kwestii roku rachunek za prad bedzie wiekszy niz wartosc tego drugiego komputera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce włąśnie komputera na 24/7 tylko chce zeby on chodził w piwnicy a ja mogl od czasu do czasu zostawić włączony zeby cos pobierał albo nawet posiedzieć wieczorem żeby Żona mogła pospać bez hałas a klawiatura tak duzego nie zrobi lub klikanie myszką.

 

Probuje jakoś rozwiazać ten problem najtaniej jak sie da a nie wydawać kupe kasy bo gdybym ja miał to sam bym ten komputer wywalił i kupił super sprzet gdzie bym zrobił wodne chłodzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pośmiane ;)

 

Ja rozwiązałbym to w ten sposób - dwa wentylatory w obudowie podpięte na stałę pod 5-8V (zasilacz antenowy, regulowany). Wtedy o wilgoć nie ma się co bać. I nie straszcie długościami powyżej 5m (usb, hdmi). 3m powinno wystaczyć, max 4. Oczywiście, jeżeli powiesimy komputer pod sufitem w piwnicy.

 

edit: albo kupić jak najtańsze wentylatory 120mm o jak najniższej prędkości obrotowej, wtedy nawet nie trzeba regulowanego zasilacza tylko po prostu 12V :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...